خانه » لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی

نوبت دهی و مشاوره آنلاین دکتر الهه ثناگو

امروز تقریبا تمامی اعمال جراحی رشته های زنان را می توان توسط لاپاراسکوپی انجام داد. عمل های همانند: کیست تخمدان، درآوردن رحم، آندومتریوز، آزاد کردن چسبندگی های، بستن لوله ها، در آوردن فیبروم رحمی، چک کردن لوله های رحمی و علت نازایی با لاپاراسکوپی قابل انجام است.

عمل لاپاراسکوپی یک جراحی پیشرفته در درمان بیماری های زنان است که با درصد موفقیت بسیاری همراه است. قبل از انجام عمل لاپاراسکوپی بهتر است به یک متخصص لاپاراسکوپی متبحر مراجعه نمایید.

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی چیست؟

لاپاراسکوپی یک شیوه جدید جراحی در رشته زنان است که در چند سال اخیر خیلی از متخصصین از این روش برای درمان استفاده می کنند. یک متخصص زنان خوب لازم است در این زمینه  تبحر و تکنیک جراحی داشته باشد. در صورتی که لاپاراسکوپی توسط فردی با تجربه انجام شود می تواند درمان بسیار موفق و مفید باشد و جایگزین مناسب برای روش های قدیمی جراحی باز محسوب شود. در جراحی های باز بیمار بعد از درمان بسیار درد داشت و دوره نقاهت طولانی تری را می بایست طی می کرد.

            برای آشنایی با روش جراحی لاپاراسکوپی به تماشای صحبت های دکتر ثناگو در این باره بپردازید.

جراحی لاپاراسکوپی چگونه انجام می شود؟

جراحی لاپاراسکوپی با کمک چند حفره کوچک بر روی شکم انجام می شود که از طریق این حفره ها دوربین وارد شکم می شود. از طریق این حفرات فضای داخلی شکم با گاز پر شده و ابزار و وسایل لاپاراسکوپ از طریق آن ها وارد شکم می گردد و تصاویر با بزرگ نمایی مناسب بر روی مانیتور روبروی جراح نمایش داده می شود، سپس جراحی انجام می شود.

قابل توجه است که جراحی حتما می بایست تحت بیهوشی عمومی انجام شود. در لاپاراسکوپی این است که به دلیل اینکه با دوربین داخل شکم را مشاهده می کنیم بنابراین بزرگ نمایی داریم و خیلی راحت تر می توانیم داخل شکم را بررسی کنیم و دقت کار پزشک بالا تر می رود. در صورتی که کوچک ترین ضایعه در ناحیه ای که عمل صورت می گیرد وجود داشته باشد قابل تشخیص و درمان است.

در لاپاراسکوپی از وسایل ظریفی که داخل شکم استفاده می شود کمک گرفته می شود و باعث می شود آسیب کمتری به بافت ها وارد شود و عوارض کمتری خواهد داشت.

مزیت جراحی لاپاراسکوپی

اگر لاپاراسکوپی توسط جراح متبحر، در مرکز و تیم مجهز انجام شود، جراحی لاپاراسکوپی به چند دلیل خوب است، یکی از مزیت های این جراحی این است که دوربین وارد بدن می شود و هر ناحیه ای از بدن را می توان با کمک بزرگنمایی بررسی نمود و این کمک می نمایید تا هر مشکلی را بتوانیم در هر ناحیه خاص به راحتی تشخیص داده و درمان نماییم.

این جراحی در بیماری های همانند آندومتریوز که درگیری های میکروسکوپی در کف لگن وجود دارد و این ها را با چشم نمی توان تشخیص داد ولی با کمک دوربین و بزرگ نمایی به راحتی می توان تشخیص داد و درمان نمود.

دومین مزیت این جراحی چنین است به دلیل آنکه دست وارد شکم نمی شود و احشا شکم دستکاری نمی شوند، درد بعد از لاپاراسکوپی کمتر است و روده ها سریع تر به حالت عادی بر می گردند و نقاهت بیمار بهتر خواهد بود.

بایستی بدان دقت نمایید چنین است که در جراحی باز درد بعد از عمل در واقع درد نواحی برش است چون پوست در مناطق وسیعی برش داده می شود اعصاب حسی در سطح پوست آسیب می بینند و درد پس از جراحی را ایجاد می کنند ولی در لاپاراسکوپی چون حداکثر تعداد سوراخ های ایجاد شده بر روی سطح پوست ایجاد شده میزان آسیب دیدگی اعصاب حسی پوست بسیار کمتر خواهد بود و همین امر سبب می شود تا میزان درد بسیار کمتر باشد.

در نهایت بگوییم که جراحی لاپاراسکوپی دارای مزیت های بسیاری می باشد که عبارت است از:

 • دقیق و اصولی تر
 • با کیفیت بهتر
 • مدت زمان ترخیص سریعتر
 • دوران نقاهت و بهبودی کمتر
لاپاراسکوپی جراحی دقیق و ظریف است که بدون دخالت دست انجام می شود و میزان اسکار و درد بسیار کمتر خواهد بود.

لاپاراسکوپی را برای چه بیمارانی انجام می شود؟

اکثر جراحی های زنان را با کمک لاپاراسکوپی می توان انجام داد که عبارت است از:

 • هیسترکتومی یا خارج نمودن رحم
 • میومکتومی یا خارج نمودن فیبروم رحم
 • سیستکتومی یا درمان کیست های تخمدانی
 • جراحی های خارج رحمی یا حاملگی های AP
 • به ویژه درمان اندومتریوز که بایستی توسط دوربین لاپاراسکوپی رویت شود تا تمامی موارد به صورت جزئی برداشته شود.

آیا همه ی بیماران می توانند تحت جراحی لاپاراسکوپی قرار بگیرند؟

در ابتدا بایستی گفت که عمل لاپاراسکوپی یک جراحی خاصی است و بایستی توسط تیم متبحر و مرکز معتبر انجام شود. در نهایت هم بگوییم که انتخاب بیمار بایستی به دقت صورت بگیرد.

وضعیت قرار گیری بیمار در حین جراحی بدین صورت است که سر پایین بوده و پاها به سمت بالا آورده می شود و این پوزیشن ممکن است در برخی جراحی حدود دو تا سه ساعت طول بکشید، به همین خاطر بایستی در انتخاب بیمار دقت نمود.

همچنین بیمار بایستی از همه نظر بررسی کامل بر روی آن صورت بگیرد، از نظر قبل عروقی، ریوی، مشکلات داخلی و قبل از جراحی بایستی توسط متخصصین داخلی و قلب و عروق معاینه شود تا منعی برای انجام لاپاراسکوپی نداشته باشد.

و در نهایت بگوییم، اگر بیمار مشکلی نداشته باشد اکثر جراحی ها را می توان با کمک لاپاراسکوپی انجام داد، البته بازهم به صلاح دید جراح و شرایط بیمار بستگی دارد.

لاپاراسکوپی

تفاوت جراحی باز با لاپاراسکوپی چیست؟

عمل لاپاراسکوپی بدون دخالت دست و با بزرگنمایی دوربین انجام می شود. در این جراحی وضوح تصویر بالاست و به همین منظور عمل دقیق تر و ظریف تر خواهد بود.

عموما دوره نقاهت عمل لاپاراسکوپی بسیار کمتر از جراحی باز خواهد بود و بیمار سریعتر می تواند راه بیفتد و به فعالیت های روزانه خود بپردازد. همچنین میزان چسبندگی و درد بعد از عمل لاپاراسکوپی بسیار کمتر خواهد بود.

جراحی باز با جراحی لاپاراسکوپی کاملا متفاوت می باشد و میزان تمامی موارد ذکر شده معمولا در جراحی لاپاراسکوپی به نسبت باز کمتر خواهد بود.

لاپاراسکوپی برای تشخیص چه مشکلاتی مورد استفاده قرار می گیرد؟

امروزه اکثر جراحی های زنان را می توان با لاپاراسکوپی انجام داد که این جراحی های عبارت است از:

لاپاراسکوپی کیست تخمدان، هیسترکتومی یا درآوردن رحم، آندومتریوز، فیبروم های رحم، بررسی حفره لگن، بررسی علت های ناشناخته لگنی، چسبندگی های رحمی، بررسی لوله های رحمی، بستن لوله های رحمی و بررسی علت های نازایی می باشد.

                                    ویدئو جراحی لاپاراسکوپی کیست تخمدان دکتر الهه ثناگو

آمادگی قبل از لاپاراسکوپی

همانند هر جراحی دیگر برای عمل لاپاراسکوپی فرد بایستی از لحاظ جسمانی، قلبی و عروقی مورد بررسی قرار گیرد. مشاوره بیهوشی و قلب، همچنین انجام آزمایشاتی قبل از جراحی ضروری است.

گاهی اوقات بیمار می بایست آمادگی روده داشته باشد که این امر با کمک داروها انجام می شود. همچنین رزرو خون برای فرد قبل از جراحی لازم خواهد بود.

چرا از لاپاراسکوپی استفاده می کنیم؟

در رشته زنان همان طور که می دانید ما با رحم، لوله های رحم و تخمدان ها سر و کار داریم که ارگان های حیاتی برای خانم ها هستند زیرا باعث باروری و تولید مثل می شوند و باید خیلی با ظرافت و با لطافت برخورد کنیم.

در لاپاراسکوپی به دلیل این که دست وارد نمی شود و از ابزار های ظریف داخل شکم استفاده می شود کمترین آسیب را می توانیم بزنیم و هرچه دستکاری روی تخمدان ها، لوله ها و… کمتر باشد چسبندگی های بعد از عمل کمتر می شود در نتیجه احتمال نازایی و ناباروری بعد از عمل کمتر خواهد بود و این مسائلی است که برای بیمار بسیار مهم است.

مراقبت بعد از عمل لاپاراسکوپی

 • مهم ترین مساله ای که بیمار باید در جریان کامل باشد این است که داخل شکم گاز پر می شود و بعد از عمل لاپاراسکوپی خارج می شود. بعد از عمل مقداری از گاز داخل شکم باقی می ماند نکته ی مهم این است که بیمار حتماً باید بعد از لاپاراسکوپی قدم بزند و نفس های عمیق بکشد.
 • لازم است جوراب هایی ضد آمبولی را تا دوهفته استفاده کنند.
 • پس از لاپاراسکوپی معمولا فرد دردی نخواهد داشت و پس از شش ساعت می تواند ترخیص شده و راه برود.

عوارض و خطرات عمل لاپاراسکوپی

جراحی لاپاراسکوپی همانند هر جراحی دیگر می تواند با عوارضی همراه باشد ولی در صورتی که دقت کافی در انتخاب بیمار و نوع عمل جراحی انجام شود و این جراحی توسط جراح متبحر انجام شود کمترین عارضه را به دنبال خواهد داشت.

جراحی لاپاراسکوپی می تواند خطراتی را به دنبال داشته باشد، اما شایعترین خطر که ممکن است با جراحی لاپاراسکوپی به وجود آید، لخته خون یا DVT است که می تواند منجر به آمبولی شود ولی با انتخاب صحیح بیمار و اقدامات مناسب قبل و بعد از بیمار از بروز عارضه ها پیشگیری می شود.

چرا درد در جراحی لاپاراسکوپی کمتر از جراحی باز است؟

وقتی اعصاب حسی پوست بیمار آسیب ببیند بیمار درد دارد در عمل های باز ما مجبور هستیم برش نسبتاٌ بزرگی را روی پوست دهیم وخیلی از اعصاب حسی امکان دارد صدمه ببیند به صورت تقریبی می توان گفت که دو سوم درد به دلیل پاره شدن اعصاب حسی پوست است، اما در لاپاراسکوپی چند سوراخ بر روی شکم بیمار زده می شود و قطر آن ها حداکثر یک سانت است بنابراین بافت بدن بیمار خیلی آسیب نمی بیند.

لاپاراسکوپی

نوع بی دردی در جراحی لاپاراسکوپی

جراحی لاپاراسکوپی بایستی با کمک بیهوشی کامل انجام شود و نمی توان بیمار را از کمر بی حسی نمود، در این نوع جراحی حتما بیهوشی کامل لازم خواهد بود.

آیا تمامی جراحی ها با کمک لاپاراسکوپی قابل انجام است؟

اکثریت جراحی های زنان به جز زایمان سزارین را می توان به کمک لاپاراسکوپی انجام داد ولی انتخاب بیمار بستگی به صلاح دید پزشک دارد و قبل از جراحی بایستی یک بررسی و معاینه کلی از نظر قلبی- عروقی و داخلی و در صورتی که برای بیمار بیهوشی و این جراحی عوارضی را به دنبال نداشته باشد.

در چه مراکز می توان لاپاراسکوپی را انجام داد؟

لاپاراسکوپی با تمام مزیت های که دارد یک جراحی بزرگ است و بایستی حتما در مراکز معتبر انجام شود و نمی توان این جراحی را در کلینیک انجام داد و بایستی یک بیهوشی متبحر داشته باشیم تا بیهوشی بیمار را تامین کند و بیمار درآن چند ساعتی که در زیر دستگاه لاپاراسکوپی قرار دارد کاملا تحت بیهوشی کامل باشد، تیم متبحر جراحی لازم است که به جراح کمک نماید چون این عمل یک کار تیمی است و یک نفر بایستی دوربین را به خوبی برای جراح نگه دارد و در برخی موارد همچون در آوردن رحم یک نفر کمک می کند تا رحم را به وضعیت های که باید حرکت کند تا جراح بتواند آن را عمل کند.

لذا با توجه به تمامی موارد ذکر شده جراح اولین اهمیت در نتیجه جراحی را دارد لذا بایستی حتما در انتخاب جراح و سپس مرکز درمانی دقت لازم و کافی را داشته باشید.

هزینه عمل لاپاراسکوپی

هزینه های جراحی بسته به برخی عوامل متفاوت می باشد. جراحی لاپاراسکوپی بایستی توسط تیم متبحر، وسایل و مرکز مجهز انجام شود و تمامی این موارد بر روی هزینه جراحی تاثیر می گذارد و در مقایسه با جراحی باز هزینه های جراحی لاپاراسکوپی کمی بیشتر خواهد بود.

ولی با توجه به مزیت انجام لاپاراسکوپی برای بیماران پرداخت هزینه های بیشتر به نفع بیمار خواهد بود و سلامتی آن را تضمین می کند و به ویژه در مورد درمان اندومتریوز عود مجدد بیماری را به حداقل می رساند و در مورد جراحی خارج نمودن رحم به جای آنکه فرد پس از جراحی باز به مدت سه هفته در بستر بیماری استراحت نمایید و درد بکشد می تواند پس از سه روز بهبود یابد و به انجام فعالیت های خود بپردازد.

نتیجه جراحی لاپاراسکوپی

گاهی اوقات برخی از افراد به دلیل هزینه جراحی از انجام این روش منصرف می شوند و ترجیح می دهند به روش جراحی باز درمان شوند اما نکته ای که جالب است بدان دقت نمایید این است که دو هزینه کوتاه مدت و بلند مدت وجود دارد در واقع بدین معنا که با انجام لاپاراسکوپی بیمار دوره نقاهت و بهبودی کوتاه تری داشته و زودتر ترخیص می شود و در وقت و هزینه های آینده خود صرفه جویی می کند.

همچنین در صورتی که فردی مجرد باشد با انجام این نوع روش درمان به ناباروری و بسیاری بیماری های دیگر همچون چسبندگی مبتلا نخواهد شد. لذا نیاز است فرد به آینده خود بنگرد تا آینده ای زیباتر داشته باشد.

دکتر الهه ثناگو متخصص زنان و زایمان

دکتر الهه ثناگو

جراح متخصص زنان زايمان و نازايی ـ لاپاراسكوپی، هيستروسكوپی
دكتر الهه ثناگو متخصص زنان زايمان نازايي دوره شش ساله پزشكي عمومي را در دانشگاه ايران به اتمام رساند
و سپس در سال ١٣٨٤ دوران تخصص خود را در رشته جراحي زنان و زايمان و نازايی به اتمام رسانيد.
سپس حدود دو سال دوران طرح خود را در استان كرمانشاه در خدمت رساني به مردم محروم
شهرستان گيلانغرب سپری كرد و پس از آن به تهران بازگشت .
ايشان دوره های كوتاه مدت و بلند مدت آموزش لاپارسكوپی و اندومتريوز را در خدمت اساتيد
بزرگی چون استاد عادل شروين در تهران، استاد البرزی در شيراز و پروفسور arnaud wattiez
در فرانسه گذرانده است .
سهامدار بیمارستان عرفان_نيايش

برچسب ها:
مقالات مرتبط
لاپاراسکوپی کیست تخمدان

لاپاراسکوپی کیست تخمدان

لاپاراسکوپی یک شیوه جدید جراحی در رشته زنان است که در چند سال اخیر خیلی از متخصصین از این روش برای درمان استفاده می کنند....

درد بعد از عمل لاپاراسکوپی

درد بعد از عمل لاپاراسکوپی

درد بعد از عمل لاپاراسکوپی     لاپاراسکوپی یک شیوه جدید جراحی در رشته زنان است که در چند سال اخیر خیلی از...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۱۲ دیدگاه ها
 1. سلام
  خانم دکتر کسی که بهش گفتند کیست شکلاتی داره و مجرد هست می تونه به جای جراحی باز لاپاراسکوپی انجام بده
  بهم گفنتد باید جراحی باز انجام بدم ولی نمیخوام برش برروی شکمم ایجاد بشه میتونم با لاپاراسکوپی اقدام به درمان کنم
  ممنون میشم جوابمو بدید
  خیلی استرس دارم و نمیدونم باید چه کار کنم

  پاسخ
  • سلام
   حتما بایستی لاپاراسکوپی شوید لذا سعی نمایید بدون معطلی به متخصص زنان مراجعه نمایید تا سریعا درمان شوید.

   پاسخ
 2. با عرض سلام من یک سال اقدام به بارداری کردم و نشد و وقتی مراجعه کزدم بعد چند ماه دکتر گفت چسبندگی لولهای رحم و اطرافش داری و حتی بعد عکس رنگی هم باردار نشدم میشه راهنمایبم کنید چیکار کنم چون دکتر گفت لولهای رحمت باز شده اما نسبت بارداریت پنجاه درصده اما سه ماه اقدام کردم و باردار نشدم

  پاسخ
  • سلام
   بدون معاینه و بررسی نمی توان به صورت دقیق مشخص نمود، لطفا با تمامی مدارکتون حضوری مراجعه نمایید زیرا نیاز به بررسی بیشتر دارد.

   پاسخ
 3. سلام دوست عزیز
  تمامی مدارک پزشکی و بررسی های انجام شده بایستی چک شود تا بتوان تشخیص داد که نحوه درمان به چه صورت است. لذا با ابراز چنین سوالی بدون بررسی های لازم نمی توان تشخیص قطعی و دقیقی را داد. بهتر است با مدارک پزشک و بررسی های انجام شده به پزشک مراجعه نمایید.

  پاسخ
 4. مطالب مفیدی بود ممنون

  پاسخ
 5. سلام و وقت بخیر خدمت خانم دکتر عزیز.ممکنه هزینه جراحی لاپاروسکوپی اندومتریوز رو بفرمایین؟ و اینکه بیمه تکمیلی شاملش میشه یا خیر؟

  پاسخ
  • عزیزم هزینه ها پس از مراجعه مشخص میشه باید بررسی بشه شرایطت تون

   پاسخ
 6. سلام خانم دکتر.من کیست شکلاتی دارم وچسپندگی ایجاد کرده وسایزش خیلی بزرگه.ودرد دارم حتما باید لاپاراسکوپی انجام بدم یا عمل باز؟آیا باقرص رفع میشه یانه؟سپاس ازشما

  پاسخ
  • پزشکتون با دیدن مدارک شما بهتر میتونن براتون تشخیص بدن که به چه نحوی عمل بشه

   پاسخ
 7. سلام دکتر وقتتون بخیر
  من کیست درموئید ۵ سانتی دارم
  میخواستم بدونم حتما نیاز به جراحی داره….؟؟؟
  و اینکه میفرمایید راه های کنترل کیست درموئید چیه؟

  پاسخ
  • سلام
   بله باید جراحی بشه

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *