(021)26318926 - (0936)1920441
تهران، مجيديه شمالی، ميدان ملت، خيابان قليچ خانی، پلاك ١٠٠
خانه » بارداری و زایمان » زایمان طبیعی و تمامی آنچه از آن نمیدانید!
مدت زمان مطالعه 22 دقیقه

زایمان طبیعی و تمامی آنچه از آن نمیدانید!

نوبت دهی و مشاوره آنلاین دکتر الهه ثناگو
مدت زمان مطالعه 22 دقیقه

زایمان طبیعی بدین صورت است که جنین با شروع تدریجی انقباضات از داخل رحم به سمت کانال واژینال حرکت می کند و از لگن عبور کرده و در نهایت از طریق واژن خارج می شود. مسلما این نوع زایمان با درد همراه است و درد آن به نسبت زیاد است زیرا تمامی مراحل زایمان مادر هوشیار بوده و حس می کند. مراحل زایمان طبیعی با انبساط لگن، استخوان ها، عضلات، ناحیه داخلی و ورودی واژن همراه با درد بوده تا در نهایت جنین خارج شود.

پادکست صوتی دکتر الهه ثناگو متخصص زنان و زایمان در خصوص تمامی نکات طلایی زایمان طبیعی
گیف اشاره

زایمان طبیعی بدون درد

تمهیداتی پیش بینی شده است تا مادر بتواند پروسه زایمان طبیعی را با راحتی بیشتر سپری نماید و درد ها را متحمل شود. زایمان طبیعی بدون درد بدین صورت است که تحت بی حسی اپیدورال (تزریق بی حسی به کانال نخاعی) انجام می شود و این روش زایمان با حضور متخصص بیهوشی و متخصص زنان انجام می گردد.

پس از آنکه مادر طی مدت زمانی دردهای زایمانی را متحمل گردید و دهانه رحم باز شد، متخصص زنان و بیهوشی پس از ارزیابی اولیه تزریق اپیدورال را در فواصل زمانی متعدد انجام می دهند. پس از تزریق بی حسی اپیدورال بیمار می تواند بدون درد راه برود و غذا میل کند که در چنین وضعیتی مادر بهترین لحظات را سپری خواهد کرد.

زایمان طبیعی بدون درد با تزریق بی حسی اسپاینال روشی است که به نسبت بی حسی اپیدورال ایده آل نخواهد بود. زیرا امنیت این روش بی دردی زیاد نبود و درد را بیمار تا حدودی احساس خواهد کرد.

همچنین تکنیک های دیگری برای آنکه بتوانیم بدون بی حسی به بیمار کمک نماییم تا دردهای زایمانی را متحمل شود عبارت است از:

آموزش ورزش های مناسب، تکنیک های تنفس، تکنیک های ریلکسیشن، انجام ماساژهای عضلات لگنی در طول زایمان که می تواند توسط ماما و همراه بیمار انجام گردد.

یکی دیگر از تکنیک های کمک کننده در کاهش احساس درد زایمان طبیعی استفاده از دستگاه تنس/ TENS می باشد. در واقع این نوع دستگاه سیگنال های با شروع درد به اعصاب حسی ارسال می نماید که این امر سبب می گردد تا مادر احساس درد کمتری را متحمل شود.

جالب است بدانید که زایمان طبیعی در آب و استفاده از حوضچه های آب گرم در کاهش احساس درد و آرامش مادر تاثیر بسزایی دارد. البته این مورد در شرایطی قابل انجام است که موارد اورژانسی همچون پاره شدن کیسه آب، خونریزی و … وجود نداشته باشد زیرا در این صورت احتمال بروز عفونت وجود خواهد داشت.

عوامل تاثیر گذار برای زایمان طبیعی بدون درد

 • شنا کردن
 • پیاده روی روزانه
 • ورزش مخصوص بارداری
 • مراقبت برای بالا نرفتن فشار خون
 • مراقبت مادر برای جلوگیری از ورم بدن
 • گنجاندن مواد غذایی پر پروتئین در رژیم غذایی
 • رژیم غذایی وتغذیه مناسب (پرهیز از خوردن نمک و غذاهای پر نشاسته)
فیلم های زایمان طبیعی دکتر الهه ثناگو جراح و متخصص زنان و زایمان

شناخت علائم و نشانه های زایمان طبیعی

به طور معمول از هفته 36 بارداری دردهای زایمان طبیعی شروع می شود و این دردها به مدت سه تا چهار هفته ادامه خواهد داشت که معمولا این دردها کاذب است و علاوه بر این در این مدت احتمال خواهد داشت مادر با دردهای قاعدگی (اختلال قاعدگی)، احساس ادرار شبانه، گرفتگی های شکمی، دردهای زیر شکم و پیچ خوردگی های شکمی مواجه شوید.

گفتنی است که تمامی این دردها منجر به زایمان نمی شود بلکه سبب می گردد تا فرد برای زایمان آماده شود و دهانه رحم آن کمی باز گردد. قابل توجه است که هورمون های نرم کنند در این فاصله زمانی جهت آنکه عضلات بدن ریلکس شود آزاد می شود و همین امر سبب شل شدگی لیگامان ها، باز شدن استخوان های لگن از یکدیگر شود.

از دیگر نشانه های زایمان طبیعی انقباضات رحمی است بدانید که انقباضات رحمی سبب می گردد تا جنین به سمت کانال واژن پیش رود تا بتواند وارد لگن شود. جالب است بدانید تمامی این موارد سبب می گردد تا فرد آماده زایمان طبیعی شود.

نشانه-های-زایمان-طبیعی

از شروع دردهای واقعی زایمان تا باز شدن دهانه رحم

شروع دردهای واقعی زایمان بدین صورت است که از حالت پراکندگی خارج می شود و به طور تقریبی دردها به صورت منظم اتفاق می افتد و همین امر سبب آگاهی فرد از وارد شدن به فاز اصلی زایمان می شود. به طور معمول دردهای منظم در فواصل زمانی نزدیک از هر 30 دقیقه تا 120 دقیقه یکبار اتفاق می افتد و گاها پیش می آید که میزان شدت درد کم و گاهی نیز برعکس می باشد.

پروسه دردهای منظم تا زایمان ممکن است طی دو ساعت شدت یابد و به طول انجامد و گاهی احتمال دارد بیش از دو ساعت تا چند روز ادامه یابد. قابل توجه است بدانید که این دردها سبب باز شدن دهانه رحم و ورود به فاز فعال زایمانی می شود.

گفتنی است که تمامی پروسه دردهای زایمان را مادر می بایست در منزل سپری نماید و آگاه باشید و از این نوع دردها واهمه نداشته باشید. به طور معمول زمانی که حرکت جنین را احساس می کنید و با پارگی کیسه آب و خونریزی مواجه نشده اید این نوع دردها هیچ گونه ترسی نخواهد داشت و سعی نمایید در طول دوران بارداری تا رسیدن به مرحله انتهای زایمان با پزشک خود در تماس باشید و با او مشورت نمایید. در نهایت بگوییم که با وجود این نوع دردها نیازی به بستری در بیمارستان ندارید.

در چه مرحله از زایمان مادر می بایست بستری شود؟

دردها سبب باز شدن دهانه رحم به اندازه سه تا چهار سانت خواهد شد، زمانی که پزشک در معاینه متوجه باز شدن دهانه رحم به این اندازه شده باشد، یا در زمان های که مادر خونریزی داشته و قلب جنین با مشکل مواجه گردد یا کیسه آب جنین پاره شده است نیاز به بستری خواهد بود و پس از آن مادر مابقی پروسه زایمان را تحت نظر پزشک در بیمارستان می گذراند.

بلادی شو یا ترشحات دوران بارداری

بلادی شو یا خروج ترشحات واژن به صورت لزج و موکوسی، همراه با خونابه از نشانه های زایمان طبیعی می باشد. با مواجه چنین شرایطی نترسید و بدانید که کانال واژن با دهانه رحم قبل از دوران بارداری در ارتباط بوده اند که در این دوران این کانال توسط ماده لزج و موکوسی که شبیه به چوب پنبه است دهانه رحم یا سرویکس را می بندد تا جنین با فضای واژن ارتباطی نداشته باشد اما زمانی که دهانه رحم باز می گردد این چوب پنبه به صورت ترشح و ماده لزج دفع می شود و این امر نشانه نزدیک شدن به زمان زایمان و ورود به فاز فعال زایمانی می باشد.

کلاس ها و ورزش های دوران بارداری

انجام ورزش های دوران بارداری پس از بیست هفتگی آغاز می شود و قبل از این دوران انجام این گونه فعالیت ها ممنوع خواهد بود. اما کلاس های آموزشی تئوری قبل از بیست هفتگی مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

گفتنی است که ورزش های دوران بارداری سبب آمادگی لگن می شود و انجام این نوع ورزش ها به تدریج پس از مشورت با متخصص زنان قابل انجام است.

پیاده روی سبک برای مادران در این دوران قابل انجام است اما ورزش های اختصاصی تحت نظر مربی می بایست انجام گردد تا به صورت ناگهانی آسیبی به مادر و جنین وارد نشود. در این نوع کلاس ها می توانیم حمایت روحی مادر به همسران و تکنیک های تنفسی را آموزش دهیم تا همسر بتواند در اتاق عمل مادر را همراهی نماید.

ورزشهای-دوران-بارداری

زمان شروع زایمان طبیعی

اکثریت زنان از زایمان طبیعی واهمه دارند و سوالاتی ذهن آنان در این خصوص درگیر کرده است که تمامی این ها فشار روانی زیادی را بر فرد وارد می آورد. البته این فشار روانی در هر نوع زایمانی وجود دارد ولی در زایمان طبیعی به دلیل ترس و دردهای همراه به نسبت سایر روش ها بیشتر است.

مراحل زایمان طبیعی

مراحل زایمان طبیعی به روایت تصویر

از چپ به راست

تمامی-مراحل-زایمان-طبیعی-به-روایت-تصویر-از-چپ-به-راست

پس از آنکه با علائم و نشانه های شروع زایمان مواجه شدید و دهانه رحم به اندازه سه تا چهار سانت باز گردید، زمان مناسب برای بستری مادر در بیمارستان است. آگاه باشید دردهای زایمانی به تدریج افزایش می یابد و گاهی اوقات زایمان فیزیولوژیک است بدین صورت که متخصص زنان صلاح می داند بیمار با دردهای زایمان پیش رود و جهت کاهش دردها در وان آب گرم قرار گیرد یا بی حسی تزریق نمایید و انتخاب هر کدام از این روش ها بسته به صلاح دید پزشک و شرایط بیمار می باشد، تا آرام آرام مادر بتواند این زمان را سپری نماید.

گاها پیش می آید که پزشک صلاح می داند ماده ای بنام آمپول فشار به بیمار تزریق کند که این ماده سبب می گردد تا دردهای زایمانی افزایش یابد و دهانه رحم سریع تر باز گردد تا فرد طی مدت زمان کوتاه تری بتواند مراحلی زایمانی را بگذراند. هنگامی که به فاز فعال زایمان نزدیک می شوید هر پانزده تا سی دقیقه یک بار قلب جنین توسط ماما چک می شود تا هیچ مشکلی حین پروسه زایمان برای جنین ایجاد نشود، بعضی اوقات تمامی مراحل به درستی پیش می رود اما گاها ممکن است تا بند ناف به دور جنین پیچیده شود یا جنین مدفوع کند. همچنین احتمال دارد که دردهای زایمانی تاثیراتی بر روی جنین داشته باشد که سبب افت تپش قلب جنبن و مشکلات قلبی او گردد لذا در این فاصله زمانی مادر و جنین می بایست تحت نظر پزشک باشد.

به طور معمول فاز فعال براساس نوع لگن، وزن بچه، انقباضات رحمی، چندمین زایمان طی چند ساعت (شش تا هفت ساعت) به طول می انجامد. گاها پیش می آید که کیسه آب زود پاره می شود تا دهانه رحم باز نمی شود که هر کدام از این موارد می تواند بر مدت زمان بستری مادر در بیمارستان بیافزاید تا زایمان انجام شود لذا واهمه نداشته باشید زمانی که تحت نظر هستید مشکلی شما و جنین را تحدید نخواهد کرد.

در نهایت به مرحله ای از زایمان میرسیم که دهانه رحم باز به اصطلاح ده سانت باز می شود، در چنین شرایطی جنین توانسته است خود را از رحم و لگن به داخل کانال واژن بکشاند، این مرحله فعال زایمانی است و از این پس انقباضات و فشارهای که مادر وارد می نماید کمک می کند تا جنین از استخوان لگن رد شود و وارد واژن و سپس از کانال واژن عبور کند و جنین خارج شود. قابل توجه است بدانید مادر بایستی در پوزیشن خاص قرار بگیرد و به صورت مرتب در زمانهای که پزشک تعیین می نماید فشار ایجاد نماید تا به تدریج جنین به سمت بیرون پوش داده شود.

در مراحل زایمان طبیعی به همکاری مادر احتیاج داریم، مادر می بایست صبر نماید و از تکنیک های جهت آرام بودن خود و تحمل دردهای زایمانی استفاده نماید و همچنین در مرحله بعدی با وارد آوردن فشار کمک می نماید تا جنین به سمت خارج از رحم پوش داده شود. در واقع می توان گفت پزشک در زایمان طبیعی بیمار را پشتیبانی می نماید و از جنین مراقبت به عمل می آورد. قابل توجه است بدانید که نمی توان در زایمان طبیعی جنین را بیرون کشید با استفاده از ابزارهای همچون وکیوم و فورسپس در مواردی اورژانسی که مجبور به خارج کردن جنین هستیم می توانیم روی سر جنین بگذاریم و جنین را با فشار که احتمال آسیب دیدگی وجود دارد خارج نماییم اما بدانید که به طور معمول از این نوع ابزارها استفاده نمی شود و تمامی فشارهای که مادر ایجاد می نماید باعث خروج تدریجی جنین می شود.

در مرحله پایانی ابتدا سر جنین، سپس شانه و بعد کل جنین خارج می شود و احتمال آنکه برشی بر روی ناحیه پرینه و خروجی واژن ایجاد نماییم تا جنین بتواند به راحتی خارج شود وجود دارد و در مواردی بدون هیچ گونه بریدگی جنین را خارج می نماییم. اما بدانید که در اکثریت مواقع نیاز به برش که اصطلاحا به آن برش اپیزیوتومی گفته می شود وجود دارد. در نهایت پس از خروج جنین، بند ناف و جفت خارج می شود و برش اپیزیوتومی توسط متخصص زنان ترمیم می گردد.

تفاوت زایمان طبیعی با سزارین

 • میزان خونریزی مادر در زایمان طبیعی تقریبا نیمی از زایمان به روش سزارین میباشد، در زایمان طبیعی مادر حدودا 500 سی سی خون از دست می دهد اما در زایمان سزارین به اندازه یک تا 1ونیم لیتر خون از دست می دهد.
 • در سزارین برش بزرگی روی شکم ایجاد می شود و یک جراحی کامل به حساب می آید و عوارضی چون چسبندگی رحم و چسبندگی های داخلی شکم و ایجاد عفونت و درد بیشتر برای مادر را به دنبال دارد.
 • نکته ای دیگر که درمورد زایمان طبیعی وجود دارد این است که مادرانی که حتی درد زایمان را تحمل می کنند و بعد به دلایلی مجبور به سزارین می شوند به مراتب جلوتر از مادرانی هستندکه بلافاصله و بصورت خود خواسته به سمت سزارین می روند چراکه هر انقباضی که هنگام زایمان در رحم صورت میگیرد این انقیاض هورمونی را ترشح می کند که این هورمونها مستقیما بر روی سینه مادر تاثیرمیگذارد و بعدا شیردهی مادر موفق تری برای مادر و همچنین نوزاد آگاه تر و هوشیار تری خواهد داشت، اما در سزارین مادران به دلیل بیهوشی عمومی یا بی حسی نخاعی، بلافاصله نمی توانند شیردهی نوزاد را شروع نمایند و نوزادی که از طریق سزارین متولد شده نسبت به نوزاد متولد شده با زایمان طبیعی سطح هوشیاری پایین تری دارد.
تفاوت-های-زایمان-طبیعی-و-سزارین

زایمان طبیعی پس از سزارین

امروزه زایمان طبیعی پس از سزارین بسیار انجام می گردد که به اصطلاح بدان وی بک می گویند. افرادی که سابقه زایمان سزارین را دارند و تمایلی به انجام زایمان طبیعی ندارند بایستی بدانند که شرایطی وجود دارد که تمامی افراد نمی توانند این زایمان را انجام دهند، بدین صورت که در ابتدا بایستی علت سزارین مشخص و اگر تنگی لگن وجود داشته باشد فرد می تواند زایمان سزارین انجام دهد و با این وجود زایمان دوم به روش طبیعی ریسک بسیاری برای شما خواهد داشت، زیرا تنگی لگن همیشه خواهد بود و طبیعی انجام شدن زایمان می تواند سبب پارگی رحم مادر شود.

در صورتی که زایمان ابتدایی مادر بنا بر عوامل اورژانسی همچون پارگی جفت اتفاق افتاده باشد، مادر می تواند زایمان دوم را به صورت طبیعی انجام دهد. البته بایستی اقدامات و بررسی ها قبل از تعیین نوع زایمان انجام شود و در صورتی که جنین از لحاظ درشتی و لگن مادر بررسی شود و هیچ نوع ریسکی وجود نداشته باشد می توان زایمان طبیعی انجام داد.

شایان ذکر است بدانید انجام زایمان طبیعی پس از دو مرتبه زایمان سزارین امکان نخواهد داشت زیرا احتمال پارگی رحم حین دردها وجود خواهد داشت.

افرادی که تصمیم به وی بک دارند حتما بایستی در یک مرکز مجهز انجام شود تا اتاق عمل در دسترس باشد تا با کوچکترین تغییرات در علائم حیاتی حین زایمان یا شک به پارگی رحم زایمان سزارین انجام شود. مادران بایستی بدانند که ریسک انجام زایمان سزارین در همه حال وجود خواهد داشت.

در نهایت بگوییم که زایمان طبیعی و سزارین یک پروسه ای است که برای تمامی زنان اتفاق می افتد و انتخاب روش زایمان براساس صلاح دید پزشک و شرایط بیمار انتخاب می شود. زایمان طبیعی با تمام دردهای که دارد سبب واهمه در مادران شده است اما بدانید که با هورمون های که در طول زایمان آزاد می شود سبب خواهد شد تا دردهای زایمانی قابل تحمل باشد. تمامی دردهای زایمانی زمانی غیرقابل تحمل خواهد بود که مشکلی ایجاد شده باشد، در چنین موارد زایمان به صورت سزارین انجام می گردد. اما بدانید زمانی که مشکلی وجود نداشته باشد تمامی مراحل زایمان به خوبی پیش خواهد رفت و دردها قابل تحمل می باشد.

در این قسمت چند نمونه از تصاویر زایمان های طبیعی دکتر الهه ثناگو جراح و متخصص زنان و زایمان را مشاهده می کنید.

زایمان طبیعی
زایمان طبیعی
زایمان طبیعی هستی خانم
زایمان طبیعی امیر حسین

مراقبت های بعد از زایمان طبیعی

به طور معمول مادر به مدت یک تا دو ساعت در بلوک زایمان خواهد ماند. در این فاصله زمانی فشار، نبض، علائم حیاتی، میزان خونریزی، ادرار و … کنترل می شود و زمانی که تمامی علائم حیاتی مادر طبیعی و رحم جمع شده باشد می توان بیمار را به بخش منتقل نمود.

پس از زایمان بررسی علائم حیاتی مادر ضروری است در مواردی که مدت زمان زایمان طولانی است و نوزاد درشت بوده و مادر زایمان سختی داشته است، رحم نمی تواند خود را جمع کند و خونریزی ادامه دار می شود. این موارد اورژانس های پس از زایمان است که بایستی طی مدت زمان هر 15 دقیقه یک بار رحم مادر توسط ماما ارزیابی شود که خونریزی غیرطبیعی وجود نداشته باشد.

همچنین گاها به دلیل درشتی نوزاد بریدگی های در ناحیه پرینه و خروجی واژن ایجاد می شود و حتی ممکن است سبب بروز مشکلات داخل رحم شده باشد که در چنین شرایطی پزشک مجبور خواهد بود برای قطع خونریزی بیمار را به اتاق عمل برده و اقدام به ترمیم بریدگی های زایمانی نماید.

به طور معمول پس از دو ساعت مشکلی نخواهد بود و برای مدت زمان 24 ساعت مادر و جنین می بایست تحت مراقبت باشند و در صورت آنکه جنین با مشکلاتی همچون قلبی، تنفسی، زردی و … مواجه نبود پس از 4 ساعت ترخیص شود.

برقراری تماس جنسی به مدت دو ماه پس از زایمان امکان نخواهد داشت و پس از این زمان رابطه جنسی بلامانع است.

دوره نفاس پس از زایمان طبیعی

دوران نفاس به دوران چهل روزگی پس از زایمان گفته می شود که این دوران مادر می بایست مراقب خود باشد، بروز عفونت های داخل رحم برای مادر با بروز دردهای غیرطبیعی و خونریزی غیر طبیعی می تواند خود را نشان دهد. همچنین احتمال خواهد داشت محل بخیه ها عفونت کند که این عارضه نادر است ولی می بایست مراقبت نمایید.

در حالت کلی در چهل روز پس از زایمان هر گونه خونریزی غیرطبیعی، دردهای شکمی، ترشحات واژن غیرطبیعی می بایست به پزشک اطلاع داده شود و تحت کنترل قرار گیرید. البته بدانید که یک دردی وجود دارد که این درد در دوران شیردهی است و با هر بار مکیدن سینه مادر حین شیردهی به نوزاد، دردهای در ناحیه زیر شکم ایجاد می شود که این دردها طبیعی است و در اثر ترشح هورمون اکسی توسین می باشد. به طور معمول این هورمون عشق با شیردهی به نوازد ترشح می شود و سبب مهر و محبت بین مادر و نوزاد می گردد. لذا دردهای حین شیردهی سبب جمع شدگی تدریجی رحم و بازگشت به داخل رحم می گردد و در این فاصله بخیه ها بهبود می یابند.

سوالات متداول زایمان طبیعی

نکات طلایی و پایانی

زایمان طبیعی، زایمان سختی است و بیمار می بایست دردهای زایمان را متحمل شود اما بدانید تمامی این دردها با خروج سر جنین به پایان می رسد و پس از آن احساس لذت بخشی خواهد داشت. به طور معمول افرادی که سابقه زایمان طبیعی را داشته اند می توانند بر این موضوع واقف باشند. گفتنی است که آرامش پس از زایمان طبیعی را به راحتی تمام می توان احساس نمود.

قابل توجه است که بدانیدیک خانم توانایی این را دارد که نوع زایمان خود را انتخاب نماید اما نه انتخابی که نشات گرفته شده از ترس و ناآگاهی باشد. پس لازم است که مادر حتما در مورد انواع زایمان آگاهی های کامل را داشته باشد و تغییرات بدن خود را در دوران بارداری شناسایی کرده باشد و سپس با آگاهی و سنجیدن تمام شرایط نوع زایمان خود را انتخاب نماید.

در نهایت بگوییم که از لحظه به لحظه زایمان لذت ببرید زیرا این دوران موهبتی است که از سوی خدا داده شده است و توصیه می گردد تا قدر لحظات خود را بدانید و آگاه باشید این موهبت برای هر ادمی پیش نمی آید.

(Visited 1,491 times, 1 visits today)
دکتر الهه ثناگو متخصص زنان و زایمان

دکتر الهه ثناگو

جراح متخصص زنان زايمان و نازايی ـ لاپاراسكوپی، هيستروسكوپی
دكتر الهه ثناگو متخصص زنان زايمان نازايي دوره شش ساله پزشكي عمومي را در دانشگاه ايران به اتمام رساند
و سپس در سال ١٣٨٤ دوران تخصص خود را در رشته جراحي زنان و زايمان و نازايی به اتمام رسانيد.
سپس حدود دو سال دوران طرح خود را در استان كرمانشاه در خدمت رساني به مردم محروم
شهرستان گيلانغرب سپری كرد و پس از آن به تهران بازگشت .
ايشان دوره های كوتاه مدت و بلند مدت آموزش لاپارسكوپی و اندومتريوز را در خدمت اساتيد
بزرگی چون استاد عادل شروين در تهران، استاد البرزی در شيراز و پروفسور arnaud wattiez
در فرانسه گذرانده است .
سهامدار بیمارستان عرفان_نيايش

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۲ دیدگاه ها
 1. سلام خانم دکتر کسی که یه باز زایمان سزارین انجام داده بار دوم میتونه زایمان طبیعی انجام بده ؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   امکان زایمان سزارین پس از زایمان طبیعی در مواردی وجود دارد اما تصمیم نهایی پس از بررسی های لازم مشخص می گردد بهتر است برای آگاهی بیشتر با متخصص زنان مشورت نمایید.
   در صورت آگاهی از چگونگی زایمان سزارین و مراقبت های بعد و نحوه انجام آن می توانید به مطلب زایمان سزارین مراجعه نمایید.

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *