ساعات کاری : شنبه الی پنجشنبه با تعیین وقت قبلی
(021)26318926 - (0936)1920441

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی چیست ؟

جراحی باز بهتر است یا عمل لاپاراسکوپی ؟

هزینه لاپاراسکوپی بیشتر است یا جراحی باز ؟

آیا انجام لاپاراسکوپی درد دارد ؟

درصد موفقیت لاپاراسکوپی چقدر است ؟

آیا انجام لاپاراسکوپی عوارض دارد ؟

در این مقاله می خواهیم به صورت کامل در مورد لاپاراسکوپی ونکات مهم آن صحبت کنیم .

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی چیست ؟

لاپاراسکوپی یک شیوه جدید جراحی  در رشته زنان است  که در چند سال اخیر خیلی از متخصصین از این روش برای درمان استفاده می کنند. یک متخصص زنان خوب لازم است در این زمینه  تبحر و تکنیک جراحی داشته باشد . در صورتی که لاپاراسکوپی توسط فردی با تجربه انجام شود می تواند درمان بسیار موفق و مفید باشد و جایگزین مناسب برای روش های قدیمی جراحی باز محسوب شود. در جراحی های باز بیمار بعد از درمان بسیار درد داشت و دوره نقاهت طولانی تری را می بایست طی می کرد.

جراحی لاپاراسکوپی چگونه انجام می شود ؟

چند سوراخ کوچک روی شکم ایجاد می کنیم سوراخ اصلی که از طریق آن دوربین داخل شکم می شود ناف است . از طریق ناف شکم با گاز پر می شود و به راحتی تصاویر داخل شکم روی صفحه ی مانیتور نشان داده می شود و ما می توانیم به کمک ابزار شروع به کار کنیم .

یک مسئله ی مهم در لاپاراسکوپی این است که به دلیل اینکه با دوربین داخل شکم را مشاهده می کنیم بنابراین بزرگ نمایی داریم و خیلی راحت تر می توانیم داخل شکم را بررسی کنیم و دقت کار پزشک بالا تر می رود. در صورتی که کوچک ترین ضایعه در ناحیه ای که عمل صورت می گیرد وجود داشته باشد قابل تشخیص و درمان است .

لاپاراسکوپی از وسایل ظریفی که داخل شکم استفاده می شود کمک گرفته می شود و باعث می شود آسیب کمتری به بافت ها وارد شود و عوارض کمتری خواهد داشت .

چه افرادی کاندید مناسب جراحی لاپاراسکوپی هستند ؟

لازم است بدانید هر فردی کاندید مناسب لاپاراسکوپی نیست و نیاز است بیماری که به متخصص زنان مراجعه می کند یک بررسی کلی در مورد آن صورت بگیرد تا ببینیم چه روشی برای بیمار مناسب تر است .

 • بیمار باید از نظر قلبی، عروقی و ریوی بررسی شده باشد . زیرا در لاپاراسکوپی داخل شکم بیمار گاز زده می شود و پوزیشن بیمار به حالت برعکس قرار می گیرد، ممکن است فشار بر روی قلب و عروق وارد شود بنابراین لازم است حتماً بیمار از لحاظ سوابق بیماری بررسی های لازم انجام شود.
 • داروهایی که بیمار مصرف می کند باید بررسی شود .

 اقدامات قبل و بعد از جراحی لاپاراسکوپی

اقدامات قبل و بعد از جراحی لاپاراسکوپی بستگی به نوع جراحی که قرار است برای بیمار انجام شود دارد بنابراین لازم است یک سری هشدارهایی به بیمار داده شود .

در لاپاراسکوپی یک عارضه ای که امکان دارد به وجود آید عارضه ی لخته خون (لخته های داخل عروق پا) است . به دلیل پوزیشن که بیمار به هنگام لاپاراسکوپی می گیرد و فشاری که به بیمار وارد می شود ممکن است بیمار بعد از لاپاراسکوپی دچار لخته های داخل عروق پا ، آمبولی و یاحتی خونریزی شود .

 • لازم است از بیمار حتماً نوع داروهایی که قبلاً استفاده کرده است پرسیده شود .
 • نوشیدن چای سبز به مقدار زیاد بعد از لاپاراسکوپی بیمار را مستعد به خونریزی می کند
 • از دیگر موارد میتوان به خوردن سیر  آسپرین، ویتامین ها  و … اشاره کرد .
 • بهتراست از یکی دو هفته قبل از عمل لاپاراسکوپی از خوردن داروها و یا خوردن مواد گیاهی که ضروری نیست پرهیز شود.
 • از چند روز قبل از عمل لاپاراسکوپی لازم است بیمار حتماً غذاهای سبک مصرف کند .

دکتر الهه ثناگو جراح و متخصص زنان و زايمان، با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها و جراحی های زیبایی زنان می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین جراح زیبایی زنان در تهران می توانید با شماره ۲۶۳۱۸۹۲۶ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر الهه ثناگو مراجعه نمایید.

اقدامات حمایتی حین جراحی لاپاراسکوپی

 • جوراب هایی ضد آمبولی هستند و لازم است بیمار قبل از عمل لاپاراسکوپی لازم تهیه کند و روز عمل  بپوشد .
 • ما خودمان روز عمل بر روی پای بیمار جوراب هایی می بندیم که حالت ماساژ بر پا را دارد تا لخته ی عروقی بر روی پا ایجاد نشود.
 • زمان عمل باید توسط متخصص زنان کوتاه باشد زیرا هر چه زمان عمل طولانی تر شود عوارض بیشتر خواهد بود.
 • انجام لاپاراسکوپی تکنیک خاصی می خواهد زمانی که می خواهیم داخل شکم سواخ ها را ایجاد کنیم باید مراقب باشیم تا آسیببی به ارگان های حیاتی بیمار وارد نشود.

فواید جراحی لاپاراسکوپی

همان طور که گفته شد اکثر بیماری های زنان را می توان با لاپاراسکوپی درمان کرد به خصوص کیست های تخمدان، فیبروم های رحمی، چسبندگی ها و مشکلاتی که داخل لگن به وجود آمده است، همچنین آندومتریوز که تشخیص و درمان اصلی آندومتریوز با لاپاراسکوپی است .

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی

چرا از لاپاراسکوپی استفاده می کنیم ؟

در رشته زنان همان طور که می دانید ما با رحم، لوله های رحم و تخمدان ها سر و کار داریم که ارگان های حیاتی برای خانم ها هستند زیرا باعث باروری و تولید مثل می شوند و باید خیلی با ظرافت و با لطافت برخورد کنیم .

 در لاپاراسکوپی به دلیل این که دست وارد نمی شود و از ابزار های ظریف داخل شکم استفاده می شود کمترین آسیب را می توانیم بزنیم و هرچه دستکاری روی تخمدان ها، لوله ها و … کمتر باشد چسبندگی های بعد از عمل کمتر می شود در نتیجه احتمال نازایی و ناباروری بعد از عمل کمتر خواهد بود و این مسائلی است که برای بیمار بسیار مهم است.

مراقبت بعد از عمل لاپاراسکوپی

 • مهم ترین مساله ای که بیمار باید در جریان کامل باشد این است که داخل شکم گاز پر می شود و بعد از عمل لاپاراسکوپی خارج می شود. بعد از عمل مقداری از گاز داخل شکم باقی می ماند نکته ی مهم این است که بیمار حتماً باید بعد از لاپاراسکوپی قدم بزند و نفس های عمیق بکشد.
 • لازم است جوراب هایی ضد آمبولی را تا دوهفته استفاده کنند .
 • بعد از لاپاراسکوپی بیمار ها خیلی درگیر نیستند زیرا دردی ندارند و حالشون خوب است و خیلی سریع می توانند مرخص شوند و به زندگی عادیشان برگردند .

چرا درد در جراحی لاپاراسکوپی کمتر از جراحی باز است ؟

وقتی اعصاب حسی پوست بیمار آسیب ببیند بیمار درد دارد در عمل های باز ما مجبور هستیم برش نسبتاٌ بزرگی را روی پوست دهیم وخیلی از اعصاب حسی امکان دارد صدمه ببیند به صورت تقریبی می توان گفت که دو سوم درد به دلیل پاره شدن اعصاب حسی پوست است، اما در لاپاراسکوپی چند سوراخ بر روی شکم بیمار زده می شود و قطر آن ها حداکثر یک سانت است بنابراین بافت بدن بیمار خیلی آسیب نمی بیند.

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی

هزینه جراحی لاپاراسکوپی

در لاپاراسکوپی از یک سری وسایل که داخل شکم بیمار وارد می شود استفاده می کنیم و این عمل نسبت به جراحی باز یک مقدار بالاتر است زیرا وسایلشان گران تر است .البته بعضی از بیمه ها یک سری از این وسایل را ساپورت می کنند .

نتیجه جراحی لاپاراسکوپی

توصیه ما به بیماران این است که به دلیل هزینه خیلی در روند درمان تغییری ایجاد نکنند زیرا ما یک هزینه ی کوتاه مدت داریم و یک هزینه ی بلند مدت، هنگامی که بیمار بتواند سریع مرخص شود و به زندگی روزمره خود برسد در وقت و هزینه خود در آینده صرفه جویی کرده است و یا با لاپاراسکوپی یک دختر خانم بعداً دچار نازایی نمی شود.بنابراین  نیاز است ما آینده خود را ببینیم تا آینده ی زیباتری داشته باشیم .

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به بهترین جراح زیبایی زنان در تهران مراجعه نمایید.

پاسخ

شانزده − یازده =