خانه » کیست تخمدان

کیست تخمدان

کیست تخمدان یک کیسه پر شده از مایع یا مواد نیمه جامد می باشد که در یک یا هر دو تخمدان شکل می گیرد. تخمدان ها اندام های کوچکی در لگن هستند که تخمک ها را نگهداری کرده و تولید هورمون می کنند. این بیماری در انواع مختلفی وجود دارد و بیشتر آنها بدون درد بوده و علائمی را از خود نشان نمی دهند. این کیست ها معمولاً در زمان آزمایش لگن یا عملیات تصویر برداری شناسایی می شوند. این بیماری در موارد بسیار نادر باعث بروز عوارض می شود. مشورت کردن با پزشک در خصوص مشکلات تجربه شده می تواند در پیشگیری از مشکلات مرتبط با کیست موثر واقع شود. با ما در ادامه این مقاله از سایت دکتر ثناگو یکی از بهترین متخصصین و جراحان زنان و زایمان تهران همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این خصوص و روش های درمان آن به دست آورید.

 

کیست تخمدان - دکتر ثناگو

 

انواع کیست تخمدان

بیشتر کیست ها از نوع فانکشنال هستند و در واکنش به تغییرات بدن در طول دوره قائدگی شکل می گیرند. در برخی موارد علت شکل گیری آنها هیچ ارتباطی به قائدگی ندارد.

 • کیست فانکشنال : علت شکل گیری این کیست هیچ ارتباطی با ابتلا به بیماری نداشته و به تخمک گذاری مربوط می شود و می تواند نشانه این باشد که تخمدان ها کار خود را به خوبی انجام می دهند. این کیست اغلب در طول زمان معمولاً ظرف یک دوره 60 روزه بدون نیاز به درمان از بین می روند.
 • کیست فولیکولار: یک کیسه کوچک در تخمدان به نام فولیکول هر ماه بعنوان بخشی از چرخه قائدگی تخمک آزاد می کند. کیست تخمدان فولیکولار زمانی شکل می گیرد که فولیکول تخمک آزاد نکند. در این شرایط فولیکول با مایع پر شده و بزرگ می شود.
 • کیست کورپوس لوتئوم : بعد از اینکه فولیکول تخمک را آزاد کرد گروهی از سلول های تولید کننده هورمون به نام کورپوس لوتئوم را آزاد می کند. کیست زمانی شکل می گیرد که مایع در کورپوس لوتئوم جمع شده و باعث رشد آن شود.

همه کیست های تخمدان در واکنش به سیکل قائدگی شکل نمی گیرند. آنها همیشه نشانه بیماری نیستند ولی برای اطمینان از اینکه باعث بروز مشکلاتی نمی شوند باید توسط پزشک تحت معاینه قرار گیرند. کیست آدنوما، درموئید و اندومتریوما از دیگر انواع کیست تخمدان می باشند.

جراحی کیست شکلاتی شش سانتی در تهران توسط دکتر ثناگو

 

چه کسانی دچار کیست تخمدان می شوند؟

هر زنی به دلیل داشتن تخمدان در بدن در معرض رشد این کیست قرار دارد. موارد زیر احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد:

 • سن: اگر وارد فاز یائسگی شده باشید احتمال ابتلا به این کیست افزایش می یابد.
 • وضعیت بارداری: کیست ها معمولاً در طول دوره بارداری شکل گرفته و در طول این دوره همچنان باقی می ماند.
 • سابقه ابتلا به کیست تخمدان: اگر قبلاً این کیست در بدن شما شکل گرفته باشد، احتمال ابتلای مجدد به آن وجود خواهد داشت.
 • ابتلا به بیماری: اگر به اندومتریوز یا مشکلات هورمونی دچار هستید یا داروهای کمکی تخمک گذاری مصرف می کنید احتمال ابتلا به کیست در شما افزایش خواهد یافت.

تخمدان پلی کیستیک چقدر در میان زنان رایج است؟

کیست تخمدان در میان زنان خصوصاً آنهایی که هنوز وارد دوره یائسگی نشده اند دارای رواج بسیار بالایی می باشد. کیست های فانکشنال رایج ترین نوع محسوب می شوند.

فیلم کامل زایمان سزارین همراه با تخلیه کیست تخمدان

چه اندازه کیست تخمدان خطرناک است ؟

بیشتر کیست های تخمدان بدون درد هستند و در نهایت به طور خودبخود از بین می روند. برخی انواع آنها سرطانی می شوند و می توانند مشکلاتی را بوجود آورند. البته این اتفاق در موارد بسیار نادر رخ می دهد. کمتر از یک درصد آنها سرطانی می شوند. در صورت ابتلا به این بیماری پزشک آن را با دقت تحت کنترل قرار می دهد تا عوارض و خطرات ناشی از آن به حداقل برسد.

علت کیست تخمدان

تخمک گذاری علت اصلی شکل گیری تخمدان پلی تخمدان محسوب می شود. برخی علل دیگر شامل موارد زیر می باشد:

 • تکثیر سلول های ناهنجار: تکثیر سلول های غیر عادی می تواند باعث شکل گیری کیست هایی از قبیل درموئید یا کیست آودنوما شود.
 • اندومتریوز: این کیست اغلب در مراحل پیشرفته آندومتریوز در تخمدان شکل می گیرد.
 • بیماری التهاب لگن: عفونت های حاد لگنی می تواند به تخمدان ها انتشار پیدا کرده و باعث شکل گیری کیست شود.

علائم کیست تخمدان خطرناک در پریودی

برخی کیست های کوچک هیچ علائمی را بر جای نمی گذارند. در این موارد حتی نمی دانید که در بدنتان کیست وجود دارد. کیست های بزرگ تر می تواند علائم زیر را از خود نشان دهد:

 • درد لگن یا درد خفیف در کمر
 • احساس ورم در زیر ناف که به پهلو ها پخش می شود.
 • درد در طول مقاربت
 • قائدگی های دردناک

علائمی که به کندی پیشرفت می کنند می تواند نشانه مشکلی به نام سندروم تخمدان پلی کیستیک باشد. این بیماری باعث نامنظم شدن قائدگی و دیگر مشکلات مرتبط با هورمون از قبیل چاقی و ناباروری می شود. برخی علائم دیگر سندروم تخمدان پلی کیستیک شامل مردمویی (افزایش رشد موهای بدن) و مشکل بودن کاهش وزن می باشد.

لاپاراسکوپی کیست تخمدان در تهران با دکتر ثناگو

 

کیست تخمدان چه حالاتی را در فرد ایجاد می کند؟

تجربه ابتلا به این بیماری در افراد مختلف یکسان نیست. برخی حالات رایج به شرح زیر می باشد:

 • عدم احساس درد
 • احساس درد خفیفی که حالت نیش زدن دارد.
 • دردی که حالت رفت و برگشتی داشته و نمی توان دلیل آن را شرح داد.

آیا تخمدان پلی کیستیک در افزایش وزن تائیر دارد؟

کیست باعث احساس نفخ شده و در افزایش وزن دخیل است. برخی کیست ها هورمون هایی را ترشح می کنند که می تواند باعث افزایش وزن شود.

عوارض کیست تخمدان

 • کیست های سرطانی: احتمال سرطانی شدن کیست هایی که بعد از یائسگی رشد می کنند در مقایسه با کیست های شکل گرفته قبل از یائسگی بیشتر است.
 • کیست تخمدان پاره شده: کیست های فانکشنال اغلب بدون بر جای گذاشتن عوارض منفی پاره می شوند. ولی گاهی اوقات یک کیست پاره شده می تواند باعث درد شدید و تورم در ناف شود. هر قدر اندازه کیست بزرگتر باشد احتمال پارگی آن بیشتر است.
 • پیچش تخمدان: کیست می تواند آنقدر بزرگ شود که شکل تخمدان را مختل کرده و باعث پیچش آن شود. این پیچش ممکن است باعث قطع جریان خون به تخمدان شده و منجر به مرگ آن شود. درد شدید، حالت تهوع و استفراغ علائم پیچش تخمدان هستند.

از کجا بفهمیم کیست داریم

اولین تشخیص پزشک از علائم این بیماری، بارداری است ولی اگر تشخیص بارداری تائید نشود علائم به کیست تخمدان نسبت داده می شود. پس از آن تست های زیر برای تشخیص کیست توصیه می شود:

 • آزمایش لگن: پزشک داخل لگن را برای یافتن برآمدگی ها یا تغییرات معاینه می کند.
 • سونوگرافی: در این عملیات عکسبرداری از امواج صوتی برای خلق تصاویر از اندام های داخلی بدن شما استفاده می شود. این تکنولوژی می تواند کیست تخمدان را شناسایی کرده و موقعیت آن و مایع یا جامد بودن آن را نیز مشخص کند.
 • لاپاروسکوپی: این عملیات در اتاق عمل انجام می شود. پزشک یک دوربین تخصصی را از طریق یک برش وارد شکم کرده و اندام های تولید مثل و حفره لگن را بررسی می کند. در صورت تشخیص کیست، اقدامات لازم برای برداشتن آن انجام می شود.

جراحی کیست تخمدان و فیبروم رحم در تهران

 

درمان سریع کیست تخمدان

درمان به فاکتورهایی از قبیل سن، علائم و علل آن وابسته است. برخی از روش های درمان شامل موارد زیر می باشد:

 • انتظار

تخمدان پلی کیستیک فانکشنال معمولاٌ خودبخود درمان می شود. در این شرایط پزشک به شما توصیه می کند که منتظر بمانید. در طول چند هفته یا چند ماه بعد از تشخیص، سونوگرافی برای اطمینان از رفع کیست انجام می شود.

 • دارو

پزشک داروهایی از قبیل قرص کیست تخمدان را که حاوی هورمون هایی برای متوقف نمودن شکل گیری کیست است برای بیمار تجویز می کند.

 • جراحی تخمدان پلی کیستیک

اگر کیست باعث بروز علائم شده یا بزرگتر شده باشد باید برداشته شود. نوع جراحی به اندازه کیست و شکل مشاهده شده از آن در سونوگرافی وابسته است. عملیات مختلف جراحی شامل موارد زیر است:

در لاپاراسکوپی کیست تخمدان پزشک یک دوربین کوچک را از یک برش مختصر در شکم وارد می کند. از طریق این دوربین اندام های تولید مثل و حفره لگن مشاهده می شود. سپس کیست از طریق برش های ریز خارج می شود.

  • لاپاروکتومی

درصورتی که کیست خیلی بزرگ باشد یا مشکلات دیگری وجود داشته باشد که مانع انجام عملیات لاپاروسکوپی شود، جراح این عملیات را انجام می دهد. اگر پزشک مشکوک به سرطان باشد باید با یک متخصص سرطان درباره بهترین گزینه برای درمان مشورت کنید.

 

 

دکتر الهه ثناگو متخصص زنان و زایمان

دکتر الهه ثناگو

جراح متخصص زنان زايمان و نازايی ـ لاپاراسكوپی، هيستروسكوپی
دكتر الهه ثناگو متخصص زنان زايمان نازايي دوره شش ساله پزشكي عمومي را در دانشگاه ايران به اتمام رساند
و سپس در سال ١٣٨٤ دوران تخصص خود را در رشته جراحي زنان و زايمان و نازايی به اتمام رسانيد.
سپس حدود دو سال دوران طرح خود را در استان كرمانشاه در خدمت رساني به مردم محروم
شهرستان گيلانغرب سپری كرد و پس از آن به تهران بازگشت .
ايشان دوره های كوتاه مدت و بلند مدت آموزش لاپارسكوپی و اندومتريوز را در خدمت اساتيد
بزرگی چون استاد عادل شروين در تهران، استاد البرزی در شيراز و پروفسور arnaud wattiez
در فرانسه گذرانده است .
سهامدار بیمارستان عرفان_نيايش

برچسب ها:
مقالات مرتبط
درمان خشکی واژن

درمان خشکی واژن

از جمله بیماری های شایع زنان خشکی واژن است که به دلیل افزایش سن و تغییرات بسیار زیاد در سطح هورمون های جنسی رخ می دهد. این...

چسبندگی رحم

چسبندگی رحم

از جمله بیماری هایی که می تواند رحم را درگیر نماید ، چسبندگی رحم است. رحم یکی از ارگان های بسیار حیاتی در بدن زن است که هر...

فیبروم رحم

فیبروم رحم

فیبروم رحم بیماری شایعی است که بسیاری از زنان به این بیماری مبتلا هستند و عاملی است که سبب استرس بسیاری از افراد شده است....

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *