(021)26318926 - (0936)1920441
تهران، مجيديه شمالی، ميدان ملت، خيابان قليچ خانی، پلاك ١٠٠
خانه » غربالگری دوران بارداری
مدت زمان مطالعه 4 دقیقه

غربالگری دوران بارداری

نوبت دهی و مشاوره آنلاین دکتر الهه ثناگو
مدت زمان مطالعه 4 دقیقه

غربالگری دوران بارداری

 

 

دوران بارداری یکی از مهمترین و حساس ترین دوران برای زنان به شمار می آید، که در این بین برای سلامت جنین مراقبت های دوران بارداری بسیار حائز اهمیت می باشد. از مراقبت های دوران بارداری، که می توان از سلامت جنین مطمئن شد، غربالگری و آزمایشات این دوران می باشد.

انجام این آزمایشات بسیار حائز اهمیت می باشد زیرا اطلاعاتی را در خصوص سلامتی جنین به ما ارائه می دهد. امروزه با شیوع بسیاری از بیماری ها زمانی که نوزدان متولد می شوند با بیماری ها به دنیا می آید که ما می توانیم با انجام غربالگری های دوران بارداری از بروز این بیماری ها بکاهیم.

غربالگری دوران بارداری طی سه مرحله اصلی انجام می گردد، که در ادامه به شرح هر کدام این مراحل خواهیم پرداخت برای آگاهی بیشتر ما را همراهی نمایید.

غربالگری سه ماهه اول بارداری

غربالگری سه ماهه اول بارداری در هفته های یازده تا سیزده بارداری انجام می شود که این غربالگری شامل آزمایش خون و سونوگرافی NT می باشد. در این مرحله از غربالگری آزمایش خون به منظور بررسی سندرم داون یا منگولیسم و دو مورد از مشکلات ژنتیک ساده انجام می گیرد.

تشخیص سندرم داون یا منگولیسم

سندرم داون یک اختلال کروموزومی بسیار شایع است که به دلیل اضافه بودن یک کروموزوم در جفت کروموزوم 21 ایجاد می شود. قابل توجه است که از دلایل ابتلا به این اختلال ازدواج های فامیلی می باشد لذا تمامی افرادی که قصد انجام ازدواج فامیلی را دارند بهتر است قبل از ازدواج انجام آزمایش های ژنتیک را فراموش نکنند تا بتوان از بروز مشکلاتی از این قبیل پیشگیری نمود.

سونوگرافی NT

سونوگرافی ان تی به منظور بررسی مایع پشت گردن جنین می پردازد. در حقیقت هدف از این نوع سونوگرافی بررسی اختلالات کروموزومی همانند سندرم داون می باشد.

غربالگری دوران بارداری

غربالگری دوران بارداری

غربالگری سه ماهه دوم بارداری

مرحله دوم غربالگری در هفته پانزده تا شانزدهم انجام می شود و این مرحله از غربالگری تنها شامل آزمایش خواهد بود ولی گاهی اوقات متخصصین زنان به همراه آزمایش برای کنترل بیمار یک سونوگرافی انجام می دهند.

شایان ذکر است، در صورتی که نتیجه آزمایش سندرم داون در غربالگری اول مثبت باشد و مورد مشکوکی در آن مشاهده نشده بود نیازی به بررسی در این مرحله نخواهد داشت ولی در صورت مشکوک بودن بایستی در این مرحله مجددا مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد.

آزمایش آلفا فیتو پروتئین

تنها آزمایشی که در غربالگری سه ماهه دوم بارداری انجام می شود، آزمایش آلفا فیتو پروتئین است که این آزمایش از خون مادر انجام می شود و این آزمایش به منظور بررسی مشکلات جنین در سیستم گوارش یا عصبی آن انجام می گردد.

غربالگری سه ماهه سوم بارداری

غربالگری سه ماهه سوم بارداری شامل سونوگرافی آنومالی می باشد که این غربالگری در هفته هجده تا بیست و دوم انجام می شود. در حقیقت این سونوگرافی تفصیلی بوده و اکثریت مشکلات آناتومی جنین با این سونوگرافی قابل تشخیص خواهد بود.

در صورتی که هر سه مرحله از آنومالی های که مادر انجام می دهد نرمال باشد، به احتمال 95 تا 98 درصد جنین سالم خواهد بود ولی جالب است بدانید که این آزمایشات تنها به بررسی سه مورد از سندرم های ژنتیکی می پردازد و ضمانتی برای اینکه جنین سالم باشد نخواهد بود. به دلیل آنکه جنین تا انتهای بارداری در حال رشد خواهد بود و ممکن است مشکلاتی در طول بارداری برای جنین ایجاد شود.

اما دقت نمایید تا جایی ممکن انجام غربالگری ها ضروری است و به تمامی افراد توصیه می شود تا طول دوران بارداری تحت نظر متخصص زنان باشند و انجام چکاپ های دوره ای را فراموش نکنند.

در صورت داشتن هر گونه سوال در خصوص بیماری های زنان می توانید به قسمت انتهایی مقالات مراجعه نمایید و سوالات خود را از ما بپرسید.

 

کلام آخر

با انجام سه مرحله غربالگری دوران بارداری جنین از نظر سندرم های کروموزومی 21، 13 و 18 مورد بررسی قرار گرفته است و مشکلات ظاهری ژنتیکی جنین قابل تشخیص خواهد بود. اما نکته ای که بایستی به آن دقت نمایید این است که مشکلات بسیار فراوان هستند و با علم قابل سنجش نیست.

امید داریم با ارائه این نوشتار توانسته باشیم اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. دوران بارداری یک دوره بسیار حساس برای مادران است لذا به هیچ عنوان مراقبت ها و توصیه های پزشکی را با دقت انجام دهید تا بتوانید با سلامت کامل خود و نوزادتان این دوران را سپری نمایید.

راه های ارتباطی با دکتر الهه ثناگو:

صفحه اینستاگرام: drelahesanagoo
شماره تماس: ۲۶۳۱۸۹۲۶

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به بهترین جراح زیبایی زنان در تهران مراجعه نمایید.

(Visited 5,364 times, 1 visits today)
دکتر الهه ثناگو متخصص زنان و زایمان

دکتر الهه ثناگو

جراح متخصص زنان زايمان و نازايی ـ لاپاراسكوپی، هيستروسكوپی
دكتر الهه ثناگو متخصص زنان زايمان نازايي دوره شش ساله پزشكي عمومي را در دانشگاه ايران به اتمام رساند
و سپس در سال ١٣٨٤ دوران تخصص خود را در رشته جراحي زنان و زايمان و نازايی به اتمام رسانيد.
سپس حدود دو سال دوران طرح خود را در استان كرمانشاه در خدمت رساني به مردم محروم
شهرستان گيلانغرب سپری كرد و پس از آن به تهران بازگشت .
ايشان دوره های كوتاه مدت و بلند مدت آموزش لاپارسكوپی و اندومتريوز را در خدمت اساتيد
بزرگی چون استاد عادل شروين در تهران، استاد البرزی در شيراز و پروفسور arnaud wattiez
در فرانسه گذرانده است .
سهامدار بیمارستان عرفان_نيايش

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *