(021)26318926 - (0936)1920441
تهران، مجيديه شمالی، ميدان ملت، خيابان قليچ خانی، پلاك ١٠٠
خانه » بیماری های زنان » ترشحات واژن؛ فواید، درمان و انواع آن
مدت زمان مطالعه 18 دقیقه

ترشحات واژن؛ فواید، درمان و انواع آن

نوبت دهی و مشاوره آنلاین دکتر الهه ثناگو
مدت زمان مطالعه 18 دقیقه

واژن لوله ای است که از یک سمت به رحم و از سمت دیگر به قسمت خارجی ناحیه تناسلی متصل است. در حقیقت رحم و واژن دارای سلول های غددی هستند که این دو عضو در اثر تغییرات هورمونی در سیکل های قاعدگی ترشحات طبیعی از خود ایجاد می کنند.

لذا وجود ترشحات واژن نشان دهنده تغییرات هورمونی بوده و این ترشحات طبیعی و سالم است. برخی از افراد تصور می کنند اگر ترشحی از واژن مشاهده غیر طبیعی است در ابتدا به این می پردازیم که ترشحات واژن طبیعی است و بایستی باشد.

ترشحات واژن

ترشحات طبیعی واژن

به طور معمول از زمان اتمام سیکل قاعدگی به مدت یک هفته تا ده روز ترشحات واژن حالت استروژنی دارد، بدین معنا که ترشحات شفاف، آبکی و گاهی اوقات زیاد است. به ویژه در زمان تخمک گذاری که چهارده تا پانزده روز پس از قاعدگی اتفاق می افتد، این ترشحات بسیار زیاد شده و حالت کشی پیدا می کنند که در حقیقت این ترشحات نشان می دهد که شما تخمک گذاری های خوبی دارید و نبایست از قوام این ترشحات یا حجم آن ها نگران باشید.

اما پس از آنکه تخمک گذاری انجام شد، ترشحات حالت پروژسترونی پیدا می کنند بدین صورت که این ترشحات به تدریج غلیظ می شوند و نمای سفیدی تخم مرغی می گیرند. حتی گاهی اوقات ممکن است یک حجم زیادی به حالت سفیدی تخم مرغ از شما دفع شود که هیچ کدام از این موارد غیر طبیعی نیست و نیاز به درمان ندارد.

ولی گاهی اوقات برخی دختران جوان و زنان به دلیل آنکه در این خصوص آگاهی ندارند، این ترشحات را غیرطبیعی می دانند و درصدد درمان برمی آیند. شاید اگر شما برای مدتی آنتی بیوتیک مصرف کنید بتوانید ترشحات طبیعی خود را از بین ببرید اما با قطع درمان مجدد ترشحات باز می گردند، به دلیل آنکه این نوع ترشحات طبیعی و نرمال هستند و وجود آن ها کمک می کند برای آنکه فرد بدن سالمی داشته باشند، همچنین کمک می کنند که زنان در زمان برقراری رابطه جنسی و هنگام بارداری اذیت نشوند. لذا ترشحات طبیعی نیاز به درمان ندارند و بایستی آن ها را بشناسیم.

ترشحات غیرطبیعی واژن

در صورتی ترشحات واژن را غیر طبیعی تلقی می شود که دارای ویژگی های زیر باشند که عبارت است از:

 • حجم بیش از حد
 • همراه با بوی بد
 • همراه با خارش و سوزش

در چنین شرایطی توصیه نمی شود که خودسرانه دارویی مصرف نمایید بلکه بهتر است در ابتدا معاینه شوید تا تشخیص صحیح انجام گردد. زیرا گاها پیش می آید که فرد تصور می کنند ترشحات غیر طبیعی هستند در صورت آنکه با معاینه متوجه طبیعی بودن آن ها شویم و به همین ترتیب برعکس این تصور نیز وجود دارد. لذا ترشحات واژن نیاز به معاینه و بررسی های لازم دارد تا پس از تشخیص درمان آن با توجه به نوع ترشحات انجام گردد.

علت مقاومت دارویی و بهبود نیافتن با برخی داروها چیست؟

در حقیقت مقاومت دارویی از مصرف نادرست و خودسرانه داروها می باشد. به طور مثال تمامی ترشحات را با قرص مترونیدازول درمان نمی کنند. اکثریت اوقات افرادی که به متخصص زنان مراجعه می کنند، اظهار می کنند داروی مترونیدازول و آموکسی سیلین مصرف کرده اند اما هنوز بهبود نیافته اند. بایستی بدانید که هر نوع ترشح از واژن درمان خاص خود را دارد و در صورت آنکه فردی به صورت خودسرانه داروی مصرف نماید، مقاومت دارویی پیدا می کند و آن زمانی که لازم است مترونیدازول مصرف نمایید، بدن به این نوع دارو مقاوم شده و این دارو پاسخی به درمان نخواهد داد. لذا هر نوع ترشح از واژن داروی مخصوص به خود را دارد، از مصرف خودسرانه داروها بپرهیزید.

دلیل مقاومت دارویی

انواع ترشحات غیرطبیعی

ترشحات غیرطبیعی دارای انواع مختلفی می باشد که عبارت است از:

ترشحات قارچی

ترشحات قارچی بدین صورت است که با خروج آن از لوله واژن فرد حالت خارش و سوزش پیدا می کند. به طور معمول این نوع ترشحات نمای سفید و دانه دانه دارد و به گونه ای همانند پنیر زده شده می باشد، ولی گاهی اوقات ترشحات قارچی حالت ترشحات آبکی فراوان می دهد یا ممکن است فرد حالت خشکی در واژن احساس کند و تصور کند دیگر ترشحی در واژن وجود ندارد. در واقع این موارد می تواند یکی از علائم قارچ باشد، همچنین در صورتی که فرد حین تماس جنسی درد داشته و پس از رابطه سوزش داشته باشد این علائم می تواند از نشانه های ابتلا به قارچ مزمن باشد. در حقیقت تمامی ترشحات قارچی حالت خارش ندارند که فرد بتوانید به سادگی متوجه آن شود.

ترشحات قارچی درمان های مختلفی نظیر خوراکی و واژینال دارد. گاهی اوقات ترشحات قارچی مزمن هستند و احتمال دارد چندین دوره نیاز به درمان داشته باشند، تا مدت های طولانی تحت درمان بوده تا بهبود یابند.

علائم ترشحات قارچی بدین صورت است که بدون بو بوده و در اکثر مواقع با سوزش، خارش و خشکی واژن همراه است.

ترشحات گاردنلایی

برخی از ترشحات هستند که بسیار بد بو بوده و بوی شبیه بوی ماهی گندیده یا وایتکس دارد، این بوی بد در حالت طبیعی و پس از تماس جنسی احساس می شود، این نوع ترشحات گاردنلایی هستند و این نوع ترشحات درمان های متفاوتی دارند و به طور معمول قرص مترونیدازول برای این نوع ترشحات برای درمان تجویز می شود.

در برخی موارد که این ترشحات شدید هستند طی معاینه متوجه تغییراتی در دهانه رحم می شویم که براساس تمامی این شرایط درمان ها انجام می شود.

ترشحاتی که بسیار بد بو هستند، احتمال عود در آن ها بیشتر خواهد بود و گاهی اوقات نیاز است که شریک جنسی فرد درمان شود. گاها ابتلا به برخی ترشحات نیاز به درمان شریک جنسی فرد نخواهد بود اما در زمانی که احتمال عود وجود دارد پزشک تشخیص می دهد که نیاز به درمان طرف مقابل وجود دارد تا احتمال عود کاهش یابد.

انواع ترشحات واژن از لحاظ رنگ آن

ترشحات واژن همان طور که انواع مختلفی دارد، هر کدام از این ترشحات دارای رنگ ها و علائم متفاوتی می باشند که عبارت است از:

ترشحات سفید رنگ

عفونت های قارچی به رنگ سفید، تکه تکه و پنیری شکل می باشند.

ترشحات سفید رنگ و پنیری شکل

ترشحات بدون رنگ با بوی نامطبوع

ترشحات با بوی نامطبوع

گاهی اوقات ترشحات زیاد نیستند و از بوی آن ها متوجه می شویم که بوی بدی دارند. زمان مواجه با چنین ترشحاتی حتما می بایست به پزشک مراجعه نمایید.

ترشحات قهوه ای رنگ

برخی ترشحات به رنگ قهوه ای تیره هستند و به دلیل آنکه این ترشحات از داخل رحم خارج می شوند و در حقیقت این نوع ترشحات علائمی از وجود خون در آن ها هست و حتما می بایست به پزشک مراجعه نموده و تحت بررسی و سونوگرافی قرار بگیرید.

ترشحات سبز رنگ

ترشحات سبز رنگ

زمانی که حجم ترشحات بسیار زیاد هستند و به طور معمول قارچ های که بسیار زیاد هستند ترشحاتی به رنگ سبز ایجاد می کنند.

نکته ای بسیار مهم که بایستی بدان دقت نمایید این است که زمانی که ترشحات خشک می شوند و روی لباس زیر باقی می مانند، نبایست راج به بو و رنگ آن قضاوت نمود. در واقع این موارد مربوط به ترشحات تازه است که در زمان خروج از واژن می بایست بررسی شود و تشخیص داده شود تا تعیین گردد که چه نوع ترشحی است.

درمان خانگی و سنتی ترشحات واژن

برخی از افراد که با ترشحات غیرطبیعی واژن مواجه می شوند به صورت خودسرانه از درمان های خانگی استفاده می کنند، به طور مثال: از دود عنبر نسا، جوش شیرین و سرکه استفاده می کنند. گاها در مواقعی که به پزشکی دسترسی ندارید می تواند به فرد موقتا کمک کند ولی توصیه می شود که پزشک مراجعه کنید تا تحت درمان اصلی قرار بگیرید.

قابل توجه است بدانید که با درمان های خودسرانه احتمال ابتلا به عفونت های اضافه تری وجود دارد که درمان آن ها بسیار سخت تر از درمان های اولیه شود. به همین دلیل در صورت دسترسی سعی نمایید تحت درمان های دارویی قرار بگیرید زیرا این درمان های خانگی در اکثریت مواقع نه تنها بیماری را بهبود نمی دهد بلکه سبب تشدید و ابتلا به برخی دیگر از عفونت های واژن می شود.

درمان های سنتی و گیاهی، شیاف های ماریانا و قهوه گانودرما روش های درمانی ثابت شده ای نیستند و روی این نوع روش ها تحقیقاتی صورت نگرفته است و این روش ها پایه علمی ندارند. در صورت وجود ترشحات غیر طبیعی می توانید از دارو درمانی، پلاسما، لیزر درمانی و کربوکسی تراپی واژن استفاده نمایید.

درمان ترشحات واژن با لیزر

لیزر درمانی سبب جوانسازی واژن می شود و در واقع سلول های مرده را از بین می برد و سبب ایجاد سلول های جدید، سلول های جدید ترشحات طبیعی تر دارند و امکان مقابل با بیماری ها در سلول های جدید بیشتر است و این روش درمانی می تواند همزمان با درمان های دارویی کمک کننده و موثر خواهد بود.

فواید ترشحات واژن

یکی از سوالات شایع در میان زنان این است که آیا ترشحات واژن فایده دارند، وجود ترشحات واژن الزامی است. عدم شناخت اطلاعات در مورد وجود ترشحات در دوران یائسگی سبب می شود تا بدانید که ترشحات واژن بسیار مفید است.

مقداری رطوبت در ناحیه تناسلی لازم است و سبب می شود تا فرد احساس خوبی در زمان برقراری تماس جنسی داشته باشد زیرا لغزندگی در حین تماس جنسی کمک کننده خواهد بود. ترشحات آبکی در طول تخمک گذاری سبب می گردد تا اسپرم ها به راحتی از داخل واژن شناور بوده و حرکت کنند و بتوانند به داخل رحم انتقال پیدا کنند. لذا مهمترین وظیفه و کمک ترشحات واژن کمک به بارداری می باشد.

در صورت آنکه ترشحات واژن کم یا نامتعادل است و گاها واژن بدون ترشح می باشد، می تواند جلوی باردار شدن را بگیرید و در چنین شرایطی درمان یک عفونت ساده می تواند سبب گردد تا فرد باردار شود.

ترشحات واژن نرمال و طبیعی است و از مصرف خودسرانه داروها اجتناب ورزید و قصد از بین بردن ترشحات طبیعی واژن را نداشته باشید و بدانید که ترشحات طبیعی به چه صورت هستند تا راحت تر بتوانید با آن کنار بیایید.

مشاوره آنلاین دکتر الهه ثناگو

سن شروع ترشحات واژن

در دختران قبل از بلوغ به دلیل آنکه تغییرات هورمونی و تخمک گذاری وجود ندارد، ترشحات واژن وجود نخواهد داشت. ولی به طور معمول زمانی که مدت کوتاهی باقی مانده است که سیکل قاعدگی شروع شود، ترشحات کمی از داخل واژن خارج می شود که برخی از والدین می ترسند و تصور می کنند به دلیل ابتلا به عفونت است. در صورتی که بایستی بدانید که شش ماه قبل از شروع سیکل قاعدگی وجود ترشحات از واژن طبیعی است و این علامت بلوغ سیستم تناسلی می باشد و زمانی که سیکل قاعدگی اتفاق می افتد سیکل ترشحات از واژن به صورت آبکی و سپس غلیظ اتفاق می افتد.

این ترشحات در طول دوران زندگی زنان تا قبل از یائسگی وجود دارد و سپس در نزدیکی دوران یائسگی با کاهش ترشحات واژن مواجه می شویم. به دلیل آنکه در تخمک گذاری ها اختلال ایجاد می شود، سپس زمانی که بیمار یائسه می شود ترشحات واژن به طور کامل از بین می رود.

پس از یائسگی ترشحات طبیعی وجود ندارد و خشکی واژن سبب می شود که تماس جنسی دردناک شود و بیماران با شکایت روابط جنسی دردناک به پزشک مراجعه می کنند. البته بایستی بدانید که افرادی که یائسه هستند با عفونت های قارچی مبتلا می شوند و این ترشحات غیرطبیعی هستند و نیاز به درمان دارند.

البته زنان یائسه بایستی بدانند که در مواقعی که ترشحات کم شده است و مبتلا به خشکی واژن شده اند، درمان های برای رفع خشکی واژن وجود دارد، علاوه بر درمان های دارویی، لیزر درمانی می تواند به بیمار کمک کند تا آن طراوت و تازگی را به بیمار بازگرداند.

ترشحات واژن در دوران بارداری

ترشحات واژن در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی، ترشحات بیشتر می شود و افراد نبایست در چنین شرایطی نگران شوند، زیرا این ترشحات واژن در دوران بارداری طبیعی هستند و نیازی به درمان نخواهند داشت. تنها نکته ای که بسیار حائز اهمیت است اینکه بایستی به رعایت بهداشت و تعویض زود هنگام لباس زیر اهمیت دهید تا ترشحات طبیعی به ترشحات عفونی تبدیل نشوند.

در صورتی که ترشحات منجر به خارش و بوی نامطبوع شوند، در چنین شرایطی نیاز به درمان وجود خواهد داشت، که این موارد به ندرت اتفاق می افتد. اما بایستی دقت نمایید که احتمال ابتلا به عفونت های قارچی در طول دوران بارداری وجود دارد. در صورت وجود علائم خارش و سوزش سریعا با مراجعه به پزشک اقدامات درمانی را پیش بگیرید.

ترشحات واژن در دوران بارداری

سوالات متداول ترشحات واژن

کلام آخر

وجود ترشحات طبیعی برای بدن ضروری است و فایده خواهد داشت. در صورت مواجه با ترشحات واژن سعی نمایید از مصرف خودسرانه داروها بپردازید و در اولین فرصت بدون اتلاف وقت به منظور پیشگیری از پیشرفت بیماری به متخصص زنان مراجعه نمایید تا تحت معاینات و بررسی های لازم قرار بگیرید تا در نهایت اقدامات درمانی مناسب با نوع ترشحات انجام گردد.

(Visited 18,745 times, 14 visits today)
دکتر الهه ثناگو متخصص زنان و زایمان

دکتر الهه ثناگو

جراح متخصص زنان زايمان و نازايی ـ لاپاراسكوپی، هيستروسكوپی
دكتر الهه ثناگو متخصص زنان زايمان نازايي دوره شش ساله پزشكي عمومي را در دانشگاه ايران به اتمام رساند
و سپس در سال ١٣٨٤ دوران تخصص خود را در رشته جراحي زنان و زايمان و نازايی به اتمام رسانيد.
سپس حدود دو سال دوران طرح خود را در استان كرمانشاه در خدمت رساني به مردم محروم
شهرستان گيلانغرب سپری كرد و پس از آن به تهران بازگشت .
ايشان دوره های كوتاه مدت و بلند مدت آموزش لاپارسكوپی و اندومتريوز را در خدمت اساتيد
بزرگی چون استاد عادل شروين در تهران، استاد البرزی در شيراز و پروفسور arnaud wattiez
در فرانسه گذرانده است .
سهامدار بیمارستان عرفان_نيايش

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۸ دیدگاه ها
 1. سلام خانم دکتر من تمامی این صفحه را مطالعه کردم و سوالی که داشتم تونستم به جوابش برسم خیلی ممنونم بابت تهیه این مطلب و صدای زیباتون
  عکس ترشحات واژن کاملا به فهم بیشتر و تشخیص نوع آن به خودم کمک بسیار زیادی کنه
  ممنونم ازتون

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   مرسی از حسن توجه شما
   خوشحالیم که این مطالب و ویس ها در این خصوص کمک کننده بوده و سبب آگاهی بیشتر شما شده است.

   پاسخ
 2. سلام خانم دکتر کسی که یه دوره ای از ماه با حجم زیادی از ترشحات آبکی مواجه هست میتونه نشانه ابتلا به عفونت واژن باشه؟
  ممنون میشم جوابمو بدید.

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   در دوره تخمک گذاری ترشحات به این دلیل افزایش می یابد و این نوع ترشحات طبیعی بوده و مشکلی نخواهد داشت اما در مواردی که ترشحات با بوی نامطبوع، خارش، سوزش و سایر علائمی که در مقاله ذکر گردید همراه شود می تواند جز ترشحات غیر طبیعی به شمار آید که در چنین شرایطی مراجعه به پزشک و تحت کنترل و درمان بودن ضروری است.

   پاسخ
 3. سلام خانم دکتر من یک روز تو حموم بود بعد پاهام لیز خور و افتادم روی چهارپایه حموم که فلزی بود
  بعد از اون اتفاق ترشحم خیلی خیلی زیاد شد ولی هیچ خون ریزی و لکه بینی نداشتم فقط داخلم درد می کرد با زیاد شدن ترشح نگران شدم و به مادرم اطلاع دادم
  ایشون هم سریع من رو پیش دکتر متخصص زنان برد ومادرم فکر می کرد که پرده بکارت آسیب دیده بعد و دکتر گفت که پرده سالمه و هیچ عفونتی وجود نداره اما من از اون روز نگرانم فکر می کنم که چرا ترشحم زیاد شدهشاید پردم آسیب دیده خیلی نگرانم
  آیا ممکن دکتر متخصص زنان اشتباه کرده باشه و پردم آسیب دیده باشه

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   ورود هر نوع شی به ناحیه تناسلی می تواند منجر به پارگی پرده بکارت شود و بدانید که تشخیص توسط متخصص زنان دقیق و قطعی است. در صورت آنکه ترشحات بسیاری دارید بهتر است به متخصص زنان مراجعه نمایید و در این خصوص مورد بررسی قرار بگیرید.
   برای آگاهی بیشتر در خصوص ترشحات واژن و طبیعی یا غیر طبیعی بودن آن توصیه می نماییم به ویس خانم دکتر گوش سپارید.

   پاسخ
 4. سلام ممنون از مطالب مفیدتون که باعث شد بفهمم من عفونت قارچی دارم مدت شیش یاهفت روز خارش واژن داشتم که رفع شد همینطور خشکی واژن که هنوز هم دارم و ترشحات پنیری که شدید نیست میخواستم بدونم عفونت خودبخود خوب میشه یا بایدحتما پیش متخصص رفت؟و اینکه نه روز از موقه پریود من گذشته و هنوز نشدم ایا میتونه به عفونت مربوط باشه؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   خواهش میکنم عزیزم برای درمان حتما بایستی به پزشک مراجعه نمایید از روش های درمانی خودسرانه بپرهیزید و بدانید که درمان های خودسرانه و به تعویق انداختن درمان می تواند بر پیشرفت بیماری کمک نماید. اختلال قاعدگی می تواند به دلایل مختلفی اتفاق افتاده باشد اما داشتن عفونت هم بی تاثیر نیست. برای آگاهی بیشتر از علت اختلال قاعدگی می توانید به مطلب اختلال قاعدگی مراجعه نمایید.

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *