(021)26318926 - (0936)1920441
تهران، مجيديه شمالی، ميدان ملت، خيابان قليچ خانی، پلاك ١٠٠
خانه » زمان باروری
مدت زمان مطالعه 3 دقیقه

زمان باروری

نوبت دهی و مشاوره آنلاین دکتر الهه ثناگو
مدت زمان مطالعه 3 دقیقه

زمان باروری

آیا می دانید بیشترین احتمال باردار شدن چه زمانی است و چه موقع باروری صورت می گیرد ؟ در ادامه به توضیحات کامل در مورد زمان باروری می پردازیم.

باروری (لقاح)

در دورانی که قادر به تولید مثل هستید رحم شما در هر ماه برای باردار شدن آمادگی پیدا می کند و این کار به شکل سیکل قاعدگی صورت می گیرد .اولین روز سیکل قاعدگی اولین روزی است که خونریزی عادت ماهیانه رخ می دهد. در این روز پوشش (داخلی) رحم شما شروع به ریزش می کند. هنگامی که خونریزی قاعدگی خاتمه یافت بافت داخل رحم بازسازی می شود. تقریباً در روز پنجم قاعدگی یک تخمک در یکی از دو تخمدان (که در نزدیکی لوله های رحمی یا لوله های فالوپ قرار دارند) شروع به بالغ شدن در سطح داخلی کیسه ای پر از مایع می کنند. در حدود روز چهاردهم هنگامی که فولیکول بالغ شد پاره می شود و تخمک را آزاد می کند. این فولیکول تبدیل به جسم زرد می شود در صورت انجام لقاح ساختمان مزبور، هورمون پروژسترون را می سازد این هورمون در کمک به تطابق بدن با حاملگی و تکامل اولیه جنین نقش حیاتی دارد.

زمان باروری

زمان باروری

از آن جا که تخمک گذاری معمولاً در حوالی روز 14 قاعدگی رخ می دهد عدم خونریزی قاعدگی در دو هفته بعد می تواند نشان دهنده حاملگی باشد . بنابراین شمارش هفته های حاملگی از زمان آخرین قاعدگی به سادگی انجام می شود . به یاد داشته باشید که چنانچه 4 هفته از آخرین قاعدگی شما می گذرد سن جنین و دوره بارداری تنها 2 هفته است .

بیشترین احتمال باردار شدن

میانه سیکل قاعدگی یعنی در روز 14 هنگامی که بیشترین احتمال باردار شدن شما وجود دارد.

دختر یا پسر ؟

جنسیت فرزند شما به طور کامل به اسپرمی که تخمک را بارور ساخته است بستگی دارد از آنجا که اسپرم Y و X ویژگی های متفاوتی دارند، یعنی اسپرم X بزرگ تر از اسپرم Y است و طول عمر بیشتری در مقایسه با آن دارد و حرکت آن نسبت به اسپرم Y آهسته تر است . یک باور متداول ولی بی اساس آن است که برای آنکه نوزاد از جنس دختر باشد باید چند روز از تخمک گذاری به طور مکرر نزدیک صورت گیرد و برای پسر شدن نوزاد نزدیکی در روز تخمک گذاری یا بلافاصله پس از آن و نه به طور مکرر ضرورت دارد، این نکته از نظر علمی ثابت نشده است.

نوزادان دو قلو

به دنیا آمدن نوزادان دو قلو تقریباً به میزان یک مورد در 80 حاملگی رخ می دهد و در نژاد آفریقایی یا هندی شایع تر است، دو نوع دو قلو وجود دارد:

  • دوقلوهای همسان (یک تخمی )
  • دوقلوهایی که از دو تخمک ایجاد شده اند

دکتر الهه ثناگو جراح و متخصص زنان و زایمان، با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها و جراحی های زیبایی زنان می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین جراح زیبایی زنان در تهران می توانید با شماره ۲۶۳۱۸۹۲۶ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر الهه ثناگو مراجعه نمایید.

 

دو قلوهای همسان در نتیجه لقاح یک تخمک منفرد با یک اسپرم منفرد به وجود می آیند. این تخمک به یک تخم بارور تقسیم می شود و سپس این دو سلول از هم جدا می شوند و به صورت دو تخم بارور (زیگوت) در می آیند. این زیگوتها به طور طبیعی به تقسیم خود ادامه می دهند تا در نهایت دو جنین دارای ژنهای همسان و یک جفت مشترک به وجود می آید.

دوقلوهای دو تخمکی هنگامی به وجود می آیند که دو تخمک به وسیله دو اسپرم مجزا بارور می شوند هر جنین دارای یک جفت مجزا و ساختار ژنتیکی مخصوص به خود است.

نتیجه گیری

بدن شما در طول حاملگی دستخوش تغییرات زیادی خواهد شد بنابراین سعی کنید قبل از حامله شدن به تناسب اندام لازم دست یابید.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به بهترین جراح زیبایی زنان در تهران مراجعه نمایید.

(Visited 5,074 times, 3 visits today)
دکتر الهه ثناگو متخصص زنان و زایمان

دکتر الهه ثناگو

جراح متخصص زنان زايمان و نازايی ـ لاپاراسكوپی، هيستروسكوپی
دكتر الهه ثناگو متخصص زنان زايمان نازايي دوره شش ساله پزشكي عمومي را در دانشگاه ايران به اتمام رساند
و سپس در سال ١٣٨٤ دوران تخصص خود را در رشته جراحي زنان و زايمان و نازايی به اتمام رسانيد.
سپس حدود دو سال دوران طرح خود را در استان كرمانشاه در خدمت رساني به مردم محروم
شهرستان گيلانغرب سپری كرد و پس از آن به تهران بازگشت .
ايشان دوره های كوتاه مدت و بلند مدت آموزش لاپارسكوپی و اندومتريوز را در خدمت اساتيد
بزرگی چون استاد عادل شروين در تهران، استاد البرزی در شيراز و پروفسور arnaud wattiez
در فرانسه گذرانده است .
سهامدار بیمارستان عرفان_نيايش

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۱ دیدگاه
  1. خسته نباشید واقعا عالی بود اطلاعات بسیار بسیار مفید است

    پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *