(021)26318926 - (0936)1920441
تهران، مجيديه شمالی، ميدان ملت، خيابان قليچ خانی، پلاك ١٠٠
دکتر الهه ثناگو » بیماری های زنان » کولپوسکوپی چیست و چگونگی انجام آن
مدت زمان مطالعه 8 دقیقه

کولپوسکوپی چیست و چگونگی انجام آن

نوبت دهی و مشاوره آنلاین دکتر الهه ثناگو
مدت زمان مطالعه 8 دقیقه

کولپوسکوپی یک روش تشخیصی بدون درد است که بدون بی حسی موضعی و بیهوشی عمومی در مطب یا کلینیک قابل انجام است و نیازی به بستری نخواهد بود و به منظور تشخیص قطعی برخی بیماری ها همچون ویروس HPV انجام می گردد. فردی که با انجام تست پاپ اسمیر مشخص گردید که مبتلا به ویروس HPV است با وجود آنکه شرایط نرمالی دارد اما انجام کولپوسکوپی نیاز و ضروری خواهد بود.

ویروس HPV در داخل سلول وارد شده و با سلول زندگی می کند، در صورتی که فرد جوان زیر سی سال باشد سیستم ایمنی فعال و قوی تری داشته و در عرض یک تا دو سال با این ویروس مقابله کرده و آن را از بین ببرد. ولی جالب است بدانید که این اتفاق به ندرت در سن بالای سی سال اتفاق می افتد و در اکثریت یک هم زیستی متعادل بین ویروس و سلول به وجود می آید و همراهی ویروس تا به آخر عمر با فرد باقی خواهد ماند.

در چه صورت ویروس HPV بدخیم می شود؟

حال در صورتی که این ویروس به دلیل مشکلات جسمی و روحی و یا هر علت دیگری قوی شود و سلول و سیستم ایمنی فرد ضعیف گردد، این امر منجر به فعال شدن ویروس و تغییر سلولی یا بدخیمی می شود که بدخیم شدن آن به منزله ابتلا به سرطان دهانه رحم است، که یکی از دلایل ترس و دل نگرانی افراد مبتلا به این بیماری بدخیم شدن آن می باشد.

گاهی اوقات ویروس اچ پی وی منجر به سرطان دهانه رحم در سنین بالاتر می شود، بدین صورت نخواهد بود که فردی مبتلا و آلوده به ویروس شود بلکه ممکن است صد در صد به بیماری سرطان مبتلا شود.

ولی به دلیل آنکه در افراد مبتلا به سرطان دهانه رحم، در برخی اوقات ویروس جدا می شود، لذا متخصصین زنان ترجیح می دهند افراد مبتلا به این ویروس را تحت کنترل گرفته تا از بین برود زیرا ابتلا به ویروس HPV درمان ندارد و تنها این سیستم ایمنی بدن است که بایستی در برابر آن مقابله کند.

در صورت ابتلا به ویروس اچ پی وی درمان دارویی جهت پیشگیری از ابتلا به برخی عفونت ها است و این نوع درمان کمک می کند تا بدن از مبتلا به برخی عفونت ها سالم بماند و سیستم ایمنی خود را افزایش دهد تا بتواند با این ویروس مقابله کند.

چه زمانی انجام کولپوسکوپی ضروری است؟

در صورت آنکه مشخص گردید فرد مبتلا به ویروس اچ پی وی است، انجام کولپوسکوپی ضروری است و به منظور بررسی انجام تست پاپ اسمیر و معاینه لازم خواهد بود که تست پاپ اسمیر هر شش ماه یکبار توصیه می شود و معاینه سالی یکبار ضروری است.

گاها پیش می آید که پس از یک تا دوسال HPV منفی می شود و گاهی هم تا به آخر عمر همراه فرد خواهد بود.

تزریق واکسن HPV

تزریق واکسن به منزله پیشگیری از ابتلا به ویروس HPV است اما متخصصین زنان توصیه می نمایند حتی در صورت ابتلا به ویروس HPV واکسن گارداسیل را تزریق نمایید تا به سایر انواع ویروس مبتلا نشوید. جالب است بدانید که تزریق واکسن به سیستم ایمنی بدن فرد کمک می کند.

واکسن گارداسیل تنها بر علیه چهار تیپ ویروس مقابله می کند و این در حالی است که 150 نوع تیپ ویروس وجود دارد ولی بدانید که تزریق واکسن بهتر از تزریق نشدن آن است.

بهترین زمان تزریق واکسن گارداسیل در دهه بیست سالگی است ولی حتی توصیه می شود در صورت عدم تزریق در این دوره سنی می توانید در دهه سی سالگی آن را تزریق نمایید.

طریقه انجام کولپوسکوپی

کولپوسکوپی یک روش تشخیصی کاملا بدون درد و ترس خواهد بود. انجام این روش بدین صورت است که بیمار روی تخت همانند پوزیشن معاینه قرار می گیرد با این تفاوت که دستگاهی بنام کولپوسکوپ مقابل چشم پزشک قرار دارد لازم به ذکر است که این دستگاه همانند میکروسکوپ عمل می کند و سبب می گردد تا پزشک بتواند دهانه رحم بیمار را با بزرگ نمایی بررسی نماید.

به دلیل آنکه چشم انسان تیز و مصلح نیست و میکروسکوپ همانند یک چشم مصلح عمک کرده و کمک می نماید تا پزشک بتواند با دقت بالاتری دهانه رحم را بررسی کند.

در زمان معاینه با دستگاه کولپوسکوپ موادی قهوه ای رنگ به دهانه رحم بیمار زده می شود، زیرا این مواد کمک می کند تا سلول آسیب دیده تحت تاثیر آن قرار بگیرند و تغییر رنگ دهند و به راحتی قابل مشاهده و تشخیص باشند و در نهایت پس از تشخیص بیوپسی یا تکیه برداری از سلول های آسیب دیده انجام می شود.

نحوه-انجام-کولپوسکوپی

توجه داشته باشید که تشخیص و مشاهده سلول آسیب دیده بدون دستگاه کولپوسکوپ و استفاده از این مواد امکان نخواهد داشت.

انجام بیوپسی بدون احساس درد خواهد بود لذا استفاده از بی حسی نیاز نیست و گاها پیش می آید که برخی افراد کمی احساس درد داشته باشند که این درد در ناحیه زیر شکم اتفاق می افتد که قابل تحمل خواهد بود.

در نهایت بیوپسی انجام شده از مناطق مشکوک به آسیب دیدگی به پاتولوژی ارسال می گردد تا خیلی دقیق تر بتوان بیماری را بررسی نمود.

آمادگی قبل از کولپوسکوپی

به جهت انجام کولپوسکوپی اقداماتی بایستی انجام شود که عبارت است از:

انجام کولپوسکوپی نیازی به ناشتا بودن ندارد لذا فرد می تواند قبل از انجام آن غذا میل نماید.

در صورت ابتلا به عفونت، ابتدا بایستی عفونت درمان گردد سپس جهت تشخیص با دستگاه کولپوسکوپ اقدام شود زیرا وجود هر گونه عفونت واژن و ترشح سبب شده تا نتایج تحت تاثیر آن دقیق نباشد.

در صورت آنکه احساس تپش قلب دارید می توانید قبل از انجام کولپوسکوپی قرص پروپرانول مصرف نمایید تا احساس ترس و دل نگرانی شما برطرف گردد و همچنین می توانید از شیاف، مفنامیک اسید و مسکن جهت آرام بخشی به خود استفاده نمایید.

بهترین زمان انجام کولپوسکوپی

بهترین زمانی که فرد می تواند اقدام به انجام کولپوسکوپی نماید، پس از اتمام سیکل قاعدگی و بدون داشتن تماس جنسی می باشد.

 نکاتی درباره کولپوسکوپی

مدت زمان انجام کولپوسکوپی بین ده تا بیست دقیقه به طول می انجامد و پس از آن فرد به راحتی می تواند به فعالیت روزمره خود بپردازد.

نکته ای که بایستی بدان دقت نمود این است که در زمان انجام کولپوسکوپی اگر مبتلا به عفونت های واژینال هستید ابتدا بایستی عفونت خود را درمان نموده و سپس اقدام به انجام کولپوسکوپی نمایید و پس از کولپوسکوپی از برقراری تماس جنسی به مدت چهار تا پنج روز بپرهیزید زیرا به دلیل تکیه برداری انجام شده احتمال زخم وجود خواهد داشت، به همین خاطر از وارد نمودن هر شی به داخل واژن بپرهیزید تا عفونی نشود.

مراقبت های پس از بررسی پاتولوژی

پس از بررسی پاتولوژی در صورتی که تغییرات سلولی رخ نداده باشد، توصیه می گردد هر شش ماه یکبار جهت معاینه و پاپ اسمیر انجام گردد.

اما در صورتی که جواب پاتولوژی با تغییرات سلولی همراه باشد، براساس تغییرات سلولی تصمیم گیری برای فرد متفاوت خواهد بود که نوع تصمیم گیری ها بسیار پیچیده خواهد بود و بایستی توسط متخصص زنان انجام شود.

مراقبت های پس از کولپوسکوپی

کولپوسکوپی یک روش بدون درد است و نیازی به استراحت پس از کولپوسکوپی نخواهد بود و در صورت داشتن احساس درد می توان از مسکن و شیاف استفاده نمود.

گاها پیش می آید که خونریزی به صورت خونابه و ترشحات قهوه ای رنگ به دلیل مواد مصرفی در حین کولپوسکوپی می باشد که در چنین شرایطی نبایست نگران باشید و احتمال ترشحات قهوه ای رنگ به مدت هفت تا ده روز وجود دارد. تنها می بایست در مدت زمانی که ترشح دارید از برقراری تماس جنسی بپرهیزید تا بدن ترمیم گردد.

نقش پزشک در انجام کولپوسکوپی

انجام کولپوسکوپی یک روش تشخیصی سریع و سبک است، در صورتی که پزشک تبحر کافی را داشته باشد و دستگاه خود را تنظیم نماید و اینکه بداند بیوپسی یا نمونه برداری از چه نواحی بایستی برداشته شود، بسیار حائز اهمیت می باشد.

تجربه و مهارت پزشک در انجام کولپوسکوپی بسیار مهم است و به همین خاطر سعی نماید قبل از مراجعه تحقیقات لازم در خصوص پزشک را داشته باشید تا تشخیص به درستی انجام گردد. زیرا گاها پیش می آید که فرد مبتلا به ویروس است و نواحی آن بافت آسیب دیده ولی تغییرات سلولی سطحی بوده و قابل مشاهده نخواهد بود و بایستی برای تشخیص با میکروسکوپ دقت لازم و کافی را نمود.

نکات پایانی

در صورت آنکه تست اچ پی وی مثبت شده است انجام کولپوسکوپی ضروری خواهد بود زیرا این یک سیر درمان است و بایستی انجام گردد و ترس و دلهره سبب می شود تا سیستم ایمنی بدن فرد ضعیف شود و بدن نتواند در مقابل بیماری مقابله کند.

همان طور که ذکر شد برای درمان اچ پی وی دارو موثر و تاثیر گذار نخواهد بود و در چنین شرایطی پزشک تنها می تواند بیمار را کنترل نماید تا سیستم ایمنی بالا بماند و در صورت ابتلا به عفونت های همراه درمان انجام شود.

برخی اوقات دارو درمانی، پلاسما، لیزر درمانی و مکمل های غذایی می تواند کمک نماید تا محیط واژن تمیز باشد. همچنین تغییر سبک زندگی، انجام فعالیت های ورزشی و یوگا، کاهش استرس می تواند سبب افایش سیستم ایمنی بدن گردد که تمامی این موارد می تواند کمک نماید تا بدن مقاومت نموده و ویروس را از بین ببرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 7 میانگین: 3.9]
دکتر الهه ثناگو متخصص زنان و زایمان

دکتر الهه ثناگو

جراح متخصص زنان زايمان و نازايی ـ لاپاراسكوپی، هيستروسكوپی
دكتر الهه ثناگو متخصص زنان زايمان نازايي دوره شش ساله پزشكي عمومي را در دانشگاه ايران به اتمام رساند
و سپس در سال ١٣٨٤ دوران تخصص خود را در رشته جراحي زنان و زايمان و نازايی به اتمام رسانيد.
سپس حدود دو سال دوران طرح خود را در استان كرمانشاه در خدمت رساني به مردم محروم
شهرستان گيلانغرب سپری كرد و پس از آن به تهران بازگشت .
ايشان دوره های كوتاه مدت و بلند مدت آموزش لاپارسكوپی و اندومتريوز را در خدمت اساتيد
بزرگی چون استاد عادل شروين در تهران، استاد البرزی در شيراز و پروفسور arnaud wattiez
در فرانسه گذرانده است .
سهامدار بیمارستان عرفان_نيايش

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۱۰ دیدگاه ها
 1. سلام خانم دکتر کولپوسکوپی فقط برای تشخیص اچ پی وی مناسبه و تشخیص سرطان با کولپوسکوپی وجود نداره ؟ چون مشکوک به سرطان هستم میخوام ببینم این روش تشخیصی می تونه کمک به تشخیص دقیق کنه

  پاسخ
  • سلام
   بله انجام کولپوسکوپی به تشخیص سرطان می تواند کمک نمایید. می توانید برای تشخیص دقیق تر اقدام نمایید.

   پاسخ
 2. سلام خانم دکتر کولپوسکوپی درد داره من خیلی می ترسم این روش با بی حسی انجام می شه یا بیهوشی؟
  اگر کسی بخواد میشه فرد را بیهوش کرد ؟

  پاسخ
  • سلام
   خیر درد ندارد و نیازی به استفاده از بی حسی موضعی یا بیهوشی نمی باشد. این روش تشخیصی به عنوان یک معاینه معمولی انجام می شود و درد نخواهد داشت.

   پاسخ
 3. سلام تست اچ پی وی من مثبت بود و تایپ 52،بعد 9 ماه که مجددا تست رو تکرار کردم جواب منفی شد در این صورت بازهم نیاز به کلوپوسکوپی هست؟

  پاسخ
  • سلام
   در صورت اینکه در این مدت زمان کوتاه منفی شده است بعید خواهد بود که مشکلی برای دهانه رحم ایجاد کرده باشد ولی حتما بایستی تحت معاینه پزشکی و تست پاپ اسمیر قرار بگیرید و در صورت انکه تغییرات مشکوکی در تست پاپ اسمیر مشاهده شد با وجود منفی بودن اچ پی وی کولپوسکوپی را انجام دهید.

   پاسخ
 4. سلام خسته نباشید.میخواستم بدونم انجام کولپوسکوپی به پرده بکارت آسیب میرسونه،یا اصلا معاینه‌ای شبیه به این هست که باعث پارگیه پرده شود؟

  پاسخ
  • سلام
   کولپوسکوپی در دختران باکره انجام نمی شود.

   پاسخ
 5. سلام خانم دکتر چه مدت بعد از کولپوسکوپی میتونیم جراحی لابیاپلاستی انجام بدیم؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   پس از بهبود زخم ها و اسکار جراحی می توانید برای انجام جراحی لابیاپلاستی اقدام نمایید. بهبود اسکار جراحی بسته به بدن افراد متفاوت برای زمان دقیق بهتر است با پزشک خود مشورت نمایید اما به صورت تقریبی می توان گفت پس از چهل روز می تواند اقدام به جراحی لابیاپلاستی نمایید.
   برای آگاهی بیشتر در خصوص نحوه انجام این نوع جراحی زیبایی می توانید به صفحه جراحی زیبایی لابیاپلاستی مراجعه نمایید.

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *