(021)26318926 - (0936)1920441
تهران، مجيديه شمالی، ميدان ملت، خيابان قليچ خانی، پلاك ١٠٠
خانه » عمل تنگ کردن واژن
مدت زمان مطالعه 13 دقیقه

عمل تنگ کردن واژن

نوبت دهی و مشاوره آنلاین دکتر الهه ثناگو
مدت زمان مطالعه 13 دقیقه

یکی از مشکلات شایع که بسیاری از زنان با آن مواجه هستند، شلی و گشادی واژن می باشد. تنگ کردن واژن یکی از پرطرفدارترین جراحی های زیبایی است. زیبایی و جوانی ناحیه تناسلی یکی از مهمترین دغدغه های اکثریت زنان بوده و برای آن ها بسیار حائز اهمیت می باشد و می تواند بر روی اعتماد به نفس و روابط جنسی آن ها تاثیر بگذارد.

در حقیقت این عارضه به دلایل مختلفی همچون؛ بارداری و زایمان به خصوص زایمان های طبیعی، افزایش سن، تعدد زیاد مقاربت و ژنتیک ایجاد می شود.

این عوامل می تواند بر روی بافت واژن و کلاژن سازی آن اثر بگذارد و سبب خارج شدن بافت واژن از حالت طبیعی و حس نارضایتی فرد در زمان تماس جنسی شود.

چه زمان نیاز به درمان گشادی و شلی واژن داریم؟

پس از مراجعه بیمار به متخصص زنان و زایمان، در ابتدا فرد بایستی تحت معاینه دقیق قرار گیرد و سپس به ارائه شرح حال دقیقی از وضعیت خود می پردازد.

گاهی اوقات افراد متوجه گشادی و شلی ناحیه تناسلی خود نیستند و در زمان معاینه و بررسی های ناحیه تناسلی از لحاظ عفونت پزشک متوجه می شود که بافت ناحیه تناسلی کشسانی بسیار زیادی دارد، در حالی که فرد اختلالی را حس نکرده است در چنین شرایطی نیاز به درمان شلی و گشادی واژن نیست.

ولی در مواردی خود فرد جهت درمان به متخصص زنان مراجعه می نمایید که لازم است در ابتدا فرد تحت انجام معاینات و بررسی های لازم قرار گیرد و سپس روش درمان مناسب انتخاب گردد.

تنگ کردن واژن

روش های درمان شلی و گشادی واژن چیست؟

روش های درمانی مختلفی وجود دارد که انتخاب نوع درمان با توجه به شرایط فرد و صلاح دید جراح زیبایی زنان متفاوت می باشد.انتخاب روش جراحی بسته به شرایط بیمار مشخص می گردد.

در صورتی که فرد سابقه بارداری و زایمان نداشته و تنها به مقدار کمی دچار شلی واژن شده باشد، در چنین شرایطی می تواند تحت درمان روش های زیبایی همچون تنگ کردن واژن با لیزر، کربوکسی تراپی واژن، تنگ کردن واژن با نخ و آر اف قرار گیرد.

جراحی تنگ کردن واژن مناسب است؟

جراحی واژینوپلاستی در بیمارستان یا کلینیک به مدت یک تا دو ساعت به طول می انجامد. جراحی از طریق بی حسی نخاعی یا بیهوشی انجام می شود، لذا انجام این جراحی در مطب امکان پذیر نخواهد بود و به طور معمول افرادی که این جراحی را در مطب انجام می دهند با مشکلات بسیاری مواجه هستند.

در مطب تنها می توان بخش ورودی ناحیه تناسلی و ابتدای لوله واژینال را درمان کرد در صورتی که مشکل اصلی بیمار کل لوله واژینال می باشد و همین امر سبب نارضایتی فرد می گردد.

در طول جراحی کل بافت واژن از قسمت قدام تا خلف باز می شود تا از قسمت های زیرین زیرسازی صورت گردد و بافت های اضافه ی برداشته تا در نهایت بخیه های حمایتی صورت گیرد. گاهی اوقات اندازه بافت اضافه حدود چهار سانت خواهد بود که در چنین شرایطی از طرفین لوله واژینال به اندازه دو سانت بافت اضافه برداشته می شود و در نهایت بافت بخیه گردد.

احتمال ترشح در هفته اول پس از جراحی وجود خواهد داشت و این به دلیل وجود نخ های بخیه و پروسه ترمیم می باشد، لذا به هیچ عنوان نگران نشوید. به طور معمول فرد پس از یک روز می تواند ترخیص شود و پس از یک هفته تحت معاینه به متخصص زنان و زایمان مراجعه نماید.

نتیجه این جراحی بدین صورت است که لوله واژینال با قطر بزرگ به یک لوله ای با قطر کوچک تبدیل می گردد.

تنگ کردن واژن

چرا تنگ کردن واژن با لیزر؟

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی و بروزترین دستگاه های لیزر انجام جراحی های زیبایی با لیزر شیوع بسیار زیادی پیدا کرده است که یکی از روش های درمانی لیزر می باشد. تنگ کردن واژن با لیزر یک روش غیر تهاجمی است که می توان آن را در مطب انجام داد. در حقیقت لیزر به صورت سطحی کمک می نمایید تا حدی از کلاژن و بافت همبند بهبود یابد.

در صورتی که فرد سابقه زایمان داشته باشد بهترین روش درمان جراحی خواهد بود، زیرا مقداری از بافت اضافه را نمی توان با روش های غیرتهاجمی همچون لیزر در مطب برداشت و به همین منظور بهترین نوع درمان جراحی خواهد بود.

لیزر کمک می نمایید تا بافت همبند مستحکم شود ولی نمی توان بافت کش آمده و شل را با لیزر درمان نمود. لذا انتخاب نوع درمان براساس شرایط فرد صورت می گیرد و حتما بایستی بیمار معاینه گردد و پس از بررسی های لازم و آگاهی از شرح حال او درمان مشخص شود.

اشعه لیزر به داخل واژن برخورده کرده و از داخل سلول های واژن عبور می کند تا به بافت ها یا سلول های زیرین رسد که در نهایت این اشعه سبب تحریک و کلاژن سازی بافت های همبند زیرین تا بافت های سطحی می شود که در نهایت سلول های عصبی و حسی بهتر و ترشحات بیشتری را خواهد داشت و موجب حس رضایت مندی بیمار از روابط جنسی می شود.

                         برای آشنایی با این روش درمانی می توانید به تماشایی ویدئو ذیل بپردازید.

جوانسازی با کربوکسی تراپی واژن امکان پذیر است؟

یکی دیگر از روش های درمان، کربوکسی تراپی واژن است که سبب جوانسازی بافت سطحی واژن می شود و همچنین روش های دیگری همچون نخ و تزریق ژل وجود دارد که تا حدودی به استحکام بافت واژن کمک می کند.

کربوکسی تراپی به جوانسازی پوست و ناحیه تناسلی کمک بسزایی می نماید. در واقع گاز در اکسید کربن وارد بافت واژن می شود که سبب اکسیژن تراپی و خونرسانی این ناحیه می گردد. جالب است بدانید در صورتی که کربوکسی تراپی با لیزر به صورت همزمان انجام گردد این امر بسیار کمک کننده و تاثیر بسزایی در درمان شلی واژن خواهد داشت.

دستگاه آر اف برای رفع افتادگی

روش زیبایی آر اف تاثیر بسزایی در لایه های زیرین و قسمت عضلانی واژن می گذارد و سبب رفع شلی ناحیه تناسلی می شود.

البته این نوع روش های بدون جراحی صد در صد نیست بدین معنا که نیازمند تکرار مجدد خواهد بود ولی جراحی به نسبت این نوع روش ها صد در صد خواهد بود و نیازمند تکرار نیست.

تنگ کردن واژن با نخ

یکی دیگر از روش های درمان که امروز مورد استفاده قرار گرفته است، تنگ کردن واژن با نخ می باشد، در واقع این روش تنها بر روی ورودی واژن اثر گذار خواهد بود و نمی توان با این روش داخل لوله واژن را تنگ نمود، رفع شلی واژن با نخ یک روش زیبایی بدون عارضه است.

علاوه بر این نخ ها بسیار گران هستند و افراد مناسب این جراحی بایستی با دقت انتخاب شوند برخی افراد مناسب این روش جراحی اند، ولی اکثریت موارد نیاز به جراحی یا لیزر و روش های دیگر دارند.

تنگ کردن واژنتنگ کردن واژن بدون جراحی با گیاه ماریانا

امروزه تبلیغ های بسیاری در حیطه تنگ کردن و رفع شلی واژن با گیاه ماریانا می شود. این گیاه خاصیت شیمیایی داشته و همین امر سبب تنگ واژن می شود منتها در داخل این گیاه احتمال مواد ناخالص و ترکیب چند نوع ماده شیمیایی دیگر وجود دارد که طبق مشاهدات انجام شده سبب تنگی بیش از حد شده به صورت که فرد نمی تواند به مدت چند ماه رابطه جنسی داشته باشد.

عملا این گیاه مشکل ساز خواهد بود و در مواردی منجر به خارش، سوزش و اللتهاب شدید ناحیه تناسلی می گردد که حتی نمی توان دارویی برای بهبود بیماری و عوارض ایجاد شده تجویز نمود، لذا بهتر است قبل از استفاده آگاهی کامل داشته باشید که این روش مناسبی نیست و می تواند مشکلاتی را بر فرد به وجود آورد لذا استفاده از این روش ها صحیح نمی باشد.

تنگ کردن واژن با انار و داروهای گیاهی

روش های دیگری همچون داروهای گیاهی و عصاره انار وجود دارد که هیچ کدام از این روش ها پایه علمی و پزشکی نداشته و تنها ممکن است از لحاظ روانی به بیمار کمک نمایید، لذا ترجیح داده می شود در صورت نیاز به پزشک مراجعه نمایید و از روش های درمانی غیر علمی و سنتی بپرهیزید.

تنگ کردن واژناقدامات قبل از جراحی تنگ کردن واژن

در صورتی که فرد کاندید جراحی واژینوپلاستی باشد می بایست اقداماتی را قبل از جراحی رعایت نماید که عبارت است از:

 • درمان عفونت های واژینال
 • انجام آزمایشات لازم و بررسی های از لحاظ جسمی
 • بهبود ضایعه فعال زگیل یا تبخال تناسلی
 • مطلع ساختن پزشک از سوابق مصرف داروها و بیماری های خاص
 • ترک مصرف دخانیات و مشروبات الکلی

مراقبت های بعد از جراحی تنگ کردن واژن

 • مراقبت های پس از جراحی در نتیجه آن تاثیر بسزایی خواهد داشت لذا رعایت توصیه های پزشکی یک امر ضروری است.
 • پس از جراحی بهتر است فرد به مدت یک هفته در منزل استراحت نسبی داشته باشد.
 • انجام فعالیت های سنگین ورزشی، برداشتن بارهای سنگین بیش از سه کیلو و برقراری تماس جنسی به مدت دو ماه ممنوع می باشد.

آیا جراحی تنگ کردن واژن درد دارد؟

یکی از سوالات شایع در میان تمامی افرادی که قصد انجام چنین جراحی را دارند این است که آیا جراحی تنگ کردن واژن دردناک است، هیچ یک از اعمال جراحی کاملا بدون درد نخواهد بود ولی میزان دردی پس از عمل وجود دارد، طبیعی است و تحمل آستانه درد بسته به فرد دارد. برخی از افراد آستانه درد آن ها بسیار زیاد و برخی دیگر بسیار کم است.

در واقع جراحی واژینال جراحی نیست که سبب آزار و اذیت فرد شود ولی دو روز ابتدایی پس از جراحی داشتن کمی درد طبیعی است و فرد به راحتی می تواند آن را تحمل نموده و این دوران نقاهت را سپری نمایید.

به طور معمول دو روز ابتدایی پس از جراحی استفاده از شیاف، مصرف مسکن های خوراکی و تزریقی با تجویز پزشک بلامانع است که این نوع داروها کمک می کند تا فرد به هیچ عنوانی دردی را احساس نکند.

تنگ کردن واژنجراحی واژینال با بیهوشی انجام می شود یا بی حسی موضعی؟

انتخاب نوع بیهوشی یا بی حسی موضعی بسته به صلاح دید جراح زیبایی زنان مشخص می شود. در هر دو حالت جراحی به خوبی انجام می گردد و فرد به هیچ عنوان دردی حین عمل حس نخواهد کرد و پس از آن نیز مشکل خاصی نخواهد داشت.

به طور معمول مدت زمان جراحی حدود یک تا دو ساعت بسته به تکنیک جراحی متغییر می باشد.

جراحی های همزمان زیبایی زنان با درمان شلی واژن

گاهی اوقات افراد تمایل دارند جراحی های زیبایی را به صورت همزمان انجام دهند، جالب است بدانید که برخی از جراحی های زیبایی زنان را می توان به صورت همزمان با صلاح دید جراح زنان انجام داد. این جراحی ها زیبایی عبارت است از:

 1. لابیاپلاستی
 2. تزریق چربی به لابیا
 3. تزریق چربی به نقطه جی
 4. داخل واژن

همچنین می توان جراحی های درمانی همچون لاپاراسکوپی کیست تخمدان، هیسترکتومی یا خارج نمودن رحم، جراحی میومکتومی یا خارج کردن فیبروم رحم را به صورت همزمان با این جراحی زیبایی انجام داد. البته در صورتی قصد همزمانی انجام جراحی درمانی از این قبیل با رفع شلی واژن دارید در ابتدا بایستی جراحی درمانی اصلی صورت گیرد، سپس اقدام به جراحی زیبایی نمایند.

پیش از تمامی این روش های جراحی می بایست با پزشک مشورت نمود تا جراحی در سلامت کامل و برنامه ریزی های انجام شده صورت گردد.

      برای آنکه بدانید چه روش های زیبایی را با یکدیگر می توان انجام داد می توانید به تماشایی ویدئو ذیل بپردازید.

آیا روش های جراحی تنگی واژن برگشت پذیر است؟

در صورتی که جراحی اصولی و به درستی انجام شود و از لایه های مختلف و لایه های همبند بافت اضافی برداشته و سپس به یکدیگر متصل گردند، به دلیل آنکه بافت اضافی برداشته شده برگشت پذیر نخواهد بود.

گاهی برخی جراحان زنان تنها کمی لایه های ابتدایی ناحیه تناسلی را به یکدیگر با بخیه متصل می نمایند که این نوع جراحی اصولی و دقیق نیست می تواند سبب شود تا پس از مدت زمانی برگشت داشته باشد.

اما برخی عوامل همچون افزایش سن، مقاربت های زیاد و ژنتیک ممکن است پس از سال ها سبب گشادی یا شلی بافت واژن شوند، که در چنین شرایطی نیازی به جراحی مجدد نخواهد بود و روش های زیبایی غیر تهاجمی همانند:

عوارض تنگ کردن واژن

در حقیقت زمانی که جراحی به درستی انجام شود و فرد مراقبت های پس از درمان را رعایت کرده باشد، جراحی واژینوپلاستی عوارضی نخواهد داشت.

عمل واژینوپلاستی عملی است که از قسمت زیرین، قدامی واژن به مثانه متصل است و از قسمت خلفی واژن به ناحیه رکتوم یا انتهای روده بزرگ مرتبط می باشد. لذا این جراح بایستی با دقت بسیار انجام گردد و بافت واژن از مثانه و مخاط مقعد جدا شود و سپس جراحی واژینوپلاستی بر روی آن انجام گردد.

اگر جراح زنان، جراحی را اصولی پیش برده باشد فرد قاعدتا پس از جراحی درد و مشکلی نخواهد داشت. اما در صورتی که جراح از مهارت  و دقت کافی برخوردار نباشد احتمال سوراخ شدن رکتوم وجود خواهد داشت که این عارضه گاهی در همان لحظه مشخص و درمان می شود  گاهی نیز چنین نیست که فرد پس از جراحی با مشکلات متعددی مواجه خواهد بود.

در نهایت بگوییم؛ این جراحی بسیار ساده اما در عین حال با وجود بروز یک مشکل پیچیده خواهد شد، لذا در انتخاب جراح زیبایی زنان دقت لازم و کافی را داشته باشید تا از بروز چنین عوارضی پیشگیری نمایید و بهترین جراحی بدون بروز عارضه داشته باشید.

سن مناسب جراحی واژینوپلاستی

جراحی واژینوپلاستی بهتر است در سنین بالا به ویژه در زنانی که سابقه زایمان داشته اند انجام شود.گاهی نیز افراد جوان که سابقه زایمان نداشته اند با شلی واژن مواجه می شوند که در چنین شرایطی جراحی برای آن ها توصیه نمی شود و بهتر است که تحت درمان ها و روش های زیبایی غیر تهاجمی در مطب قرار گیرند.

تنگ کردن واژنآیا امکان جراحی واژن همزمان با زایمان وجود دارد؟

انجام اعمال زیبایی زنان به هیچ عنوان به صورت همزمان با زایمان طبیعی و سزارین نمی بایست انجام شود، زیرا این ناحیه شدیدا ملتهب بوده و جریان خون در آن بسیار بالاست، لذا جراحی واژن به مدت شش ماه پس از زایمان برای فرد قابل انجام است که این جراحی با دوران شیردهی بلامانع بوده و فرد می تواند در این دوران جراحی نمایید.

هزینه جراحی تنگ کردن واژن

هزینه های جراحی زیبایی بسته به برخی عوامل همچون، تجربه جراح، محل جراحی کلینیک یا بیمارستان، هزینه های بیهوشی، تکنیک جراحی و جراحی های همزمان متفاوت می باشد.

در حالت کلی جراحی های زیبایی به نسبت جراحی های درمانی بالاتر است زیرا نیازمند مهارت و یک روش تکنیکال می باشد. به همین خاطر برای اطلاع از هزینه های جراحی بایستی با یک جراح زنان مشورت نمایید.

جراحی واژینوپلاستی به دلیل آنکه جراحی در داخل لوله واژن انجام می شود و یک ناحیه حساس سکشوال می باشد، لذا در انتخاب جراح خود عجولانه تصمیم گیری نکنید و پزشک خود را با دید باز و پس از مشورت های بسیار انتخاب نمایید تا جراحی بدون برگشت پذیری و مشکلات متعدد داشته باشید.

پس با افرادی که از مهارت ناکافی برخورداند و هزینه های پایین را درنظر می گیرند جراحی نکنید زیرا یک جراحی غیر اصولی و نادرستی خواهید داشت.

تنگ کردن واژنبه طور طبیعی زمانی که فرد یک بار تحت جراحی قرار می گیرد، تماس مستقیم با رکتوم احتمال چسبندگی را ایجاد می کند که همین چسبندگی ها می تواند پارگی ایجاد نماید، لذا این ناحیه بسیار حساس بوده و ناحیه ی نیست که بتوان به راحتی مجدد جراحی نمود، پس بهتر است براساس هزینه پزشک خود را انتخاب نکرده تا یک مرتبه جراحی را به درستی تحت جراح زیبایی زنان خبره انجام دهید.

نکته آخر

به هر حال ناحیه واژینال یک ناحیه حساس و مهم از لحاظ روانی و حس جنسی برای افراد می باشد و هر روش درمانی و زیبایی بهتر است تحت نظارت متخصصین و جراح زیبایی زنان که از مهارت کافی برخوردار است انجام شود.

از هر روش شیمیایی و گیاهی اجتناب ورزید و سعی نمایید زمانی که قصد انجام جراحی را دارید با چندین متخصص در این حوزه مشورت نمایید تا بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید.

(Visited 20,197 times, 2 visits today)
دکتر الهه ثناگو متخصص زنان و زایمان

دکتر الهه ثناگو

جراح متخصص زنان زايمان و نازايی ـ لاپاراسكوپی، هيستروسكوپی
دكتر الهه ثناگو متخصص زنان زايمان نازايي دوره شش ساله پزشكي عمومي را در دانشگاه ايران به اتمام رساند
و سپس در سال ١٣٨٤ دوران تخصص خود را در رشته جراحي زنان و زايمان و نازايی به اتمام رسانيد.
سپس حدود دو سال دوران طرح خود را در استان كرمانشاه در خدمت رساني به مردم محروم
شهرستان گيلانغرب سپری كرد و پس از آن به تهران بازگشت .
ايشان دوره های كوتاه مدت و بلند مدت آموزش لاپارسكوپی و اندومتريوز را در خدمت اساتيد
بزرگی چون استاد عادل شروين در تهران، استاد البرزی در شيراز و پروفسور arnaud wattiez
در فرانسه گذرانده است .
سهامدار بیمارستان عرفان_نيايش

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۲ دیدگاه ها
 1. سلام خانم دکتر من زایمان طبیعی انجام دادم بعد از آن احساس می کنم که ناحیه تناسلیم یکم شل شده و الان یه سال از زایمانم میگذره خواستم بپرسم باید چکار کنم میتونم تنگ کردن وازن انجام بدم ولی از جراحی میترسم با لیزر درد داره؟

  پاسخ
  • سلام
   در ابتدا بایستی معاینه شوید تا مشخص گردد روش درمانی مناسب برای شما چیست. در صورت آنکه از جراحی می ترسید لیزر می تواند کمک کننده باشد.

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *