(021)26318926 - (0936)1920441
تهران، مجيديه شمالی، ميدان ملت، خيابان قليچ خانی، پلاك ١٠٠
خانه » بیماری های زنان » تست پاپ اسمیر
مدت زمان مطالعه 11 دقیقه

تست پاپ اسمیر

نوبت دهی و مشاوره آنلاین دکتر الهه ثناگو
مدت زمان مطالعه 11 دقیقه

پاپ اسمیر تستی است که یکسری از سلول های دهانه رحم شما به وسیله یک براش خیلی کوچک برداشته میشود و در آزمایشگاه توسط متخصص بررسی میشود و تغییرات سلولی بررسی می شود. بدین وسیله پزشک متخصص زنان میتواند به سلامت سلول های دهانه رحم شما پی ببرد.
در این مقاله به بررسی کامل تست پاپ اسمیر می پردازیم. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

اگر زمان کافی برای مطالعه ندارید می توانید از صحبتهای خانم دکتر الهه ثناگو بهره ببرید.


روش انجام تست پاپ اسمیر


پاپ اسمیر انواع مختلفی دارد. از انواع قدیمی آن به این صورت است که به جای براش از یکسری چوب های خیلی نازک استفاده میشد و سلولها بدین وسیله جمع آوری میشد و بعد روی لام کشیده میشد و یک فیکساتور روی آن زده میشد. سپس لام به آزمایشگاه به جهت بررسی فرستاده میشد.
در این روش خطا زیاد بود آلودگی هایی که با خون و موکوس همراه میشد، خطای تست را بالا می برد.
اکنون برای انجام این تست شما در پوزیشن معاینه قرار می گیرید. متخصص زنان به وسیله دستگاه اسپکولام یا همان وسیله معاینه که داخل واژن قرار داده میشود. و از یک براش خیلی نازک استفاده می کند که آنرا بر روی دهانه رحم می کشد و سلولهایی که از این طریق جمع آوری می شود به آزمایشگاه فرستاده میشود.

تست های جدید اصلاحا تست لیکوئید هستند که جمع آوری سلول با یک براش باریک انجام می گیرد. این سلول ها داخل یک مایعی ریخته میشوند.این مایع خودش یک نوع فیکساتور است و بعد به آزمایشگاه فرستاده میشود. در این روش چون خون و موکوس و سلول های دیگراز سلولهای اصلی در مایع جدا میشوند بررسی سلولی بسیار دقیق تر انجام می گیرد.

چگونگی انجام تست پاپ اسمیر


تست پاپ اسمیر به چه دلیل انجام می گیرد؟


معمولا تغییراتی که بر روی دهانه رحم ایجاد میشود با چشم غیر مصلح قابل دیدن نیست. تست پاپ اسمیر سلول ها را بدون هیچگونه درد و ناراحتی بررسی می کند. خیلی سریع تر و قبل از آنکه تغییراتی بر روی سلول ها شکل بگیرد و علائمی بروز کند سلولها مورد بررسی قرار میگیرند و می توان در پی علت و درمان بود. به همین دلیل این تست حتما باید انجام بگیرد.


ویروس اچ پی وی ( زگیل تناسلی ) و ارتباط آن با تست پاپ اسمیر


در خیلی از مواقع ویروس اچ پی وی با تست پاپ اسمیر دیده و تشخیص داده میشود. شرایطی که شما اصلا در ظاهر بدن خود نشانه های زگیل تناسلی را ندارید و فکر میکنید که آلوده نیستید. توصیه پزشک متخصص این است که همراه با تست پاپ اسمیر اچ پی وی چک شود.
در مورادی دیده می شود که با وجود اینکه فرد HPV دارد تست پاپ اسمیر آن نرمال است و تغییرات سلولی با کلپوسکوپ دیده می شود.
به همین دلیل توصیه می شود که خانم ها همراه با تست پاپ اسمیر حداقل یکبار تست اچ پی وی را هم بدهند حتی اگر هیچگونه علامتی نداشته باشند. چراکه با تشخیص زودهنگام و آغاز مراحل درمانی خیلی زودتر می توان جلوی پیشرفت بیماری را گرفت.
به خصوص در مواردی که متخصص در معاینه به مواردی شک میکند به عنوان مثال :
بیمار سابقه ترشحات مکرر داشته باشد
یا داشتن عفونت هایی که عود میکنند و به درمان به خوبی پاسخ نمیدهند.
زخم های وسیع دهانه رحم یا سرویسیت های مکرر.
در مواردی با بررسی شرح حال بیمار این تشخیص توسط متخصص داده می شود که بهتر است فرد تست HPV را هم بدهد. با همراه شدن با توصیه های متخصص زنان سلامت خود را می توانید بازیابید.

آیا تست پاپ اسمیر برای دختران باکره قابل انجام است؟


برای انجام تست پاپ اسمیر باید در پوزیشن معاینه قرار بگیرید و پزشک دستگاه مخصوص معاینه را داخل واژن وارد می کند بنابراین خانم هایی که پرده بکارت شان سالم است و آسیب ندیده نمی توانند این تست را انجام دهند. معمولا بعد از نزدیکی و از 18 سالگیبه بعد به طور سالیانه انجام این تست به بانوان پیشنهاد میشود.


آیا تست پاپ اسمیر باید هرسال انجام بگیرد یا هر سه سال یکبار کافیست؟


در خیلی از مقالات گفته میشود که اگر این تست را به طور سالیانه و پشت سر هم انجام دهید و مشکلی نداشته باشید یا اگر این تست را همراه با تست hpv انجام داده باشید و مطمئن باشید که به ویروس اچ پی وی آلوده نیستید دیگر نیازی نیست که سالیانه این تست را انجام دهید و همان سه سال یکبار کافیست. اما با توجه به خطاهایی که ممکن است در آزمایشگاه صورت بگیرد و خوب دیده نشود یا خوب تفسیر نشود . با توجه به شرایط جامعه که در حال حاضر در دختران و زنان جامعه دیده میشود، ترجیحا پیشنهاد ما این است که این تست را سالی یکبار به صورت تست لیکوئید انجام دهید . این تست بسیار دقیق است. همچنین باید در یک آزمایشگاه معتبر انجام بگیرد و تفسیر آن بدرستی انجام بگیرد.


چه افرادی نیاز به انجام تست پاپ اسمیر ندارند؟


خانم های جوان که در سن انجام فعالیتهای جنسی هستند باید این تست را سالیانه انجام بدهند. اما بانوانی که هیسترکتومی شده اند و رحم شان از بدنشان خارج شده است ، نیازی به انجام این تست ندارند. چراکه دهانه رحمی وجود ندارد که بخواهیم بر روی آن تست پاپ اسمیر انجام دهیم . توصیه ای که به این بانوان می شود این است که هر چندسال یکبار از کاف واژن (محلی که دهانه رحم از آن خارج شده است) تست انجام بگیرد. یک نمونه برداری کوچک انجام شود که مطمئن باشیم برای این خانم ها مشکلی وجود ندارد.
معمولا در خانم های سن بالا مثلا بالای 70 سال دیگر نیازی به انجام سالانه تست پاپ اسمیر نیست.


آیا همراه تست پاپ اسمیر موارد دیگری را هم می توان تست کرد؟


خیر. تست پاپ اسمیر یک تست بررسی سلولی هست که تنها به مشکلات سلولی می پردازد. اما امکان چک کردن ویروس اچ پی وی یا زگیل تناسلی همراه با این تست وجود دارد. در ک درخواست جدا به طور همزمان می توان ویروس اچ پی وی را همراه با پاپ اسمیر مورد بررسی قرار داد و چک کرد.

آیا برای انجام تست پاپ اسمیر شرایط خاصی نیاز است؟


برای انجام این تست بهتر است که شما عفونت واژن نداشته باشید. در مواردی که عفونت واژن و ترشحات زیادی وجود دارد ابتدا باید درمان های لازم انجام بگیرد و بعد اقدام به انجام تست پاپ اسمیر شود.
بهتر است شب قبل از انجام این تست نزدیکی صورت نگرفته باشد. اما در موارد اورژانسی نیز اگر تست پاپ اسمیر که به صورت مایع انجام می گیرد محدودیت خاصی وجود ندارد و می توان این تست را انجام داد.

آیا می توان تست پاپ اسمیر را در زمان سیکل قاعدگی انجام داد؟


بهتر است در زمان انجام این تست از دوره قاعدگی پاک شده باشید و این دوره را به پایان رسانده باشید اما در کل در هر زمانی می توان این تست را انجام داد.

آیا تست پاپ اسمیر خطرناک است؟

خیر این تست هیچگونه خطری ندارد و با یک معاینه ساده و کاملا بدون درد انجام می گیرد. در اکثر موارد فرد اصلا متوجه نمی شود که چه کاری درحال انجام است. در بعضی افراد پس از انجام تست پاپ اسمیر روی دهانه رحم خراشی ایجاد میشود که ممکن است تا چند روز لکه بینی داشته باشند. اصلا نگران لکه بینی که ممکن است بعد از پاپ اسمیر برای شما ایجاد شود نباشید. چنین حالتی در مواردی هست که نیاز به درمان وجود دارد و التهاب دهانه رحم تشخیص داده میشود. پزشک پس از آن مراحل درمانی را آغاز می کند.


آیا نزدیکی پس از انجام تست پاپ اسمیر ممنوعیت دارد؟


خیر ممنوعیت ندارد و پس از انجام پاپ اسمیر نیاز به انجام دادن کار خاصی نیست . این تست یک تست ساده و در عین حال بسیار کاربردی است.

تست پاپ اسمیر در کجا و توسط چه کسی انجام می شود؟


تست پاپ اسمیر توسط متخصص زنان در مطب انجام میشود. پس از نمونه گیری یا توسط خود متخصص به آزمایشگاه فرستاده میشود یا نمونه تحویل شما داده میشود تا به آزمایشگاه معتبر برده شود. و نتیجه از طریق آزمایشگاه به شما داده می شود.
بهتر است از یک آزمایشگاه معتبر برای این کار استفاده شود. تجربه پاتولوژیستی که سلولهای شما را در زیر میکروسکوپ تماشا می کند بسیار مهم است. پاتولوژیستی که ماهر باشد و بتواند تغییرات سلولی را تشخیص دهد و نتیجه را به طور دقیق به شما اعلام کند بسیار مهم است.

موارد ضروری برای انجام تست پاپ اسمیر در فواصل کوتاه تر:


گفتیم که معمولا بهتر است سالیانه تست پاپ اسمیر برای خانم هایی که در سن فعالیت جنسی هستند انجام بگیرد اما مواردی نیز وجود دارد که متخصص زنان توصیه می کند که در فواصل کوتاه تری این تست انجام بگیرد.
زمانی که شما به ویروس اچ پ وی HPV مبتلا شده اید
زمانی که زخم ها یا سرویسیت های عمیقی روی دهانه رحم شما دیده شده است.
زمانی که نتیجه تست اول شما عفونت شدید را نشان داده است
در این موراد توصیه می شود که 4 یا 6 ماه بعد مجددا تست پاپ اسمیر انجام بگیرد.

تفسیر نتایج تست پاپ اسمیر چگونه است؟


یکسری از نتایج را خود آزمایشگاه اعلام می کند اما برای مشاهده و اطلاع کامل از نتیجه تست پاپ اسمیر باید به متخصص زنان مراجعه کنید.
یکسری از سلول ها نرمال هستند و مشکلی ندارند در چنین مواردی بررسی های دوره ای یکساله کفایت می کند.
در مورادی که سلول ها غیر نرمال هستند. این سلول ها با توجه به تغییراتی که روی آنها ایجاد شده است، در پاپ اسمیر نتایج آن اعلام میشود. گاهی تغییرات در حدی است که تنها نیاز است که تست پاپ اسمیر مجددا انجام بگیرد و در برخی موارد نیاز است که اقدامات تکمیلی تر انجام بگیرد.
مثل انجام کولپوسکوپی . این درمواردی است که تغییرات سلول به سمت مراحل سرطانی دیده می شود. البته این مراحل مربوط به پیش سرطان است که از طریق تست پاپ اسمیر می توان آن را تشخیص داد. در ان زمان پزشک متخصص به شما توصیه انجام کولپوسکوپی می کند که از جمله روش های بسیار دقیق برای شناخت بیماری و درمان آن است.
اگر سلولهای سرطانی در تست پاپ اسمیر دیده شود درمان های خاص آنها پیگیری می شود.

سوالات متداول آزمایش پاپ اسمیر

کلام آخر

انجام تست پاپ اسمیر همانطور که در طول مقاله گفته شد امری ضروری برای خانم هایی است که فعالیت جنسی دارند. بهتر است این تست در فواصل زمانی یکساله تکرار شود تا از سلامت کامل دهانه رحم اطمینان حاصل کرد. انجام این تست توسط متخصص زنان و زایمان خانم دکتر الهه ثناگو در مطب انجام می گیرد.


(Visited 136 times, 1 visits today)
دکتر الهه ثناگو متخصص زنان و زایمان

دکتر الهه ثناگو

جراح متخصص زنان زايمان و نازايی ـ لاپاراسكوپی، هيستروسكوپی
دكتر الهه ثناگو متخصص زنان زايمان نازايي دوره شش ساله پزشكي عمومي را در دانشگاه ايران به اتمام رساند
و سپس در سال ١٣٨٤ دوران تخصص خود را در رشته جراحي زنان و زايمان و نازايی به اتمام رسانيد.
سپس حدود دو سال دوران طرح خود را در استان كرمانشاه در خدمت رساني به مردم محروم
شهرستان گيلانغرب سپری كرد و پس از آن به تهران بازگشت .
ايشان دوره های كوتاه مدت و بلند مدت آموزش لاپارسكوپی و اندومتريوز را در خدمت اساتيد
بزرگی چون استاد عادل شروين در تهران، استاد البرزی در شيراز و پروفسور arnaud wattiez
در فرانسه گذرانده است .
سهامدار بیمارستان عرفان_نيايش

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *