(021)26318926 - (0936)1920441
تهران، مجيديه شمالی، ميدان ملت، خيابان قليچ خانی، پلاك ١٠٠
خانه » زایمان سزارین؛ از نحوه انجام تا دردهای ناشی از عمل
مدت زمان مطالعه 10 دقیقه

زایمان سزارین؛ از نحوه انجام تا دردهای ناشی از عمل

نوبت دهی و مشاوره آنلاین دکتر الهه ثناگو
مدت زمان مطالعه 10 دقیقه

دوران بارداری از مهترین دورانی است که هر خانمی تمایل دارد آن را تجربه کند، اما زایمان شرایط خاص خود را دارد، برخی از افراد از ابتدا با توجه به شرایط جنین و مادر بایستی زایمان سزارین انجام دهند ولی برخی دیگر از افراد باید تحت زایمان طبیعی قرار گیرند.

انتخاب روش زایمان به چه عواملی بستگی دارد؟

انتخاب روش زایمان بستگی به شرایط فرد می باشد. بعضی اوقات برای یک فرد زایمان طبیعی خیلی بهتر است زیرا یک روش فیزیولوژیک می باشد. زمان هایی که لگن مناسب برای زایمان طبیعی است و جنین درشت نمی باشد، همچنین بیمار از لحاظ روحی و روانی و طبی آمادگی زایمان فیزیولوژیک را داشته باشد، زایمان طبیعی پیشنهاد می شود.

سزارین مانلی خانم

ولی در مواقعی بیمار می بایست با توجه به شرایطی که دارد تحت انجام زایمان سزارین قرار گیرد که این شرایط عبارت است از:

 • دوقلویی
 • کاهش مایع کیسه آب
 • دیسترس جنینی
 • نزدیک بودن پاهای جنین به دهانه رحم
 • درشت بودن بیش از حد جنین (این درشت بودن می تواند به دلایل ژنتیک و دیابتیک باشد)
 • کوچک بودن اندازه لگن (این کوچک بودن می تواند آسیب های به مادر و جنین وارد نماید)

در نهایت بگوییم، عوامل بسیاری وجود دارد که دکتر زنان را مجبور به انجام زایمان سزارین می نماید اما گاهی اوقات مادر به دلایلی همچون مسائل روحی و روانی تمایلی به زایمان فیزیولوژیک نداشته و قصد دارد تحت زایمان سزارین قرار گیرد.

آمادگی قبل از زایمان سزارین

پیش از انجام زایمان، نکات و اقدامات لازم جهت پیشگیری از بروز عوارض و داشتن زایمانی موفق، در اختیار بیمار قرار داده می شود. در دوران بارداری، انجام تست هایی مانند آزمایش خون و معاینات لازم در خصوص اطمینان از سلامت مادر و جنین ضروری می باشد.

پیش از جراحی، گروه خونی مادر نیز تعیین خواهد شد، شاید در طول زایمان نیاز به تزریق خون باشد. البته تزریق خون در این نوع زایمان به ندرت پیش می آید.

پیش از تصمیم به انجام زایمان سزارین، تمامی سوالات خود را با پزشک در میان بگذارید و با آگاهی کامل تصمیم به انجام آن بگیرید. از آن جایی که این زایمان، دوره نقاهت طولانی تر و مراقبت های بیشتری را به همراه دارد، نیاز است تا فردی شما را بعد از زایمان همراهی کند.

زایمان سزارین چگونه انجام می شود؟

برشی حدود هشت تا ده سانت بر روی خط ناحیه بیکینی ایجاد می شود که از طریق این برش لایه های شکم باز شده و همچنین یک برش شش تا هشت سانت بر روی رحم ایجاد می شود تا در نهایت از این طریق جنین خارج می شود.

زایمان سزارین کاملا یک روش بدون درد است که این بی درد به دو طریق انجام می شود، بی حسی موضعی از ناحیه کمر و یا بیهوشی خواهد بود، که در هر صورت فرد هیچ گونه احساس دردی نخواهد داشت.

کدام روش بی دردی بهتر است؟

انتخاب روش بی درد با توجه به شرایط مادر و نوزاد و نظر متخصص بیهوشی می باشد. امروزه اکثرا بر این واقفند که مادران زایمان تحت بی حسی موضعی از ناحیه کمر انجام شود به دلیل اینکه دوز ماده بیهوشی که به مادر از ناحیه کمر تزریق می شود کمتر است و مادر کاملا هوشیار بوده و اولین ارتباط با نوزاد خود را می گیرد، حتی مادر می تواند بلافاصله پس از زایمان نوزاد خود را در آغوش گرفته و اولین شیردهی را داشته باشد.

شایان ذکر است این امر سبب می گردد تا احساسات مادر برانگیخته شود و منجر شده تا سرعت جریان شیر در سینه های مادر زودتر اتفاق افتد.

همچنین در صورتی که مادر مضطرب باشد در همان زمان می توان داروهای خواب آور به مادر تزریق نمود تا انتهای زایمان به خواب فرورفته و متوجه وقایع اطراف خود نشود.

بیهوشی با مزایایی همراه است؛ در مواقعی که مادر بسیار مضطرب است و به هیچ عنوان نمی تواند وقایع اطراف را تحمل نماید می توان از بیهوشی استفاده نمود.

انواع بیهوشی

 • بی حسی نخاعی؛ ماده بی حس کننده مستقیما به اطراف نخاع تزریق می شود و قسمت های تحتانی بدن بی حس خواهد شد.
 • بی حسی اپیدورال؛ ماده بی حسی به قسمت انتهایی و پشت بدن، خارج از نخاع تزریق خواهد شد.
 • بیهوشی عمومی؛ که مادر متوجه هیچ گونه اقدامی حین زایمان نخواهد شد.

زایمان سزارین چقدر طول خواهد کشید؟

مدت زمان خارج کردن جنین از شکم مادر در حدود یک تا دو دقیقه خواهد بود و این زمان آنقدر طولانی نخواهد بود که ماده بیهوشی بر روی نوازد تاثیر بگذارد.

پروسه ی کامل سزارین با توجه به اینکه به چه علتی همچون چسبندگی لگنی انجام شده است، به طور معمول بین نیم ساعت تا حداکثر یک ساعت طول خواهد کشید.

استفاده از سند در سزارین ضروری است؟

متخصصین زنان در زمان انجام زایمان سزارین ترجیح می دهند که از سند استفاده شود. برخی از افراد از سند می ترسند، در صورتی که کارگذاری و کشیدن سند بدون درد خواهد بود اما به هر حال مقداری سوزش وجود دارد.

به طور معمول قبل از آنکه بیمار وارد اتاق عمل شود سند گذاشته می شود و همچنین یک رگ گرفته و سرم تزریق می گردد، سپس به اتاق عمل انتقال پیدا می کند.

در نهایت بگوییم، سند به مدت شش تا هشت ساعت پس از عمل کشیده خواهد شد.

دلایل انجام زایمان سزارین

در برخی موارد مادر از ابتدا تصمیم به انجام زایمان سزارین دارد، اما گاهی در ماه های آخر بارداری و با توجه به بروز یک سری عوارض و مشکلات، این روش زایمان از سوی پزشک تجویز خواهد شد. برخی دلایل انجام این نوع زایمان عبارت است از:

 • بروز مشکلات مربوط به رشد جنین
 • بزرگ بودن سر جنین و بروز مشکل حین عبور از کانال زایمان
 • زمانی که نوزاد از پا به دنیا خواهد آمد
 • بروز عوارض در ماه های اول بارداری
 • بروز عوارض و مشکلاتی مانند فشار خون بالا و یا بیماری های قلبی برای مادر
 • ابتلای مادر به عفونت هرپس تناسلی و احتمال انتقال آن به جنین
 • سابقه انجام زایمان سزارین در گذشته
 • کاهش اکسیژن رسانی به جنین

مراقبت های پس از زایمان سزارین

شش تا هشت ساعت پس از زایمان فرد می بایست راه رود و پس از این زمان شروع به خوردن مایعات نماید. فرد بایستی به تدریج پس از آنکه روده ها فعالیت داشت می تواند از غذاهای معمولی تناول کند.

از مهمترین نکاتی که می بایست بدان اشاره نماییم این است که همکاری بیمار با پزشک خواهد بود که پس از شش تا هشت ساعت بیمار بایستی بلند شود و راه رود. در واقع این همکاری و پیاده روی سبب می گردد تا سرعت بهبودی بیشتر می شود و منجر به کاهش درد، فعالیت روده ها، نفخ نکند و سریع تر ترخیص شود. همچنین حال عمومی شخص و شیردهی بهتر می شود.

درد پس از زایمان سزارین

بسیاری افراد از زایمان سزارین واهمه دارند در صورتی که این روش زایمان بسیار دردناک و ترسناک نیست. درد بعد از زایمان با مسکن های معمولی یا تزریقی و همچنین با استفاده از شیاف قابل کنترل است.

برخی از بیماران آستانه تحمل پایینی داشته و حساس بودند که در چنین مواقعی می توانند از پمپ های درد استفاده نمایند که این پمپ های درد میزان استفاده از داروهای مخدر در آن ها بالاست و مقداری می تواند باعث سرگیجه، تهوع و خواب آلودگی مادر شود؛ که استفاده از این روش جهت تسکین درد توصیه نمی شود و ترجیح داده می شود تا با روش های ذکر شده همچون مسکن های خوراکی، تزریقی و استفاده از شیاف درد را کنترل نمود.

زمان بستری و ترخیص به چه صورت خواهد بود؟

به طور معمول قبل از زایمان نیازی به بستری نیست و صبح روز انجام زایمان سزارین بیمار بستری می شود، اما اگر بیمار شرایط خاصی داشته باشد لازم خواهد بود روزهای قبل بستری شود در غیر این صورت بیمار همان روز بستری خواهد شد.

اما پس از عمل زایمان فرد به مدت یک شب در بیمارستان تحت مراقبت خواهد بود و فردا روز عمل پس از آنکه روده ها فعالیت کنند، یعنی بیمار دفع گاز یا مدفوع داشته باشد، فرد می تواند ترخیص شود.

مراقبت های پس از زایمان سزارین در منزل

 • استراحت کردن، به خصوص طی چند هفته اول
 • مراقبت در خصوص عدم وارد آمدن فشار به ناحیه شکم
 • نوشیدن آب و مایعات
 • عدم برقراری رابطه جنسی به مدت چهار تا شش هفته
 • مصرف داروهای مسکن در صورت لزوم

در صورت مشاهده علائم زیر، به پزشک مراجعه کنید:

 • درد در سینه ها به همراه تب
 • ترشح بد بو از واژن و یا مشاهده لخته خون بزرگ
 • درد هنگام دفع ادرار
 • علائمی از عفونت مانند تب بالای سی و هشت درجه، قرمزی، تورم و یا ترشح از بخیه ها

زایمان سزارین، دوره نقاهت طولانی دارد و مواردی مانند دیابت، باعث طولانی شدن این دوره خواهند شد. در این جا، به بررسی مواردی می پردازیم که به تسریع روند بهبودی بعد از زایمان سزارین کمک می کنند.

 • استراحت

استراحت کردن، یکی از نکات مهم بعد از سزارین می باشد. معمولا بعد از به دنیا آمدن نوزاد، روند خواب والدین مختل می شود. به همین خاطر هر زمان که نوزاد می خوابد، مادر نیز باید به استراحت بپردازد.

 • راه رفتن

انجام فعالیت های شدید و بلند کردن اجسام سنگین طی چند هفته اول بعد از زایمان ممنوع است. به همین خاطر، پیاده روی و راه رفتن برای مادر همواره توصیه می شود. راه رفتن از لخته شدن خون و بروز مشکلات عروقی و قلبی پیشگیری می کند.

 • کنترل درد با مصرف داروهای مسکن تجویز شده از سوی پزشک
 • بررسی علائم عفونت
 • پیشگیری از بروز یبوست

تغییرات هورمونی، ضعیف شدن عضلات و ماهیچه های معده و دراز کشیدن های طولانی مدت می توانند باعث یبوست شوند. یبوست شدید خود یکی از علل وارد آمدن فشار و آسیب به برش ها و بخیه ها می باشد.

 • رژیم غذایی سالم و متعادل

رژیم غذایی سالم، از دیگر نکاتی است که مادران بعد از زایمان باید به آن اهمیت دهند. مادرانی که به نوزاد خود شیر می دهند، حتما باید مواد غذایی مغذی و سالم را در برنامه غذایی خود داشته باشند.

مصرف سبزیجات باعث می شود تا شیر مادر طعم بهتری پیدا کند و نوزاد نیز از خوردن شیر مادر خود لذت ببرد. نوشیدن آب نیز باعث افزایش شیر مادر خواهد شد.

نوشیدن آب و مایعات، مصرف قرص های مسهل و یا مصرف مواد غذایی سرشار از فیبر مانند میوه و سبزیجات، از بروز یبوست پیشگیری می کند.

مراقبت های زخم بعد از سزارین

یکی از سوالات شایع که پرسیده می شود این است، استحمام پس از عمل زایمان چگونه انجام شود؟ بایستی بدانید که پانسمان های ضد آب بر روی ناحیه بخیه گذاشته می شود و فرد با وجود این پانسمان می تواند در همان روز اول استحمام نماید.

به طور معمول این پانسمان 48 تا 72 ساعت بر روی ناحیه زخم باقی می ماند و توصیه می گردد که بیمار پس از سه روز پانسمان را باز نماید.

در واقع پوست به یکدیگر چسبیده است و جایی هیچ گونه نگرانی نخواهد بود و تنها توصیه می شود که فرد قبل از آنکه بخیه ها کشیده شود هر روز ناحیه جراحی را با آب و صابون یا آب و شامپو بچه شست و شو دهد.

جالب است بدانید که نیازی به استفاده از سشوار نخواهد بود. رعایت بهداشت و تمیز بودن ناحیه جراحی و خشک نمودن با حوله کافی خواهد بود. همچنین نیازی به استفاده از بتادین نمی باشد.

در صورتی که فرد شکم بزرگی دارد بهتر است برای بالای شکم با یک گن بسته شود و در چنین شرایطی سطح بخیه ها آزاد باشد تا عفونت رخ ندهد.

به طور معمول در صورتی که بخیه ها نیاز به کشیدن داشته باشد هفت تا ده روز پس از سزارین بخیه ها کشیده می شود و در غیر این صورت جذب می گردد.

آیا زخم سزارین عفونت می کند؟

زخم سزارین عفونت نخواهد کرد اما در مواقعی که فرد وضعیت جسم خوبی داشته اما به تدریج با مواردی همچون ذیل مواجه گردید لازم است به متخصص زنان مراجعه نمایید تا بررسی های از لحاظ عفونت زخم انجام شود. اما این موارد کدامند:

 • خروج ترشح از ناحیه زخم
 • احساس درد
 • قرمزی
 • تورم
 • تب
 • دردهای غیر طبیعی ناحیه شکم

کلام پایانی

زایمان سزارین شرایط خاص خود را دارد اما به هر حال قبل از هر گونه تصمیمی برای سلامتی خود و نوزادتان برای انتخاب روش مناسب با بهترین متخصص زنان و زایمان در این زمینه مشورت نمایید.

(Visited 14,846 times, 11 visits today)
دکتر الهه ثناگو متخصص زنان و زایمان

دکتر الهه ثناگو

جراح متخصص زنان زايمان و نازايی ـ لاپاراسكوپی، هيستروسكوپی
دكتر الهه ثناگو متخصص زنان زايمان نازايي دوره شش ساله پزشكي عمومي را در دانشگاه ايران به اتمام رساند
و سپس در سال ١٣٨٤ دوران تخصص خود را در رشته جراحي زنان و زايمان و نازايی به اتمام رسانيد.
سپس حدود دو سال دوران طرح خود را در استان كرمانشاه در خدمت رساني به مردم محروم
شهرستان گيلانغرب سپری كرد و پس از آن به تهران بازگشت .
ايشان دوره های كوتاه مدت و بلند مدت آموزش لاپارسكوپی و اندومتريوز را در خدمت اساتيد
بزرگی چون استاد عادل شروين در تهران، استاد البرزی در شيراز و پروفسور arnaud wattiez
در فرانسه گذرانده است .
سهامدار بیمارستان عرفان_نيايش

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۴ دیدگاه ها
 1. سلام خانم من زایمان قبلی که داشتم طبیعی بوده ولی این زایمان دوم تمایل دارم سزارین انجام دهم و جراحی زیبایی انجام بدم ؟

  پاسخ
  • سلام
   زایمان سزارین براساس شرایط مشخص می شود و بدون معاینه و بررسی های لازم نمیتوان به طور قطع مشخص نمود.
   جراحی های زیبایی به صورت همزمان با زایمان سزارین قابل انجام نخواهد بود. تنها جراحی زیبایی که می توان انجام داد برداشتن پوست اضافه شکم آن هم در مواردی که برای فرد قابل انجام باشد می توان این جراحی را انجام داد.

   پاسخ
 2. سلام خانم دکتر من زایمان اولم طبیعی بوده و الان دلم نمیخواد طبیعی انجام بدم و دوست دارم سزارین کنم خواستم بپرسم میشه زایمان دوم سزارین باشه

  پاسخ
  • سلام
   در ابتدا بایستی معاینه شوید و شرایط شما به صورت کامل بررسی شود لذا قبل از بررسی های دقیق نمی توان نوع زایمان را مشخص نمود.

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *