خانه » زگیل تناسلی

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی نوعی عفونت انتقال یافته از طریق جنسی (STI) است که باعث شکل گیری توده ها و برآمدگی های کوچک در داخل و اطراف ناحیه تناسلی و رکتوم می شود. گونه خاصی از ویروس اچ پی وی باعث بروز این زگیل ها می شود. هر چند علاج قطعی برای درمان این بیماری وجود ندارد ولی برخی روش های درمان برای برداشتن زائده های گوشتی مانند مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه مطالب با توضیحات دکتر الهه ثناگو بهترین جراح و متخصص زیبایی زنان در تهران همراه باشید تا در صورت مشاهده علائم ابتلا بلافاصله به پزشک مراجعه کرده و راه پیشگیری را در پیش بگیرید.

 

درمان زگیل تناسلی در تهران - دکتر ثناگو

 

زگیل تناسلی چه نواحی را درگیر می کند؟

بافت زگیل های تناسلی می تواند نواحی زیر را دچار عفونت کند:

 • ناحیه کشاله ران
 • مقعد
 • رکتوم
 • کیسه بیضه
 • واژن ( لابیای مینور و ماژور و دهانه رحم )
 • لب ها، دهان، زبان و گلو

چه افرادی در برابر ابتلا به زگیل تناسلی آسیب پذیرتر هستند؟

زگیل های ناحیه تناسلی هر دو جنسیت زن و مرد را درگیر می کند و در میان نوجوانان و افراد بزرگسال جوان رایج تر است. در صورت وجود شرایط زیر احتمال ابتلا به زائده های موجود بر روی ناحیه تناسلی افزایش می یابد:

 • عدم استفاده از کاندوم در زمان مقاربت
 • داشتن چند شریک جنسی

آیا زگیل تناسلی واگیردار است؟

زائده های تناسلی و ویروس اچ پی وی که باعث بروز این بیماری می شود هر دو واگیردار هستند. اچ پی وی درمانی ندارد. وقتی شما دچار ویروس می شوید همیشه عفونت به همراه شما خواهد بود و می توانید آن را به دیگران انتقال دهید. حتی اگر علائمی از قبیل زائده های گوشتی و ریز آشکار در بدنتان وجود نداشته باشد یا آن را درمان کرده باشید هنوز هم ممکن است ناقل عفونت به فرد دیگر باشید.

علت ابتلا به زگیل های تناسلی

انواع خاصی از اچ پی وی عامل ابتلا به زگیل های تناسلی می باشند. این زگیل ها از طریق تماس پوست با پوست در طول رابطه جنسی شیوع پیدا می کنند. زگیل هایی که در بخش های دیگر بدن بوجود می آیند توسط گونه دیگری از اچ پی وی ایجاد می شوند. اگر دست یا پای شما به زگیل های آلت تناسلی خودتان یا فرد دیگری بخورد آن بخش از بدن دچار زگیل نمی شود.  این عارضه از راه های زیر شیوع پیدا می کنند:

 • رابطه جنسی مقعدی یا واژنی
 • تماس پوست ناحیه تناسلی دو شریک جنسی
 • رابطه جنسی دهانی به فرد مبتلا به زگیل تناسلی

گاهی شما به نوعی از اچ پی وی که باعث ایجاد زگیل می شود دچار هستید ولی این زگیل ها نمود خارجی پیدا نکرده اند. این بدان معنی است که می توانید اچ پی وی را به شریک جنسی خود انتقال داده و وی را دچار زائده های گوشتی مانند ناحیه تناسلی کنید. به همین دلیل تشخیص این مطلب که آیا شریک جنسی شما دچار این ویروس است یا خیر بسیار دشوار است.

علائم زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی توده های ناهموار به رنگ پوست یا سفید خاکستری بر روی پوست هستندکه اغلب شکلی شبیه به یک گل کلم دارند ولی برخی از آنها نیز صاف هستند. این زگیل ها اغلب درد ندارند و در برخی موارد باعث بروز مشکلات زیر می شوند:

 • خونریزی ملایم
 • حس سوزش
 • خارش یا حساس شدن ناحیه تناسلی

برخی زگیل ها بسیار کوچک هستند ولی می توانید آنها را حس کنید. گاهی اوقات زگیل ها با هم یک دسته گروهی را شکل می دهند و بسیار بزرگ می شوند. بیشتر زگیل ها به صورت زگیل های ریز و نرم مراحل اولیه رشد خود را آغاز می کنند و در برخی موارد اصلاً به چشم نمی آیند.

چه مدت بعد از ابتلا به عفونت، زگیل تناسلی نمایان می شود؟

در برخی افراد رشد زگیل های تناسلی در طول دو هفته از زمان تماس جنسی با فرد مبتلا اتفاق می افتد. گاهی هم چند ماه یا چند سال طول می کشد تا زگیل نمایان شود. به همین دلیل تعیین زمان دقیق آشکار شدن آنها ناممکن است.

گاهی هم فرد دچار ویروس می شود ولی زگیل در بدن او شکل نمی گیرد. به همین دلیل نمی توان دقیقاً گفت که چه کسی حامل این ویروس است. گاهی اگر علائمی در فرد وجود نداشته باشد ولی از طرفی ویروس در بدن او وجود داشته باشد می تواند شریک جنسی خود را به زگیل مبتلا کند.

زگیل تناسلی چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک می تواند با نگاه کردن وجود زگیل ها را تشخیص داده و از آنها نمونه برداری کند ولی تشخیص زگیل های تناسلی داخلی کاری پر چالش است. بهترین متخصص زنان و زایمان تهران از تست های زیر برای تشخیص استفاده می کند:

 • آزمایش لگن: گاهی تست پاپ برای بررسی تغییرات لگن که موجب بروز زگیل تناسلی شده است تجویز می شود. پزشک ممکن است کولپوسکوپی را برای بررسی و نمونه برداری از واژن و دهانه رحم انجام دهد.
 • آزمایش مقعد: پزشک از ابزاری به نام آنوسکوپ برای مشاهده داخل مقعد جهت تشخیص زگیل ها استفاده می کند.

اگر فکر می کنید به زائده های گوشتی مانند بر روی ناحیه واژن دچار شده اید حتماً به پزشک مراجعه کنید. برخی عفونت های دیگر انتقال یافته از راه جنسی از نظر شکل ظاهری به زگیل تناسلی شباهت دارند. تشخیص دقیق برای اجرای یک درمان مناسب الزامی است.

درمان زگیل تناسلی در تهران

زگیل ها گاهی به طور خودبخود در پی شکست در برابر سیستم ایمنی بدن با عفونت از بین می روند. در برخی موارد این زگیل ها بزرگتر شده و تکثیر می شوند. در این شرایط برداشتن زگیل خطر شیوع عفونت را کاهش می دهد چون اگر زگیل ها فعال شوند راحت تر شیوع پیدا می کنند. به خاطر داشته باشید که درمان زگیل تناسلی به معنی علاج قطعی آن نیست. روش های مختلفی برای برداشتن زگیل ها وجود دارد. گاهی برای خلاصی از شر زگیل ها درمان های متعدد مورد نیاز است. در طول درمان باید از برقراری رابطه جنسی خودداری کنید.

پزشک یکی از روش های زیر را برای درمان استفاده می کند:

 • الکتروکاتری: در این روش از یک جریان الکتریکی برای سوزاندن زگیل ها استفاده می شود.
 • فریزینگ: در طول کریوتراپی پزشک از نیتروژن مایع برای فریز کردن و تخریب زگیل ها استفاده می کند.
 • لیزر درمانی: نور لیزر رگ های خونی ریز داخل زگیل تناسلی را تخریب کرده و مانع خونرسانی به زگیل ها می شود.
 • LEEP : در این روش پزشک از حلقه های سیم شارژ شده با الکتریسیته برای برداشتن زگیل استفاده می کند.
 • داروهای موضعی : محلول های شیمیایی یا کرم های درمان زگیل به مدت یک تا چند هفته مورد استفاده قرار می گیرند. مواد شیمیایی باعث شکل گیری تاول در زیر زگیل شده و جریان خون به آن را قطع می کند.
 • جراحی : پزشک با روش جراحی زگیل را برش می دهد. این روش زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که زگیل بزرگ شده و روش های دیگر نتواند آن را درمان کند.

درمان زگیل تناسلی در تهران یا دیگر شهر های ایران به معنی علاج قطعی آن نیست. حتی اگر زگیل ها برداشته شوند هنوز هم می توانید ناقل آن باشید.

عوارض ناشی از ابتلا به زگیل تناسلی چیست؟

زگیل های تناسلی معمولاٌ مشکلات جدی را برای سلامت فرد بوجود نمی آورد. درصد خطر گونه ای از ویروس که باعث بروز زگیل می شود جدی نیست. گونه های ویروسی که باعث سرطان می شوند با گونه ای که عامل بروز زگیل است متفاوت می باشد.

آیا زگیل های تناسلی بر روی بارداری اثر می گذارند؟

اگر در طول بارداری دچار زگیل تناسلی  فعال بزرگ شوید سطوح هورمون شما می تواند باعث خونریزی زگیل و بزرگ تر شدن و تکثیر آنها شود. در موارد نادر مشکلاتی از قبیل موارد زیر رخ می دهد:

 • یک زگیل بزرگ یا توده ای از آنها کانال زایمان را مسدود کند. در این شرایط زایمان سزارین مورد نیاز خواهد بود.
 • اچ پی وی به جنین برسد و باعث شکل گیری زگیل در داخل مجرای تنفسی جنین شود.

اگر در گذشته دچار زگیل های تناسلی شده اید و در طول بارداری زگیل های فعال مشاهده نشده اند جای نگرانی وجود نخواهد داشت.

سوالات پرتکراز در خصوص زگیل های تناسلی و پاسخ دکتر ثناگو به آنها

 • آیا واکسنی برای زائده های تناسلی وجود دارد؟

واکسن اچ پی وی می تواند از شما در برابر انواع خاصی از اچ پی وی از جمله گونه عامل زائده های واژن و سرطان های خاص مراقبت کند. به طور کلی بیش از 100 نوع اچ پی وی وجود دارد. حتی اگر قبلاً به نوعی از اچ پی وی که عامل زگیل تناسلی است دچار شده اید زدن واکسن می تواند از شما در برابر ابتلا به گونه های جدی تر محافظت کند.

 • زگیل تناسلی چه فرقی با تبخال دارد؟

تبخال های تناسلی از این جهت که به صورت عفونت انتقال یافته از طریق رابطه جنسی بوجود می آید شبیه زگیل آلت تناسلی هستند. البته تبخال ها تاول های پر از مایع را در ناحیه تناسلی شکل می دهند. تبخال تناسلی در مقایسه با زگیل کوچک تر هستند. هر دو عفونت در طول رابطه جنسی واژنی یا مقعدی شیوع پیدا می کنند.

 • چگونه می توان از زگیل تناسلی پیشگیری کرد؟

اگر از نظر روابط جنسی فعال هستید می توانید با استفاده از اقدامات زیر از خودتان در برابر ابتلا به اچ پی وی یا زگیل های تناسلی مراقبت کنید.

 • از کاندوم استفاده کنید.
 • واکسن اچ پی وی بزنید.
 • تست های روتین را انجام داده و در صورت نیاز درمان های مناسب را پیگیری کنید.
 • به شریک جنسی خود اطلاع دهید که در حال درمان هستید.

 

دکتر الهه ثناگو متخصص زنان و زایمان

دکتر الهه ثناگو

جراح متخصص زنان زايمان و نازايی ـ لاپاراسكوپی، هيستروسكوپی
دكتر الهه ثناگو متخصص زنان زايمان نازايي دوره شش ساله پزشكي عمومي را در دانشگاه ايران به اتمام رساند
و سپس در سال ١٣٨٤ دوران تخصص خود را در رشته جراحي زنان و زايمان و نازايی به اتمام رسانيد.
سپس حدود دو سال دوران طرح خود را در استان كرمانشاه در خدمت رساني به مردم محروم
شهرستان گيلانغرب سپری كرد و پس از آن به تهران بازگشت .
ايشان دوره های كوتاه مدت و بلند مدت آموزش لاپارسكوپی و اندومتريوز را در خدمت اساتيد
بزرگی چون استاد عادل شروين در تهران، استاد البرزی در شيراز و پروفسور arnaud wattiez
در فرانسه گذرانده است .
سهامدار بیمارستان عرفان_نيايش

برچسب ها:
مقالات مرتبط
واژینیسموس

واژینیسموس

واژینیسموس چیست؟ شاید تا به حال اصلا نام این بیماری یا اختلال را نشنیده باشید اما اغلب افرادی که به آن دچار هستند بار...

فیبروم رحم

فیبروم رحم

فیبروم رحم بیماری شایعی است که بسیاری از زنان به این بیماری مبتلا هستند و عاملی است که سبب استرس بسیاری از افراد شده است....

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *