(021)26318926 - (0936)1920441
تهران، مجيديه شمالی، ميدان ملت، خيابان قليچ خانی، پلاك ١٠٠
خانه » اقدامات درمانی » همه چیز درباره هیسترکتومی
مدت زمان مطالعه 12 دقیقه

همه چیز درباره هیسترکتومی

نوبت دهی و مشاوره آنلاین دکتر الهه ثناگو
مدت زمان مطالعه 12 دقیقه

هیسترکتومی به معنای در آوردن رحم می باشد. خارج نمودن رحم به سه صورت لاپاراتومی، لاپاراسکوپی و واژینال هیسترکتومی می تواند برای بیمار انجام می شود، که در ادامه به شرح این روش های درمانی می پردازیم.

لاپاراتومی: بازشدن شکم و سپس خارج نمودن رحم

لاپاراسکوپی: خارج نمودن رحم با کمک دوربین

واژینال هیسترکتومی: در مواردی که رحم شرایط خاص خود را دارد، مواردی که رحم از پایین حالت پرولاپس پیداکرده و به سمت واژن کشیده شده می توان رحم را از طریق واژن خارج نمود.


پادکست صوتی دکتر الهه ثناگو درباره نکات طلایی جراحی هیسترکتومی

رحم و وظایف آن

رحم عضو زایایی و نقش تولید مثل را بر عهده دارد و محل رشد جنین می باشد که در داخل لگن قرار دارد. تخمدان ها در دوطرف رحم واقع شده اند و واژن یک لوله ای است که از دهانه رحم شروع شده و به سطح بدن می رسد. قابل توجه است که هر ماه یک بار لایه داخلی رحم یا آندومتر ریزش کرده و خونریزی ماهیانه اتفاق می افتد.

رحم دو وظیفه بر عهده دارد که عبارت است از: نگه داشتن جنین و در واقع بارداری و سیکل های قاعدگی که هر ماه برای آن خانم ایجاد می شود. از زمانی که رحم به هر علت خارج می شود این دو مورد دیگر در آن خانم وجود نخواهد داشت. بدین معنا که، بیمار دیگر قادر به بارداری نیست و اینکه عادت های ماهیانه آن ها از بین می رود و مشکلی برای آن ها پیش نمی آید . بسیاری از افراد از جراحی هیسترکتومی می ترسند و زمانی که می شنوند بایستی رحم آن ها خارج شود، ترس از پیری و از دست دادن احساسات زنانگی دارند هیچ کدام از این ها با در آوردن رحم به وجود نمی آید.

زمانی که متخصص زنان مجبور شود به هر علتی همراه با خارج نمودن رحم اقدام به خارج نمودن تخمدان ها نماید و خانم جوان باشد و قبل از سن یائسگی باشد در این زمان است عواملی همچون یائسگی، گر گرفتگی های بعد از عمل و کاهش میل جنسی ایجاد می شود.

همه چیز درباره هیسترکتومی

علل خارج نمودن رحم

خارج نمودن رحم بنا به دلایلی متعددی رخ می دهد که عبارت است از:

بروز برخی از بیماری ها، زایمان های متعدد و تغییرات ژنتیکی که در بافت رحم ایجاد می شود منجر به از دست دادن قابلیت اصلی بافت رحم شده و در نتیجه سبب درد، بزرگ شدن رحم، خونریزی های شدید و غیر قابل کنترل و در مواردی منجر به بروز فیبروم های متعدد در بافت رحم می شود. از سایر این عوامل عبارت است از:

 • خونریزی های که با مصرف دارو قابل کنترل نخواهند بود و منجر به کم خونی در بیمار می شوند.
 • تغییرات ژنتیکی در رحم و به اصطلاح ابتلا به آدنومیوز که منجر به درد و خونریزی می شود.
 • پرولاپس رحمی
 • فیبروم های بزرگ و مشکلات آندومتر

نکته ای وجود دارد که بایستی بدانید خارج کردن رحم همراه با تخمدان ها نخواهد بود و در صورتی اقدام به خارج کردن رحم همراه با تخمدان ها می نماییم که فرد در سنین یائسگی و مبتلا به سرطان باشد.

چه زمان مجبور به خارج نمودن رحم می شویم؟

در صورتی که نتوانیم با درمان های طبی علائم بیمار را برطرف نماییم در این زمان متخصص زنان مجبور به خارج نمودن رحم از بدن می شود. همچنین در مورادی که در لایه داخلی رحم یا لایه آندومتر تغییرات بدخیمی ایجاد شود یا تغییرات پیش بدخیمی ایجاد گردد به منظور پیشگیری از بروز سرطان و درمان آن مجبور به خارج کردن رحم می شویم. شایان ذکر است، به عمل خارج نمودن رحم از بدن هیسترکتومی گفته می شود.

خارج نمودن رحم موجب چه تغییراتی در زنان می شود؟

زمانی که شخصی مجبور به عمل هیسترکتومی یا خارج نمودن رحم می شود دو اتفاق برای آن رخ می دهد که عبارت است از: ناتوانایی در باردار شدن و قطع سیکل های ماهانه.

زمانی که در عمل هیسترکتومی تخمدان ها باقی بماند فرد تغییرات هورمونی، گرگرفتگی و تغییرات میل جنسی نخواهد داشت و عملا تنها دو مورد ذکر شده برای فرد رخ می دهد. اما در صورتی که متخصص زنان بنا به هر دلیلی مجبور به خارج نمودن تخمدان ها شود. معمولا بعد از عمل فرد دچار گرگرفتگی به دلیل کاهش هورمون های زنانه می شود و همین امر سبب می شود تا فرد دچار کاهش میل جنسی، کاهش سطح هورمون ها، افزایش روند پیری، احتمال افزایش ابتلا به بیماری های قلبی و تشدید پوکی استخوان شود.

هیسترکتومی یا خارج نمودن رحم

تکنیک های جراحی هیسترکتومی

عمل هیسترکوپی به دو روش قابل انجام است که عبارت است از:

 • لاپارتومی یا جراحی باز (که در این روش جراحی شکم باز می شود)
 • لاپاراسکوپی یا جراحی بسته

انتخاب نوع روش جراحی بستگی به مهارت جراح، تمایل بیمار، آناتومی بدن فرد، چاقی بیمار، بیماری های زمینه ای، سایز رحم و در مجموع تمامی این ها متخصص زنان تصمیم می گیرد که رحم را به چه روشی از بدن خارج نماید.

خارج نمودن رحم به روش لاپاراسکوپی

در جراحی لاپاراسکوپی وسعت دید جراح و ظرافت جراحی بهتر خواهد بود و معمولا در این روش جراحی، عمل دقیق تر انجام شده و دست کاری داخل شکم کمتر می باشد. در جراحی لاپاراسکوپی برش های پوستی بسیار کوچک بوده و بیمار بعد از عمل درد زیادی نخواهد داشت و سرعت بهبود بالاتر است. همچنین در جراحی لاپاراسکوپی فرد سریع تر به زندگی روزمره خود باز می گردد و به راحتی می تواند به انجام فعالیت های روزانه خود بپردازد. معمولا مدت زمان انجام جراحی حدود یک تا  دو ساعت به طول می انجامد.

جراحی هیسترکتومی به روش لاپاراسکوپی چه مزیت های دارد؟

لاپاراسکوپی مزیت های به نسبت جراحی لاپاراتومی دارد چون بیمار پس از جراحی درد کمتری دارد و بیمار سریع تر به حالت عادی بر می گردد. در واقع دوران نقاهت جراحی هیسترکتومی کوتاه تر خواهد بود. همچنین دوران بستری در بیمارستان هم کمتر است. به همین دلایل یک روش جراحی مقداری محبوب تر است و این بسته به شرایط بیمار و پزشک و تجربه پزشک و به هر حال نظر دو طرف دارد که کدام روش درمانی برای بیمار انجام شو.

نوع بیهوشی در جراحی هیسترکتومی

خارج نمودن رحم در اتاق عمل انجام می شود و بسته به نظر پزشک بیهوشی بیمار تحت بیهوشی و یا بی حسی قرار می گیرد. مدت زمان جراحی هیسترکتومی حدود یک تا دو ساعت به طول می انجامد. در نهایت جراحی از طریق لاپاراتومی (برشی بر روی شکم) یا لاپاراسکوپی (چند حفره بر روی شکم) انجام شده و رحم خارج می شود.

مراقبت های قبل و بعد از جراحی هیسترکتومی

دوران نقاهت خاصی ندارد و بیمار یک شب قبل بستری می شود و معمولا روز بعد از عمل هم ترخیص می شود و یک هفته بعد از در منزل بایستی استراحت داشته باشد و در مواردی که جراحی از طریق لاپاراسکوپی انجام می شود به بیمار توصیه می شود راه برود تا از آمبولی و دی وی تی پیشگیری شود.

معمولا بیمار یک شب قبل از انجام جراحی می بایست بستری شود و داروهای را به منظور کارکرد بیشتر روده و پاک سازی روده مصرف نماید تا نفخ روده کاهش یابد.

هیسترکتومی

معمولا هشت ساعت بعد از عمل بیمار می تواند نوشیدن مایعات سبک را شروع، سپس اقدام به راه رفتن نماید.

پس از جراحی هیسترکتومی در صورتی که بیمار با پزشک به خوبی همکاری نماید و تمامی توصیه های ایشان را به درستی انجام دهد و عارضه و مشکلی نداشته باشد. همچنین روده ها پس از عمل فعالیت داشته باشند در این صورت متخصص زنان می تواند یک روز پس از عمل فرد را ترخیص نماید.

از انجام فعالیت های سنگین و برقراری تماس جنسی به مدت دو ماه پس از عمل اجتناب ورزید. ولی بیمار می تواند به فعالیت های سبک روزمره خود بپردازد و نیاز به استراحت مطلق به هیچ وجه نیست به خصوص در بیمارانی که لاپاراسکوپی شده اند. افرادی که عمل خارج نمودن رحم را به روش لاپاراسکوپی انجام داده اند بهتر است پیاده روی روزانه داشته باشند و در همین حین تنفس عمیق بکشند تا سریع تر بهبود یابند و مشکلی برای آنان پیش نیاید.

پس از انجام جراحی هیسترکتومی به هر روشی به مدت دو ماه برقراری رابطه جنسی ممنوع است زیرا بایستی بخیه ها جوش بخورد و کف واژن باید ترمیم شود.

عوارض جراحی هیسترکتومی

عمل جراحی هیسترکتومی عارضه خاصی در پیش ندارد البته همانند هر جراحی ممکن است عوارضی به علت خود جراحی به وجود آید و ممکن است روده ها یا حالب آسیب ببیند، خونریزی پیش آید و نیاز به تزریق خون باشد . عوارض بیهوشی داشته باشیم و در لاپاراسکوپی و یا در مواردی که بیمار خیلی چاق هست احتمال آمبلی یا لخته عروق در پاها یا اصطلاحا دی وی تی وجود دارد.

البته تمامی این موارد بسته به بیمار است و این طور نیست که در تمام اعمال جراحی به وجود می آید ولی به هر حال عوارض عمل هست و باید در هر جراحی این عوارض را مد نظر قرار داد. ولی در آورن رحم مشکلی برای بیماری به وجود نمی آورد مگر اینکه همراه با خروج تخمدان باشد که در این مواقع عوارض یائسگی و گر گرفتگی ها را از فردای روز جراحی در بیمار می توانیم ببینیم.

هیسترکتومی

در مواردی که تخمدان ها خارج می شود به بیمار توصیه شده تا مراقب علائم باشد و حتما از نظر مصرف کلسیم، شیر و پیاه روی عواملی که جلوی بیماری های قلبی، عروقی را می گیرد، و فعالیت های ورزشی به بیمار توضیح داده می شود.

در صورت خارج نمودن تخمدان ها بیمار حدود یک تا دو سال دچار آتروفی یا خشکی واژن می شود در چنین شرایطی می توانید از لوبریکانت و مواردی که برای ناحیه تناسلی استفاده می شود تجویز می شود. در مورد کاهش حس جنسی اینطور نیست که بیمار از فردای روز عمل دچار کاهش حس جنسی شود اما به مرور زمان با خارج نمودن تخمدان ها حس جنسی کاهش پیدا می کند که داروهای وجود دارد که می توان از بروز این عارضه پیشگیری نمود.

دوره نقاهت بعد از عمل هیسترکتومی

 • فعالیت های سنگین انجام ندهید.
 • یک سری از داروها به بیمار داده می شود.
 • بیمار نباید تا 2 ماه رابطه ی جنسی داشته باشد.
 • بیمار بعد از عمل لازم است یک شب در بیمارستان بماند.
 • در بیمارانی که مشکل خاصی ندارند می توانند بعد از عمل مرخص شوند.
 • برای جراحی معمولاً بیمار شب قبل از عمل در بیمارستان بستری می شود.
 • در دو ماه اول انجام کارهای سنگین ممنوعیت دارد و باید مراقب خودتان باشید.

سوالات جراحی هیسترکتومی

کلام آخر و پیشگیری از ابتلا به بیماری ها

به منظور پیشگیری از بروز بیماری های قلبی بهتر است انجام فعالیت های همچون پیاده روی و ورزش کردن و داشتن رژیم غذایی سالم (کم چرب و کم قند) را فراموش نکنید. همچنین به منظور پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان مصرف مواد غذایی حاوی کلیسم اعم از شیر و همچنین مصرف ویتامین D3 برای جذب کلسیم بیشتر توصیه می شود. لازم به ذکر است، ورزش کردن تاثیر بسزایی در پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان دارد و یا اینکه سیر کند تری می تواند داشته باشد.

(Visited 8,431 times, 2 visits today)
دکتر الهه ثناگو متخصص زنان و زایمان

دکتر الهه ثناگو

جراح متخصص زنان زايمان و نازايی ـ لاپاراسكوپی، هيستروسكوپی
دكتر الهه ثناگو متخصص زنان زايمان نازايي دوره شش ساله پزشكي عمومي را در دانشگاه ايران به اتمام رساند
و سپس در سال ١٣٨٤ دوران تخصص خود را در رشته جراحي زنان و زايمان و نازايی به اتمام رسانيد.
سپس حدود دو سال دوران طرح خود را در استان كرمانشاه در خدمت رساني به مردم محروم
شهرستان گيلانغرب سپری كرد و پس از آن به تهران بازگشت .
ايشان دوره های كوتاه مدت و بلند مدت آموزش لاپارسكوپی و اندومتريوز را در خدمت اساتيد
بزرگی چون استاد عادل شروين در تهران، استاد البرزی در شيراز و پروفسور arnaud wattiez
در فرانسه گذرانده است .
سهامدار بیمارستان عرفان_نيايش

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۲ دیدگاه ها
 1. سلام خانم دکتر برداشتن رحم دخترمجرد بصورت عمل باز باعث از بین رفتن پرده بکارت میشود

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   جراحی برداشتن رحم سبب می شود که فرد دیگر نتواند باردار شود و لذا در دختران مجرد سعی می شود در صورت وجود بیماری به نحوی درمان شود که نیازی به برداشتن رحم نباشد .در این خصوص بهتر است با پزشک زنان صحبت کنید

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *