(021)26318926 - (0936)1920441
تهران، مجيديه شمالی، ميدان ملت، خيابان قليچ خانی، پلاك ١٠٠
خانه » درمان فیبروم رحم
مدت زمان مطالعه 12 دقیقه

درمان فیبروم رحم

نوبت دهی و مشاوره آنلاین دکتر الهه ثناگو
مدت زمان مطالعه 12 دقیقه

فیبروم رحم بیماری شایعی است که بسیاری از زنان به این بیماری مبتلا هستند و عاملی است که سبب استرس بسیاری از افراد شده است.

فیبروم رحم تغییراتی است که در بافت عضلانی رحم ایجاد می شود، این تغییرات منشا ژنتیکی دارند بدین معنا که اگر بیماری قرار است مبتلا به فیبروم شود، این فیبروم ها از دوران جنینی سلول هایش در بافت رحم فرد ایجاد می شود و بتدریج با بزرگ شدن رحم، تغییرات هورمونی، بلوغ و افزایش سن فیبروم ها آرام آرام بزرگ می شوند. در حقیقت فیبروم های رحمی با سونوگرافی قابل تشخیص هستند.

درمان فیبروم رحم

درمان فیبروم رحم

فیبروم رحم چیست؟

فیبروم متشکل از بافت فیبروبلاستی است بدین معنا که در آن هیچ عضله ای وجود ندارد و این سلول های فیبروبلاست ها هستند که شروع به رشد و نمو در عضله رحم کرده و یک بافت سفت را ایجاد می نمایند که بدان فیبروم یا میوم های رحمی گفته می شود.

علت ایجاد فیبروم های رحم چیست؟

علت ایجاد میوم های رحمی ژنتیک است، در فضای داخلی رحم تنها سلول های گوشتی رحم وجود دارد و به دلیل آنکه در داخل رحم به اندازه کافی سلول فیبروبلاست وجود ندارد احتمال دارد به صورت ژنتیک در داخل رحم این سلول ها به دام افتند و به تدریج در اثر تغییرات هورمونی شروع به رشد نمایند و یک کلافه ای به دور خود بنام فیبروم ایجاد نمایند.

لذا زمینه ایجاد این بیماری ژنتیک است، آنچه سبب بزرگ شدن این توده های سفت می گردد دو عامل زمان و هورمون ها می باشد.

فیبروم رحمعلائم فیبروم رحم

میوم های رحمی گاهی بدون علائم بوده و به صورت اتفاقی در سونوگرافی مشاهده می شود اما برخی اوقات با علائمی همچون خونریزی همراه است که وجود این علامت ها در همه ی افراد یکسان نیست و جالب است بدانید؛ علائم این بیماری به عواملی مانند اندازه توده ها و محل قرارگیری آن ها متفاوت می باشد و با توجه به این عوامل می تواند تغییراتی در سیکل قاعدگی به صورت خونریزی شدید، لخته های خونی و لکه بینی ایجاد نماید.

در صورتی که توده های فیبروم بزرگ باشند با علامت های سنگینی همچون؛ فشار داخل شکم، حس تکرر ادرار، حس فشار در مقعد و لگن، یبوست، بزرگی شکم می باشد.

همان طور که ذکر شد این بیماری می تواند منجر به بزرگی شکم شود که افراد با اضافه وزن زیاد احتمال دارد متوجه چنین علامتی نشوند.

تشخیص فیبروم رحم

زمان مشاهده شدن فیبروم ها در رحم قابل تشخیص نیست، با آغاز سن بلوغ هورمون ها ترشح می کنند و این می تواند عاملی برای ایجاد فیبروم شود. به طور معمول زمانی فیبروم بروز می کند که علامت دار شود و علائم با توجه به سرعت رشد فیبروم و سیستم بدنی فرد متفاوت می باشد.

گاهی اوقات فیبروم ها باقی مانده و هیچ گونه تغییری ندارد اما گاهی به صورت ناگهانی بزرگ شده و با علائم شدید و ناگهانی بروز می کنند.

به هر حال جهت تشخیص فیبروم ها سونوگرافی لازم خواهد بود، پس به تمامی زنان توصیه می شود جهت تشخیص بسیاری از بیماری های زنان و فیبروم های رحمی انجام سالانه سونوگرافی را فراموش نکنند.

انواع فیبروم های رحمی

معمولا فیبروم ها سرطانی نمی شوند و به ندرت ممکن است این نوع توده ها به سرطان تبدیل شوند. لذا فیبروم های رحمی هیچ گونه مشکلی را برای فرد به همراه نخواهد داشت. فیبروم های رحمی دارای انواع مختلفی هستند که با توجه به ناحیه مورد نظر نوع های آن ها متفاوت است، که عبارت است از:

فیبروم های اینترامورال

فیبروم های اینترامورال در واقع فیبروم های هستند که داخل گوشت رحم دیده می شوند. این نوع فیبروم ها بدون علامت هستند و در صورتی که این نوع فیبروم ها خیلی بزرگ باشند با علائمی همچون؛ اثرات فشاری بر روی رحم، درد زیر شکم و خونریزی رحمی همراه می باشند.

فیبروم های ساب موکوزال

این نوع فیبروم ها داخل حفره رحم ایجاد می شوند که می تواند منجر به بروز علائم در فرد شود و معمولا علائم آن به صورت خونریزی خواهد بود.

فیبروم های ساب سروزال

فیبروم های ساب سروزال در واقع توده های هستند که از داخل رحم به صورت توده ای برجسته به خارج رحم خود را نشان می دهد.

درمان فیبروم های رحمی

درمان فیبروم رحم به عوامل مختلفی بستگی دارد، با توجه به نوع فیبروم ها و علائم فرد درمان متفاوت خواهد بود.

در اکثریت مواقع میوم های رحمی بدون علامت و کوچک هستند که در چنین شرایطی نیازی به درمان نیست و تنها کافیست بیمار تحت نظر بوده و سونوگرافی سریالی هر شش ماه تا یکسال انجام دهد.

اما در صورتی که فیبروم های رحمی با علامت هایی همچون درد، خونریزی، اندازه های بزرگ و مشکلات باروری همراه باشند درمان ضروری است که با توجه به این شرایط درمان به صورت جراحی خواهد بود.

درمان فیبروم رحم در دختران جوان

دختران جوانی که مبتلا به فیبروم های رحمی هستند ترجیح داده می شود تا جراحی انجام نگردد، زیرا انجام جراحی و بخیه های حین جراحی می تواند بافت رحم را برای بارداری تحت تاثیر قرار دهد. به همین منظور فیبروم های رحمی با اندازه های 6 – 7 سانت در دختران جوان بهتر است که تنها تحت کنترل قرار گیرند.

ولی زمانی که فیبروم های رحمی در دختران جوان خیلی بزرگ باشد، به دلیل اشغال کردن رحم باعث ایجاد فشار بر روی بافت رحم و خونریزی می شود، در این زمان بهترین درمان جراحی خواهد بود. تزریق آمپول های هورمونی موثر نخواهد بود و تنها راه درمان جراحی است.

درمان فیبروم رحم بدون جراحی

یکی از سوالات شایع که اکثریت اوقات افراد از ما می پرسند چنین است که آیا می توان فیبروم های رحمی را با داروهای شیمیایی و گیاهی درمان نمود؟ جالب توجه است که درمان قطعی فیبروم های رحمی جراحی است و تنها در برخی شرایط می توان با کمک درمان های دارویی این نوع توده ها را کوچک نمود ولی به صورت قطعی درمان نخواهند شد و با قطع دارو احتمال رشد و بزرگ شدن توده ها وجود خواهد داشت.

برخی از آمپول های هورمونی هستند که به منظور رفع فیبروم های رحمی مورد استفاده قرار می گیرند، این نوع آمپول ها تا حدودی می توانند موجب کوچک شدن اندازه توده های فیبروم شوند، اما باید گفت زمانی که فیبروم ها کوچک می شوند بعد از یک مدت (که این زمان می تواند چند ماه تا چند سال به طول بیانجامد) مجدد شروع به رشد کند. لذا درمان طبی موثر نخواهد بود.

درمان فیبروم های رحمی طبی نیست و این نکته بسیار حائز اهمیت می باشد. خیلی از افراد تمایل دارند، با مصرف داروهای گیاهی به درمان بپردازند، در صورتی که درمان از این طریق امکان پذیر نخواهد بود.

در نهایت بگوییم، فیبروم های رحمی درمان دارویی نداشته و درمان قطعی این بیماری جراحی است.

در چه مواقعی نیاز به درمان دارویی می باشد؟

در صورتی که بیمار خونریزی شدید داشته باشد برای آنکه بتوانیم به فرد فرصت دهیم تا حال عمومی آن بهبود یابد از درمان دارویی استفاده می کنیم. همچنین اگر بیمار شرایطی دارد که نمی تواند تحت جراحی قرار گیرد از دارو درمانی جهت کنترل بیماری استفاده می نماییم.

در نهایت بگوییم، درمان دارویی نظیر آمپول ها و قرص ها کمک می نمایند تا بیماری کنترل شده و علائم آن کاهش یابد ولی سبب درمان قطعی نخواهند شد.

عمل فیبروم رحم

جراحی میوم های رحمی به دو صورت باز و بسته قابل انجام است. انتخاب روش جراحی با توجه به شرایط بیمار، محل قرارگیری توده ها، سن و انجام چندین جراحی به صورت همزمان بستگی خواهد داشت لذا جهت تعیین روش جراحی بایستی معاینات و بررسی های لازم صورت گیرد تا در نهایت بتوانیم روش مناسب جراحی را مشخص نماییم.

جراحی بسته یا لاپاراسکوپی یک جراحی دقیق و سیف است اما در برخی موارد احتمال دارد این روش درمان برای فیبروم های رحمی مناسب نباشد. در صورتی که اندازه توده ها بزرگ باشد انجام لاپاراسکوپی مناسب نیست و ممکن است نیاز باشد تا جراحی به صورت لاپاراتومی انجام شود و رحم به صورت لایه لایه باز شود تا در نهایت درمان صورت گیرد ولی اگر فرد در شرایط سنی خاصی باشد که پس از تصمیم داشته باشد باردار شود می توان از طریق چند برش بسیار کوچک با کمک لاپاراسکوپی اقدام به درمان نمود.

انجام جراحی فیبروم رحم به ظرافت بسیار زیادی نیاز دارد، به دلیل اینکه فیبروم زمانی که بزرگ می شود به حفره رحم نزدیک می شود، لذا این جراحی نیاز به دقت بسیار زیادی دارد تا حفره رحمی باز نشود. در صورتی که در حین جراحی حفره رحمی به هر دلیلی باز شود، حتما باید با ظرافت بسیار زیادی بخیه زده شود تا بافت رحم به حالت عادی باز گردد.

در صورتی که توده های فیبروم بزرگ باشند نیاز به بخیه چندین لایه (4-5) می باشد تا به حالت اولیه بازگردد تا مشکلی در زمان بارداری برای فرد به وجود نیاورد و موجب پاره شدن رحم نشود. بدترین مشکل در زمان بارداری که ممکن است رخ دهد پاره شدن رحم در این دوران می باشد.

یکی دیگر از مسائلی که در حین جراحی فیبروم رحمی ممکن است ایجاد شود، وارد شدن آسیب شدید به حفره داخل رحم (اندومتر) می باشد و ممکن است فرد پس از چندماه با عوارضی همچون کم شدن خون پریود، چسبندگی داخل رحمی (آشرمن) مواجه شوند.

لذا نحوه جراحی فیبروم های رحمی بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد. جراحی فیبروم یک جراحی تکنیکال و ماهرانه ای است که می تواند به دو صورت باز یا لاپاراسکوپی انجام شود و در هر دو مورد باید تکنیک جراحی کاملا رعایت شود.

آیا همزمان با درمان فیبروم جراحی هیسترکتومی نیاز خواهد بود؟

یکی از مشکلاتی که بسیار از افراد با آن مواجه هستند این است که آیا همزمان با درمان فیبروم رحم نیاز به خارج نمودن رحم یا جراحی هیسترکتومی می باشد. در واقع برخی از افراد جوان هستند و بایستی رحم برای آن حفظ شود.

در چنین زمانی بایستی با بیمار صحبت شود تا تمامی جوانب سنجیده و سپس تصمیم گیری جهت درمان صورت گیرد. در اکثریت مواقع نزدیک به نود و نه درصد می توان فیبروم را بدون آنکه رحم برداشته شود خارج نمود.

به طور معمول طبق قانون قبل از جراحی از بیمار رضایت عمل هیسترکتومی گرفته می شود تا در صورتی که مشکلی ایجاد گردید مجبور به خارج نمودن رحم شدیم بتوانیم اقدام نماییم.

در نهایت بگوییم، نگران نباشید حتی فیبروم های رحمی بزرگ را می توان با دقت و ظرافت با حفظ رحم اقدام به درمان نمود.

آیا پس از جراحی فیبروم رحم می توان باردار شد؟

بارداری پس از جراحی میوم های رحمی بسته به سایز، ناحیه میوم ها، تعداد آن ها، سن، حال عمومی بیمار بستگی خواهد داشت که تمامی این موارد را بایستی در نظر گرفته شود.

بارداری پس از جراحی فیبروم های رحمی بایستی بعد از مدت زمانی مشخص صورت گیرد. به طور معمول بین هفت تا دوازده ماه به بیمار فرصت داده می شود تا آن ناحیه جراحی شده ترمیم شود و سپس می توان اجازه بارداری به فرد داد.

فرد نباید زودتر از زمان مقرر باردار شود، زیرا فیبروم های که در عمق رحم یا لایه اینترامورال قرار داشته اند حتما بایستی فرصت ترمیم داده شود.

بیماری که فیبروم ها در لایه داخلی رحم بوده بایستی بداند که پس از جراحی یک بارداری پر خطر خواهد داشت و مراقبت الزامی است زیرا احتمال پارگی رحم در ماه های آخر بارداری در مواقعی که فیبروم خیلی بزرگ بوده وجود دارد و در چنین مواقعی ممکن است با درد های کوچک شکمی در ماه های آخر در ناحیه که فیبروم برداشته شده، شروع شود و به صورت ناگهانی موجب پارگی رحم شود.

بیمار بایستی آگاهی داشته باشد که بارداری پرخطری را در پیش دارد و حتما بایستی با بهترین متخصص زنان در تماس باشد و کوچکترین درد و حال طبیعی خود را به پزشک اطلاع دهد.

پس از عمل میوم رحم زایمان به چه صورت خواهد بود؟

پس از درمان میوم های رحمی نوع زایمان بسته به محل قرارگیری توده ها و شرایط بیمار مشخص می گردد. در صورتی که توده ها در ناحیه مورال بوده و بخیه و اسکارهای زیادی به جای باقی مانده است، به هیچ عنوان نبایست به آن بیماری اجازه زایمان طبیعی داده شود و  قبل از درد ها و ریسک این نوع زایمان فرد بایستی تحت زایمان سزارین قرار گیرد.

ولی اگر فیبروم ها کوچک باشند و روی رحم قرار گرفته بودند براساس شرایط فرد بدان اجازه زایمان طبیعی داده می شود.

در نهایت بگوییم؛ نوع زایمان با توجه به شرایط فرد مشخص می گردد در صورتی که هر کدام از روش های زایمان برای فرد خطرناک باشد آن روش انتخاب نخواهد شد.

سن مناسب جراحی فیبروم رحم

در انجام جراحی میوم های رحمی به هیچ عنوان سن مطرح نیست، گاهی اوقات ممکن است فرد جوانی با تغییرات سیکل قاعدگی شدید و خونریزی های بسیاری مواجه باشد که در چنین شرایطی پزشک برای بهبود حال بیمار می بایست اقدام به جراحی نماید.

لذا سن ملاک اصلی جراحی نیست علائم بیماری تعیین می کند نیاز به جراحی خواهد بود یا خیر. بدانید که جراحی در دختران جوان آسیب زننده نخواهد بود و مشکل بارداری ایحاد نمی کند و قابل توجه است که آگاه باشید نگه داشتن فیبروم ها سبب ایجاد ضعف هایی در فرد می شود که این خود از جراحی خطرناک تر است.

تاثیر تغذیه بر روی فیبروم رحم

یکی از سوالاتی که بسیاری از افراد می پرسند این است که تغذیه و مصرف چه نوع مواد غذایی می تواند بر روی ایجاد فیبروم اثر بگذارد بایستی گفت فیبروم ربطی به تغذیه ندارد و ریشه ژنتیک دارد.

نکته پایانی

فیبروم های رحم زمینه ژنتیک دارند در صورت مشاهده هر گونه علائم با پزشک خود مشورت نمایید. در صورتی که سابقه این بیماری در میان اطرافیان شما وجود دارد بهتر است به علائم آن توجه نمایید و تحت کنترل قرار گیرید. انجام جراحی فیبروم های رحمی به ظرافت بسیار زیادی نیاز دارد، در نتیجه به منظور پیشگیری از بروز عوارض ناشی از جراحی حتما در انتخاب پزشک و متخصص زنان دقت لازم را داشته باشید.

(Visited 53,790 times, 26 visits today)
دکتر الهه ثناگو متخصص زنان و زایمان

دکتر الهه ثناگو

جراح متخصص زنان زايمان و نازايی ـ لاپاراسكوپی، هيستروسكوپی
دكتر الهه ثناگو متخصص زنان زايمان نازايي دوره شش ساله پزشكي عمومي را در دانشگاه ايران به اتمام رساند
و سپس در سال ١٣٨٤ دوران تخصص خود را در رشته جراحي زنان و زايمان و نازايی به اتمام رسانيد.
سپس حدود دو سال دوران طرح خود را در استان كرمانشاه در خدمت رساني به مردم محروم
شهرستان گيلانغرب سپری كرد و پس از آن به تهران بازگشت .
ايشان دوره های كوتاه مدت و بلند مدت آموزش لاپارسكوپی و اندومتريوز را در خدمت اساتيد
بزرگی چون استاد عادل شروين در تهران، استاد البرزی در شيراز و پروفسور arnaud wattiez
در فرانسه گذرانده است .
سهامدار بیمارستان عرفان_نيايش

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۲۷ دیدگاه ها
 1. سلام خانم دکتر
  خواهر من یه فیبروم 14 سانتی داره و بهش گفتند باید فیبروم و همراه با رحم برداشته بشه
  خیلی نگران هستش خواستم ازتون بپرسم واقعا برای خارج کردن فیبروم نیاز هست که رحمش هم برداشته بشه
  ممنون میشم جوابم رو بدید واقعا نگرانه
  اگر نیاز به مراجعه هست میشه لطف کنید و بهم وقت بدید تا دوتایی برسیم خدمتتون

  پاسخ
  • سلام
   به طور معمول نیازی به برداشتن رحم نخواهد بود بهتر است جهت معاینه به مطب مراجعه نمایید و البته نکته ای که بایستی از آن مطلع شوید این است که جراحی بسته به مهارت و تجربه پزشک می باشد.
   در نهایت بگوییم برای آگاهی از نحوه و لزوم برداشتن رحم به صفحه برداشتن رحم
   مراجعه نمایید.

   پاسخ
 2. با سلام و خسته نباشید. ۴۲ ساله هستم. فیبروم ۱۱ سانتی اینترا مورال دارم. ساکن استرالیا هستم دکترم گفته باید عمل هیسترکتومی ابدومینال انجام بدم در حالیکه در ایران یادمه حتی سالیان سال قبل که من اونجا ماما بودم به ندرت عمل هیسترکتومی انجام می‌شد. از دکترم خواستم لااقل هیسترکتومی واژینال انجام بشه ولی گفتن نمیشه و فیبروم‌بزرگه! و باید ابدو انجام بشه. خواستم بپرسم اگر بیام ایران امکانش هست بدون نیاز به هیسترکتومی عمل میومکتومی به روش لاپاروسکوپی یا ..‌ انجام بشه؟ من سابقه یک عمل سزارین دارم، اولین بار هست که میوم دارم. ممنون میشم راهنماییم کنید.

  پاسخ
  • سلام
   امکان حفظ رحم با وجود جراحی وجود خواهد داشت. ولی با توجه به سایز بزرگ فیبروم بهتر است جراحی به صورت باز و لاپارتومی باشد. زیرا این روش جراحی با وجود این شرایط به صلاح شما خواهد بود.

   پاسخ
   • سلام من ۴۴سالم خونریزی لخته ای دارم گفتن رحم باید خارج شوو لطفا شما هم نظر بدیدرحم با ابعاد۸۴ ۸۹ ۱۳۶وضخامت اندو متر۶ توده هاپیو قدامی ۴۶و۴۸ اینتراموال۳۱دردیوارخلفی ۳۱ دیوارقدامی سایموکوزال۲۲و۳۱مشهود است

    پاسخ
    • سلام
     در صورت آنکه نظر پزشک خود را قبول دارید بهتر است، به حرف آن اعتماد کرده و اقدام به جراحی نمایید و در غیر این صورت می توانید با تمامی مدارک پزشکی خود به متخصص زنان مراجعه نموده تا تحت بررسی های دقیق قرار بگیرد تا بتوان روش مناسب درمان را مشخص نمود.

     پاسخ
   • با سلام من ۲۶ساله هستم در رحم من در دیواره خلفی یک میوه اینترامورال به قطر ۶میلی متر هست خطرناکه
    من خیلی مترسم چکار کنم؟

    پاسخ
    • سلام
     نگران نباشید در صورتی که مشکلی وجود داشته باشد پزشکتان شما را راهنمایی کرده تا اقدامات لازم را انجام دهید. بهتر است شما هر شش ماه و یک سال سونوگرافی از فیبروم رحم انجام دهید تا با کنترل بیماری بتوانید اقدام لازم را پیش بگیرید.

     پاسخ
 3. سلام
  وقت بخیر
  مادر من 5 بار زایمان سزارین انجام دادن و الان فیبروم 14سانتی داخل رحمشون دارن و چند کیست در تخمدان چپ. با توجه به اینکه 3سال از زمان یائسگی شون گذشته اما فیبروم کوچک نشده و کیست ها از بین نرفتن.

  پزشک ها دستور خارج کردن رحم و تخمدان رو دادن.
  سوال من اینه که با وجود 5عمل سزارین، خارج کردن رحم و تخمدان که مجددا نیاز به باز کردن شکم داره، براشون خطری ایجاد می کنه؟ آیا روشی وجود داره که ریسک عمل رو پایین بیاره؟

  پاسخ
  • سلام
   انتخاب روش درمان با توجه به شدت بیماری مختلف می باشد و نوع روش درمان پس از بررسی های لازم تعیین می گردد. لذا بهتر است حضوری به متخصص زنان مراجعه نماید تا از تمامی جهات بررسی گردید تا در نهایت بتوان روش درمان را مشخص نمود.

   پاسخ
 4. با سلام
  در بررسی سونوگرافی مادرم
  متن سونوگرافی دقیقا به صورت زیر میباشد

  تعداد متعددی توده های هیپراکوژن و هیپواکوژن اینترمورال که بزرگترین دارای قطر میلیمتر میباشد (میوماتوز)
  خط اندومتر با ضخامت 12 میلیمتر در وسط آن دیده میشود
  ابعاد اندکسها طبیعی بوده
  درمتن اندکس راست فولیکول بالغ بقطر 22 میلیمتر دیده شد
  ایشون 49 سال سن دارند از دو دکتر مشاوره گرفتیم که نظر دادند باید رحم خارج شود و مادرم با برداشت رحم مخالف هستند
  آیا امکان خارج کردن تمام فیبریومها بدون برداشت رحم امکان پذیر میباشد یا میتوان فقط فیبریومهای بزرگتر رو خارج کرد؟؟
  لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
  • سلام
   بایستی رحم خارج شود. اما برای تشخیص قطعی و دقیق بهتر است به متخصص زنان مراجعه نمایید تا پس از بررسی ها لازم روش درمان تعیین گردد.

   پاسخ
 5. سلام وقت بخیر
  من 40 ساله و بدون فرزند هستم فیبروم رحمی 8 سانتی دارم میخواستم بدونم امکان برداشتن فیبروم بدون جراحی وجود داره؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   درمان فیبروم رحم بسته به اندازه فیبروم و شرایط بیمار متفاوت می باشد تنها با دانستن اندازه توده نمی توان تشخیص قطعی داد و نوع درمان را مشخص نمود زیرا تعیین نوع درمان بسته به شرایط فرد و صلاح دید پزشک مشخص می گردد. بهتر است برای آگاهی بیشتر و پیشگیری از پیشرفت بیماری به پزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ
 6. سلام دکتر چند تا سوال دارم : من ی چند ماه پیش پریوت نامنظم داشتم در زمان نزدیکی هم درد شدسد داشتم سونو گرافی دادم تو سونو نشونه پلیپ رحمی بود ی قرص جسیران 20 تا خوردم ی ماه پریوت نشدم بعد ی ماه شدم الان 15 روزه پریوت هستم و خونریزی دارم متوسط . دوباره رفتم پیش دکترم سونو خودش انجام داد گفت فکر میکنم فیبروم داری برای ام ار ای لگنی نوشته با تزریق و بدون تزریق حالا قراره انجام بدم گفتن اگر پلیپ باشه عمل اگر فیروم باشه ی امپول میدن چند ماه استفاده که ی چند ماه یائسه میشی و بعد اوکی میشم میخام ببینم یائسه میشم بعد اوکی میشم فیبرومم می افته یا تموم میشه یانه ؟؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   برای تشخیص و تعیین روش درمان می بایست به متخصص زنان مراجعه نمایید. در صورت آنکه سن کمی دارید بهتر است نوع درمان را به گونه ای انجام دهید که منجر به یائسگی شما نشود. بهتر است برای اطمینان و انتخاب روش درمانی مناسب حضورا به متخصص زنان مراجعه نموده تا پس از بررسی های لازم روش درمانی مناسب برای شما مشخص گردد.

   پاسخ
 7. سلام مامان من ۴۷ سالشه میوم داره و دکتر برا درمانش یه شربت گیاهی داده روزی سه وعده قبل غذا بخوره به نظرتون کار سازه؟؟؟؟؟؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   درمان فیبروم رحم با داروهای گیاهی به هیچ عنوان امکان نخواهد داشت. بهتر است به منظور پیشگیری از پیشرفت بیماری و بزرگ شدن توده های فیبروم تحت درمان و بررسی های لازم قرار بگیرید.

   پاسخ
 8. سلام .خانم دکتر من دختر مجردم .برای عمل فیبروم ازراه شکم یا چه واژن نیاز به رضایت خانوادم هست؟ چون از شهرستان میام …اونا پیر و زمینگیرن نمیتونن بیان … خودم راضی به عمل باشم .انجام میشه؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   برای آگاهی از این موضوع می توانید با شماره تلفن های 02126318926 – 09361920441 تماس حاصل فرمایید و در این مورد سوال بفرمایید. همچنین می توانید برای ارتباط مستقیم با دکتر ثناگو از طریق مشاوره آنلاین اقدام نمایید.

   مشاوره آنلاین دکتر الهه ثناگو

   پاسخ
 9. ضمنا 34 سالمه .منظورم اینه رضایت کتبی اونها برای عمل باید باشه ؟

  پاسخ
 10. سلام خانم دکتر. من خانم ۴۰ ساله ای هستم که یک دختر ۱۰ ساله دارم. امروزدر روز تولدم که برای معاینه سالیانه ام پیش پزشکم رفته بودم متوجه شدم که رحم من میوم خارجی دارد. میوم در سطح روی رحم قرار گرفته و دو و نیم سانت هست. تعجب من در این هست که یکسال پیش در معاینه چنین چیزی دیده نشده بود و الان یهو بعد از فاصله یکسال دو و نیم سانت بزرگ هست. هیچ مشکل و علائمی ندارم. پزشکم توصیه کنترل سونوگرافی در سه ماه آینده را دادن برای روند رشد میوم. میترسم که چرا اینقدر سریع در یکسال دو و نیم شده نکند چیز دیگری به غیر از میوم باشد. آیا طبیعی هست بعد از یکسال یهو یه میوم دو و نیم سانتی در بیاره بدن؟ آیا میتونم بخاطر این رحمم را به کل در بیارم؟ ممنون میشم از راهنمایی شما. من در آلمان مقیم هستم.

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   گاها پیش می آید که فیبروم های رحمی بدون علامت می باشند و این طبیعی است اما نگران نباشید تنها در صورتی اقدام به جراحی هیسترکتومی و خارج کردن رحم می پردازند که فیبروم بسیار بزرگ باشد و نتوان توده های فیبروم را جدا نمود. برای آگاهی از این مورد می توانید مطلب هیسترکتومی را مطالعه نمایید. اما به دلیل آنکه تشخیص قطعی نیازمند بررسی ها بیشتر است و مسافت شما طولانی است می توانید از طریق مشاوره آنلاین مستقیما با دکتر ثناگو مشورت نمایید تا بدون اتلاف وقت و پیشگیری از پیشرفت بیماری اقدام به درمان نمایید. لازم است بگوییم که به تعویق انداختن می تواند گاهی موجب پیشرفت بیماری شود. مشاوره آنلاین دکتر ثناگو

   پاسخ
 11. سلام خانم دکتر ممنون از مطالب مفیدتان
  مامان من ۵۳ سالشه و سه سال پیش یه جراحی برای فیبروم رحم داشتند.
  همچنین با توجه به سن یائسگی پریود های نامنظم دارند
  اما الان یک ماهه پیوسته است که خونریزی شدید داره.خواستم بدونم آیا یه خاطر اواخر سن یائسگیه یا فیبرومی چیزی؟
  و اینکه خطرناکه؟ حتما باید به پزشک مراجعه شه یا خودش خوب میشه؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   تشخیص بدین صورت امکان نخواهد داشت حتما با پزشک خود مراجعه نمایید و تحت بررسی های لازم قرار بگیرید.

   پاسخ
 12. سلام
  ممنون بابت توضیحات خوب شما.
  من یه فیبروم 2 سانتی خارج از رحمم دارم، دکتر زنان رفتم ولی با اینکه به ایشون گفتم دائما دردهای فراوان دارم و پریودهای طولانی و شدید، به من گفتن نیاز به هیچ درمانی نیست.
  یه دکتر دیگه هم رفتم ایشونم همین رو گفتن.
  ولی واقعا از زندگی موندم، این دردهای همیشگی کاملا خسته و بی جونم کردند. خودم مطمئن نیستم دردهام از فیبروم هستند یا چیز دیگه ولی فقط میخوام درد نکشم.
  به نظرتون چیکار کنم؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   تشخیص فیبروم رحم نیازمند بررسی است و بدین طریق نمیتوان تشخیص داد. به طور معمول فیبروم های بزرگ با جراحی قابل درمان است و فیبروم های کوچک گاهی با دارو درمان می شود. برای آگاهی بیشتر با پزشک مشورت نمایید.

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *