(021)26318926 - (0936)1920441
تهران، مجيديه شمالی، ميدان ملت، خيابان قليچ خانی، پلاك ١٠٠
دکتر الهه ثناگو » همه چیز درباره ویروس اچ پی وی
مدت زمان مطالعه 7 دقیقه

همه چیز درباره ویروس اچ پی وی

نوبت دهی و مشاوره آنلاین دکتر الهه ثناگو
مدت زمان مطالعه 7 دقیقه

اچ پی وی

 

 

اچ پی وی یکی از بیماری های چالش برانگیز و ترسناک است که خیلی از دختران جوان با این بیماری درگیر هستند و شدیدا ذهن آن ها را به خود مشغول کرده است .

ویروس اچ پی وی یا ویروس پاپیلومای انسانی یک ویروسی است که تایپ های مختلف دارد و حدود صد تا صد و پنجاه نوع از این ویروس شناسایی شده است، ولی چهار نوع اصلی؛ شش، یازده، شانزده و هجده انواعی هستند که در اکثر سرطان های دهانه رحم جداسازی شدند و برای همین این ویروس اهمیت پیدا کرده و خیلی راجب به آن صحبت شده است.

راه های انتقال ویروس اچ پی وی

منبع اصلی ابتلا و درگیری انسان به ویروس اچ پی وی از طریق تماس جنسی می باشد . البته راه های دیگری می تواند موجب ابتلا به این ویروس شود، به طور مثال ابتلا به این ویروس از طریق استخر و نشستن در مکان هایی که این ویروس وجود دارد، ولی تمامی این موارد در حد حدس و فرضیه است و معمولا این ها ویروس ها خطرناکی نیستند .

لازم است بدانید که راه اصلی انتقال ویروس اچ پی وی از طریق تماس جنسی زن به مرد و بالعکس می باشد . زمانی که فرد به آن آلوده می شود این ویروس را با خود حمل می کند و در ترشحات واژینال و ترشحات مایع منی این ویروس وجود دارد و در هر بار نزدیکی می تواند به شریک جنسی شخص منتقل شود .

همه چیز درباره ویروس اچ پی وی

همه چیز درباره ویروس اچ پی وی

شیوع ویروس اچ پی وی در چه دوره سنی بیشتر است؟

این بیماری بسیار ترسناک نیست، ویروس اچ پی وی بیشتر در دختران جوان زیر سی سال دیده شده است زیرا در این دوره سنی به دلیل داشتن رابطه جنسی زیاد و تعدد شرکای جنسی احتمال ابتلا به این ویروس بیشتر خواهد بود .

لازم است بدانید، سیستم ایمنی بدن در دوره سنی زیر سی سال می تواند با این ویروس مقابله کند و آن را از بین ببرد . بدین معنا که در این دوره سنی بدن می تواند این ویروس را تا دو سال بعد از ابتلا تا نود درصد ویروس اچ پی وی را از بین ببرد .

به همین منظور در دختران زیر سی سال تنها تست پاپ اسمیر بررسی می شود و نیازی به چک کردن اچ پی وی نخواهد بود .

تشخیص ویروس اچ پی وی به چه صورت است؟

در دختران جوان تشخیص با تست پاپ اسمیر است که در تست پاپ اسمیر اچ پی وی هم مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد . متخصص زنان و زایمان به طور معمول توصیه می نماید در دوره سنی زیر سی سال اچ پی وی بررسی نشود زیرا این امر موجب استرس در فرد شود . به دلیل اینکه بدن آن را پاک می کند لذا لزومی ندارد که فرد را به دردسر اندازیم .

تشخیص ویروس اچ پی وی در مردان به چه صورت است؟

زمانی که مردان به این ویروس مبتلا می شوند، این ویروس همیشه در مایع منی و مجرای ادراری آن ها وجود دارد و از این طریق می تواند منتقل شود و تشخیص ویروس اچ پی وی در مردان از طریق ادرار و یا حتی خون و یا ترشحات آلت بررسی می شود .

دکتر الهه ثناگو جراح و متخصص زنان و زایمان، با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها و جراحی های زیبایی زنان می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین جراح زیبایی زنان در تهران می توانید با شماره ۲۶۳۱۸۹۲۶ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر الهه ثناگو مراجعه نمایید.

در صورت ابتلا به ویروس اچ پی وی رعایت چه نکاتی لازم است؟

ویروس اچ پی وی انواع مختلفی دارد و امروزه تست های را به متخصص زنان و زایمان نشان می دهند که این نوع ویروس ناآشنا است و همین امر موجب اضطراب این افراد می شود ولی نباید از آن بترسید، آن چهار نوع اصلی انواع مهم آن است که خوشبختانه برای آن واکسن ایجاد شده است . ما توصیه می کنیم افراد بالای سی سال حداقل یک بار پاپ اسمیر و اچ پی وی را چک کنند و اگر مثبت بود بایستی مراقبت های را انجام دهند که رعایت این نکات و مراقبت ها عبارت است از:

تست پاپ اسمیر بایستی هر شش ماه تا یکسال مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد .

به طور معمول یک کولپوسکوپی در ابتدای ابتلا به این بیماری به منظور اینکه تشخیص داده شود آیا دهانه رحم مشکلی دیگری هم پیدا کرده است یا خیر لازم است. در صورتی که تمام موارد بدون مشکل بود هر شش ماه تا یکسال تست پاپ اسمیر بایستی انجام شود و دو سال بعد به منظور تشخیص اینکه بدن توانایی از بین بردن این ویروس را دارد یا خیر بررسی اچ پی وی لازم و ضروری است .

متخصص زنان و زایمان توصیه می نماید حتی افرادی که مبتلا به این ویروس هستند تزریق واکسن اچ پی وی را فراموش نکنند، چون احتمال ابتلا همزمان به هر چهار نوع ویروس وجود نخواهد داشت و نهایتا شانس ابتلا تنها به یک تا دو نوع از این ویروس وجود خواهد داشت. لذا تزریق واکسن می تواند موجب شود تا فرد به سایر انواع ویروس مبتلا نشود. علاوه بر این تزریق واکسن موجب می شود تا سیستم ایمنی بدن فعال شود تا همان ویروسی که به آن مبتلا است را بتوانیم تا حدودی از بین ببریم و با آن مبارزه کنیم .

تمامی افراد انجام تست پاپ اسمیر را فراموش نکنند، اما افراد در دوره سنی بالای سی سال ترجیحا همراه با تست پاپ اسمیر، بررسی اچ پی وی لازم است ولی در دوره سنی زیر سی سال ضروری نخواهد بود، مگر اینکه رفتارهای پرخطر جنسی و شریک های جنسی متعدد داشته باشید در این زمان بهتر است که مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد .

در صورت ابتلا به اچ پی وی ابتدا بایستی نوع آن مشخص گردد سپس در صورتی که نوع آن پرخطر بود در این زمان بیمار باید کولپوسکوپی انجام شود، همچنین در صورتی که متخصص زنان و زایمان مشکوک باشد و یا زخم بر روی دهانه رحم ملاحظه کند در این زمان انجام کولپوسکوپی ضروری خواهد بود . اما اگر فرد به ویروس اچ پی وی مبتلا باشد و نوع این ویروس از چهار نوع اصلی نباشد و مشکلی بر روی دهانه رحم دیده نشود، انجام تست پاپ اسمیر هر شش ماه تا یکسال و بررسی اچ پی وی پس از دو سال لازم خواهد بود .

تزریق واکسن اچ پی وی در تمامی افراد و شریک جنسی آن ها لازم است .

همه چیز درباره ویروس اچ پی وی

همه چیز درباره ویروس اچ پی وی

پیشگیری از ابتلا به ویروس اچ پی وی به چه صورت است؟

تزریق واکسن از روش های پیشگیری از ابتلا به ویروس اچ پی وی می باشد . یکی از مواردی بسیار حائز اهمیت می باشد این است که، دختران و پسران نوجوان بهتر است در دوره سنی 9 تا 13 سال زمانی که هنوز رابطه جنسی را شروع نکرده اند تزریق واکسن اچ پی وی را انجام دهند . زیرا تزریق واکسن موجب مقاوم شدن بدن می شود و به طور معمول از ابتلا به این چهار نوع از ویروس پیشگیری می نماید .

اما با وجود اینکه واکسن این بیماری در کشور ایران رایگان نیست و آگاهی عمومی در این زمینه داده نشده است و در دسترس نبودن این واکسن موجب می شود تا بسیاری از نوجوانان این واکسن را تزریق نکنند و این مشکل می ماند برای افراد بزرگسال که بایستی آن ها اچ پی وی را چک و ارزیابی نمایند، که این امر موجب ترس و دلهره در افراد می شود .

کلام آخر

در صورت ابتلا به این بیماری استرس نداشته باشید، مصرف برخی داروها می تواند موجب تقویت کننده سیستم ایمنی بدن شده و همین امر کمک می کند تا بدن زودتر این ویروس را پاک کند. این افراد می توانند رابطه جنسی داشته باشند و از این بابت مشکلی نخواهند داشت، زمانی که خود و شریک جنسی آن ها واکسن را تزریق نماید دیگر مشکلی برای برقراری رابطه جنسی نخواهد بود .

از رفتار های پر خطر جنسی بپرهیزید و شریک های جنسی مختلف نداشته باشید بخاطر اینکه هر آدمی می تواند آلودگی های بسیاری را به یک خانم منتقل کند و آن خانم بدون آنکه بداند، خود را در معرض ویروس و میکروب ها قرار می دهد. حتما مراقب شریک های جنسی خود باشید و ترجیحا استفاده از کاندوم توصیه می شود چون می تواند جلوی خیلی از این اتفاقات را بگیرد .

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به بهترین متخصص زنان در تهران مراجعه نمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 4]
دکتر الهه ثناگو متخصص زنان و زایمان

دکتر الهه ثناگو

جراح متخصص زنان زايمان و نازايی ـ لاپاراسكوپی، هيستروسكوپی
دكتر الهه ثناگو متخصص زنان زايمان نازايي دوره شش ساله پزشكي عمومي را در دانشگاه ايران به اتمام رساند
و سپس در سال ١٣٨٤ دوران تخصص خود را در رشته جراحي زنان و زايمان و نازايی به اتمام رسانيد.
سپس حدود دو سال دوران طرح خود را در استان كرمانشاه در خدمت رساني به مردم محروم
شهرستان گيلانغرب سپری كرد و پس از آن به تهران بازگشت .
ايشان دوره های كوتاه مدت و بلند مدت آموزش لاپارسكوپی و اندومتريوز را در خدمت اساتيد
بزرگی چون استاد عادل شروين در تهران، استاد البرزی در شيراز و پروفسور arnaud wattiez
در فرانسه گذرانده است .
سهامدار بیمارستان عرفان_نيايش

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۲ دیدگاه ها
 1. با عرض سلام ، در مورد ویروس اچ پی وی
  ژنو تایپ ۶ و ١١ کم خطر و سرطان زا نیستند
  و فقط مسئول بروز زگیل ها میباشند …. و دونوع ١۶ و ١٨ پر خطر و قابلیت ایجاد سرطان دهانه رحم را دارند

  لطفا ابتدای مقاله را اصلاح بفرمایید تا موجب نگرانی بیش از حد نشود ……با تشکر

  پاسخ
  • سلام
   ممنون از پیگیری و توضیحات شما ولی بیشتر در این مورد تحقیق نمایید زیرا تمامی نوشته ها و مطالب ما براساس رفرنس های علمی است و کاملا درست می باشد و جهت آگاهی و اطلاع رسانی زنان جوان بسیار لازم خواهد بود. شما هم می توانید برای آگاهی بیشتر در این مورد تحقیق نمایید.

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *