(021)26318926 - (0936)1920441
تهران، مجيديه شمالی، ميدان ملت، خيابان قليچ خانی، پلاك ١٠٠
خانه » درمان پولیپ رحم
مدت زمان مطالعه 9 دقیقه

درمان پولیپ رحم

نوبت دهی و مشاوره آنلاین دکتر الهه ثناگو
مدت زمان مطالعه 9 دقیقه

پولیپ رحم

 

 

پس از شنیدن صحبت های دکتر ثناگو در خصوص پولیپ های رحمی می توانید برای دریافت پاسخ سوالات خود در خصوص پولیپ های رحمی به قسمت انتهای مقاله مراجعه نمایید و به صحبت های دکتر الهه ثناگو در این خصوص گوش سپارید.

 

آیا می دانید بهترین درمان پولیپ رحم چیست؟ آیا بعد از یائسگی فرد مبتلا به پولیپ رحم می شود؟ در صورت تمایل می توانید برای آگاهی بیشتر در خصوص این بیماری با ما همراه باشید.

پولیپ های رحمی با لمس به صورت یک بافت گوشتی و نرم احساس می شود که در داخل حفره رحم قرار دارد. حفره رحم همان منطقه ای است که بارداری در آن صورت می گیرد و خون پریود از بافت آندمتریوز ریزش پیدا می کند و خون پریود را ایجاد می کند، در واقع پولیپ در داخل این حفره ایجاد می شود.

درمان پولیپ رحم

درمان پولیپ رحم

پولیپ رحم، بافت های گوشتی های اضافه ای هستند که داخل رحم قرار دارند. حفره رحم یک فضای بالقوه خالی است که در حالت عادی این فضا روی هم خوابیده است فضای داخلی رحم از بافت آندومتر تشکیل شده است و در حقیقت این بافت ناحیه ای است که لانه گزینی جنین در آن اتفاق می افتد و حفره آندومتر هر ماه در معرض تغییرات هورمونی قرار می گیرد و تخمک آزاد می شود.

هورمون استروژن، هورمون پروژسترون در داخل بدن تغییر پیدا می کند و این آندومتر به تدریج ساخته می شود، این بافت ضخیم شده و سپس ریزش پیدا می کند که همین امر موجب وقوع سیکل های قاعدگی می گردد و این سیکل هر بار برای آندومتر اتفاق می افتد.

حالا به هر علتی در طی این ساخته شدن و ریزش ممکن است قسمتی از بافت رحم شروع به رشد اضافه کند و موجب ایجاد بافت های گوشتی شود که اصطلاحاً به این گونه بافت های گوشتی پولیپ رحم گفته می شود.

چه عواملی سبب ابتلا به پولیپ های رحمی می شود؟

پولیپ های رحمی در اثر عوامل هورمونی به وجود می آیند، به طور مثال افزایش سن یکی از عواملی است که می تواند منجر به بروز پولیپ های رحمی شود، به دلیل آنکه بدن ما هر ماه تحت تاثیر هورمون های تخمدان است، پولیپ هم از بافت آندومتر به وجود می آید و یک زائده گوشتی است که در داخل حفره رحم دیده می شود.

به طور معمول بانوانی که چند دوره داروهای تخمک گذاری با دوز بالا مصرف کرده باشند، پس از مصرف چند دوره در سونوگرافی متوجه ایجاد پولیپ می شوند.

علائم پولیپ های رحمی

اکثرا پولیپ ها بدون علامت بوده و به صورت اتفاقی در سونوگرافی دیده می شوند، که گاهی اوقات علامت دار هستند. به طور معمول با علائمی همچون لکه بینی قبل از سیکل های قاعدگی و پس از این دوران می باشد. در صورتی که پولیپ ها بزرگ باشند می توانند موجب درد های پریودی شوند، همچنین می توانند موجب افزایش حجم خونریزی در سیکل های قاعدگی شوند، بعضی از اوقات فرد با دفع لخته های زیاد به متخصص زنان و زایمان مراجعه می کند و پس از بررسی متوجه پولیپ می شوند. برخی اوقات زنانی که در دوره یائسگی هستند، با لکه بینی و خونریزی شبیه به سیکل های قاعدگی دیده شده که با انجام سونوگرافی افزایش ضخامت اندومتر یا پولیپ های رحمی تشخیص داده می شود.

دکتر الهه ثناگو جراح و متخصص زنان و زایمان، با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها و جراحی های زیبایی زنان می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین جراح زیبایی زنان در تهران می توانید با شماره ۲۶۳۱۸۹۲۶ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر الهه ثناگو مراجعه نمایید.

آیا بعد از یائسگی فرد مبتلا به پولیپ رحم می شود؟

پولیپ فقط مختص خانم ها در سنین قبل از یائسگی نیست در خیلی از مواقع خونریزی ها و لکه بینی هایی که بعد از یائسگی به وجود می آیند به دلیل پولیپ هایی داخل رحمی است. گاهی اوقات ممکن است پولیپ های رحمی قبل از دوره یائسگی وجود داشته و گاهی بعد از این دوران به وجود می آید. ولی در دوران یائسگی این بیماری می تواند با علامت همراه باشد و بیمار بعد از چند سال پریود نشدن با لکه بینی مواجه شود که با مراجعه به متخصص زنان و زایمان در سونوگرافی پولیپ رحمی دیده می شود.

تفاوت فیبروم با پولیپ رحم چیست؟

پولیپ های رحمی در داخل حفره رحم و در بافت آندومتر ایجاد می شود در صورتی که فیبروم ها یا میوم های رحمی در قسمت بافت عضلانی رحم به وجود می آید، اما لازم است بدانید که فیبروم های رحمی دارای انواع خاصی می باشند که هر کدام از انواع آن ها در قسمتی از رحم ایجاد می شود.

تفاوت بین پولیپ رحم و فیبروم رحم

تفاوت بین پولیپ رحم و فیبروم رحم

تشخیص پولیپ های رحمی

روش های تشخیصی بسیاری وجود دارد که یکی از روش های تشخیص بیماری های زنان از جمله پولیپ های رحمی انجام سونوگرافی است. در حقیقت انجام سونوگرافی به تشخیص دقیق این بیماری کمک خواهد کرد.

سونوگرافی که به منظور تشخیص بیماری پولیپ های رحمی انجام می شود، می بایست کاملا دقیق بوده و با صبر و حوصله کل حفره رحم بررسی شود و سونوگرافی به صورت ترانس واژینال انجام می شود.

بهترین زمانی که می توان پولیپ را تشخیص داد، سونوگرافی در اواخر سیکل قاعدگی است، در خانم های یائسه در هر تایمی می توان آن را انجام داد.

در صورتی که پس از بررسی های لازم هنوز به وجود پولیپ های رحمی شک دارید و موردی در سونوگرافی قابل مشاهده نبود، در این مواقع سونوگرافی رنگی رحم یا سونوگرافی داپلر انجام می شود. همچنین گاهی اوقات از سونوگرافی سه بعدی جهت تشخیص دقیق تر استفاده می شود که تمامی این موارد به تشخیص قطعی بیماری پولیپ های رحمی کمک می نمایید.

گاهی اوقات ممکن است پولیپ به صورت جداگانه در سونوگرافی دیده نشود و تنها یک افزایش ضخامت آندومتر تشخیص داده شود. به طور مثال: در روزهای پایانی سیکل قاعدگی ضخامت اندومتر زیاد است. در چنین مواقعی در صورتی که شک دارید می توانید با کمک انجام هیستروسکوپی یا هیسترو سونو به تشخیص دقیق تر بیماری بپردازید.

هیستروسونو یک سونوگرافی دقیق است که طی انجام آن داخل رحم با کمی آب پر شده و سپس سونوگرافی انجام می شود که در صورت وجود پولیپ داخل رحم به راحتی قابل تشخیص خواهد بود.

درمان پولیپ های رحمی

پولیپ های رحمی به هیچ عنوان درمان دارویی ندارند و حتما باید جراحی انجام شود. البته پولیپ های کوچک نیاز به درمان خاصی نداشته و تنها می بایست به منظور تشخیص و بررسی های لازم هر چند وقت یکبار سونوگرافی انجام دهید. به طور مثال: دخترانی که به بیماری پولیپ های رحمی مبتلا هستند، به دلیل آنکه نمی توان برای آن درمان خاصی انجام داد، لذا می بایست هر چند وقت یک بار برای تشخیص و بررسی های لازم سونوگرافی انجام شود.

ولی اگر اندازه پولیپ های رحمی بیش از اندازه ای مشخص بزرگ تر باشد و با علامت های بسیاری همراه باشد، همچنین اگر فرد بخواهد اقدام به بارداری نمایید، ترجیحا روش درمان برداشتن پولیپ های رحمی خواهد بود.

درمان جراحی به طریقه ی هیستروسکوپی است، بدین صورت که داخل رحم را با دوربین چک می شود و با هیستروسکوپ وارد رحم شده و حفره رحم با آب پر می شود و در این زمان داخل رحم قابل مشاهده خواهد بود.

طی انجام جراحی هیستروسکوپی ضایعه به طور مستقیم توسط دوربین برداشته می شود. به طور معمول پس از برداشتن جهت بررسی های دقیق تر پولیپ های رحمی به پاتولوژی فرستاده می شود تا از نظر سلولی بررسی شود.

سوالات رایج پولیپ رحم

آیا پولیپ رحم نیازی به جراحی و برداشتن دارد؟

فضای داخلی رحمی به دلیل آنکه هر ماه در معرض هورمون قرار می گیرد هر بافت اضافه ای در داخل رحم بایستی برداشته شود. حتی اگر این بافت کوچک و خوش خیم باشد بایستی اقدامات درمانی صورت گیرد و طی جراحی برداشته شود.

زیرا هورمون های رحمی می تواند بر روی بافت های پولیپ رحمی محرک باشد و در نهایت منجر به تغییرات بدخیمی و سرطانی شود. لذا برداشتن و جراحی پولیپ های رحمی یک امر ضروری است.

جراحی پولیپ های رحمی به چه صورت است و پس از برداشتن امکان عود خواهد داشت؟

درمان و جراحی پولیپ های رحمی به دو صورت هیستروسکوپی و کورتاژ ساده خواهد بود. به طور معمول زمانی که پولیپ رحم با عمل هیستروسکوپی برداشته می شود. در این روش جراحی امکان دید مستقیم وجود خواهد داشت و می توان به طور کامل اقدام به برداشتن این بافت نمود و در نهایت مجدد فضای داخلی رحم بررسی می گردد تا مقداری از بافت باقی نماینده باشد.

در صورتی که پولیپ های رحمی خوش خیم باشند با برداشتن کامل آن ها امکان عود مجدد وجود نخواهد داشت اما در مواردی عود پولیپ های رحمی دیده می شود. زمانی که پولیپ ها بدخیم باشند.

در حالت کلی، پس از برداشتن پولیپ های رحمی این بافت به پاتولوژی فرستاده می شود تا بررسی های لازم صورت گیرد و پس از بررسی اقدامات درمانی لازم انجام می گردد.

هیستروسکوپی و پولیپ های رحمی

هیستروسکوپی و پولیپ های رحمی

آیا پولیپ های رحمی خوش خیم هستند و با یکبار جراحی بهبودی حاصل می گردد؟

به طور معمول نود و نه درصد پولیپ های رحمی خوش خیم هستند ولی از ابتدا به بیمار نمی توان اطلاع داد که پولیپ رحم خوش خیم هست یا بدخیم.

اما به هر حال بایستی قبل از جراحی به بیمار اطلاع داده شود، که پس از جراحی جواب پولیپ فرد به پاتولوژی فرستاده شود و براساس پاتولوژی اقدامات درمانی تصمیم گیری می شود. در صورتی که جواب پولیپ رحم خوش خیم باشد، جراحی کامل بوده و نیازی به جراحی مجدد نخواهد بود ولی اگر جواب پولیپ رحم بدخیم باشد نیاز به جراحی مجدد هیستروسکوپی می باشد. در نهایت بگوییم که جواب پاتولوژی تشخیص و درمان قطعی را به ما نشان می دهد.

کلام آخر

تشخیص پولیپ های رحمی بر اساس تجربه ی جراح، پاتولوژی و سونوگرافی به راحتی قابل انجام است و قابل توجه است که حدود 99% پولیپ های رحمی خوش خیم بوده و تنها به منظور اطمینان یافتن از خوش خیم بودن آن ها بررسی های لازم صورت می گیرد. لذا در صورت مشاهده هر گونه علائم ذکر شده بدون اتلاف وقت به متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید تا بررسی های لازم به تشخیص هر چه دقیق تر بیماری بپردازیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به بهترین متخصص زنان و زایمان در تهران مراجعه نمایید.

(Visited 68,744 times, 18 visits today)
دکتر الهه ثناگو متخصص زنان و زایمان

دکتر الهه ثناگو

جراح متخصص زنان زايمان و نازايی ـ لاپاراسكوپی، هيستروسكوپی
دكتر الهه ثناگو متخصص زنان زايمان نازايي دوره شش ساله پزشكي عمومي را در دانشگاه ايران به اتمام رساند
و سپس در سال ١٣٨٤ دوران تخصص خود را در رشته جراحي زنان و زايمان و نازايی به اتمام رسانيد.
سپس حدود دو سال دوران طرح خود را در استان كرمانشاه در خدمت رساني به مردم محروم
شهرستان گيلانغرب سپری كرد و پس از آن به تهران بازگشت .
ايشان دوره های كوتاه مدت و بلند مدت آموزش لاپارسكوپی و اندومتريوز را در خدمت اساتيد
بزرگی چون استاد عادل شروين در تهران، استاد البرزی در شيراز و پروفسور arnaud wattiez
در فرانسه گذرانده است .
سهامدار بیمارستان عرفان_نيايش

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۱۴ دیدگاه ها
 1. باسلام خدمت خانم دکتر عزیز
  بنده دو مرتبه پولیپ داشتم
  هر دو بار برداشتم ، اخیرا مجدد لکه بینی داشتم ،سونو شدم،مجددا پولیپ ۵در۸ میلیمتر در کاوینه اندومتر دیده شده. من ۳۰ ساله هستم اولین پولیپ رو سال۹۵برداشتم دومی رو ۹۷ و الان سومیه. واقعا راه حلی برای پیشگیری وجود داره که پولیپ ایجاد نشه

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   لازم است مجدد تحت بررسی قرار بگیرید و نیاز به انجام هیستروسکوپی می باشد.

   پاسخ
   • با سلام من سی ونه ساله هستم دوبار به خاطر پولیپ رحمی هیسترسکوپی کورتاژ شدم سابقه تخمدان و سینه پلی کیستیک و تنبلی تخمدان هستم ۶ ماهه که قرص دوفاستون استفاده میکنم ولی درد سینه دارم میخواستم بدونم واسه کیست سینه خطرناک نیست ممنون

    پاسخ
    • سلام دوست عزیز
     بدون بررسی های لازم نمی توان تشخیص قطعی و دقیق داد بهتر است به پزشک مراجعه نمایید و تحت بررسی های لازم قرار بگیرد تا در زمان مناسب و بدون اتلاف وقت تحت درمان قرار بگیرید.

     پاسخ
 2. سلام.من سی و‌پنج سالمه و متاهل هستم و فرزندی ندارم.در سونوی واژینال ک بعلت لکه بینی انجام دادم پلیپ ۳۵ میل تشخیص داده شد.خواستم سوال کنم پلیپ درواقع همون زخم داخل رحنم هست و بعضی از دکترها میگن باید فریز بشه یا متفاوت از اونه؟!چون قبلا تشخیص زخم دادن بودن برای من واینکه جراحی سخت هست و به بیهوشی نیاز داره؟!ممنونم

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   روش درمان با توجه به شرایط فرد متفاوت است. برای آگاهی بیشتر در خصوص روش درمان بهتر است به متخصص زنان مراجعه نمایید تا پس از بررسی های لازم روش قطعی درمان مشخص گردد.

   پاسخ
 3. سلام خانم دکتر
  من یک سال و نیم قبل زمانی که 27 ساله بودم یک پلیپ داخل رحم داشتم که از طریق جراحی برداشته شد
  الان مجددا تنظیم عادت ماهانه ام به هم ریخته و در زمان حرکت احساس می کنم چیزی در داخل رحمم تکان می خورد
  این امکان وجود دارد که پلیپ دیگری به غیر از ان که قبلا جراحی شده در این فاصله زمانی در رحم رشد کرده باشد
  با تشکر از شما

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   بهتر است برای تشخیص قطعی به پزشک مراجعه نمایید و تحت بررسی های لازم از جمله معاینه و سونوگرافی قرار گیرید.زیرا تشخیص بدین صورت امکان پذیر نخواهد بود و دقیق نیست

   پاسخ
 4. سلام خانوم دکتر من پیش دکتر رفتم برام آزمایش نوشت و از روش فهمیدن که پولیپ دارم ولی برای عمل بهم وقت ۱ ماه دیگه رو داده و من هر روز خونریزی خیلی شدید دارم بدون اینکه تو زمان دوره باشم خواستم بدونم خطرناک نیست یا تایم عمل رو خیلی دیر نگفتن؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   در صورت وجود چنین مشکلی سعی نمایید به پزشک خود مراجعه نمایید و تحت بررسی قرار بگیرید.

   پاسخ
 5. سلام وقت بخیر..
  من مدتی وقتی دست به مثانه ام میزنم و به سمت بالا میکشم متوجه یه چی میشم که از زیر دستم میره.. میتونه خودش اینجوری باشه یا غده یا چیز دیگه ایه؟؟؟؟؟
  توروخودا کمکم کنین الانم بخاطر کرونا نمیشه رفت دکتر
  بنظر شما چی میتونه باشه؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   تشخیص بدین طریق به هیچ عنوان امکان نخواهد داشت. برای تشخیص قطعی به پزشک مراجعه نمایید در صورت آنکه حضوری برای شما امکان ندارد می توانید از طریق مشاوره آنلاین اقدام نمایید. مشاوره آنلاین این امکان را برای شما ایجاد می کند که به صورت تصویری با پزشک صحبت کنید و نسخه دریافت کنید. مشاوره آنلاین دکتر الهه ثناگو

   پاسخ
 6. سلام خانم دکتر
  من ۳۱ سالمه و مجرد .به علت لکه بینی بعد قاعدگی سونوگرافی انجام دادم و گفتن و پولیپ رحمی دارم . برای درمان در مجردها از چ روشی استفاده میشه؟

  پاسخ
  • درمان پولیپ رحم بسته به شرایط بیمار متفاوت است. برای افراد باکره جراحی از طریق واژن انجام نمی گیرد. بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا نوع جراحی ( باز ، بسته و …) مشخص شود.

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *