(021)26318926 - (0936)1920441
تهران، مجيديه شمالی، ميدان ملت، خيابان قليچ خانی، پلاك ١٠٠
خانه » تنگ کردن واژن بعد از زایمان طبیعی
مدت زمان مطالعه 3 دقیقه

تنگ کردن واژن بعد از زایمان طبیعی

نوبت دهی و مشاوره آنلاین دکتر الهه ثناگو
مدت زمان مطالعه 3 دقیقه

تنگ کردن واژن بعد از زایمان طبیعی

ناحیه تناسلی از دو قسمت داخلی و خارجی تشکیل شده است . ناحیه تناسلی خارجی قسمتی است که قابل مشاهده بوده و به عنوان لایه مخاطی شناخته می شود و لایه داخلی همانطور که از نام آن مشخص است، داخلی بوده و قابل مشاهده نمی باشد و به عنوان لایه فاشیا واژن نامیده می شود .

زمان زایمان طبیعی جنین از ناحیه کانال واژن عبور می کند و به دلیل خارج شدن جنین از این ناحیه بافت واژن دچار کشیدگی می شود . این امر می تواند موجب پارگی های ریز روی مخاط واژن به ویژه در ناحیه قسمت داخلی لایه فاشیا ایجاد گردد .

در بعضی از مواقع امکان برگشت پارگی های ریز ناشی از زایمان وجود دارد، این برگشت بیشتر در مواقعی که فرد فعالیت های ورزشی داشته باشد و بافت واژن خوبی داشته باشد رخ می دهد . اما در بعضی مواقع زمانی که مدت زمان زایمان کمی طولانی تر باشد و پارگی های شدیدتری در ناحیه استحکامی ایجاد می گردد، مخصوصا اگر زمانی که فرد از لحاظ ژنتیک بافت واژن شلی داشته باشد در این موارد پس از زایمان بافت واژن گشاد خواهد شد .

تنگ کردن واژن بعد از زایمان طبیعی

تنگ کردن واژن بعد از زایمان طبیعی

علائم شل شدن واژن

علائم این عارضه پس از زایمان بسته به شرایط فرد متفاوت خواهد بود اما اکثر افراد این علائم را دارند که عبارت است از:

  • افتادگی مثانه
  • بی اختیاری ادرار
  • کاهش حس جنسی
  • دفرمیت شدن ناحیه خارجی تناسلی

 توصیه های پزشکی پس از زایمان

بافت واژن قابلیت ارتجاعی داشته و دانستن همین موضوع می تواند سبب شود تا بافت واژن به حالت اولیه خود بازگردد، البته این اتفاق در زمانی رخ می دهد که پارگی های ناحیه تناسلی در لایه استحکامی یا فاشیا ایجاد نشده باشد . بهتر است فرد به مدت شش ماه پس از زایمان صبر کرده و به فعالیت های ورزشی هوازی بپردازد .

زمان مناسب تنگ کردن واژن پس از زایمان

بهترین زمان تنگ کردن واژن پس از زایمان شش ماه بعد می باشد . بهتر است فرد در این فاصله زمانی به متخصص زنان و زایمان مراجعه نمود و به توصیه های ایشان گوش فرا دهد، در صورتی که بافت واژن به حالت اولیه خود بازنگردد در این زمان جراحی انجام می شود .

جراحی تنگ کردن واژن

با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی و ورود دستگاه های لیزر به عرصه پزشکی باید بدانید که لیزر در این زمینه هیچ گونه کمکی نخواهد کرد و لیزر تنها بر روی لایه های سطحی تاثیر می گذارد و یک حالت موقت دارد و باید بدانید کاملا به حالت اولیه باز نخواهد گشت .

اما بهترین روش درمان جراحی خواهد بود . جراحی کاملا بدون درد بوده و در اتاق عمل تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می گیرد . همان طور که ذکر شد جراحی سبب می شود تا بافت واژن کاملا به حالت اولیه خود بازگردد .

دکتر الهه ثناگو جراح و متخصص زنان و زایمان، با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها و جراحی های زیبایی زنان می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با متخصص زنان و زایمان خوب در تهران می توانید با شماره ۲۶۳۱۸۹۲۶ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر الهه ثناگومراجعه نمایید.

مراقبت های پس از جراحی تنگ کردن واژن

معمولا پس از جراحی زیبایی زنان فرد به مدت یک شب در بیمارستان تحت مراقبت بستری می شود . بهتر از فرد پس از جراحی از فشار آوردن به ناحیه تناسلی اجتناب ورزد و از انجام فعالیت های ورزشی سنگین و برقراری رابطه جنسی به مدت دو ماه بپرهیزد .

کلام آخر

مادران بارداری که به تازگی زایمان داشته اند، در صورتی که دچار پارگی های خفیف شده اید کمی صبور باشید اما در صورتی که این پارگی ها پس از شش ماه به حالت اولیه خود بازنگشت می توانید جراحی تنگ کردن واژن را انجام دهید . شایان ذکر است حتما در این دوران برای انجام چکاپ های دوره ای به متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید .

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به بهترین متخصص زنان در تهران مراجعه نمایید.

(Visited 19,367 times, 8 visits today)
دکتر الهه ثناگو متخصص زنان و زایمان

دکتر الهه ثناگو

جراح متخصص زنان زايمان و نازايی ـ لاپاراسكوپی، هيستروسكوپی
دكتر الهه ثناگو متخصص زنان زايمان نازايي دوره شش ساله پزشكي عمومي را در دانشگاه ايران به اتمام رساند
و سپس در سال ١٣٨٤ دوران تخصص خود را در رشته جراحي زنان و زايمان و نازايی به اتمام رسانيد.
سپس حدود دو سال دوران طرح خود را در استان كرمانشاه در خدمت رساني به مردم محروم
شهرستان گيلانغرب سپری كرد و پس از آن به تهران بازگشت .
ايشان دوره های كوتاه مدت و بلند مدت آموزش لاپارسكوپی و اندومتريوز را در خدمت اساتيد
بزرگی چون استاد عادل شروين در تهران، استاد البرزی در شيراز و پروفسور arnaud wattiez
در فرانسه گذرانده است .
سهامدار بیمارستان عرفان_نيايش

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *