(021)26318926 - (0936)1920441
تهران، مجيديه شمالی، ميدان ملت، خيابان قليچ خانی، پلاك ١٠٠
خانه » بارداری و زایمان » آزمایش آمنیوسنتز در بارداری
مدت زمان مطالعه 6 دقیقه

آزمایش آمنیوسنتز در بارداری

نوبت دهی و مشاوره آنلاین دکتر الهه ثناگو
مدت زمان مطالعه 6 دقیقه

لزوم انجام آزمایش آمنیوسنتز در بارداری

 

 

یکی از موضوعاتی که ذهن مادران باردار را به خود مشغول ساخته این است که آیا انجام آزمایش آمنیوسنتز یا کشیدن مایع دور جنین برای تمام خانم ها الزامی است؟

بایستی گفت برای تمامی افراد الزامی نیست، خوشبختانه روش های غیرتهاجمی در مورد بارداری بسیار پیشرفت کرده است و متخصصین برای تشخیص می توانند از آن ها استفاده نمایند.

در حقیقت این روش ها از طریق آزمایش خون انجام می شود. سندرم داون و دو مورد از مشکلات ژنتیکی شایع جنینی را بررسی می نمایید.

در هفته یازده تا سیزده غربالگری سه ماهه اول دوران بارداری انجام می شود و بررسی لازم در خصوص ژنتیک و سندرم داون صورت می گیرد و در نهایت اگر این آزمایش ها مشکوک باشد یا مشکلی وجود داشته باشد، سپس بایستی تست سل فری (آزمایش NIPT) انجام شود که خوشبختانه از طریق خون مادر قابل انجام است.

اگر تست سل فری مشکوک باشد و نتیجه آن مشخص شود تا جنین مشکل دارد، در نهایت مرحله آخر انجام آزمایش آمینوسنتز به مادر پیشنهاد می شود و برای او انجام می گردد.

آزمایش آمینوسنتز در بارداری

آزمایش آمینوسنتز در بارداری

انجام آزمایش آمینوسنتز به چه صورت است؟

آزمایش آمینوسنتز یک روش تهاجمی است بدین صورت که سوزن از طریق شکم وارد مایع آمینوتیک جنین می شود و حدود ده سی سی از مایع دور جنین کشیده می شود و آن مایع که حاوی سلول های جنین است بررسی می گردد و در نهایت تشخیص قطعی برای مشکلات ژنتیکی ارائه می شود. پس از آن تصمیم گیری های لازم برای انجام سقط جنین صورت می گیرد.

در نهایت بگوییم که انجام آزمایش آمینوسنتز برای تمامی مادران باردار انجام نمی شود، مگر در مواقعی که در غربالگری مشکلاتی برای بیمار به وجود آید در این صورت انجام این آزمایش لازم خواهد بود.

در چه مواقعی انجام آزمایش آمینوسنتز ضروری است؟

انجام آزمایش آمینوسنتز با توجه به شرایطی ضروری خواهد بود که بهتر است در ابتدایی بارداری انجام شود. به طور مثال: افرادی که سن بالای چهل سال دارند یا افرادی که بچه های قبلی آن ها سندرم داون بودند و یا در خانواده از نظر سندرم خیلی ریسک بالایی دارند، در این موارد می توان از ابتدایی بارداری این آزمایش انجام شود.

خوشبختانه با پیشرفت علم و روش های موجود تست سل فری وجود دارد که این تست می تواند به تشخیص بیماری کمک نمایید، که در صورت وجود مشکل می توان اقدام تهاجمی را برای بیمار انجام داد.

آیا انجام آزمایش آمینوسنتز خطرناک است؟

آمینوسنتز یک روش تشخیصی بسیار دقیق است. مایع اطراف جنین حاوی سلول های پوستی و پوششی جنین است که به طور دقیق این نوع سلول ها از خود جنین هستند. انجام آزمایش آمینوسنتز بسیار دقیق و تشخیص آن صد در صد خواهد بود اما چرا این روش تشخیصی برای جنین خطرناک است؟

به دلیل آنکه پزشک از طریق یک سوزن وارد محوطه جنین می شود، ممکن است گاهی از طریق ناحیه ای که سوزن وارد جنین می شود عفونت به جنین منتقل شود یا حتی در مواردی سبب کم شدن حجم مایع آمینوتیک شود.

همچنین به دلیل استرسی که مادر خواهد داشت، گاهی احتمال سقط جنین و یا لکه بینی وجود دارد. حتی گاهی اوقات در صورتی که این آزمایش با دقت و ماهرانه انجام نشود می تواند سبب آسیب به اندام های جنین شود، یا به بندناف برخورد کن و عوارض جنینی ایجاد نمایید.

در نهایت بگوییم با وجود اینکه آزمایش آمینوسنتز یک روش تشخیصی بسیار دقیق است اما احتمال وجود خطرات احتمالی و ریسک سقطی تا حدود چند درصد کم وجود خواهد داشت.

به همین خاطر در ابتدایی امر ترجیح داده می شود، از روش های کم تهاجمی استفاده شود تا در صورتی که اگر در سلامت بیمار همچنان شک های وجود داشت در نهایت پس از مطلع ساختن بیمار از وجود خطرات احتمالی و ریسک خطر سقط در نهایت آزمایش آمینوسنتز انجام شود.

آزمایش آمینوسنتز به چند طریق انجام می شود؟

پس از آنکه مایع آمینوسنتز کشیده شد، بلافاصله مایع آمینوسنتز به آزمایشگاه فرستاده می شود. لازم است بدانید که آزمایش به چند طریق بر روی مایع آمینوسنتز انجام می شود.

روش اول، یک روش تست سریع است که در کوتاهترین زمان ممکن حدود 72 ساعت انجام می شود و جواب آزمایش نسبتا قطعی خواهد بود.

اما روش دیگر تشخیصی کشت سلولی است که سلول ها در محیط کشت قرار گرفته و اجازه داده می شود تا کشت صورت گیرد و سپس بررسی های لازم صورت گیرد. این روش دقیق ترین روش تشخیصی است ولی مدت زمان آن نسبت به روش اول کمی طولانی تر خواهد بود و مدت زمان انجام این آزمایش حدود ده تا دوازده روز به طول خواهد انجامید.

بهترین زمان انجام آمینوسنتز

درحقیقت نمی توان در هر زمان اجازه انجام این آزمایش را داد ولی می توان گفت؛ بهترین زمان برای انجام مایع آمینوسنتز اتمام شانزه هفته می باشد.

حتما بایستی بیمار شانزده هفته را به اتمام رسانده باشد تا جنین و محوطه آن بزرگ شده باشد و همچنین مایع آمینوتیک به اندازه متناسب رسیده باشد تا احتمال عوارض را پس از انجام آزمایش آمینوسنتز کاهش دهد.

از آنجایی که زمان مناسب برای سقط جنین تا هفته بیستم خواهد بود به همین خاطر تا اتمام هفته شانزده تنها می توان آزمایش آمینوسنتز را انجام داد و تنها سه هفته زمان خواهیم داشت تا نتیجه آزمایش را بررسی نماییم تا در صورت لزوم تصمیم برای سقط جنین گرفته شود.

افرادی که سابقه سندرم های ژنتیکی و سندرم داون را در خانواده، خود یا فرزند قبلی داشته اند، حتما بایستی این موضوع را با متخصص زنان و زایمان را مطرح نمایند تا پس از تست های تشخیصی آزمایش آمینوسنتز سریع تر انجام شود تا این زمان را از دست ندهیم زیرا گاهی اوقات ممکن است نیاز به سقط جنین باشد که در این صورت هر چقدر سن جنین پایین تر باشد این امر بسیار با سهولت بهتری انجام می شود و از لحاظ روحی و روانی بیمار در شرایط بهتری خواهد بود.

 کلام آخر

در نهایت بگوییم بیمارانی که آزمایش آمینوسنتز را انجام می دهند براسا شرایط نیاز به آنتی بیوتیک خواهند داشت و همچنین بایستی تا چند روز استراحت نموده و در آرامش کامل بدون هیچ گونه استرسی باشند.

در صورتی که فرد با علائمی همچون دردهای شکمی، تب و لرز یا مشکلات دیگری همچون خونریزی مواجهه شود حتما بایستی به منظور پیشگیری از اتفاقات و عوارض دیگر پزشک خود را مطلع سازد تا اقدامات لازم انجام شود.

 بیمارانی که گروه خونی منفی دارند و گروه خونی همسر آن ها مثبت است حتما بایستی پس از انجام آزمایش آمینوسنتز آمپول روگام تزریق نمایند تا احتمال عوارض همانند زردی در جنین کاهش یابد.

راه های ارتباطی با دکتر الهه ثناگو:

صفحه اینستاگرام: drelahesanagoo
شماره تماس: ۲۶۳۱۸۹۲۶

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به بهترین جراح زیبایی زنان در تهران مراجعه نمایید.

(Visited 26,870 times, 1 visits today)
دکتر الهه ثناگو متخصص زنان و زایمان

دکتر الهه ثناگو

جراح متخصص زنان زايمان و نازايی ـ لاپاراسكوپی، هيستروسكوپی
دكتر الهه ثناگو متخصص زنان زايمان نازايي دوره شش ساله پزشكي عمومي را در دانشگاه ايران به اتمام رساند
و سپس در سال ١٣٨٤ دوران تخصص خود را در رشته جراحي زنان و زايمان و نازايی به اتمام رسانيد.
سپس حدود دو سال دوران طرح خود را در استان كرمانشاه در خدمت رساني به مردم محروم
شهرستان گيلانغرب سپری كرد و پس از آن به تهران بازگشت .
ايشان دوره های كوتاه مدت و بلند مدت آموزش لاپارسكوپی و اندومتريوز را در خدمت اساتيد
بزرگی چون استاد عادل شروين در تهران، استاد البرزی در شيراز و پروفسور arnaud wattiez
در فرانسه گذرانده است .
سهامدار بیمارستان عرفان_نيايش

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *