(021)26318926 - (0936)1920441
تهران، مجيديه شمالی، ميدان ملت، خيابان قليچ خانی، پلاك ١٠٠
خانه » بیماری های زنان » کولپوسکوپی چیست و چگونه انجام می‌شود؟!
مدت زمان مطالعه 17 دقیقه

کولپوسکوپی چیست و چگونه انجام می‌شود؟!

نوبت دهی و مشاوره آنلاین دکتر الهه ثناگو
مدت زمان مطالعه 17 دقیقه

کولپوسکوپی یک روش تشخیصی بدون درد است که بدون بی حسی موضعی و بیهوشی عمومی در مطب یا کلینیک قابل انجام است و نیازی به بستری نخواهد بود و به منظور تشخیص قطعی برخی بیماری ها همچون ویروس HPV انجام می گردد. فردی که با انجام تست پاپ اسمیر مشخص گردید که مبتلا به ویروس HPV است با وجود آنکه شرایط نرمالی دارد اما انجام کولپوسکوپی نیاز و ضروری خواهد بود.

ویروس HPV در داخل سلول وارد شده و با سلول زندگی می کند، در صورتی که فرد جوان زیر سی سال باشد سیستم ایمنی فعال و قوی تری داشته و در عرض یک تا دو سال با این ویروس مقابله کرده و آن را از بین ببرد. ولی جالب است بدانید که این اتفاق به ندرت در سن بالای سی سال اتفاق می افتد و در اکثریت یک هم زیستی متعادل بین ویروس و سلول به وجود می آید و همراهی ویروس تا به آخر عمر با فرد باقی خواهد ماند.

ویس دکتر الهه ثناگو درباره کولپوسکوپی را از دست ندهید…

گیف اشاره

کولپوسکوپی چیست؟

کولپوسکوپی دستگاهی است که امکان دیدن بخش های مختلف ناحیه ژنتیتال از قسمت خارجی بیرونی تا قسمت داخلی واژن با بزرگ نمایی فراهم می آورد. هنگام انجام کولپوسکوپی موادی بر نواحی مورد نظر زده می وشد تا با کمک آن مواد بتوانیم راحت تر تغییرات سلولی را تشخیص دهیم، سپس از آن سلول ها تکه برداری شده و به آزمایشگاه ارسال می شود تا تغییرات سلولی مورد بررسی قرار گیرد.

کولپوسکوپی

کولپوسکوپی چیست برای آگاهی بیشتر ویدئو دکتر الهه ثناگو را مشاهده نمایید.

ضرورت انجام کولپوسکوپی

کولپوسکوپی یک روش تشخیصی است که در صورت مواجه به مواردی همچون زیر انجام آن ضروری است.

زخم دهانه رحم

یکی دیگر از مواردی که انجام کولپوسکوپی ضروری است، مواجه به زخم های دهانه رحم می باشد. در صورت آنکه زخم های دهانه رحم به صورت مکرر با درمان دارویی بهبود نیافته باشد و زخم ها مشکوک و عمیق باشند انجام کولپوسکوپی توصیه می شود زیرا با کمک این روش می توان به صورت دقیق زخم ها را بررسی نمود و در صورت لزوم تکه برداری و از نظر پاتولوژی بررسی نمود.

ویروس اچ پی وی

امروزه ابتلا به انواع کم خطر و پرخطر ویروس اچ پی وی شیوع بسیاری پیدا کرده است که بدان لو ریسک و های ریسک گفته می شود. انواع لو ریسک بیشتر سبب زگیل های تناسلی و انواع های ریسک سبب درگیری دهانه رحم یا سرویکس می شود که در نهایت منجر به تغییرات سلولیف بدخیمی ها و سرطان دهان رحم می گردد. هنگام آلوده به ویروس اچ پی وی از کولپوسکوپی استفاده می شود که این مورد جز شایعترین موارد استفاده از این روش تشخیصی می باشد.
در زمانی که دهانه رحم یا سرویکس آلوده به ویروس hpv باشد، در ابتدا بایستی تست پاپ اسمیر انجام گردد، در صورت آنکه نتیجه تست مثبت گزارش شود، انجام کولپوسکوپی ضروری است اما اگر تست پاپ اسمیر نرمال باشد نیازی به انجام کولپوسکوپی نخواهد بود. همچنین برای تشخیص نوع ویروس اچ پی وی کولپوسکوپی توصیه می شود زیرا طی مشاهدات انجام شده حتی آلودگی به نوع کم خطر با تغییرات سلولی همراه بوده لذا انجام این روش ضروری است.
تست پاپ اسمیر هر شش ماه یکبار توصیه می شود و معاینه سالی یکبار ضروری است. گاها پیش می آید که پس از یک تا دوسال HPV منفی می شود و گاهی هم تا به آخر عمر همراه فرد خواهد بود.


لکه بینی بعد از تماس جنسی

به طور معمول افرادی که پس از تماس جنسی با لکه بینی مواجه می شوند حتما بایستی تست پاپ اسمیر و اچ پی وی انجام دهند در صورت آنکه تمامی موارد نرمال و طبیعی بود اما همچنان لکه بینی وجود داشت، انجام کولپوسکوپی توصیه می شود تا بتوان با بررسی دقیق تر و عمیق تر به بررسی مشکلات بیمار پرداخت.

در نهایت بگوییم که سایر اندیکاسیون ها براساس نظر پزشک ممکن است متفاوت باشد و برخی ضایعه ها بر روی دهانه رحم وجود داشته باشد اما با دید مستقیم قابل تشخیص نباشد لذا انجام کولپوسکوپی توصیه می شود تا تشخیص دقیق تر انجام شود.

زمان مناسب و نکات طلایی درباره کولپوسکوپی

بهترین زمان برای انجام کولپوسکوپی یک تا دو روز پس از اتمام دوره قاعدگی می باشد. بایستی قبل از انجام این روش تماس جنسی نداشته باشید، همچنین بایستی در زمان انجام کولپوسکوپی اگر مبتلا به عفونت های واژینال هستید ابتدا بایستی عفونت خود را درمان نموده و سپس اقدام به انجام کولپوسکوپی نمایید. در صورت آنکه عفونت و ترشحات واژن دارید انجام کولپوسکوپی سبب می شود که تغییرات سلولی بیشتر از حد نرمال دیده شود و موجب اضطراب بیش از اندازه فرد شود. نکته ای که بایستی بدان دقت نمود این است که پس از کولپوسکوپی از برقراری تماس جنسی به مدت چهار تا پنج روز بپرهیزید زیرا به دلیل تکه برداری انجام شده احتمال زخم وجود خواهد داشت، به همین خاطر از وارد نمودن هر شی به داخل واژن بپرهیزید تا عفونی نشود.

در چه صورت ویروس HPV بدخیم می شود؟

حال در صورتی که این ویروس به دلیل مشکلات جسمی و روحی و یا هر علت دیگری قوی شود و سلول و سیستم ایمنی فرد ضعیف گردد، این امر منجر به فعال شدن ویروس و تغییر سلولی یا بدخیمی می شود که بدخیم شدن آن به منزله ابتلا به سرطان دهانه رحم است، که یکی از دلایل ترس و دل نگرانی افراد مبتلا به این بیماری بدخیم شدن آن می باشد. گاهی اوقات ویروس اچ پی وی منجر به سرطان دهانه رحم در سنین بالاتر می شود، بدین صورت نخواهد بود که فردی مبتلا و آلوده به ویروس شود بلکه ممکن است صد در صد به بیماری سرطان مبتلا شود.

ولی به دلیل آنکه در افراد مبتلا به سرطان دهانه رحم، در برخی اوقات ویروس جدا می شود، لذا متخصصین زنان ترجیح می دهند افراد مبتلا به این ویروس را تحت کنترل گرفته تا از بین برود زیرا ابتلا به ویروس HPV درمان ندارد و تنها این سیستم ایمنی بدن است که بایستی در برابر آن مقابله کند. در صورت ابتلا به ویروس اچ پی وی درمان دارویی جهت پیشگیری از ابتلا به برخی عفونت ها است و این نوع درمان کمک می کند تا بدن از مبتلا به برخی عفونت ها سالم بماند و سیستم ایمنی خود را افزایش دهد تا بتواند با این ویروس مقابله کند.

تزریق واکسن HPV

تزریق واکسن به منزله پیشگیری از ابتلا به ویروس HPV است اما متخصصین زنان توصیه می نمایند حتی در صورت ابتلا به ویروس HPV واکسن گارداسیل را تزریق نمایید تا به سایر انواع ویروس مبتلا نشوید. جالب است بدانید که تزریق واکسن به سیستم ایمنی بدن فرد کمک می کند.

واکسن گارداسیل تنها بر علیه چهار تیپ ویروس مقابله می کند و این در حالی است که 150 نوع تیپ ویروس وجود دارد ولی بدانید که تزریق واکسن بهتر از تزریق نشدن آن است. بهترین زمان تزریق واکسن گارداسیل در دهه بیست سالگی است ولی حتی توصیه می شود در صورت عدم تزریق در این دوره سنی می توانید در دهه سی سالگی آن را تزریق نمایید.

آمادگی قبل از کولپوسکوپی

به جهت انجام کولپوسکوپی اقداماتی بایستی انجام شود که عبارت است از:

انجام کولپوسکوپی نیازی به ناشتا بودن ندارد لذا فرد می تواند قبل از انجام آن غذا میل نماید. در صورت ابتلا به عفونت، ابتدا بایستی عفونت درمان گردد سپس جهت تشخیص با دستگاه کولپوسکوپ اقدام شود زیرا وجود هر گونه عفونت واژن و ترشح سبب شده تا نتایج تحت تاثیر آن دقیق نباشد. در صورت آنکه احساس تپش قلب دارید می توانید قبل از انجام کولپوسکوپی قرص پروپرانول مصرف نمایید تا احساس ترس و دل نگرانی شما برطرف گردد و همچنین می توانید از شیاف، مفنامیک اسید و مسکن جهت آرام بخشی به خود استفاده نمایید.

طریقه انجام کولپوسکوپی

کولپوسکوپی یک روش تشخیصی کاملا بدون درد و ترس خواهد بود. انجام این روش بدین صورت است که بیمار روی تخت همانند پوزیشن معاینه قرار می گیرد با این تفاوت که دستگاهی بنام کولپوسکوپ مقابل چشم پزشک قرار دارد لازم به ذکر است که این دستگاه همانند میکروسکوپ عمل می کند و سبب می گردد تا پزشک بتواند دهانه رحم بیمار را با بزرگ نمایی بررسی نماید.

به دلیل آنکه چشم انسان تیز و مصلح نیست و میکروسکوپ همانند یک چشم مصلح عمک کرده و کمک می نماید تا پزشک بتواند با دقت بالاتری دهانه رحم را بررسی کند. در زمان معاینه با دستگاه کولپوسکوپ موادی قهوه ای رنگ به دهانه رحم بیمار زده می شود، زیرا این مواد کمک می کند تا سلول آسیب دیده تحت تاثیر آن قرار بگیرند و تغییر رنگ دهند و به راحتی قابل مشاهده و تشخیص باشند و در نهایت پس از تشخیص بیوپسی یا تکیه برداری از سلول های آسیب دیده انجام می شود.

توجه داشته باشید که تشخیص و مشاهده سلول آسیب دیده بدون دستگاه کولپوسکوپ و استفاده از این مواد امکان نخواهد داشت. انجام بیوپسی بدون احساس درد خواهد بود لذا استفاده از بی حسی نیاز نیست و گاها پیش می آید که برخی افراد کمی احساس درد داشته باشند که این درد در ناحیه زیر شکم اتفاق می افتد که قابل تحمل خواهد بود. در نهایت بیوپسی انجام شده از مناطق مشکوک به آسیب دیدگی به پاتولوژی ارسال می گردد تا خیلی دقیق تر بتوان بیماری را بررسی نمود.

نحوه-انجام-کولپوسکوپی

نتایج پاتولوژی کولپوسکوپی

نتایج پاتولوژی به چند صورت گزارش می شود که عبارت است از:

در برخی موارد با وجود ابتلا به ویروس HPV تنها یک التهاب گزارش می شود که التهاب می تواند به دو صورت حاد و مزمن باشد و با درمان دارویی برطرف می شود. به طور معمول در چنین شرایطی بدن به مدت 6 تا 24 ماه می تواند این ویروس را از بین ببرد تنها بایستی در این مدت تحت مراقبت باشید و توصیه های پزشکی را رعایت نمایید.

در صورت آنکه تغییرات سلولی در نتیجه پاتولوژی مشاهده شود، این تغییرات دارای چند مرحله است که به تدریج هر چقدر شماره این تغییرات بالاتر باشد، تغییرات سلولی بیشتر و بدتر خواهد بود که در نهایت ممکن است فردی که با تغییرات سلولی یا  CIN3مواجه است مرحله بعد به سرطان دهانه رحم مبتلا شود.

اگر نتیجه پاتولوژی گزارش شود که فرد به CIN1 مبتلا است نیاز به اقدام خاصی نمی باشد و درمان به صورت دارویی، لیزر و پلاسما تراپی می باشد و در چنین شرایطی حتما می بایست فرد تحت مراقبت باشد و پس از شش ماه تست پاپ اسمیر و کولپوسکوپی انجام دهد زیرا در اکثریت مواقع احتمال بهبود بیمار در این شرایط وجود خواهد داشت.

همچنین در مواردی که CIN3-CIN2 گزارش می شود نیاز به انجام لیپ خواهد بود، در واقع لیپ به معنای برداشتن تکه برداری بسیار نازک از دهانه رحم یا برداشتن سلول های تغییر یافته در اتاق عمل می باشد، این جراحی کمک میکند تا از پیشرفت بیماری و ابتلا به سرطان پیشگیری شود.

در نهایت اگر فرد مبتلا به سرطان باشد بسته به شرایط بیمار درمان متفاوت است که به طور معمول در این وضعیت برداشتن رحم و دهانه رحم به بیمار پیشنهاد می شود.

مراقبت های پس از بررسی پاتولوژی

پس از بررسی پاتولوژی در صورتی که تغییرات سلولی رخ نداده باشد، توصیه می گردد هر شش ماه یکبار جهت معاینه و پاپ اسمیر انجام گردد. اما در صورتی که جواب پاتولوژی با تغییرات سلولی همراه باشد، براساس تغییرات سلولی تصمیم گیری برای فرد متفاوت خواهد بود که نوع تصمیم گیری ها بسیار پیچیده خواهد بود و بایستی توسط متخصص زنان انجام شود.

دوره نقاهت و مراقبت های بعد از کولپوسکوپی

کولپوسکوپی دوره نقاهت خاصی ندارد و فرد پس از انجام آن می تواند به فعالیت های روزمره خود بپردازد، اما نکاتی وجود دارد که بهتر است بدان دقت نمایید که این نکات عبارت است از:

گاها پیش می آید که خونریزی به صورت خونابه و ترشحات قهوه ای رنگ به دلیل مواد مصرفی در حین کولپوسکوپی می باشد که در چنین شرایطی نبایست نگران باشید و احتمال ترشحات قهوه ای رنگ به مدت هفت تا ده روز وجود دارد. تنها می بایست در مدت زمانی که ترشح دارید از برقراری تماس جنسی بپرهیزید تا بدن ترمیم گردد.

براساس عمق کاری که حین این روش تشخیصی انجام شده است ممکن است به مدت چند روز ترشحات خونی پس از انجام کولپوسکوپی داشته باشید یا با افزایش ترشحات واژن مواجه باشید که با کمک داروها برطرف خواهد شد و جایی نگرانی نمی باشد.

قابل توجه است بدانید که استفاده از مواد حین انجام کولپوسکوپی ممکن است سوزش ایجاد نماید که سوزش با شستن مواد برطرف می شود و نگران کننده نخواهد بود.

پمادها و قرص های خوراکی پزشک تجویز می نماید که بایستی مطابق با دستور پزشک مصرف و استفاده نمایید.

برقراری تماس جنسی بهتر است به مدت یک تا دو هفته پس از کولپوسکوپی انجام نشود.

در صورت داشتن احساس درد می توان از مسکن و شیاف استفاده نمود.

عوارض کولپوسکوپی

در صورت آنکه کولپوسکوپی صحیح و اصولی انجام گردد، هیچ عارضه ای نخواهد داشت لذا به منظور پیشگیری از بروز عوارض حتما به متخصص زنان با تجربه در این زمینه مراجعه نمایید. برای آگاهی از ویژگی های بهترین متخصص زنان و انتخاب صحیح این مطلب را مطالعه نموده تا بتوانید با اطلاعات کافی پزشک مناسب خود را انتخاب نمایید.

نقش متخصص زنان در انجام کولپوسکوپی

کولپوسکوپی یک روش تشخیصی سریع و سبک است که پزشک نقش بسزایی در انجام آن دارد و هر کدام از دستگاه تفاوتی های با یکدیگر دارند و برخی دستگاه ها بزرگ نمایی دارند اما بایستی بدانید که دستگاه بسیار کمک کننده نخواهد بود، آنچه بسیار حائز اهمیت است پزشک و سطح دانش و تجربه آن می باشد، آنکه پزشک بداند به کدام ناحیه دقت شود، در تشخیص بسیار کمک کننده است زیرا احتمال دارد کولپوسکوپی انجام شود و پزشک متوجه بیماری فرد نگردد و آن ضایعات بسیار کوچک باشند که حتی با بزرگ نمایی نتوان آنها را تشخیص داد و در چنین شرایطی تجربه پزشک و دقت آن و پاتولوژی بسیار حائز اهمیت است.

در نهایت توصیه می کنیم حتما قبل از انجام کولپوسکوپی دقت نمایید و به پزشک و آزمایشگاهی مراجعه نمایید که تجربه و دانش کافی در این زمینه را داشته باشند.

بارداری و کولپوسکوپی

تمامی زنان بایستی بدانند قبل از اقدام به بارداری تحت معاینات و چکاپ های پزشکی قرار بگیرند و در صورت آنکه نیاز به بررسی اچ پی وی و کولپوسکوپی است حتما آن را انجام دهید و آن را به دوران بارداری موکول نکنید.

اما بعضی اوقات ممکن است فردی بدون هیچ علائمی در دوران بارداری با لکه بینی و تغییرات دهانه رحم مواجه شود که در چنین شرایطی مجبور خواهیم بود در ابتدا تمامی عوامل را مورد بررسی قرار دهیم و در صورت آنکه نیاز قطعی بود، سپس تصمیم گیری شود تا تست پاپ اسمیر و کولپوسکوپی، حتی تکه برداری انجام دهیم البته تمامی این اقدامات با احتیاط انجام می گردد.

هزینه کولپوسکوپی

هزینه کولپوسکوپی براساس نمونه های انجام شده و دستمزد پزشک متفاوت است و هزینه یکسانی وجود ندارد که بتوان قبل از انجام آن به طور دقیق مشخص نمود. لذا برای آگاهی بیشتر در این خصوص می تواند با متخصص زنان مشورت نمایید. اگر تمایل دارید قبل از مراجعه از میزان هزینه مطلع شوید انجام مشاوره پزشکی آنلاین و مشورت مستقیم با پزشک به شما می تواند کمک نمایید.

سوالات متداول کولپوسکوپی

نکات پایانی

در صورت آنکه تست اچ پی وی مثبت شده است انجام کولپوسکوپی ضروری خواهد بود زیرا این یک سیر درمان است و بایستی انجام گردد و ترس و دلهره سبب می شود تا سیستم ایمنی بدن فرد ضعیف شود و بدن نتواند در مقابل بیماری مقابله کند. همان طور که ذکر شد برای درمان اچ پی وی دارو موثر و تاثیر گذار نخواهد بود و در چنین شرایطی پزشک تنها می تواند بیمار را کنترل نماید تا سیستم ایمنی بالا بماند و در صورت ابتلا به عفونت های همراه درمان انجام شود.

برخی اوقات دارو درمانی، پلاسما، لیزر درمانی و مکمل های غذایی می تواند کمک نماید تا محیط واژن تمیز باشد. همچنین تغییر سبک زندگی، انجام فعالیت های ورزشی و یوگا، کاهش استرس می تواند سبب افایش سیستم ایمنی بدن گردد که تمامی این موارد می تواند کمک نماید تا بدن مقاومت نموده و ویروس را از بین ببرد.

(Visited 2,754 times, 1 visits today)
دکتر الهه ثناگو متخصص زنان و زایمان

دکتر الهه ثناگو

جراح متخصص زنان زايمان و نازايی ـ لاپاراسكوپی، هيستروسكوپی
دكتر الهه ثناگو متخصص زنان زايمان نازايي دوره شش ساله پزشكي عمومي را در دانشگاه ايران به اتمام رساند
و سپس در سال ١٣٨٤ دوران تخصص خود را در رشته جراحي زنان و زايمان و نازايی به اتمام رسانيد.
سپس حدود دو سال دوران طرح خود را در استان كرمانشاه در خدمت رساني به مردم محروم
شهرستان گيلانغرب سپری كرد و پس از آن به تهران بازگشت .
ايشان دوره های كوتاه مدت و بلند مدت آموزش لاپارسكوپی و اندومتريوز را در خدمت اساتيد
بزرگی چون استاد عادل شروين در تهران، استاد البرزی در شيراز و پروفسور arnaud wattiez
در فرانسه گذرانده است .
سهامدار بیمارستان عرفان_نيايش

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۱۰ دیدگاه ها
 1. سلام خانم دکتر کولپوسکوپی فقط برای تشخیص اچ پی وی مناسبه و تشخیص سرطان با کولپوسکوپی وجود نداره ؟ چون مشکوک به سرطان هستم میخوام ببینم این روش تشخیصی می تونه کمک به تشخیص دقیق کنه

  پاسخ
  • سلام
   بله انجام کولپوسکوپی به تشخیص سرطان می تواند کمک نمایید. می توانید برای تشخیص دقیق تر اقدام نمایید.

   پاسخ
 2. سلام خانم دکتر کولپوسکوپی درد داره من خیلی می ترسم این روش با بی حسی انجام می شه یا بیهوشی؟
  اگر کسی بخواد میشه فرد را بیهوش کرد ؟

  پاسخ
  • سلام
   خیر درد ندارد و نیازی به استفاده از بی حسی موضعی یا بیهوشی نمی باشد. این روش تشخیصی به عنوان یک معاینه معمولی انجام می شود و درد نخواهد داشت.

   پاسخ
 3. سلام تست اچ پی وی من مثبت بود و تایپ 52،بعد 9 ماه که مجددا تست رو تکرار کردم جواب منفی شد در این صورت بازهم نیاز به کلوپوسکوپی هست؟

  پاسخ
  • سلام
   در صورت اینکه در این مدت زمان کوتاه منفی شده است بعید خواهد بود که مشکلی برای دهانه رحم ایجاد کرده باشد ولی حتما بایستی تحت معاینه پزشکی و تست پاپ اسمیر قرار بگیرید و در صورت انکه تغییرات مشکوکی در تست پاپ اسمیر مشاهده شد با وجود منفی بودن اچ پی وی کولپوسکوپی را انجام دهید.

   پاسخ
 4. سلام خسته نباشید.میخواستم بدونم انجام کولپوسکوپی به پرده بکارت آسیب میرسونه،یا اصلا معاینه‌ای شبیه به این هست که باعث پارگیه پرده شود؟

  پاسخ
  • سلام
   کولپوسکوپی در دختران باکره انجام نمی شود.

   پاسخ
 5. سلام خانم دکتر چه مدت بعد از کولپوسکوپی میتونیم جراحی لابیاپلاستی انجام بدیم؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   پس از بهبود زخم ها و اسکار جراحی می توانید برای انجام جراحی لابیاپلاستی اقدام نمایید. بهبود اسکار جراحی بسته به بدن افراد متفاوت برای زمان دقیق بهتر است با پزشک خود مشورت نمایید اما به صورت تقریبی می توان گفت پس از چهل روز می تواند اقدام به جراحی لابیاپلاستی نمایید.
   برای آگاهی بیشتر در خصوص نحوه انجام این نوع جراحی زیبایی می توانید به صفحه جراحی زیبایی لابیاپلاستی مراجعه نمایید.

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *