(021)26318926 - (0936)1920441
تهران، مجيديه شمالی، ميدان ملت، خيابان قليچ خانی، پلاك ١٠٠
خانه » مراقبت های پس از لابیاپلاستی از جراحی تا لیزر
مدت زمان مطالعه 9 دقیقه

مراقبت های پس از لابیاپلاستی از جراحی تا لیزر

نوبت دهی و مشاوره آنلاین دکتر الهه ثناگو
مدت زمان مطالعه 9 دقیقه

میل به زیبایی یک حس فطری است که در تمامی انسان ها وجود دارد. از این روست که اکثریت افراد در پی زیبایی می باشند. امروزه جراحی های زیبایی طرفداران بسیاری دارد. از شایعترین جراحی های زیبایی زنان، لابیاپلاستی می باشد.

لابیاپلاستی

ناحیه تناسلی از دو قسمت داخلی و خارجی تشکیل شده است که طبیعتا ناحیه خارجی متشکل از دو لابیا ماژور و لابیا مینور می باشد. لابیا ماژور محل رویش موهای زائد و لابیا مینور لابیاهای کوچک تری هستند که بافت بسیار نرمی دارند.

در حقیقت جراحی لابیاپلاستی به منظور کوچک کردن لابیاهای کوچک ناحیه تناسلی یا لابیا مینور می باشد. لابیاپلاستی یا کوچک کردن لابیا مینور از طریق چند تکنیک صورت می گیرد، انتخاب روش انجام لابیاپلاستی بسته به شرایط فرد و صلاح دید جراح زیبایی زنان مشخص می شود. به طور معمول لابیاپلاستی به سه طریق جراحی، لیزر و آر اف انجام می گردد.

لابیاپلاستی با لیزر

لابیاپلاستی با لیزر یک روش زیبایی است که با مزیت های بسیاری همراه است. عموما لابیاپلاستی با لیزر در مطب در کوتاه ترین زمان ممکن حدودا یک ساعت انجام می شود. لابیاپلاستی با لیزر نیازی به بیهوشی نداشته و تنها از طریق پماد و تزریق موضعی صورت می گیرد.

به طور معمول به دلیل آنکه این روش زیبایی در مطب انجام می شود، فرد راحت تر بوده و پس از اتمام لیزر فرد می تواند پس از نیم ساعت مطب پزشک را ترک نموده و به محل سکونت خود بازگردد.

اما زمانی که اسم لیزر می آید، این بدان معنا نیست که هیچ اتفاقی نیفتاده است و می توانید پس از لابیاپلاستی به محل کار خود برگردید و به فعالیت های روزمره خود بپردازید، به هر حال لیزر یک وسیله به منظور برش دادن است ولی لازم است بدانید که انجام لابیاپلاستی با لیزر هم نیاز به بخیه خواهد داشت، اما قابل توجه است که مراقبت های پس از انجام لابیاپلاستی را فراموش نکنید.

مراقبت های پس از لابیاپلاستی با لیزر

مراقبت های پس از لابیاپلاستی با لیزرخصص

مراقبت های پس از لابیاپلاستی با لیزر

عموما سطح نازک و ظریف ناحیه تناسلی با کمک لیزر برش داده شده و زمانی که فردی لابیاپلاستی با لیزر را انجام داده است، نباید راه برود زیرا راه رفتن بسیار موجب ساییده شدن می گردد و همین امر سبب شده تا این ناحیه متورم و با سوزش همراه باشد.

آنچه پس از لیزر می بایست به آن دقت شود و رعایت گردد، این است که حتما هفته اول در منزل استراحت نمایید، در صورتی که استراحت در منزل برای فرد مقدور نباشد، بهتر است سعی نمایید از ایستادن زیاد به مدت طولانی اجتناب ورزید تا فشاری به این ناحیه وارد نشود.

همچنین بهتر است در هفته اول پس از لابیاپلاستی از انجام فعالیت های همچون؛ رانندگی و پیاده روی اجتناب ورزید. رعایت توصیه های پزشکی در هفته اول به خصوص دو تا سه روز ابتدایی پس از لابیاپلاستی بسیار حائز اهمیت می باشد.

پس از لابیاپلاستی با لیزر تورم به مدت دو تا سه روز وجود خواهد داشت و حتی در مواردی ممکن است تورم در روز دوم بیشتر شود که این یک امر طبیعی است و معمولا انجام لیزر با تورم همراه خواهد بود.

استفاده از کمپرس سرد و پماد های تجویز شده از جانب پزشک به منظور کاهش تورم و سوزش هر  بیست تا سی دقیقه توصیه می شود.

لازم به ذکر است، در صورتی که فرد به توصیه های پزشکی به خوبی گوش فرا دهد و سعی نمایید تا تمامی آن ها رعایت نمایید این امر موجب می شود تا فرد کمتر اذیت شود و خاطر خوبی را از انجام لابیاپلاستی داشته باشد.

چند نوع پماد پس از لابیاپلاستی برای فرد تجویز می شود که اصلی ترین پماد تجویز شده، زینک می باشد، یک نکته بسیار مهم که فرد پس از لابیاپلاستی با لیزر باید به آن دقت نمایید، استفاده از پماد زینک به خصوص قبل از استفاده از سرویس بهداشتی می باشد، زیرا این امر موجب می گردد تا زمان ادرار این ناحیه دچار سوزش نشود.

از دیگر مراقبت های که فرد بایستی به آن دقت نمایید، عدم فعالیت های ورزشی و رابطه جنسی پس از لابیاپلاستی به مدت دو ماه می باشد.

فعالیت های ورزشی همچون دوچرخه سواری، اسب سواری فعالیت های هستند که می تواند موجب فشار وارد شدن به ناحیه تناسلی شود، لذا این نوع فعالیت مطلقا ممنوع است. به دلیل آنکه موجب باز شدن بخیه ها می گردد، حتی در صورتی که بخیه ها جوش خورد، ناحیه تناسلی از قسمت زیر بخیه ها دچار تورم می شود.

مراقبت های پس از لابیاپلاستی

مراقبت های پس از لابیاپلاستی تاثیر بسزایی در نتیجه جراحی خواهد داشت، آنچه اهمیت بالایی دارد از این قرار است که استراحت به مدت یک هفته و اجتناب از فعالیت های سنگین و رانندگی ضروری است.

برای آشنایی بیشتر با طول دوران نقاهت پس از لابیاپلاستی به تماشای ویدئو ذیل بپردازید و به صحبت های دکتر الهه ثناگو بپردازید.

فعالیت های ورزشی پس از لابیاپلاستی

افراد پس از جراحی بهتر است به مدت یک هفته استراحت کامل داشته باشند و در اکثر اوقات در حالت خوابیده یا نیمه نشسته باشند، تا از بروز عارضه های همچون تورم پیشگیری شود و همین طور سبب گردد تا روند ترمیم تسریع یابد.

انجام برخی فعالیت ها همچون فعالیت های سنگین ورزشی و برقراری تماس جنسی به مدت دو ماه ممنوع می باشد. همچنین اظهار کرد؛ انجام فعالیت های ورزشی همچون دوچرخه سواری، موتورسواری، اسب سواری سبب ایجاد فشار بر ناحیه تناسلی می شود لذا بایستی به مدت دو ماه از انجام چنین فعالیت های اجتناب ورزید.

تورم پس از لابیاپلاستی

تورم های بافت ناحیه تناسلی پس از جراحی طبیعی است و این عارضه با استفاده از کمپرس سرد و پمادهای موضعی برطرف خواهد شد. اما بهتر است بدانید که انجام برخی فعالیت ها ممنوع خواهد بود.

ناحیه تناسلی به دلیل آنکه یک ناحیه بسیار ظریف است در صورتی که پس از جراحی فرد به مدت طولانی بایستد این امر سبب بروز فشار بر ناحیه تناسلی و در نهایت منجر به ایجاد تورم و احساس ناراحتی در فرد می گردد.

در هفته اول پس از جراحی لابیاپلاستی فرد می بایست بسیار مراقب باشد، به ویژه زمانی که لابیاپلاستی با لیزر انجام می گردد در چند روز ابتدایی میزان تورم بسیار خواهد بود و به همین منظور استفاده از پماد های موضعی و کمپرس سرد جهت کاهش تورم یک امر ضروری خواهد بود.

میزان تورم پس از لابیاپلاستی بسته به نوع تکنیک جراحی متفاوت خواهد بود. به طور معمول زمانی که لابیاپلاستی با لیزر انجام شود، میزان تورم پس از جراحی کمی بیشتر خواهد بود و حتی در مواردی تورم سبب نامتقارن شدن شکل لابیاها می شود که این یک امر طبیعی است و جای هیچ گونه نگرانی نخواهد بود.

مراقبت-های-پس-از-لابیاپلاستیتاثیر لابیاپلاستی بر حس جنسی و ناحیه کلیتوریس

ناحیه کلیتوریس بیشترین اعصاب حسی را دارد که انجام این جراحی با لابیاپلاستی امکان پذیر خواهد بود. گاهی اوقات ممکن است پوست ناحیه کلیتوریس ضخامت زیادی داشته باشد و این امر موجب بروز مشکلاتی در زمان تماس جنسی همانند عدم ارگاسم و کاهش لذت جنسی برای فرد ایجاد نمایید که با وجود چنین شرایطی انجام جراحی زیبایی بر روی ناحیه کلیتوریس و ترمیم پوست این ناحیه تاثیر بسزایی خواهد داشت.

جراحی لابیاپلاستی به هیچ عنوان آسیبی بر بافت ناحیه تناسلی وارد نمی کند و در صورتی که جراحی توسط جراح به درستی انجام شود نه تنها آسیبی وارد نمی نمایید بلکه سبب رفع مشکلات ناحیه کلیتوریس و افزایش حس جنسی خواهد داشت.

عفونت پس از لابیاپلاستی

عفونت پس از لابیاپلاستی به ندرت اتفاق خواهد افتاد اما همان طور که می دانید هر جراحی با عارضه ای همراه خواهد بود ولی جراحی لابیاپلاستی در محیطی استریل انجام می شود که این امر احتمال بروز عفونت را کاهش می دهد.

رعایت بهداشت فردی و شست و شویی ناحیه تناسلی و مصرف آنتی بیوتیک های خوراکی و موضعی برای فرد پس از جراحی تجویز می گردد تا از احتمال بروز عفونت پیشگیری شود.

اسکار و بخیه پس از لابیاپلاستی

یکی از نگرانی های که ذهن اکثریت افراد را به خود مشغول می نمایید این است که آیا با اسکار جراحی و بخیه مواجهه خواهیم بود، انجام جراحی لابیاپلاستی با هر نوع تکنیکی به دلیل باز شدن ناحیه مورد نظر نیاز به بخیه خواهد داشت اما تعداد بخیه ها بسته به نظر متخصص زنان و زایمان و تکنیک جراحی متفاوت خواهد بود. در جراحی لابیاپلاستی بخیه های بسیار کمی زده می شود و بخیه ها ظریف و با نخ های انجام می شود که اسکاری از جراحی باقی نخواهد ماند.

مدت زمان جوش خوردن بخیه ها پس از لابیاپلاستی

مدت زمان جوش خوردن بخیه ها بسته به بدن فرد و نخ مورد استفاده متفاوت می باشد، که به طور معمول این زمان حدود سه تا چهار روز خواهد بود و با شروع ترمیم اسکار بخیه ها بروز خارش یک امر طبیعی می باشد و افتادن بخیه ها براساس نوع نخ مورد استفاده پس از یک تا دو هفته اتفاق می افتد.

چنین است که به هیچ عنوان اسکاری ناشی از بخیه ها باقی نخواهد ماند و بایستی به پوست فرصت داده شود تا روند ترمیم اتفاق افتد، زیرا مدت زمان روند ترمیم بسته به نوع پوست فرد متفاوت می باشد و در برخی افراد این مدت زمان بیشتر و در برخی دیگر بسته به نوع پوستی دیرتر خواهد بود.

مراقبت-های-بعد-از-لابیاپلاستیبرقراری تماس جنسی پس از لابیاپلاستی

برقراری تماس جنسی پس از جراحی لابیاپلاستی، به مدت دو ماه تا زمان بهبود کامل ناحیه تناسلی بایستی از برقراری تماس جنسی اجتناب ورزید. به دلیل آنکه ناحیه تناسلی یک بافت ظریف است و جوش خوردن بخیه ها طی چند روز انجام می گردد اما ترمیم اصلی از داخل بافت دو ماه به طول خواهد انجامید، لذا به هیچ عنوان نبایست در این زمان به ناحیه مورد نظر فشاری وارد گردد. لذا برای رسیدن به نتیجه مطلوب از برقراری تماس جنسی پس از لابیاپلاستی به مدت دو ماه اجتناب ورزید.

استحمام پس از لابیاپلاستی

بهتر است قبل از جراحی استحمام نموده و ناحیه مورد نظر را شیو نمایید زیرا پس از جراحی ترجیح داده می شود به مدت سه تا چهار روز از استحمام کردن بپرهیزید. زیرا استحمام و ایستادن بیش از حد ممکن است مشکلاتی را برای فرد ایجاد نمایید؛ لذا بهتر است در این زمان استحمام نداشته باشید.

شست و شو ناحیه تناسلی پس از اجابت مزاج بلامانع است و در این زمان می توانید از آب با شدت کم و ولرم مایل به خنک استفاده نمایید. شیو ناحیه تناسلی پس از جراحی به مدت دو ماه لازم است با تیغ انجام شود و اپلاسیون به دلیل وجود کششی که در لابیاپلاستی ایجاد می شود و احتمال بروز آسیب در این زمان ممنوع خواهد بود و همچنین استفاده از کرم های موبر به دلیل احتمال بروز سوزش بهتر است که استفاده نشود.

کلام آخر

در صورتی که تصمیم به انجام لابیاپلاستی را دارید، حتما می بایست قبل از انجام آن با جراح زیبایی زنان مشورت نموده تا از لحاظ ظاهر ناحیه تناسلی و مراقبت های پس از آن کاملا مطلع و آگاه شوید تا با یک دید و آگاهی کامل اقدام به این جراحی زیبایی نمایید.

مهمترین نکته ای که می بایست از آن آگاه باشید، این است که تورم پس از لابیاپلاستی به مدت دو ماه و حتی در برخی از افراد که پوست حساسی دارند و تورم در آن ها به نسبت دیگر افراد بیشتر بوده، حدود سه تا چهار ماه باقی می ماند، به هیچ عنوان ناحیه تناسلی خود را قضاوت نکنید، زیرا دوره بهبود این ناحیه طولانی تر خواهد بود.

(Visited 13,980 times, 6 visits today)
دکتر الهه ثناگو متخصص زنان و زایمان

دکتر الهه ثناگو

جراح متخصص زنان زايمان و نازايی ـ لاپاراسكوپی، هيستروسكوپی
دكتر الهه ثناگو متخصص زنان زايمان نازايي دوره شش ساله پزشكي عمومي را در دانشگاه ايران به اتمام رساند
و سپس در سال ١٣٨٤ دوران تخصص خود را در رشته جراحي زنان و زايمان و نازايی به اتمام رسانيد.
سپس حدود دو سال دوران طرح خود را در استان كرمانشاه در خدمت رساني به مردم محروم
شهرستان گيلانغرب سپری كرد و پس از آن به تهران بازگشت .
ايشان دوره های كوتاه مدت و بلند مدت آموزش لاپارسكوپی و اندومتريوز را در خدمت اساتيد
بزرگی چون استاد عادل شروين در تهران، استاد البرزی در شيراز و پروفسور arnaud wattiez
در فرانسه گذرانده است .
سهامدار بیمارستان عرفان_نيايش

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *