(021)26318926 - (0936)1920441
تهران، مجيديه شمالی، ميدان ملت، خيابان قليچ خانی، پلاك ١٠٠
خانه » بیماری های زنان » واژینیسموس؛ علت، انواع و روش های درمان آن
مدت زمان مطالعه 15 دقیقه

واژینیسموس؛ علت، انواع و روش های درمان آن

نوبت دهی و مشاوره آنلاین دکتر الهه ثناگو
مدت زمان مطالعه 15 دقیقه

برخی از زنان با عدم برقراری تماس جنسی یا دردهای حین این رابطه مواجه هستند و این عامل سبب شده تا زندگی زناشویی آنان تحت شعاع قرار بگیرد، آیا برای شما هم چنین اتفاقی پیش آمده است؟، علت عدم اجازه دخول هنگام تماس جنسی یا درد چه عواملی می تواند باشد؟

گاها پیش می آید که زنانی با وجود تمایل و تلاش به برقراری رابطه جنسی عضلات کف لگن و ورودی واژن آنان به صورت غیرارادی منقبض می شود و این امر سبب می گردد تا دخول صورت نگیرد یا دردناک باشد. جالب است بدانید که به چنین شرایطی واژینیسموس می گویند.

واژینیسموس چیست؟

فهرست محتوا نمایش

واژینیسموس به معنای انقباض غیر ارادی عضلات لگنی است که سبب می گردد ورود هر شی به داخل واژن سخت و دردناک باشد، حتی در مواقعی قابل انجام نباشد. انقباض غیر ارادی عضلات می تواند حین معاینه، استفاده از تامپون و مهمترین مورد حین رابطه جنسی ایجاد شود.

فرد با وجود اینکه تمایل به برقراری تماس جنسی دارد ولی به راحتی نمی تواند رابطه داشته باشد و با احساس درد همراه است ولی گاها پیش می آید که عضلات کف لگن منقبض شده است و اجازه دخول و برقراری تماس جنسی را نمی دهد.

واژینیسموس
واژینیسموس چیست؟

مراحل واژینیسموس

واژینیسموس دارای مراحل مختلفی می باشد بدین صورت از مراحل خفیف تا شدید تقسیم بندی می شود. بیماری واژینیسموس در مرحله نخست و خفیف بدین صورت است که با صحبت کردن و دلداری دادن فرد با وجود استرس و ترس های که دارد می توان مجاب نمود تا اجازه دخول یا معاینه را بدهد. ولی به تدریج که بیماری واژینیسموس شدیدتر می شود، فرد اجازه ورود دستگاه معاینه یا دخول زمان تماس جنسی را نمی دهد و فرد باسن خود را بالا برده و پاهای خود را می بندد.

در نهایت بگوییم زمانی که بیماری واژینیسموس بسیار شدید می شود فرد به هیچ عنوان اجازه ورود دستگاه معاینه و برقراری تماس جنسی را نمی دهد. در چنین حالتی حتی فرد با افزایش علائم بدنی همچون تپش قلب، تعریق زیاد، حالت تهوع و استفراغ مواجه می شود و حتی ممکن است از شدت ترس بیهوش شود.

میزان شیوع بیماری واژینیسموس

در جوامع مختلف میزان شیوع بیماری واژینیسموس متفاوت است. براساس تحقیقات به دست آمده گفته شده است که از هر دویست نفر یک نفر به بیماری واژینیسموس مبتلا می شود. ولی از میان بیماران که به دلیل ابتلا این گونه مشکلات مراجعه می نمایند، مشاهده شده است که حدود دوازده تا پنجاه درصد این افراد مبتلا به بیماری واژینیسموس هستند.

لذا در صورتی که فردی به این بیماری مبتلاست نگران نباشد، شیوع این بیماری بسیار بالاست. به ویژه این بیماری در جوامع مذهبی و تذکرهای در خصوص عدم برقراری به تماس جنسی وجود دارد بیشتر خواهد بود.

توضیحات طلایی واژینیسموس

علت ابتلا به بیماری واژینیسموس

مشکل اصلی ابتلا به بیماری واژینیسموس انقباضات عضلات کف لگن و ورودی واژن می باشد اما به چه علتی این عارضه اتفاق می افتد نامشخص است. اکثریت موارد واژینیسموس اولیه هستند که در سنین نوجوانی و اولین تماس جنسی بیماری واژینیسموس تشخیص داده می شود و به همین خاطر نمی توانیم برای آن ها علت مشخصی را تعیین کنیم.

به طور مثال سابقه مشکلات جنسی، تجاوز های جنسی در کودکی و رفتارهای خشن جنسی در گذشته می تواند سبب گردد تا فرد در اولین دخول احساس شود که به بیماری واژینیسموس مبتلا است. همچنین علل مذهبی و تذکرهای که از کودکی به دختران گفته می شود که این ناحیه بسیار حساس است و تمامی این موارد می تواند سبب گردد تا مغز آمادگی ابتلا به این بیماری را داشته باشد.

این علل می تواند سبب ابتلا به بیماری واژینیسموس شود اما علت اصلی نامشخص است و در واقع بیمار به دلیل ترس مبهمی که در مغز از ورود هر شی به ناحیه تناسلی دارد باعث می شود تا مغز بدان هشدار دهد که ورود اشیا به واژن می تواند سبب آسیب شود لذا عضلات کف لگن و ورودی واژن به صورت غیرارادی مقبض می شود و اجازه دخول را نمی دهد.

علت ابتلا به واژینیسموس ثانویه چیست؟

اکثریت واژینیسموس اولیه هستند و در سنین بین شانزده تا بیست و پنج سالگی مشاهده می شوند. اما مواردی هستند که فرد تماس جنسی داشته است و دچار واژینیسموس ثانویه می شود، که این موارد عبارت است از:

عفونت های مکرر واژن

در صورتی که فرد مبتلا به واژینیت یا عفونت های مکرر واژن شده است که سبب شده به بافت واژن وارد شود و منجر به آسیب داخل واژن گردد و در نهایت سبب می گردد که تماس جنسی دردناک شود و بیمار حالت واژینیسموس پیدا کند.

عفونت های مکرر زنان
عفونت های مکرر زنان !

زایمان طبیعی سخت

زایمان طبیعی سخت
زایمان طبیعی سخت !

زایمان طبیعی سخت که سبب می گردد تا خاطر ناخوشایندی روی مغز بیمار و واژن او بگذارد که فرد نتواند پس از رابطه جنسی خوبی داشته باشد و دچار واژینیسموس شود.

رفتارهای خشن جنسی

رفتارهای خشن جنسی که یک نوع اثرات روانی را برای فرد به همراه خواهد داشت و سبب می گردد تا فرد از لحاظ جسمی آسیب ببیند و به بیماری واژینیسموس مبتلا شود.

رفتارهای خشن جنسی
رفتارهای خشن جنسی !

خشکی واژن

خشکی واژن
خشکی واژن !

در برخی موارد زنانی که در دوره سنی یائسگی قرار دارند، خشکی واژن می تواند سبب ابتلا به بیماری واژینیسموس شود.

بیماری های زمینه ای

برخی بیماری های زمینه ای هستند که می توانند سبب ابتلا به واژینیسموس ثانویه شوند که این موارد عبارت است از: شیمی درمانی، اندومتریوز، دردهای لگنی و مشکلات روحی و روانی می باشد.

بیماری های زمینه ای
بیماری های زمینه ای !
تمامی این موارد واژینیسموس ثانویه هستند بدین صورت که فرد در ابتدا تماس جنسی داشته و هیچ مشکلی نداشته است اما در اثر عواملی به بیماری واژینیسموس ثانویه مبتلا شده است.

تشخیص بیماری واژینیسموس

در اکثریت مواقع ابتلا به بیماری واژینیسموس با اولین تماس جنسی تشخیص داده می شود. به طور معمول این دسته افراد با وجود تمایل به برقراری تماس جنسی اما قادر به انجام آن نخواهند بود. در برخی مواقع بیمار بدون اینکه تماس جنسی داشته باشد هنگام معاینه و ورود دستگاه تناسلی به این بیماری پی ببریم که اجازه دخول دستگاه یا تامپون را نمی دهد.

درمان بیماری واژینیسموس

درمان بیماری واژینیسموس بسته به شدت ابتلا به بیماری و علت آن متفاوت می باشد. اما روش های درمانی واژینیسموس به چه صورت است در ادامه به شرح روش های درمانی می پردازیم برای آگاهی بیشتر با ما همراه باشید.

درمان-واژینیسموس

روان درمانی

یکی از روشهای درمانی بیماری واژینیسموس روانکاوی است. به طور معمول با روانکاوی می توان علت روانی ابتلا به بیماری نظیر سابقه رفتارهای جنسی خطرناک را پیدا کنیم و سعی نماییم که آن ها را درمان نماییم. به طور معمول با مشاوره یک روانشناس یا سکس تراپیست می توان مشکلات را برطرف نمود.

درمان دارویی

گاهی ممکن است جهت بهبود حال روحی فرد از داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی استفاده نمود تا کمک نماید تا حدودی بیماری واژینیسموس درمان گردد.

واژینیسموس کابوس رابطه جنسی

دیلاتورهای واژینال

استفاده از دیلاتورهای داخل واژینال کمک می نماید تا به تدریج قطره آن ها بزرگ تر می شود که بیمار بتواند از قطر کوچک تا بزرگ کم کم ورود شی به داخل واژن را تجربه کرده و تحمل نماید، تا سبب گردد به تدریج عضلات کف لگن آزاد شود تا بتواند تماس جنسی داشته باشد.

درمان واژینیسموس با بوتاکس

انقباض غیرارادی عضلات کف لگن سبب می گردد تا بیماری واژینیسموس ایجاد شود. لذا طبق تحقیقات به دست آمده می توان با کمک روش های انقباض عضلات کف لگن را آزاد و شل نمود.

استفاده از بوتاکس و مواد بی حسی در لگن می تواند علائم بیمار را کمتر نماید و در برخی بیماران نتیجه بخش خواهد بود و سبب درمان واژینیسموس گردد.

بوتاکس یک نوع سم است که به صورت موقت سبب فلج شدن عضلات می گردد و باعث می شود که حین دخول انقباض صورت نگیرد و در صورت وجود انقباض نسبت به قبل بسیار کمتر اتفاق افتد. قابل توجه است که حتما می بایست کسی که تزریق بوتاکس را انجام می دهد کاملا با آناتومی واژن آشنا باشد زیرا تزریق بایستی در ناحیه خاص انجام گردد.

نقش همسران در درمان بیماری واژینیسموس

تا حدودی همسر فرد می تواند با صحبت کردن و آرامش دادن به او از لحاظ روحی و روانی در کنار درمانی های پزشکی کمک نماید تا به تدریج بیماری درمان شود، ولی به تنهای امکان پذیر نخواهد بود.

در موارد خفیف با ایجاد ارتباط عاطفی تا حدودی همسر می تواند این مشکل را برطرف نماید ولی بعضی از موارد خفیف هستند که فرد همیشه رابطه جنسی دردناکی داشته و هیچ زمان از تماس جنسی خود لذت نمی برد، اما در موارد شدید واژینیسموس همسر به هیچ وجه نمی تواند به تنهای به درمان بیماری بپردازد و درمان با کمک تمامی روش های پزشکی با همراهی همسر در چنین شرایطی امکان پذیر خواهد بود.

هر یک از این روش های درمانی نتیجه بخش خواهد بود و در نهایت فرد می تواند تماس جنسی داشته باشد ولی اگر به هر علتی خجالت، ترس و هر عامل دیگری فرد به متخصص زنان مراجعه نکند به مرور این بیماری تشدید می یابد و می تواند زمینه ساز مشکلاتی برای او گردد.

لذا توصیه می شود هر فردی که به صورت اولیه یا ثانویه به واژینیسموس مبتلا شده است بهتر است بدون اتلاف وقت به پزشک مراجعه نمایید تا با استفاده از مجموع روش های درمانی بتوان به تدریج بیماری را درمان نمود. جالب است بدانید که نمی توان یک روش قطعی برای درمان بیماری واژینیسموس مشخص نمود و درمان از طریق مجموع روش ها صورت می گیرد.

درمان واژینیسموس ثانویه

روش های درمان واژینیسموس ثانویه همانند اولیه می باشد ولی نتایج بهتر خواهد بود زیرا فرد در گذشته رابطه جنسی را تجربه کرده است و راحت تر می تواند به حالت قبلی خود بازگردد.

به هر حال زمانی که فردی در ابتدا سابقه تماس جنسی را داشته است و پس از مدتی به واژینیسموس مبتلا شده است حتما به پزشک مراجعه نماید زیرا خیلی اوقات با درمان لیزر، درمان عفونت، جوانسازی واژن، بهبود شرایط جسمی و روحی و استفاده از لوبریکانت ها درمان نمود.

همچنین در صورت ابتلا به بیماری اندومتریوز که سبب واژینیسموس شده است می تواند با لاپاراسکوپی و عضلات کف لگن به درمان پرداخت همچنین افرادی که در دوران یائسگی دچار چنین حالتی می شوند استفاده از هورمون های موضعی و لیزر می تواند کمک نماید که بافت واژن حالت طبیعی خود را پیدا کند و مشکل فرد برطرف گردد.

به هر حال در مجموع مراجعه بیماران ضروری است تا پزشک بتواند با یک بررسی دقیق مشکل بیمار را تشخیص دهد تا در نهایت بتواند به درمان بیماری واژینیسموس بپردازیم.

سوالات متداول درباره واژینیسموس

واژینیسم چیست؟

واژینیسموس یا واژینیسم زمانی اتفاق می افتد که عضلات ورودی واژن و عضلات کف لگن در زمان ورود آلت تناسلی، تامپون و دستگاه معاینه دچار انقباض عضلاتی می شود که چنین حالتی بسیار از خفیف تا شدید دردناک باشد و حتی در موارد احتمال خواهد داشت دخول رخ ندهد.

تفاوت بیماری واژینیسموس با دیسپارونی چیست؟

ابتلا به بیماری واژینیسموس با دیسپارونی متفاوت است. دیسپارونی مشکلی است که بیمار قادر به برقراری تماس جنسی خواهد بود ولی این رابطه دردناک است در حالی که بیماری واژینیسموس با انقباض عضلات کف لگن همراه است و انقباض عضلات باعث می شود که فرد اجازه به برقراری تماس جنسی را نمی دهد و یا اینکه در موارد خفیف دخول انجام می شود اما دردناک خواهد بود.

آیا واژینیسموس با زایمان طبیعی برطرف می شود؟

فردی که مبتلا به واژینیسموس است احتمال بارداری آن بسیار کم خواهد بود زیرا اجازه دخول و رابطه جنسی را نمی دهد. اما در مواردی که واژینیسموس خفیف است ولی بیمار می تواند تماس جنسی دردناکی را تجربه کند و در چنین زمانی احتمال بارداری وجود خواهد داشت.

اما با زایمان طبیعی بیماری واژینیسموس برطرف نمی شود، زیرا این افراد قادر به انجام زایمان طبیعی نخواهند بود و حتی در صورتی که بخواهند با جبر اقدام به چنین زایمانی نمایند احتمال آسیب فرد و جنین وجود خواهد داشت. انقباضات عضلات کف لگن می تواند سبب گیرافتادگی سر جنین در کانال واژن، نرسیدن اکسیژن به جنین، فلج شدن جنین و از دست رفتن آن گردد. همچنین احتمال بروز آسیب های بسیار شدید به مادر نظیر پارگی های داخلی بسیار واژن وارد شود.

لذا فردی که مبتلا به بیماری واژینیسموس است کاندید مناسبی برای زایمان طبیعی نخواهد بود و توصیه می شود افراد مبتلا به این بیماری در ابتدا درمان شود و توانایی برقراری تماس جنسی بدون درد و سختی داشته باشد، همچنین از لحاظ روحی و روانی زوجین با یکدیگر مشکلی از این جهت نداشته باشند، سپس اقدام به بارداری نمایند.

زایمان طبیعی و واژینیسموس

چه افرادی به بیماری واژینیسموس مبتلا می شوند؟

زنان در هر دوره سنی با سابقه تماس جنسی و بدون برقراری این رابطه می توانند به این بیماری مبتلا شوند. گاها پیش می آید که این بیماری به دلیل جراحی یا زایمان اتفاق می افتد و عوراضی را برای فرد به همراه داشته باشد. لازم به ذکر است که علائم ابتلا به واژینیسموس در هر فرد متفاوت است.

میزان درصد ابتلا به بیماری واژینیسموس چقدر است؟

میزان درصد ابتلا به این بیماری براساس تحقیقات انجام شده متفاوت است و در بین افرادی که با چنین مشکلی مراجعه می نماید از دوازده تا پنجاه درصد متغیر می باشد. جالب است بدانید که ابتلا به این بیماری زمینه ساز و عامل جدایی بسیاری از زوجین شده است.

آیا کوچکی واژن می تواند از دلایل ابتلا به واژینیسموس باشد؟

برخی از افراد می پندارند که کوچکی واژن می تواند یکی از عوامل ابتلا به بیماری واژینیسموس باشد. در صورتی که این عامل براساس مشاهدات انجام شده خیلی نادر است. لازم به ذکر است، عامل اصلی ابتلا به بیماری واژینیسموس انقباض عضلات ورودی واژن و کف لگن می باشد.

تفاوت واژینیسموس اولیه و ثانویه چیست؟

واژینیسموس اولیه بدین صورت است که فرد سابقه دخول نداشته است، حتی فرد با تلاش های فراوان قادر به دخول نمی باشد. در صورتی که واژینیسموس ثانویه بدین صورت است که فرد سابقه دخول داشته است اما در اثر برخی عوامل قادر به دخول نمی باشد. لازم به ذکر است واژینیسموس اولیه و ثانویه قابل درمان خواهد بود.

تفاوت واژینیسوس اولیه و ثانویه

آیا واژینیسموس می تواند به علت وجود پرده بکارت باشد؟

وجود پرده بکارت نمی تواند زمینه ساز ابتلا به این بیماری باشد. حتی در مواردی که فرد پرده بکارت بسیار ضخیمی دارد خیلی نادر است که دچار چنین مشکلی شود. علت اصلی واژینیسموس دخول یا نفوذ است که علائم آن شبیه به پرده بکارت می باشد.

آیا ابتلا به واژینیسموس می تواند ژنتیکی باشد؟

گاها پیش می آید که در خانواده ای مادر یا دو خواهر به بیماری واژینیسموس مبتلا هسستند اما لازم به ذکر است که ابتلا به این بیماری ژنتیکی نمی باشد.

مدت زمان ماندگاری درمان واژینیسموس با بوتاکس چقدر است؟

تزریق بوتاکس به عضلات کف لگن سبب آرام شدن و بی حسی این عضلات می شود که همین امر موجب می گردد تا از دخول دردناک و سخت غیر ممکن پیشگیری شود.

به طور معمول تزریق بوتاکس جهت درمان واژینیسموس بین سه تا شش ماه ماندگاری خواهد داشت و در این زمان بوتاکس اثرات خود را خواهد گذاشت و حتی در مواردی فرد نیازی به تزریق مجدد نخواهد داشت.

آیا درمان واژینیسموس با بوتاکس بر بارداری و سقط جنین تاثیر می گذارد؟

درمان واژینیسموس با بوتاکس تاثیر منفی بر بارداری نخواهد داشت و همچنین سبب سقط جنین نمی گردد.

احساس درد حین رابطه جنسی به علتی است؟

احساس درد حین رابطه جنسی به دلایل مختلفی ایجاد می شود برای آگاهی بیشتر در این زمینه به صحبت های دکتر الهه ثناگو جراح و متخصص زنان و زایمان در این رابطه بپردازید.

آیا درمان خود به خود واژینیسموس امکان خواهد داشت؟

 واژینیسموس به دلیل آنکه غیرارادی است به صورت خود به خود امکان درمان آن وجود ندارد و به طور معمول درد این بیماری ادامه دار است اما امروزه روش های درمانی متنوعی وجود دارد که می تواند به بهبود این بیماری کمک نماید.

آیا واژینیسموس می تواند تنها به علت ذهنی و روحی باشد؟

همان طور که ذکر شد بیماری واژینیسموس غیرارادی است و بایستی علت آن مورد بررسی قرار گیرد تا با بررسی عوامل فیزیکی و ذهنی سبب تشخیص دقیق و علت یابی آن صورت گیرد تا در نهایت پس از بررسی مشکلات روحی و ذهنی بتوان بیماری را درمان نمود.

کلام پایانی

در نهایت به دختران و زنان جوان که به این بیماری مبتلا هستند توصیه می شود حتما به متخصص زنان مراجعه نمایید. روش های درمانی جدید برای واژینیسموس وجود دارد، که می تواند به درمان کمک نماید. برقراری تماس جنسی را جدی بگیرید در استحکام روابط عاطفی بین زوجین تاثیر گذار است. لذا در صورت مشاهده هر گونه علائم به پزشک مراجعه نمایید تا بهبود یابید.

(Visited 1,892 times, 1 visits today)
دکتر الهه ثناگو متخصص زنان و زایمان

دکتر الهه ثناگو

جراح متخصص زنان زايمان و نازايی ـ لاپاراسكوپی، هيستروسكوپی
دكتر الهه ثناگو متخصص زنان زايمان نازايي دوره شش ساله پزشكي عمومي را در دانشگاه ايران به اتمام رساند
و سپس در سال ١٣٨٤ دوران تخصص خود را در رشته جراحي زنان و زايمان و نازايی به اتمام رسانيد.
سپس حدود دو سال دوران طرح خود را در استان كرمانشاه در خدمت رساني به مردم محروم
شهرستان گيلانغرب سپری كرد و پس از آن به تهران بازگشت .
ايشان دوره های كوتاه مدت و بلند مدت آموزش لاپارسكوپی و اندومتريوز را در خدمت اساتيد
بزرگی چون استاد عادل شروين در تهران، استاد البرزی در شيراز و پروفسور arnaud wattiez
در فرانسه گذرانده است .
سهامدار بیمارستان عرفان_نيايش

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۱۰ دیدگاه ها
 1. سلام پس از درمان واژینیسموس با بوتاکس احتمال بازگشت بیماری هست؟

  پاسخ
  • سلام
   درمان واژینیسموس با بوتاکس یک روش درمانی موقت است با انجام این روش درمانی در اکثریت مواقع بیماری بهبود می یابد اما نیاز به تکرار مجدد تزریق بوتاکس وجود خواهد داشت.

   پاسخ
 2. سلام دلیل واژینیسمون میتونه ارثی باشه

  پاسخ
  • سلام
   احتمال دارد که در یک خانواده مادر و دختر به این بیماری مبتلا باشند اما این بیماری ژنتیکی نیست و دلایلی دیگری دارد بهتر است برای آگاهی بیشتر به مطالعه قسمت علل ابتلا به بیماری واژینیسموس در مقاله بپردازید.

   پاسخ
 3. سلام هزینه تزریق بوتاکس به ناحیه تناسلی رو میفرمایید؟

  پاسخ
  • سلام
   هزینه درمان با توجه به تعداد جلسات درمانی و نوع بوتاکس متغیر می باشد، برای آگاهی از هزینه ها بهتر است حضوری به متخصص زنان مراجعه نمایید تا پس از بررسی های لازم و تشخیص علت بیماری نوع درمان و هزینه آن مشخص گردد.

   پاسخ
 4. سلام
  در صورتی من بعد از زایمانم به این بیماری مبتلا شده ام دکتر رفتم بهم گفته باید لاپاراسکوپی انجام بدم خواستم بپرسم خانم دکتر این روش درمان مناسب شرایط من هست و اینکه هزینه آن چقدر میشه ؟

  پاسخ
  • سلام
   تعیین روش درمان پس از بررسی ها و علت بیماری مشخص می شود، لذا بدون معاینه نمی توان به طور قطع نوع درمان را مشخص نمود. هزینه درمان با توجه به برخی عوامل متعدد می باشد برای آگاهی بیشتر از این روش درمانی و عوامل تاثیر گذار در هزینه ها می توانید به صفحه لاپاراسکوپی مراجعه نمایید.

   پاسخ
 5. سلام درمان واژینسمون با تزریق ژل هم انجام میشه؟

  پاسخ
  • سلام
   درمان واژینیسموس با تزریق بوتاکس امکان پذیر خواهد بود اما ژل کمک کننده در درمان این بیماری نخواهد بود.

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *