خانه » بیماری های شایع زنان را بشناسید

بیماری های شایع زنان را بشناسید

یکی از معضلاتی که خانم ها با آنها دست و پنجه نرم می کنند، وجود تابوهایی است که ریشه در فرهنگ ما ایرانی ها دارد باعث می شود تا خانمی دچار مشکلاتی از قبیل: ناحیه تناسلی و پستان ها نشده به پزشک مراجعه نکند ، علائم بیماری خود را از دیگران مخفی می کنند، اما امروزه به لطف پیشرفت دنیای دیجیتال و پیام رسان ها آگاهی افراد افزایش یافته و کمتر شاهد چنین تابو هایی هستیم. ابتلا به بعضی از بیماری ها ، تفاوتی بین جنسیت افراد ندارد، اما  برخی از بیماری ها با توجه به ساختار فیزیولوژی جنسیت افراد متفاوت است، ما قصد داریم در این مقاله از سایت دکتر الهه ثناگو یکی از بهترین جراحان زنان و زایمان تهران افراد را با بیماری های شایع زنان آشنا کنیم.

 

بیماری های شایع زنان - دکتر ثناگو

 

بیماری های شایع زنان که تنها زنان به آن مبتلا می شوند، مانند: بیماری های دستگاه تناسلی، کیست تخمدان، تنبلی و سرطان تخمدان ها، خشکی و عفونت های شایع در واژن، وجود فیبروم در رحم، از جمله این بیماری هایی هستندکه وجود یکی از آنها حتی در حد خفیف می تواند ناراحت کننده باشد و عده ایی با بی توجهی به نشانه های این بیماری ها خود را در معرض خطر ابتلا به نوع شدیدتری از این بیماری ها قرار می دهند. اکثریت زنان با توجه به تغییرات هورمونی همچون بارداری و زایمان بیشتر از مردان در طول زندگی به بیماری های شایع زنان مبتلا می شوند. به همین دلیل است که توصیه می شود چکاپ های دوره ای پزشکی را فراموش نکنند. در ادامه این مقاله قصد داریم به توضیح مختصر شایع ترین بیماری های بانوان بپردازیم و شما را تا حدودی با این بیماری ها آشنا سازیم.

بیماری های شایع زنان 

بیماری های دستگاه تناسلی انواع مختلفی دارد که عبارت است از: بیماری های التهاب لگن، زگیل تناسلی ، تبخال تناسلی، عفونت های ادراری و غیره.  از علائم بیماری های رایج دستگاه تناسلی می توان به مشاهده ترشحات غیر طبیعی، عفونت های ادراری و غیره نام برد. در صورت داشتن هر گونه علائم بهتر است به بهترین و مجرب ترین متخصص زنان و زایمان تهران یا شهر محل زندگی خود مراجعه نمایید. زیرا هر چقدر درمان را به تعویق اندازید شدت بیماری بیشتر شده و همین امر موجب می شود تا درمان سخت تر شود.

سرطان تخمدان

یکی دیگر از بیماری های شایع زنان که در ابتدایی بیماری بدون علامت است، بیماری سرطان تخمدان می باشد. از علائم بیماری سرطان تخمدان می توان به تکرر ادرار، درد در ناحیه شکم و زیر شکم، احساس خستگی مفرط، اخلال در بلع غذا و غیره اشاره نمود.

سرطان رحم

سرطان رحم یک بیماری ژنتیکی است که طبق تحقیقات انجام شده در جوانان بیشتر اتفاق می افتد. نشانه ی بیماری سرطان رحم؛ ترشحات غیر عادی از واژن، احساس درد شدید در ناحیه لگن، خونریزی های غیر متعارف و غیره می باشد.

سرطان پستان

سرطان پستان یکی از بیماری های شایع زنان است که شیوع این بیماری در زنان به نسبت مردان بیشتر است. علامت هایی که ممکن است نشان دهنده وجود سرطان سینه در بدن عبارت است از: تورم غدد لنفاوی، تغییراتی ایجاد شده در پوست، فرم پرتقالی شکل سینه خارج شده باشد، فرورفتگی نوک سینه به داخل و غیره می باشد. به این نکته هم توجه داشته باشید که اگر یکی از علائم بیماری هایی که در بالا ذکر شد را داشتید اضطراب نداشته باشید و نگرانی به خود راه ندهید، فقط درصورت مشاهده هریک از این نشانه ها لطفا در اسرع وقت به بهترین متخصص زنان و زایمان تهران یا شهر محل زندگی خود مراجعه کنید.

توضیحات دکتر ثناگو در خصوص اولویت بندی در درمان بیماری های زنان!

 

چسبندگی رحم

در داخل شکم، سطح غشا داخلی از لایه نرم سلولی پوشیده شده است که سروز نام دارد. سروز روی رحم، لوله های رحمی، کف لگن، روده ها را پوشانده است و  باعث می شود احشا روی هم بلغزند و به هم نچسبند. هر عاملی که باعث شود لایه ی سروزی آسیب ببیند باعث می شود احشا در مناطقی که آسیب دیده اند به هم بچسبند و اتصال غیر طبیعی ایجاد شود. چسبندگی رحم با توجه به اینکه در کدام ناحیه اتفاق افتاده باشد علائم متفاوتی را از خود نشان می دهد که شایعترین علامت این بیماری درد می باشد.

کیست تخمدان

از بیماری های شایع زنان بیماری کیست تخمدان می باشد. جالب است بدانید که، این بیماری انواع مختلفی دارد. به طور معمول تمامی زنان دارای دو تخمدان هستند که هر کدام از آن ها اندازه و شکل یکسان دارند. در صورتی مشاهده هر گونه علائمی همچون درد حین قاعدگی، درد در زیر شکم، قاعدگی نامنظم، خونریزی های غیر طبیعی و … بهتر است بدون اتلاف وقت به دکتر زنان و زایمان مراجعه نمایید.

تنبلی تخمدان

تنبلی تخمدان یکی از مهم ترین بیماری های شایع زنان است، که در دوره های سنی مختلفی دیده می شود. به طور معمول افرادی که به این بیماری مبتلا هستند قاعدگی های نامنظمی دارند و زمانی که بیماری شدت زیادی داشته باشد فرد به سختی با مصرف دارو می تواند سیکل ماهانه داشته باشد. جالب است بدانید که، بیماری تنبلی تخمدان یا تخمدان پلی کیستیک با بیماری کیست تخمدان کاملا متفاوت بوده و این بیماری یکی از عواملی است که می تواند موجب برهم زدن هورمون های جنسی زنان شود.

فیبروم رحم یکی از مهم ترین بیماری های شایع زنان

فیبروم رحم تغییراتی است که در بافت عضلانی رحم ایجاد می شود، این تغییرات منشا ژنتیکی دارند بدین معنا که اگر بیماری قرار است مبتلا به فیبروم شود، این فیبروم ها از دوران جنینی سلول هایش در بافت رحم فرد ایجاد می شود و بتدریج با بزرگ شدن رحم، تغییرات هورمونی، بلوغ و افزایش سن فیبروم ها آرام آرام بزرگ می شوند. در حقیقت فیبروم های رحمی با سونوگرافی قابل تشخیص هستند. دختران جوانی که مبتلا به فیبروم های رحمی هستند ترجیح داده می شود تا جراحی انجام نگردد، زیرا انجام جراحی و بخیه های حین جراحی می تواند بافت رحم را برای بارداری تحت تاثیر قرار دهد . به همین منظور فیبروم های رحمی با اندازه های ۶ – ۷ سانت در دختران جوان بهتر است که تنها تحت کنترل قرار گیرند .

ولی زمانی که فیبروم های رحمی در دختران جوان خیلی بزرگ باشد ، به دلیل اشغال کردن رحم باعث ایجاد فشار بر روی بافت رحم و خونریزی می شود، در این زمان بهترین درمان جراحی خواهد بود. تزریق آمپول های هورمونی موثر نخواهد بود و تنها راه درمان  این نوع از بیماری های شایع زنان جراحی است .

عفونت واژن 

وجود برخی باکتری ها در بدن انسان می تواند زمینه ابتلا به عفونت را فراهم نماید، لذا عدم رعایت بهداشت می تواند عرصه را برای ابتلا به عفونت های زنان را ایجاد کند. طبق تحقیقات انجام شده، تمامی افراد حداقل یکبار این بیماری را در زندگی خود تجربه کرده است، در این مواقع بایستی به جای هر گونه استرس به یک متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید تا با روش های درمانی مناسب به درمان بیماری خود بپردازید. وجود چند باکتری زمینه ابتلا به بیماری های شایع زنان مانند عفونت را فراهم می آورد که این نوع عفونت ها عبارت است از: کاندیدیاز، تریکومونیاز و واژینوباکتریال می باشد.

دکتر الهه ثناگو جراح و متخصص زنان و زایمان، با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها و جراحی های زیبایی زنان می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین جراح زیبایی زنان در تهران می توانید با شماره ۲۶۳۱۸۹۲۶ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر الهه ثناگو مراجعه نمایید.

پیشگیری از ابتلا به بیماری های شایع زنان

همان طور که می دانید پیشگیری بهتر از درمان است، همان طور که می دانید رژیم غذایی مناسب یکی از بهترین روش های پیشگیری از ابتلا به بیماری ها به شمار می آید. یکی از معضلات امروز اکثر افراد به ویژه خانم ها اضافه وزن و چاقی است، زیرا چاقی یکی از عوامل بیماری زا می باشد، باید از افزایش وزن جلوگیری کرده و قدمی هر چند کوچک در جهت کاهش وزن برداشت، داشتن فعالیت ورزشی و رژیم غذایی مناسب از عواملی است که می تواند کمک نمایید تا زندگی سالم را پیش بگیرید.

درمان بیماری های شایع زنان

درمان هر یک از بیماری های زنان با توجه به شرایط بیمار و شدت بیماری متفاوت است. برای رسیدن به نتیجه مطلوب، بهتر است به متخصص زنان و زایمان متبحر و با تجربه در حوزه درمانی مراجعه نمود. از آنجایی که شروع برخی از بیماری ها بدون علامت است، لذا بهتر است چکاپ های دوره ای و مراجعه به دکتر زنان و زایمان را فراموش نکنید.

کلام آخر

با توجه به رشد روز افزون انواع بیماری ها و ظهور درمان های متفاوت، باید حدالامکان از ابتلا به بیماری ها پیشگیری کرد و همچنین به توصیه پزشکان اهمیت و توجه نمود تا با مشکلات و بیماری درگیر نشویم. یک نکته بسیار مهم این است که؛ از روش های خود درمانی اکیداً خودداری کنید چون در غیر این صورت نه تنها کمکی به بهبود وضعیت سلامتی تان نمی کنید بلکه باعث تشدید بیماری تان می شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر و بررسی علائم بیماری های شایع زنان می توانید به بهترین متخصص زنان در تهران مراجعه نمایید.

دکتر الهه ثناگو متخصص زنان و زایمان

دکتر الهه ثناگو

جراح متخصص زنان زايمان و نازايی ـ لاپاراسكوپی، هيستروسكوپی
دكتر الهه ثناگو متخصص زنان زايمان نازايي دوره شش ساله پزشكي عمومي را در دانشگاه ايران به اتمام رساند
و سپس در سال ١٣٨٤ دوران تخصص خود را در رشته جراحي زنان و زايمان و نازايی به اتمام رسانيد.
سپس حدود دو سال دوران طرح خود را در استان كرمانشاه در خدمت رساني به مردم محروم
شهرستان گيلانغرب سپری كرد و پس از آن به تهران بازگشت .
ايشان دوره های كوتاه مدت و بلند مدت آموزش لاپارسكوپی و اندومتريوز را در خدمت اساتيد
بزرگی چون استاد عادل شروين در تهران، استاد البرزی در شيراز و پروفسور arnaud wattiez
در فرانسه گذرانده است .
سهامدار بیمارستان عرفان_نيايش

برچسب ها:
مقالات مرتبط
درمان خشکی واژن

درمان خشکی واژن

از جمله بیماری های شایع زنان خشکی واژن است که به دلیل افزایش سن و تغییرات بسیار زیاد در سطح هورمون های جنسی رخ می دهد. این...

چسبندگی رحم

چسبندگی رحم

از جمله بیماری هایی که می تواند رحم را درگیر نماید ، چسبندگی رحم است. رحم یکی از ارگان های بسیار حیاتی در بدن زن است که هر...

فیبروم رحم

فیبروم رحم

فیبروم رحم بیماری شایعی است که بسیاری از زنان به این بیماری مبتلا هستند و عاملی است که سبب استرس بسیاری از افراد شده است....

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۱۱ دیدگاه ها
 1. سلام خانم دکتر کسی که چند ماه دائم عفونت داره و دارو مصرف میکنه ولی هنوز خوب نشده دلیلش چی هست و باید چه کار کنم تا زودتر خوب بشم ؟ ممنون میشم جواب بدید

  پاسخ
 2. سلام خانوم دکتر خسته نباشین. علائمی مثل دل درد، تهوع،تب ولرز،درد قاعدگی و خونریزی شدید
  (نسبت ب قبل شدید تره) ولی زمان عادت دقیقه
  همچنین اسهال
  مربوط به بیماری های عفونی رحم میشه؟ علائم چه بیماری یا مشکلی ممکنه باشه. بخاطر شرایط کرونایی مراجعه به دکتر مشکله ممنون میشم راهنمایی کنین. تشکر

  پاسخ
  • سلام
   احتمال دارد این علائم به دلیل ابتلا به عقونت رحم باشد و همچنین ممکن است به دلیل مسائلی دیگر اتفاق افتاده باشد. لذا حتما می بایست فرد معاینه شده و سپس جهت تشخیص دقیق تر سونوگرافی انجام شود.

   پاسخ
 3. سلام خسته نباشید من یه دختر ۱۷ ساله هستم از چند سال پیش تاحالا درد زیر دل داشتم یعنی چیزی که نزدیک شکمم میشه واکنش نشون میدم از سه ماه پیش علاوه بر اون درد واژن هم دارم یهنی وقتی میشینم خیلی زیاد تر میشه وقتی گرم میکنم دردش آروم میشه
  میشه کمکم کنید

  پاسخ
  • سلام
   جهت بررسی و تشخیص قطعی نیاز به انجام سونوگرافی می باشد، لذا بهتر است به متخصص زنان مراجعه نمایید تا تحت کنترل و درمان قرار گیرید.

   پاسخ
 4. سلام وقت بخیر
  ببخشید یک سوال داشتم من فکر می کنم مدتی چیزی دررحمم باد کرده وکمی حالت تهوع دارم
  ونزدیک ۲ سال هست که پریود نمیشم ویائسه شدم

  پاسخ
  • سلام
   بروز این مسئله می تواند به دلایل مختلفی انجام شود، جهت تشخیص قطعی بهتر است به متخصص زنان جهت معاینه مراجعه نمایید.

   پاسخ
 5. من تویه واژنم یه چیزی کوتاه درومده و توش خالی نیست،من یه نوجوونم و روم نمیشه به مامانم بگم،میشه لطفا کمکم کنین

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   تشخیص بدین صورت امکان پذیر نخواهد بود. بهتر است برای سلامتی خود با والدین یا خواهر خود مطرح نموده و به متخصص زنان مراجعه نمایید.

   پاسخ
 6. باسلام وخسته نباشید خدمت شمابنده قبلاً اچ پی وی داشتم ولی چند روز قبل آزمایش اچ پی وی ژنوتایپ وپاپ اسمیر به طور همزمان دادم که جواب آزمایش اچ پی وی ژنوتایپ منفی وجواب پاپ اسمیر طبیعی هستش میخواستم بدونم قبل از انجام نمونه گیری حتی اگر یکی از کارهای زیر را انجام داده باشم می‌تونه باعث منفی شدن آزمایش اچ پی وی من بشه درصورتی که هنوز اچ پی وی داشته باشم؟. خودداری از مقاربت و هرگونه فعالیت جنسی، دوش واژن یا مصرف داروهای واژینال یا ژل‌ها، کرم‌ها یا کف منی‌کش به مدت دو روز قبل از آزمایش

  انجام ندادن آزمایش در دوره قاعدگی، البته آزمایش هنگام عادت ماهانه قابل انجام است، اما خارج از این دوره نمونه سلولی بهتری جمع‌آوری می‌شود.

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز خیر ارتباطی ندارد

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *