(021)26318926 - (0936)1920441
تهران، مجيديه شمالی، ميدان ملت، خيابان قليچ خانی، پلاك ١٠٠
دکتر الهه ثناگو » بارداری و زایمان » سقط جنین؛ علل، علائم تا پیشگیری از آن
مدت زمان مطالعه 22 دقیقه

سقط جنین؛ علل، علائم تا پیشگیری از آن

نوبت دهی و مشاوره آنلاین دکتر الهه ثناگو
مدت زمان مطالعه 22 دقیقه

سقط جنین به معنای از دست دادن جنین قبل از سن بیست هفتگی دوران بارداری به هر علتی می باشد. در صورتی که زایمان پس از 20 هفتگی اتفاق افتد بدان زایمان زودرس می گویند. اکثریت سقط جنین در سنین پایین بارداری صورت می گیرد، حتی قبل از آنکه شما متوجه شده باشید که باردار هستید سقط اتفاق می افتد.

جنین دو تا سه هفته طول خواهد کشید که تشکیل شود در همین فاصله احتمال سقط جنین وجود خواهد داشت. حتی در مواردی احتمال خواهد داشت به مدت تقریبا سه روز عادت ماهانه شما عقب افتاده باشد و شما آن را به عنوان بارداری تلقی نکنید در صورتی که چنین چیزی نبوده و باردار بوده اید.

پادکست-صوتی-سقط-جنین-دکتر-ثناگو

سقط مکرر چیست؟

در صورت آنکه دو بارداری منجر به سقط جنین شود را سقط مکرر می نامیم. در واقع این دو بارداری می تواند به صورت ممتد یا پست سر هم باشد و هم می تواند با فاصله زمانی اتفاق افتد. به هر حال زمانی که دو بارداری منجر به سقط جنین شود بایستی مادر و پدر بررسی شوند تا علت سقط جنین مشخص گردد.

انواع سقط جنین

سقط جنین انواع مختلفی دارد و در مواردی که سقط اتفاق می افتد عبارت است از:

سقط جنین به صورت ناخودآگاه

سقط جنین می تواند خود به خود صورت گیرد، که در چنین شرایطی جنین از دست رفته به صورت ناخودگاه با خونریزی خارج می شود و در مواردی هم نیاز به درمان پزشک با کمک درمان های داروهای یا جراحی از رحم خارج نماید.

سقط جنین عمدی

سقط جنین می تواند به صورت عمدی اتفاق افتد و با کمک دارو، ساکشن و هر روش دیگری سعی می نمایند تا جنین را خارج نمایند.

سقط جنین ناشی از مشکلات ژنتیکی

گاهی اوقات با توجه به عواملی که وجود دارد مجبور هستیم تا جنین را از بین ببریم و آن را از رحم خارج نماییم. به طور مثال هنگامی که مشخص شود در غربالگری دوران بارداری جنین مشکلات ژنتیکی دارد و جنین قابل حیات نیست یا در سنین بالاتر از بین می رود.

سقط جنین ناشی از بیماری مادر

در صورت آنکه مادر مبتلا به بیماری های همچون سرطان پیشرفته باشد بایستی درمان شود و امکان بارداری برای آن وجود نخواهد داشت و بایستی سقط اتفاق افتد.

علائم سقط جنین

گاها پیش می آید که سقط جنین بدون علامت بوده و تنها در سونوگرافی قابل تشخیص خواهد بود. همچنین احتمال بروز علائمی همچون لکه بینی در ابتدای دوران بارداری وجود خواهد داشت. به طور معمول لکه بینی از علائم تحدید به سقط است که بایستی بدان توجه نماییم زیرا احتمال شروع ناگهانی آن وجود خواهد داشت که سبب گردد تا سقط جنین اتفاق افتد.

علت سقط جنین

سقط جنین به دلایل مختلفی اتفاق می افتد، در واقع زمان های وجود دارد که ما تمایل داریم بارداری ادامه یابد اما براساس دلایلی جنین از دست می رود اما این عوامل تاثیر گذار عبارت است از:

ژنتیک و مشکلات کروموزومی

اکثریت سقط های جنین به دلیل ژنتیک اتفاق می افتد، در حقیقت جنین به سرعت در حال رشد و تکثیر است و در صورت آنکه سلولی در سرعت زمان کوتاه تری تولید و تکثیر شود می تواند مشکلات ژنتیکی را ایجاد نماید، که این گونه مشکلات احتمال خواهد داشت تا سنی رشد نموده و به صورت ناگهانی از بین رود.

سقط های جنین به دلیل مشکلات کروموزومی جز سقط های خوش بینانه هستند که در اوایل دوران بارداری اتفاق می افتد و در بارداری های بعدی احتمال عود آن ها بسیار زیاد نیست.

در نهایت بگوییم که این نوع سقط ها به نفع ما می باشد، با بروز یک سقط جنین در صورتی که بدین دلیل اتفاق افتاده است نگران نباشید و یکبار اتفاق افتادن آن ها نیازی به انجام آزمایش های گران قیمت سقط نیست مگر آنکه پزشک در مادر یا پدر مشکلی را مشاهده نماید که حتما بایستی بررسی های لازم صورت بگیرد. در غیر این صورت با یک بار سقط جنین به علت مشکلات کروموزومی می توان به بیمار اجازه بارداری مجدد پس از دو تا سه ماه را داد.

مشکلات کروموزومی

مشکلات ژنتیکی مادر و پدر

مشکلات ژنتیکی پدر و مادر

برخی دیگر از دلایل ایجاد سقط جنین وجود مشکلات ژنتیکی در مادر و پدر است، به طور معمول این نوع مشکلات در هر بارداری به جنین انتقال می یابد و سقط اتفاق می افتد و این علل جز علت های سقط مکرر می باشد.

گاها پس از بررسی ها و آزمایشات ژنتیکی متوجه می شویم این مادر یا پدر نمی تواند یک جنین سالم داشته باشند که در چنین شرایطی با کمک روش های درمانی آی وی اف یا جنین اهدایی می توان باردار شد.

سندرم آنتی فسفولیپید یا سندرم انعقادی

یکی دیگر از علت های سقط جنین که نیاز به بررسی دارد، سندرم آنتی فسفولیپید یا سندرم انعقادی می باشد. این سندرم در مادر به وجود می آید و بدن مادر در پاسخ به جسم خارجی یا جنین که در حال رشد است حین بارداری فعل و انفعالاتی ایجاد می نماید که سبب می گردد این نوع بارداری ها منجر به سقط جنین شود. به گونه ای که با هر بار بارداری با حالت افزایش انعقادی خون مواجه می شویم که این امر سبب ایجاد اختلال خونرسانی جنین و پس از مدت زمانی سقط می شود.

سندرم آنتی فسفولیپید

داشتن سابقه بیماری های خاص در مادر

ابتلا مادر به برخی بیماری ها

گاها برخی افراد با بیماری های زمینه ای همچون بیماری روماتیسمی، لوکوس مواجه هستند که با وجود چنین سوابق بیماری بارداری سبب افزایش انعقادی خون و سقط جنین می شود.

ابتلا به بیماری های همچون رحم دوشاخ، فیبروم رحم، مشکلات آناتومیک داخلی رحم و پولیپ های بزرگ رحمی سبب می گردد تا جنین نتواند در داخل رحم لانه گزینی کند و حتی در صورتی که موفق به لانه گزینی شود منجر به سقط نیز خواهد شد.

پیشگیری از سقط جنین

بایستی بدانید یکی از موثرترین روش های پیشگیری از هر نوع عارضه ای انجام معاینات پزشکی و چکاپ های دوره ای می باشد. در صورت آنکه تست بارداری شما مثبت شد بایستی بدون وقفه و فاصله به متخصص زنان مراجعه نمایید و توصیه های پزشکی را دریافت کنید زیرا با هوشیاری پزشک و بررسی شرح حال بیمار یا وضعیت او می توان بهترین توصیه و مراقبت های لازم یا مصرف داروهایی را به بیمار جهت پیشگیری از سقط جنین ارائه نمود.

قابل توجه است که بدانید در سونوگرافی کیسه جنین قابل مشاهده نخواهد بود. گاهی اوقات لازم است هفت تا ده روز پس از آنکه مشخص گردد تست بارداری مثبت است سونوگرافی بایستی انجام گردد که در اکثریت مواقع ترجیح داده می شود سونوگرافی اول واژینال باشد.

در چنین شرایطی می توان کیسه بارداری و محل قرارگیری آن را تشخیص داد. احتمال سقط جنین در دوازه هفته ابتدایی بارداری بیشتر خواهد بود، لذا افراد می بایست در این دوران بیشتر تحت مراقبت باشند و در این فاصله زمانی می بایست هر دو تا سه هفته یکبار تا رسیدن به مرحله غربالگری دوران بارداری در هفته دوازدهم سونوگرافی انجام شود. زیرا تحت مراقبت بودن و انجام سونوگرافی ها در این فاصله زمانی وجود هر نوع مشکلی را نمایان می کند و کمک می کند تا در ابتدا از آن مشکلات آگاه بود و از بروز سقط جنین یا پیشرفت بارداری با مشکلات پیشگیری نمود.

طبق تجربیات بدست آمده بیشتر آمار از سقط جنین زیر دوازه هفته ابتدایی می باشد، به هر حال با بررسی های از جنین و مادر می توان به پیشگیری از سقط جنین کمک نمود و بدانید که احتمال سقط تا هفته بیستم بارداری وجود خواهد داشت و اکثریت سقط ها پس از هفته دوازدهم به دلیل نارسایی دهانه رحم باشد و در مواردی احتمال پارگی کیسه آب زیر هفته بیستم وجود دارد.

در نهایت بگوییم بایستی مراقب باشید و به منظور پیشگیری از بروز سقط جنین و تشخیص مشکلات مادر و جنین سونوگرافی های متوالی و بررسی های لازم را انجام دهید، تا از مرحله خطر گذر نموده و بتوانید بارداری سالم و خوبی را داشته باشید.

سقط جنین به چه صورت اتفاق می افتد؟

گاها پیش می آید که فرد متوجه سقط جنین نمی شود و با چند روز تاخیر پس از سیکل قاعدگی برای آن اتفاق می افتد و به همین خاطر میزان خونریزی قاعدگی افزایش می یابد. گاهی دیگر فرد با انجام سونوگرافی متوجه می گردد که باردار است اما در حین احتمال دارد تنها کیسه جنین تشکیل شود و همچنین ممکن است جنین نیز تشکیل گردد اما قلب تشکیل نکردد که همین امر سبب می شود تا جنین از دست برود و منجر به خونریزی شود.

همچنین در مواردی سقط خود به خود اتفاق نمی افتد و پزشک می بایست داروهایی را برای بیمار تجویز نماید تا خونریزی اتفاق افتد و سپس بیمار به اتاق عمل انتقال یابد تا کورتاژ و ساکشن انجام گردد.

در صورت خروج بقایایی بارداری پس از مدتی برای تخلیه رحم مجبور به جراحی خواهیم بود حالا این جراحی به چه صورت است و چقدر می تواند آسیب زننده باشد؟ برای آگاهی در این خصوص ویدئو مقابل را مشاهده نمایید.

مراقبت های بعد از سقط جنین

بایستی بدانید که پس از سقط جنین تست بارداری ( انجام آزمایش بتا یا خون ) تا مدت زمانی مثبت خواهد بود و آگاه باشید حدود دو هفته زمان خواهد برد تا مواد شیمیایی از بدن شما به تدریج خارج شود و نتیجه تست شما منفی شود.

مصرف قرص آهن پس از سقط جنین به دلیل خونریزی های که داشتید و همچنین مصرف آنتی بیوتیک ها ضروری است. استراحت کردن برای مدتی و حمایت روحی از مادر یک موردی است که می بایست پس از سقط رعایت شود.

گاها پیش می آید فرد در همان هفته های ابتدایی وابسته شده باشند یا بعد از درمان های آی وی اف و نازایی توانسته باشند که باردار شوند و همین امر سبب می شود تا مادر از لحاظ روانی بسیار آسیب ببیند و بایستی حتما توسط خانواده حمایت شوند، تا بتوانند این دوران را سپری نمایند.

تاثیر فعالیت ورزشی و تماس جنسی بر سقط جنین

برخی از مادارن تصور میکنند که سقط جنین به دلیل انجام برخی از فعالیت های آن ها اتفاق افتاده است در صورتی که بایستی بدانید، زمانی که نطفه جنین سالم و از لحاظ ژنتیک سلولهای سالمی داشته باشد و اگر در جای خوبی از رحم قرار گرفته باشد و خونرسانی به درستی انجام شود، سقط جنین اتفاق نمی افتد بایستی بدانید مواردی که ذکر کرده ایم هیچ کدام دست فرد نیست.

گاها پیش آمده است افرادی را دیدیم که با وجود انجام برخی فعالیت ها همچون ورزشهای پرشی و سنگین، تماس جنسی و … تصمیم داشته اند که جنین خود را سقط کنند در صورتی که بایستی بدانید هیچ کدام از این ها سبب سقط جنین نمی شود و در صورتی که موارد ذکر شده ابتدایی به درستی تشکیل شده باشد سقط اتفاق نخواهد افتاد.

گفتنی است، افرادی که سابقه سقط جنین را دارند بایستی در بارداری بعدی مراقبت های بیشتری داشته باشند بدین صورت که در طول این دوران هورمون های بدن بررسی شود و همچنین وضعیت قرارگیری جنین ارزیابی شود. حتی در مواردی احتمال خواهد داشت برخی از افراد با وجود چنین سابقه ای نیاز به مصرف دارو قبل از بارداری داشته باشند و علاوه بر مصرف آن داروها، شیاف های واژینال را در طول دوران بارداری استفاده نمایند. به طور معمول افراد با سابقه سقط جنین و سقط های مکرر محدودیت های در طول بارداری خود دارند که این محدودیت ها شاید در هیچ کتابی ذکر نشده باشد اما طی تجربیات می تواند در موارد اندک تاثیر گذار باشد. لذا سعی نمایید توصیه های پزشکی را گوش سپارید تا بارداری موفقی داشته باشید.

آیا سقط جنین می تواند سبب نازایی شود؟

یکی از نگرانی اکثریت افراد که سابقه سقط جنین را داشته اند این است که آیا احتمال نازایی وجود دارد؟ بایستی بدانید که سقط جنین به دلایل مختلفی اتفاق می افتد اما بدانید که سبب نازایی نمی شود. گاهی دفع جنین به صورت خود به خود و گاهی دیگر با مصرف دارو امکان خواهد داشت.

در شرایطی که نیاز به کورتاژ باشد برخی افراد واهمه دارند که این امر سبب نازایی می شود در صورتی که بایستی بدانید چنین نیست اگر کورتاژ به درستی انجام نگردد و سبب آسیب به بافت آندومتر و چسبندگی شود در چنین شرایطی می توان گفت سقط یا کورتاژ منجر به نازایی نمیشود بلکه عارضه ای همچون چسبندگی است که می تواند سبب نازایی فرد گردد.

در نهایت بگوییم، آنچه منجر به نازایی می شود ابتلا به عارضه یا بیماری خاص در فرد یا همسر او می باشد و سقط جنین بر نازایی تاثیر نخواهد داشت.

سوالات متداول سقط جنین

نکات پایانی

سقط جنین به از دست رفتن جنین در سنین زیر 20 هفتگی گفته خواهد شد و پس از این سن به عنوان زایمان زودرس شناخته می شود. پس از بیست هفتگی بسیاری از مشکلات برطرف می شود و مشکلی نخواهد بود و در صورتی که زایمان صورت بگیرد می تواند به دلیل عفونت های لگنی باشد، که در چنین شرایطی فرد نمی تواند جنین را نگه دارد. همچنین نارسایی دهانه رحم می تواند از عواملی باشد که سبب زایمان زودرس شود.

گاهی اوقات از دلایل زایمان زودرس پس از هفته بیستم بارداری مشکلات ژنتیک، ضربه یا تروماهای وارد شده به مادر در اثر فشار کاری زیاد می باشد. همچنین زایمان پس از 28 هفتگی تا 32 هفتگی نیاز به NICU دارد و با این وجود در مواردی می توان جنین را حفظ نمود ولی به هر حال بارداری که زیر 34 هفته خاتمه یابد احتمال خطرات زیاد است و همچنین خطر از دست رفتن نوزاد وجود خواهد داشت. ولی پس از 34 هفته نوزاد نیاز به NICU داشته و نوزاد زنده می ماند و مشکلی برای آن پیش نخواهد آمد. در نهایت بگوییم، بهترین زمان بارداری در سن 38 تا 40 هفتگی خواهد بود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر الهه ثناگو متخصص زنان و زایمان

دکتر الهه ثناگو

جراح متخصص زنان زايمان و نازايی ـ لاپاراسكوپی، هيستروسكوپی
دكتر الهه ثناگو متخصص زنان زايمان نازايي دوره شش ساله پزشكي عمومي را در دانشگاه ايران به اتمام رساند
و سپس در سال ١٣٨٤ دوران تخصص خود را در رشته جراحي زنان و زايمان و نازايی به اتمام رسانيد.
سپس حدود دو سال دوران طرح خود را در استان كرمانشاه در خدمت رساني به مردم محروم
شهرستان گيلانغرب سپری كرد و پس از آن به تهران بازگشت .
ايشان دوره های كوتاه مدت و بلند مدت آموزش لاپارسكوپی و اندومتريوز را در خدمت اساتيد
بزرگی چون استاد عادل شروين در تهران، استاد البرزی در شيراز و پروفسور arnaud wattiez
در فرانسه گذرانده است .
سهامدار بیمارستان عرفان_نيايش

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *