(021)26318926 - (0936)1920441
تهران، مجيديه شمالی، ميدان ملت، خيابان قليچ خانی، پلاك ١٠٠
دکتر الهه ثناگو » بیماری های زنان » آنچه دختران باید در مورد پرده بکارت بدانند
مدت زمان مطالعه 24 دقیقه

آنچه دختران باید در مورد پرده بکارت بدانند

نوبت دهی و مشاوره آنلاین دکتر الهه ثناگو
مدت زمان مطالعه 24 دقیقه

پرده بکارت بافتی است حاوی دو لایه مخاط و یک لایه فیبری در وسط آن می باشد، که این بافت در جلوی ورودی واژن قرار گرفته است. در واقع پرده بکارت کار خاصی را انجام نمی دهد و زمانی که اولین دخول به داخل واژن انجام شود این پرده پاره می شود. پاره شدن پرده بکارت در برخی موارد با خونریزی اندکی همراه است، این پرده بخاطر خاصیت بافت فیبری که دارد، خونرسانی خیلی زیادی ندارد و فقط یک مقدار روی لایه مخاطی خونرسانی دارد، لذا پارگی آن مشخص نمی کند که خونرسانی خیلی زیاد است یا خیر.

برخی اوقات ممکن است اولین دخول به واژن بسیار شدید باشد و سبب گردد تا پرده عمیقا پاره شود و حتی جدارهای واژن را با خود پاره نمایید، که در چنین شرایط خونریزی بسیار زیادی خواهیم داشت، مانند بعضی از مواقع که حتی بیمار بایستی برای ترمیم نواحی پارگی نیاز به جراحی خواهد داشت.

به طور معمول در اکثریت مواقع پرده بکارت خونریزی زیادی ندارد، موردی که از زمان قدیم بوده است که پارچه بایستی به طور کامل خونی شود چنین موردی با خرافات عجین شده است، البته شاید به دلیل طریقه تماس جنسی در آن زمان بوده که مقداری وحشیانه تر انجام می شد و پارگی را در نواحی دیگری داشته است ولی در روزگار جدید نیازی به خونریزی بسیار زیادی نیست و تنها مقدار خونابه ای که پس از دخول دیده شود، این نشان دهنده ی سالم بودن پرده و پاره شدن پس از دخول خواهد بود.

پرده بکارت

انواع پرده بکارت

فهرست محتوا نمایش

پرده بکارت یک بافت از جنس فیبروزی و مخاطی است، در واقع بیشتر این بافت متشکل از لایه مخاطی است که در هر دو سمت بیرونی و خارجی با مخاط پوشیده شده است. این پرده در ورودی واژن قرار گرفته است. در واقع پرده بکارت یک نوع بافت است و با ورود یک شی به داخل واژن این بافت آسیب ببیند که در معاینه مشخص می گردد.

پرده بکارت حلقوی

شایع ترین نوع پرده بکارت، حلقوی است و حدود 90 تا 95 درصد زنان پرده بکارت حلقوی دارند. در واقع این بافت بدین شکل است که به صورت لایه ای گرد در قسمت ورودی واژن قرار گرفته است که در وسط آن حفره ای وجود دارد و از این حفره ترشحات و خون قاعدگی خارج می شود.

پرده-بکارت-حلقویپرده های حلقوی به اشکال مختلفی می باشند، به طور مثال آن حفره می تواند خیلی کوچک باشد و بافت پرده بیشتر باشد و گاهی برعکس می باشد بدین صورت که حفره بسیار بزرگ بوده و بافت به صورت حلقه بسیار باریک در اطراف آن قرار دارد.

فرم دیگر پرده بکارت حلقوی بدین صورت است که حفره فرم بیضی شکل دارد و این فرم بیضی می تواند حالت افقی یا عمودی داشته باشد. گاهی اوقات لبه های پرده که به صورت یک حلقه است، این پرده در بعضی لبه ها که معمولا در نواحی تحتانی خیلی بالا آمده و ضخیم باشد. لذا انواع مختلفی از پرده بکارت حلقوی وجود دارد.

 

پرده بکارت سپتیت

پرده-بکارت-سپتیت

نوع دیگر پرده بکارت پس از حلقوی که شایع ترین فرم می باشد، سپتیت خواهد بود. این نوع پرده بدین صورت است که همان حلقه در پرده وجود دارد ولی وسط آن یک بافت دیگری قرار دارد که سبب می شود تا آن حفره به دو قسمت تقسیم گردد.

 

 

پرده بکارت کریبریفرم

پرده-بکارت-کریبریفرم

 

نوع دیگری از پرده بکارت وجود دارد که بدان کریبریفرم گفته می شود و این نوع پرده ناشایع است ولی وجود دارد. در حقیقت این نوع پرده بکارت در اصطلاح عامیانه با نام غربالی یا آبکشی شناخته می شود و این بافت کاملا ورودی واژن را گرفته و در آن حفرات ریزی وجود دارد، که از این حفرات خون قاعدگی یا ترشحات خارج می شود.

 

از میان انواع پرده بکارت دو نوع بسیار شایع حلقوی که 99 درصد این نوع پرده را دارند و نوع دیگری از پرده سپتیت می باشد. نوع های دیگری وجود دارد که افراد در زمان مراجعه آن ها را نام می برند بایستی گفت این نوع پرده های بکارت علمی نیست و تنها انواع ذکر شده صحت داشته و علمی می باشد.

پرده بکارت مسدود

پرده بکارت مسدودگاهی اوقات به صورت ژنتیک در زمان تشکیل پرده بکارت حفره آن تشکیل نمی شود و حفره در پرده بکارت به هر فرمی بایستی وجود داشته باشد تا ترشحات و خون قاعدگی از آن خارج شود. گاها پیش می آید که این حفره ایجاد نمی شود و کاملا یک بافت ورودی واژن را مسدود می کند و ترشحات و خون قاعدگی نمی تواند از آن خارج شود.

هنگامی که فرد به سن بلوغ می رسد و عادت ماهانه را تجربه می کند این خون قاعدگی از رحم خارج نمی شود و وارد واژن شده و پشت پرده باقی می ماند که در چنین شرایطی فرد دردهای قاعدگی را دارد ولی به دلیل مسدود بودن پرده بکارت خون قاعدگی یا ترشحات خارج نمی شود و به تدریج علائم برای بیمار آغاز می گردد.

 

درمان پرده بکارت مسدود

زمانی که پرده بکارت مسدود باشد خون قاعدگی نمی تواند خارج شود، دردهای قاعدگی و عادت ماهانه هر ماه اتفاق می افتد ولی امکان خروج آن وجود ندارد. در نهایت بتدریج هر ماه فضای داخلی واژن با خون پر می شود و سپس وارد رحم می گردد. حتی اگر در چنین شرایطی تشخیص داده نشود از رحم وارد لوله های رحمی می شود و به داخل شکم انتقال پیدا می کند که این مورد بسیار خطرناکی است.

به طور معمول در همان مراحل اولیه به دلیل دردهای شدید قاعدگی پیش می آید، والدین دختر خود را برای درمان به متخصص زنان می برند که در چنین شرایطی پرده بکارت به صورت متورم به سمت بیرون دیده می شود و کاملا بدون تشخیص است.

ولی گاهی اوقات که به پزشک مراجعه نمی کنند و این موجب می شود تا خون به داخل واژن و تا نهایتا به داخل لگن انتقال پیدا کند و این مورد با عوارض بسیار خطرناکی همچون چسبندگی همراه خواهد بود و همچنین از لحاظ بهداشت و عفونی خیلی خطرناک است و حتما بایستی تشخیص داده شود و درمان شود.

درمان پرده مسدود بسیار ساده است و معمولا درمان در اتاق عمل با یک بیهوشی کوتاه مدت انجام می گردد تا فرد هیچ گونه دردی را احساس نکند و پرده به صورت صلیبی دو برش بر روی آن ایجاد می شود تا پرده باز شود و خون خارج می گردد، که در نهایت دردهای فرد بهبود می یابد.

آیا امکان دارد پرده بکارت سالم باشد و خونریزی وجود نداشته باشد؟

پرده-بکارت-سالم-و-پاره

 

همان طور پرده بکارت انواع مختلفی وجود دارد احتمال اینکه پرده بکارت سالم باشد ولی خونریزی پس از آن نداشته باشیم، طبیعی خواهد بود. همان طور که ذکر شد پرده های حلقوی به صورت یک حلقه بوده و در وسط آن حفره ای وجود دارد زمانی که به صورت طبیعی این حفره بسیار بزرگ باشد، پرده بسیار نازک و کوچک است و با وجود اینکه سالم می باشد ولی حجم پرده کم خواهد بود و در این صورت ممکن است با دخول خونریزی بسیار کم و حتی در موارد اصلا خونریزی وجود نداشته باشد. البته این مورد بستگی به شرایط دخول هم دارد که چقدر به آرامی دخول انجام شود که این پرده بیش از حد خود را باز می کند تا پرده نمای ارتجاعی را پیدا کند.

این امر سبب می شد در زمان های گذشته برای خانواده ها بسیار مسئله ساز باشد و برای همین توصیه می شود در صورتی که این موضوع برای شما و خانواده همسرتان اهمیت دارد یک گواهی پرده بکارت از متخصص زنان و زایمان خود داشته باشید و در خصوص نوع پرده و میزان خونریزی خود مشورت داشته باشید، تا در آینده برای شما مشکلی ایجاد نشود.

آیا ممکن است پرده بکارت با رابطه جنسی پاره نشود؟

گاهی اوقات ممکن است افراد اظهار کنند که پرده بکارت سفتی دارند و حتی با داشتن رابطه جنسی باز و پاره نمی گردد. در واقع این نوع پرده ها جز پرده بکارت حلقوی است و فرم آن بدین صورت است که آن بافت بالا بوده و قسمت انتهای آن ضخیم می باشد.

معمولا در این نوع پرده بکارت است که فرد نمی تواند به راحتی تماس جنسی داشته باشد. زیرا این بافت پرده است که بسیار بالا آمده و این بافت حاوی عصب و مخاط بوده و همچنین دردناک است و فرد نمی تواند تماس جنسی داشته باشد.

به طور معمول این نوع پرده ها از جنس فیبر بوده و به دلیل سفتی و ضخامت بسیاری که دارند با تماس جنسی باز نخواهند شد، به همین خاطر احتمال دارد با بی حسی موضعی در مطب پرده باز شود تا بیمار بتواند به راحتی نزدیکی داشته باشد.

آیا با وجود پرده بکارت سالم بارداری امکان پذیر است؟

بایستی گفت با وجود پرده بکارت سالم امکان بارداری وجود دارد زیرا اسپرم خاصیت شناکردن دارد و حرکت می کند و مایع منی که همراه با اسپرم بر روی بدن یا بر روی پرده و ناحیه تناسلی ریخته شود. مایع از طریق حفره وسط پرده بکارت به سمت داخل واژن کشیده شود و در نهایت به سمت بالا کشیده گردد.

لازم به ذکر است، بارداری تنها در موقعی صورت می گیرد که مایع منی دقیقا بر روی ناحیه تناسلی ریخته شده باشد و وجود این مایع در دیگر نواحی بدن موجب بارداری نخواهد شد.

محل قرارگیری پرده بکارت

پرده بکارت در ورودی واژن قرار دارد بدین معنا که پرده بکارت در جلوترین قسمت واژن است و پس از آن لوله واژینال شروع می شود، پرده بکارت قرار دارد. لذا هر نوع نزدیکی که به سمت پرده بکارت که دردناک باشد و پرده را تحت فشار قرار دهد، می تواند پرده را پاره نمایید یا موجب گشادی پرده بکارت شده و آن میزان خونریزی اندک با دخول کامل رخ ندهد و در مواردی حتی ممکن است فرد متوجه پارگی پرده بکارت نشود.

پرده های ارتجاعی در برخی موارد پرده های هستند که فشار های کوچک بر روی آن ها وارد شده و به نسبت حالت طبیعی باز تر شده است، البته این مورد بدین معنا نیست که پرده ارتجاعی یک پرده دست خورده است بلکه پرده های ارتجاعی را قبل از آنکه هیچ گونه دستکاری بر روی آن انجام شود می توان مشاهده نمود.

ولی پرده سالم را در صورتی که دستکاری کنید و بر روری آن فشار وارد نمایید به آن حالت ارتجاعی می دهید و در چنین شرایطی خونریزی اتفاق نمی افتد.

آیا فعالیت های ورزشی منجر به آسیب پرده بکارت می شود؟

یکی از سوالات شایع در میان افراد این است که آیا با انجام فعالیت های ورزشی همچون دوچرخه سواری، دومیدانی، شنا کردن و… امکان پارگی وجود دارد، بلکه بهتر است بدانید که امکان پارگی با انجام فعالیت های ورزشی وجود ندارد. به هر حال این پرده یک بافت است و این بافت با هر فعالیت پاره نخواهد شد مگر اینکه یک شی وارد ناحیه واژن شود.

پرده بکارت تنها با فشار مستقیم این ناحیه و با ورود شی شامل آلت تناسلی و هر نوع شی دیگر پاره خواهد شد. انگشت هم یک نوع شی به حساب می آید که با ورود آن به ناحیه تناسلی امکان آسیب به پرده بکارت وجود خواهد داشت و به دلیل قطر کمی که دارد ممکن است تا موجب پارگی پرده نشود ولی می تواند آسیب ها و خراشیدگی های روی پرده ایجاد نماید که در معاینه متخصص زنان و زایمان متوجه آن خواهد شد.

برای آگاهی در خصوص فعالیت ورزشی و آسیب به پرده بکارت به صحبت های دکتر ثناگو گوش سپارید.

آیا ممکن است ضخامت پرده بکارت بسیار زیاد باشد و نتوان هیچ نوع دخولی انجام داد؟

بایستی گفت در مواردی ممکن است پرده بکارت به قدری ضخیم باشد که نتوان دخول را انجام داد و در چنین شرایطی بایستی جراحی صورت گیرد.

همان طور که ذکر شد، پرده بکارت بافتی است که این بافت فیبری و در اطراف آن دو لایه فیبری وجود دارد و گاهی اوقات میزان بافت فیبری که در داخل پرده است بسیار زیاد می باشد و گاهی اوقات پرده ها پایه بلندی دارند و این بافت فیبری پایه بلند سبب می شود تا امکان دخول با آلت وجود نداشته باشد و این بافت سفت بوده و حالت پوست و کشیدگی داشته و به راحتی پاره نخواهد شد.

در چنین مواقعی است که مشکلات جنسی به وجود می آید و بیمار به متخصص زنان و زایمان مراجعه نموده و نوع پرده طی معاینه مشاهده می شود و در این موارد توصیه می گردد به کمک جراحی و با تیغ پرده بکارت پاره شود، تا در زمان دخول مشکلی ایجاد نشود.

گاهی اوقات زمانی که پرده های بکارت این گونه هستند این پرده ها دیواره های داخل واژن داشته باشند و این نوع از مشکلات آنومالی های اندام های تناسلی است که در این موارد آن دیواره را حین بیهوشی یا بی حسی برداشت تا در زمان تماس جنسی برای فرد مشکلی ایجاد نشود.

آیا زمان پارگی پرده بکارت را می توان تشخیص داد؟

به طور معمول ظرف مدت 48 تا 72 ساعت اول می توان تشخیص داد زیرا آثار پارگی جدید است و خونمردگی و خراشیدگی بر روی پرده دیده می شود و می توان در این زمان می توان تشخیص داد پرده بکارت پاره شده است، پس از گذشت این زمان به دلیل آنکه لبه های پرده بکارت ضخیم می شود و تنها می توان یک پرده پاره را مشاهده می کنند.

لذا زمانی که به هر علتی شک می کنید پرده بکارت شما پاره شده است، سعی نمایید در این زمان به متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید و مطمئن باشید زمانی که از این تایم طلایی بگذرد دیگر نمی توان زمان پارگی را اعلام نمود.

تشخیص-زمان-پارگی-پرده-بکارت

آیا اولین تماس جنسی همیشه با خونریزی همراه است؟

خونریزی در اولین تماس جنسی به عوامل مختلفی همچون فرم و ضخامت پرده بکارت و همچنین اندازه آلت تناسلی و فشار وارده بستگی دارد. درصد زیادی از پرده بکارت یک بافت فیبری است که در طرفین آن مخاط وجود دارد. در واقع این مخاط است که حاوی خون می باشد و این خون به صورت مویرگ های بسیار ضعیف هست و زمانی که این بافت پاره می شود میزان کمی خونریزی داشته باشید.

حال اگر این بافت خیلی بزرگ باشد و پرده لبه های بلندی داشته باشد و سبب مسدود شدن ورودی واژن شود و پاره شدن آن ممکن است یک با مقدار بیشتری خون همراه باشد.

گاهی اوقات اگر آلت تناسلی مردان خیلی بزرگ باشد یا فشار وارده سبب گردد علاوه بر پرده قسمت های از بافت واژن را همراه با آن پاره نماید و این باعث افزایش میزان خونریزی شود. زمانی که بافت واژن آسیب دیده باشد، خونریزی های شدیدی وجود دارد که این امر سبب می شود تا فرد به اتاق عمل رفته تا ترمیم در دیواره واژن صورت بگیرد.

پرده بکارت به تنهایی خونریزی نخواهد داشت، حتی در زمان های که پرده به صورت یک لایه باریک در اطراف واژن قرار دارد و حفره آن بسیار بزرگ باشد، ممکن است خونریزی اتفاق نیفتد و یا در مواردی که تماس جنسی به آرامی انجام شود و دخول طی چند مرحله انجام می گردد در چنین صورتی پرده حالت ارتجاعی پیدا می کند و خونریزی ندارد.

پس پارگی پرده بکارت همیشه همراه با خونریزی نخواهد بود و پرده های حلقوی در بسیاری از موارد با خونریزی کم و حتی گاهی بدون خونریزی می باشند. در چنین صورتی برای افراد بایستی توضیح داده شود تا بعدا موجب سوتفاهم نشود.

جالب است دقت نمایید که خونریزی پرده بکارت از لحاظ علمی تنها در حد یک لایه باریک باشد و حتی گاهی بدون خونریزی باشد.

برای آگاهی در خصوص خونریزی پس از پارگی پرده بکارت به صحبت های دکتر ثناگو گوش سپارید.

آیا امکان دارد پرده بکارت وجود نداشته باشد؟

امکان ندارد که پرده بکارت وجود نداشته باشد. به هر حال به صورت آناتومیک زمانی که واژن تشکیل می شود یک لایه نازک در ورودی واژن وجود دارد که میزان باریکی این لایه در افراد مختلف متفاوت است.

همان طور که ذکر شد این لایه می تواند در برخی افراد بزرگ و حفره کوچک و در برخی دیگر برعکس این مورد خواهد بود.

همچنین گاها ممکن است در برخی افراد این لایه به صورت لایه ای خیلی باریک اطراف ورودی واژن را می گیرد که در چنین مواردی حفره در وسط این بافت بسیار بزرگ بوده که با ورود جسمی همچون آلت مردانه هیچ خونی خارج نشود و همچنین مقاومتی برای ورود آن وجود نداشته باشد، که در چنین شرایطی ممکن است گفته شود که فرد پرده بکارت ندارد ولی این گفته از لحاظ علمی صحیح نیست.

این عامل برای دختران ممکن است یک معضل باشد با وجود اینکه هیچ گونه سابقه دخول نداشته و اولین دخول بدون خونریزی و مقاومت در راه ورودی می باشد در حالی که چنین نیست و این عامل به دلیل نوع پرده است.

آیا پاره شدن پرده بکارت درد دارد؟

پرده بکارت متشکل از بافت عصبی نیست، لذا پاره شدن پرده دردناک نیست و آنچه ممکن است سبب ایجاد درد شود، فشار وارد شده به ناحیه واژن می باشد و این فشار است که سبب حس ناخوشایند در فرد می گردد.

اگر در نواحی اطراف حفره ورودی واژن فشار وارد شود این امر دردناک خواهد بود و آنچه سبب ایجاد درد در دختران جوان می شود فشار نادرست به ناحیه واژن می باشد زیرا این ناحیه متشکل از سلول های عصبی و حسی است و دردناک خواهد بود.

لذا رابطه جنسی حتی در اولین مرتبه بدون درد خواهد بود و تنها مقداری حس فشار ممکن است به فرد القا شود ولی درد نیست و آنچه موجب درد می گردد فشار نامعقول می باشد.آیا-پاره-شدن-پرده-بکارت-درد-دارد؟

توصیه می شود برای آنکه در اولین تماس جنسی درد نداشته باشید، بهتر است هر خانم با شریک جنسی خود آگاهی کسب نمایید زمانی که با سیستم آناتومی بدن خود آشنا شوید و اطلاعاتی در این خصوص داشته باشید و به داشتن رابطه بهتر شما کمک کننده خواهد بود.

زیرا تماس جنسی تنها جنبه آناتومی نیست و بلکه جنبه روحی و روانی نیز دارد. زمانی که شما با شریک جنسی خود حس بسیار خوبی را دارید و از نظر جسمی آمادگی دارید برای دخول این کمک می کند تا رابطه جنسی دردناکی نداشته باشید.

پارگی پرده بکارت یک قضیه عاطفی و روانی است و توصیه می شود که اولین رابطه جنسی بهترین رابطه باشد و آمادگی جسمی و روحی را داشته باشید. زیرا آن بر روی آینده سلامت روانی و جنسی فرد تاثیر بسزایی می گذارد و همیشه بایستی اولین دخول خیلی خوب پیش رود.

توصیه می شود که چند بار اول بدون دخول و عاشقانه انجام شود تا خانم ترسی نداشته باشد و حس روحی و روانی آن نسبت به رابطه متعادل شود.

آیا خودارضایی باعث پارگی پرده بکارت می شود؟

خودارضایی به هیچ عنوان توصیه نمی شود و از نظر علمی پسنیده نخواهد بود. اما به هر حال خودارضایی در دختران و پسران دیده می شود.

انجام خودارضایی می تواند به طریق مختلفی انجام گردد، اگر خودارضایی به صورت مالشی روی قسمت خارجی ناحیه تناسلی با هر وسیله ای فشار وارد شود و ارضا صورت بگیرد این کار باعث آسیب پرده نخواهد شد. اما آنچه سبب آسیب به بافت پرده بکارت می شود این است که ورودی واژن با هر وسیله ای همچون انگشت یا هر وسیله دیگری با فشار حتی به صورت خیلی خفیف انجام شود که طی دوران این فشار می تواند با آسیب دیدگی پرده بکارت همراه باشد.

حتی در مواردی ممکن است فرد متوجه آسیب دیدگی نشود و خونریزی نداشته باشد زیرا فشاری که به تدریج در زمان های مختلف و طی مدت ها بر روی ورودی واژن و بافت پرده باشد، ممکن است آن بافت بعد از مدت ها شل شود و آن قوام اولیه خود را از دست بدهد.

لذا خودارضایی بسته به اینکه در کدام ناحیه صورت بگیرد می تواند سبب آسیب دیدگی پرده بکارت شود.

آیا معاینه پرده بکارت توسط شخص امکان دارد؟

یک فرد عادی نمی تواند معاینه خود را انجام دهد زیرا معاینه نیاز به پوزیشن خاص و اطلاعات مخصوص به خود را دارد لذا توصیه می گردد معاینه توسط شخص انجام نشود. اما در صورتی که فرد آموزش دیده باشد و تخصصی در زمینه درمان داشته باشد می تواند این معاینه را انجام دهد اما این معاینه برای افراد عادی توصیه نمی شود.

در صورت آنکه ضرورتی برای معاینه پرده بکارت وجود دارد حتما به متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید و از مراجعه به افراد غیرمتخصص اجتناب ورزید.

آیا پرده بکارت قابل ترمیم است؟

گاهی اوقات پارگی پرده بکارت تنها به دلیل برقراری تماس جنسی نیست و گاها پیش می آید بروز برخی فعالیت ها همچون فعالیت های ورزشی می تواند سبب آسیب به بافت پرده بکارت و پارگی آن شود.

پرده بکارت یک بافت فیبری است که با دو لایه مخاط پوشیده می شود. به دلیل نوع بافت پرده احتمال ترمیم روی پرده پایین می آید در صورتی که تصمیم به ترمیم پرده بکارت داشته باشید، حتما بایستی ترمیم توسط شخصی انجام شود که تبحر لازم را داشته باشد.

تکنیک های مختلفی برای ترمیم پارگی پرده بکارت وجود دارد، پزشکی بایستی اقدام به این جراحی نماید که در این زمینه مهارت کافی را داشته باشد تا تکنیک های مختلفی را در صورت ابتلا به هر نوع پارگی به کار ببرد.

توصیه می شود در صورت پارگی پرده بکارت به هر علتی برای ترمیم به هر فردی مراجعه نکنید. زیرا مشاهده شده است که با مراجعه به افراد غیرمتخصص ورودی واژن به جای پرده بکارت ترمیم و تنگ شده است که این امر نه تنها کمکی به ترمیم پرده بکارت نکرده است بلکه مشکلاتی در زمان برقراری تماس جنسی همچون درد را برای فرد به همراه خواهد داشت.

همچنین گاهی دیده شده است که به جای ترمیم آسیب بیشتری به پرده بکارت وارد شده است که در مراحل اولیه به نظر می رسد پرده بکارت ترمیم و دوخته شده است اما پس از مدتی آن بافت باز می شود و یک نمای فوق العاده نازیبا با اسکار دردناک و یک واژن گشاد شده برای فرد ایجاد می کند، لذا توصیه می شود جهت ترمیم به افراد متخصص مراجعه نمایید.

تکنیک مناسب ترمیم پرده بکارت

تکنیک های مختلفی برای ترمیم پرده بکارت وجود دارد که با توجه به نوع پارگی تکنیک مورد نیاز آن انتخاب و انجام می گردد و آنچه بسیار حائز اهمیت است که تکنیکی مورد استفاده قرار گیرد تا پس از ترمیم بیمار مشکلی نداشته باشد، زیرا تنها تنگ کردن مدنظر نخواهد بود و آنچه اهمیت دارد این است که بیمار دچار مشکلاتی نظیر دیسپارونی (آمیزش جنسی دردناک) نگردد.

دوره نقاهت پس از ترمیم پارگی پرده بکارت

فرد پس از ترمیم پارگی پرده بکارت بایستی توصیه های پزشکی را رعایت نماید تا دوره نقاهت کوتاه تری را سپری کند که عبارت است از:

 • پرهیز از انجام فعالیت های سنگین، مسافرت کردن و رانندگی به مدت یک هفته ممنوع می باشد.
 • داشتن رژیم غذایی مناسب و حاوی فیبر تا از ابتلا به بیماری یبوست پیشگیری شود.
 • استفاده از توالت فرنگی به مدت یک هفته برای اجتناب از ایجاد فشار لازم ضروری است.

در نهایت بگوییم، حدود یک تا دو ماه طول خواهد کشید تا بخیه ها جذب شود و جوش خوردن در این ناحیه به صوت کامل صورت گیرد.

آیا پس از پارگی امکان ترمیم خود به خودی پرده بکارت وجود دارد؟

یکی از سوالات شایع این است که پس از پارگی امکان ترمیم خود به خود پرده بکارت بدون هیچ گونه فشاری وجود دارد؟

بایستی بگوییم به علت بافت فیبری پرده بکارت پس از پاره شدن امکان ترمیم و بازسازی آن وجود ندارد زیرا خونرسانی در این ناحیه بسیار کم خواهد بود. ممکن است ناحیه تناسلی آن حالت سفتی خود را داشته باشد ولی امکان ترمیم پرده بکارت صفر درصد خواهد بود و بهتر است بدانید که پرده بکارت به هیچ عنوان ترمیم نخواهد شد.

برای آشنایی با ترمیم خود به خودی پرده بکارت به زبان ساده تر می توانید به صحبت های دکتر الهه ثناگو در این خصوص گوش سپارید.

آیا پرده بکارت ترمیم شده در معاینه قابل تشخیص است؟

در حقیقت این امر بسته به نوع تکنیک بستگی دارد. در صورت آنکه تکنیک دقیق و ظریفی بکار برده شود با وجود آنکه کمی به نسبت شکل واقعی متغیر است اما تشخیص سخت خواهد بود. اما در مواقعی که ترمیم به نادرستی انجام شده باشد و به جای ترمیم پرده بکارت ورودی واژن دوخته شود این نوع ترمیم ها کاملا واضح خواهد بود.

لذا تشخیص پرده بکارت ترمیم شده به عوامل مختلفی همچون تکنیک ترمیم، نوع نخ بخیه و میزان آسیب دیدگی پرده بکارت بستگی دارد.

آشنایی با پرده بکارت مصنوعی

امروزه قرص ها و کپسول های وجود دارد که در داخل واژن قرار داده می شود و با اولین رابطه جنسی و حین فشار پاره شده و ماده قرمزی شبیه خون خارج می گردد که برخی از افراد به عنوان جایگزین پرده بکارت از آن استفاده می کنند.

به هر حال زمانی که پرده بکارت ترمیم می شود، حس تنگی و آن مقاومت را برای فرد ایجاد می نماید ولی این نوع کسپول ها تنها سبب ایجاد خونریزی از واژن می شود. در نهایت استفاده از این نوع کپسول ها یا ترمیم بسته به شرایط فرد متفاوت است.

به دلیل تابوهای که در زمینه ترمیم پارگی پرده بکارت وجود دارد و موانع زیاد در این خصوص افراد بایستی برای ترمیم بسیار هوشیار باشند و از مراجعه به افراد غیر متخصص بپرهیزند.

جراحی زیبایی زنان سبب آسیب به پرده بکارت می شود؟

جراحی زیبایی زنان که مربوط به ناحیه تناسلی خارجی می باشد، همچون جراحی های لابیاپلاستی، سفید کردن ناحیه تناسلی و در مواردی انجام لیزر موهای زائد که جز جراحی های زنان به شمار نمی آید، سبب آسیب دیدگی پرده بکارت نمی شود. ولی هر جراحی و وسیله ای که وارد ناحیه ورودی واژن شود و ورودی واژن را تحت تاثیر قرار دهد می تواند سبب آسیب دیدگی پرده بکارت شود.

آیا انگشت می تواند سبب آسیب به بافت پرده بکارت شود؟

همان طور که ذکر شد ورود هر وسیله به ناحیه تناسلی می تواند سبب آسیب دیدگی پرده بکارت شود. از آنجایی که اکثر نوع پرده بکارت حلقوی است و در وسط این نوع پرده ها حفره ای وجود دارد، ممکن است انگشت بدون هیچ گونه مانعی وارد شود، چون گاهی اوقات حفره پرده بکارت آنقدر بزرگ هست که یک انگشت به راحتی بتواند از آن عبور کند و فرد احساس کند که پرده ندارد در صورتی که چنین نیست و زمانی پرده بکارت حس می شود که جسمی به اندازه آلت تناسلی وارد آن شود تا فرد متوجه مقاومت در زمان ورود و وجود بافت پرده شود.

اما بایستی بدانید که ورود انگشت به ناحیه واژن در چنین شرایطی ممکن است با انگشت و ناخن دچار آسیب دیدگی شود. ورود هر جسم کوچک تر از آلت تناسلی ممکن است سبب پارگی کامل پرده بکارت نشود، اما می تواند سبب آسیب دیدگی پرده بکارت شود و با معاینه قابل تشخیص خواهد بود. نکته ی دیگری که وجود دارد این است که با انگشت نمی توانیم متوجه شویم که پرده بکارت نداریم، چون حس مقاوت با انگشت قابل تشخیص نخواهد بود.

 

در نهایت بگوییم، مراقب باشید تا هیچ وسیله ای حتی بسیار کوچک به واژن وارد نشود، زیرا ورود اجسام کوچک به واژن ممکن است فرد متوجه آسیب دیدگی نشود ولی این آسیب دیدگی با معاینه تشخیص داده می شود و حتی در مواردی به تدریج آسیب های جزئی می تواند سبب بروز آسیب های شدید به پرده شود و حتی می تواند سبب شود تا پرده را به حالت ارتجاعی درآورد و هیچ خونریزی و مقاومتی در ورودی واژن وجود نداشته باشد.

آیا احتمال دارد که پرده بکارت هیچ وقت پاره نشود؟

پرده بکارت بافتی است که در ورودی واژن وجود دارد و با توجه به نوع پرده بکارت میزان پارگی و خونریزی متفاوت است و نوع پرده را می توان با معاینه متوجه شد. گاها با توجه به نوع پرده احتمال دارد که فرد احساس نماید که پرده ندارد در صورتی که چنین چیزی نیست و نوع پرده، میزان آسیب دیدگی با معاینه قابل تشخیص خواهد بود و معمولا افرادی که نوع پرده بکارت آن ها ارتجاعی است احتمال دارد احساس نمایند که پرده ندارند در صورتی که این یک تصور نادرست است.

در نهایت بگوییم، همیشه پرده بکارت پاره می شود و با توجه به نوع آن میزان پارگی و خونریزی متفاوت خواهد بود.

تفاوت خون قاعدگی با خونریزی پرده بکارت چیست؟

یکی از سوالات شایع این است که اگر تماس جنسی در دوران قاعدگی انجام شود آیا می توان تفاوت بین خون قاعدگی و پرده بکارت را متوجه شد.

خونریزی پرده بکارت بدین صورت است که یک خون بسیار رقیق و کم است که مداوم نیست و مدت زمان این خونریزی کوتاه خواهد بود. اما خونریزی قاعدگی بیشتر خواهد بود و مداوم می باشد. همچنین نوع، رنگ و لخته های آن متفاوت خواهد بود و کاملا قابل تشخیص خواهد بود.

ولی پرده بکارتی که نزدیک زمان دوران قاعدگی پاره می شوند و مقداری پارگی در داخل واژن ایجاد می شود در چنین شرایطی تشخیص با دستگاه معاینه مشخص می گردد، ولی برای افراد عادی اگر در اوایل دوران قاعدگی پارگی پرده بکارت قابل تشخیص نخواهد بود.

تفاوت-خون-قاعدگی-و-خون-پرده-بکارت

نکته آخر

به هر حال پرده بکارت در فرهنگ ما بسیار حائز اهمیت است و برای اکثریت افراد یک تابو است و این قضییه برای در گوشه ای ذهن افراد هست و به همین خاطر توصیه می گردد قبل از شروع روابط جنسی گواهی پزشکی گرفته شود تا نوع پرده شما مشخص گردد و مشکلی پس از آن برای شما ایجاد نشود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 277 میانگین: 3.9]
دکتر الهه ثناگو متخصص زنان و زایمان

دکتر الهه ثناگو

جراح متخصص زنان زايمان و نازايی ـ لاپاراسكوپی، هيستروسكوپی
دكتر الهه ثناگو متخصص زنان زايمان نازايي دوره شش ساله پزشكي عمومي را در دانشگاه ايران به اتمام رساند
و سپس در سال ١٣٨٤ دوران تخصص خود را در رشته جراحي زنان و زايمان و نازايی به اتمام رسانيد.
سپس حدود دو سال دوران طرح خود را در استان كرمانشاه در خدمت رساني به مردم محروم
شهرستان گيلانغرب سپری كرد و پس از آن به تهران بازگشت .
ايشان دوره های كوتاه مدت و بلند مدت آموزش لاپارسكوپی و اندومتريوز را در خدمت اساتيد
بزرگی چون استاد عادل شروين در تهران، استاد البرزی در شيراز و پروفسور arnaud wattiez
در فرانسه گذرانده است .
سهامدار بیمارستان عرفان_نيايش

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۱۶۵ دیدگاه ها
 1. Slm vaqt bekheyr
  Az koja mishe tashkhis dad pardeye bekarat vojod dre ya na??
  Aya ba angosht emkane pare shodane parde vojod dre??

  پاسخ
  • سلام
   با معاینه امکان تشخیص آن وجود دارد و با انگشت هم امکان پارگی هست.

   پاسخ
  • سلام خانم دکتر برای ایملیتون پیام فرستادم اگ میشه جواب بدین ممنون🥰

   پاسخ
   • سلام دوست عزیز
    ایمیل چک می شود می توانید برای تسریع در روند پاسخ گویی سوالات خود را بدین صورت از ما بپرسید.

    پاسخ
 2. سلام میشه خودمون نوع پرده رو تشخیص داد؟
  اگه امکان داره چطوری میشه؟

  پاسخ
  • سلام خیر ، حتما بایستی معاینه شوید

   پاسخ
   • سلام
    خسته نباشید
    قبل از نامزدی، خانمی که الان همسرم هستش بمن گفت که ارتجاعی هستم
    من گفتم چطوری فهمیدی، گفت که واسه مشکل زنانگی رفته بود مطب بعداز معاینه گفت میدونستی ارتجاعی هستی
    خلاصه اونموقع که اعتماد کامل داشتم یک ذره هم تردید نداشتم
    اما الان که ازدواج کزدیم متوجه شدم شرایط اونی نیست که تو دوران دوستی گقته
    خواستم بدونم چطوری باید بفهمم که واقعاً حلقوی بوده بدون اینکه به پزشک مراجعه کنیم
    اصلا امکانش هست؟
    یا اینکه نشونی هست که متوجه شم هست یا نه؟

    پاسخ
    • سلام
     پس از برقراری تماس جنسی به هیچ عنوان نمی توان نوع پرده را تشخیص داد و راهکاری برای تشخیص نوع پرده وجود ندارد.

     پاسخ
     • سلام آیا از روی عکس میتونید تشخیص بدین کسی پرده بکارت داره یا نه اگه میشه راهنمایی کنید ممنون

     • سلام دوست عزیز
      تشخیص دقیق تنها توسط پزشک متخصص و معاینه امکان خواهد داشت.

 3. سلام وقتتون بخیر
  من ی بار تو پریودیم داشتم عوض میکردم عجله داشتم زود پوشاک رو پوشیدم یدفه زود پا شدم ی درد توم پیچید خیلی بد بود یعنی الان اسیب دیده پردم 😢کمکم کنین خواهش میکنم

  پاسخ
  • سلام
   درصد آسیب دیدگی با انجام چنین فعالیت کم خواهد بود. اما برای اطمینان بهتر است جهت معاینه به پزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ
 4. سلام من بر اثر دو چرخه سواری خوردن صندلی محکم به اونجا خونریزی داشتم الان لبه های بیرونی حالت پاره پاره داره ولی وسطش اصلان اسیب نده یعنی پرده بکارت دچار اسیب شده ؟ الان هم میخوام ازدواج کنم

  پاسخ
  • سلام
   تشخیص آسیب دیدگی پرده بکارت بدون معاینه قابل انجام نخواهد بود و می توانید جهت مراجعه حضوری اقدام نمایید

   پاسخ
  • سلام ببخشید پارگی پرده همون لحظه خون میاد یا مثلا میشه بعد دوساعت بیاد

   پاسخ
   • سلام دوست عزیز
    خونریزی در همان لحظه اتفاق می افتد. گاها پیش می آید که دخول مجدد انجام می گردد و این امر به دلیل آنکه پارگی کاملا صورت نگرفته است احتمال خونریزی وجود خواهد داشت. در هر صورت تشخیص قطعی بدین صورت امکان نخواهد داشت و پاسخ قطعی پس از بررسی های لازم مشخص می گردد لذا سعی نمایید برای بررسی های بیشتر به پزشک مراجعه نمایید.

    پاسخ
 5. سلام ..خواستم بدونم که پرده در اثر خوردن به میله ی دورچرخه ممکنه پاره بشه؟اخه من چند سال پیش داشتم دورچرخه سواری می کردم ،یک جا تعادل خودم رو از دست دادم و با دوچرخه افتادم و قسمت پایینی بدنم محکم با میله برخورد کرد و درد گرفت ، ولی بعد که رفتم خونه دیدم نه خونی ریخته شده نه چیزی ..یک دفعه ی دیگه هم تو حمام از رو صندلی بلند شدم و سرم نمی دونم چرا یهو بدجور گیج رفت و افتادم زمین ،اون جا هم کمی درد گرفت ولی خودم رو نگه داشتم که با اون قسمت رو زمین نیافتم،خیلی ب خاطر این دو موضوع نگران ایندمم ،مخصوصا قبلا چند باری اون قسمت درد گرفت ولی سریع خوب میشد ..من نوجوونم و نمی‌تونم این موضوع رو فعلا با مادرم در میون بذارم ،خواستم بپرسم احتمال آسیب دیدگی هست؟و ممکنه که با برخورد ب جاهایی پاره بشه؟اگه میشه جواب بدید خیلی نگرانم

  پاسخ
  • سلام نگران نباشید زیرا مشکلی نیست و آسیب دیدگی اتفاق نیفتاده است.

   پاسخ
 6. مطالب عالی بود. شما ترمیم پرده بکارت هم انجام میدید؟

  پاسخ
  • مرسی از حسن توجه شما

   پاسخ
 7. سلام خسته نباشید خدمت شما من اولین بار ک پریود شدم بعلت خجالتی ک داشتم از پد بهداشتی استفاده نکردم هروقت دستشویی میرفتم ی بند انگشتمو تو واژنم میکردم و تمیزش میکردم ن دردی حس میکردم ن سوزشی داشتم این کارو فقط دوبار انجام دادم از ۶ سال پیش تا الان دغدغم.اینه ک پردم اسیب دیده یا ن از دکتر رفتن خیلی میترسم اگر.میشه راهنماییم.کنین

  پاسخ
  • سلام
   احتمال آسیب دیدگی به پرده بکارت وجود دارد بهتر است برای تشخیص دقیق تر به پزشک مراجعه نمایید و تحت معاینه قرار گیرید.

   پاسخ
   • سلام
    منم دقیقا همین مشکل رو دارم اون موقع اطلاعاتی راجب بکارت و اینا نداشتم بعدا که فهمیدم تا همین الان استرس دارم…اگه آسیب دیده باشه یا پاره شده باشه باید چیکار کرد؟!!

    پاسخ
    • سلام
     پرده بکارت به راحتی آسیب نمی پذیرد بهتر است برای آنکه استرس نداشته باشید به متخصص زنان مراجعه نموده و تحت معاینه قرار بگیرید.

     پاسخ
 8. ببخشید ینی بکارتم پاره شده؟ اخه ن دردی داشتم ن سوزشی از دکتر رفتن واهمه دارم خیلی میترسم

  پاسخ
 9. ینی بکارتم پاره شده؟اخه ن دردی داشتم ن سوزشی از دکتر رفتن خیلی میترسم

  پاسخ
 10. خانم دکتر اینم بگم ک تو واژنم ی چیزی رو حس کردم ولی فشار ندادم و انگشتمو دراوردم بعد اونم ن دردی داشتم ن سوزشی

  پاسخ
  • سلام
   ورود هر نوع شی به داخل واژن سبب پارگی پرده بکارت خواهد شد. میزان خونریزی و درد بسته به نوع پرده بکارت متفاوت می باشد. میزان خونریزی پرده بکارت از کم تا زیاد و حتی در مواردی بدون خونریزی بسته به نوع آن متغییر می باشد.

   پاسخ
 11. سلام خانم دکتر من یه بار دوچرخه سواری میکردم بدجور خوردم زمین و بعد از اون ضربه ای که بهم وارد شده ازم خون اومد خواستم بپرسم این خون اومدن میتونه نشونه آسیب به پرده بکارتم باشه ؟
  اگر آسیب دیده باشه باید چکار کنم نمیتونم به کسی بگم میشه راهنماییم کنید

  پاسخ
  • سلام
   حتما برای معاینه و بررسی های دقیق که مشخص شود که پرده بکارت شما آسیب دیده است یا خیر بهتر است به پزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ
   • سلام من ۱۵ سالمه و حدود یک ماه پیش که پریود بودم و روز ۵ پریودیم بود رفتم حموم و نمیدونم چی شد که یهو ناحیه واژنم سوز گرفت و خون قرمزی درحد دو سه قطره اومد.سوزش هم تا نیم ساعت بعد خوب شد.با دستمال که پاک کردم انگار پوست پاره شده خیلییی ریزی میدیدم.
    ولی نه ابی با فشار وارد شد نه کاری کردم.
    خودم که توی سایت های مختلف سرچ کردم خودمو معاینه کردم انگار دوتا بریدگی خیلی ریزی دیده میشد.میشه بگید من پرده ام اسیب دیده یا نه؟ ایا اگر پارگی جزئی باشه بعد از رابطه احتمال خونریزی وجود داره؟

    پاسخ
    • سلام دوست عزیز
     پارگی پرده بکارت با ورود شی به ناحیه تناسلی اتفاق می افتد. نوع پرده بکارت برای هر فرد متفاوت است و به همین خاطر هر پرده ای اشکال مختلف خود را دارد و بر این اساس میزان خونریزی و درد آن مرتبط با نوع پرده متفاوت است. در ضمن تشخیص پرده بکارت توسط فرد امکان نخواهد داشت و دقیق نمی باشد.

     پاسخ
 12. با سلام،من 19 ساله ومجرد هستم و دچار اختلال در عادت ماهیانه هستم،هر 5 یا 6 ماه یکبار پریود میشم. قبلا اینطور نبود و به طور منظم و دقیق بود ولی یکی سال و خورده ای هست که این مشکل رو دارم و به پزشک مراجعه نکردم چون متاسفانه در سن 12 سالگی پرده بکارت خودم رو در اثر کودکی و کنجکاوی از دست دادم و میترسم که در آزمایش مشخص بشه و در خانواده برام مشکل بوجود بیاد. میخواستم بدونم که آیا اگر برای درمان نا منظنی عادت ماهیانه به پزشک مراجعه کنم نیاز به این معاینه هم هست یا نه؟ ممنون میشم اگر جوابم رو بدید.

  پاسخ
  • سلام
   بایستی به پزشک مراجعه نمایید زیرا این شرایط بسیار خطرناک است و باید تحت نظر باشید و نیازی به معاینه پرده بکارت نیست و از این بابت دل نگران نباشید. جهت آگاهی بیشتر در مورد اختلالات قاعدگی می توانید به صفحه آن مراجعه نمایید.

   پاسخ
 13. آیا امکان آسیب جدی بر اثر ورود انگشت به واژن وجود داره؟

  پاسخ
  • سلام
   بله امکان آسیب وجود دارد زیرا محل قرارگیری پرده بکارت در نزدیکی دهانه واژن قرار دارد برای همین از انجام این کار اجتناب ورزید و جهت معاینه و بررسی دقیق می توانید به متخصص زنان جهت معاینه مراجعه نمایید.

   پاسخ
 14. سلام. من ۱۸ سالمه. ازون دخترام که تا حالا نه با پسری حرف زدم و نه حتی در حد چت.
  امسال تو تولدم برا اولین بار گوشی خریدم و از وقتی به سن تکلیف رسیدم حتی از پسر خاله های کوچیک تر از خودم روسری سر میکردم.
  چند وقت پیش به خاطر یه سری مشکلات به پزشک زنان مراجعه کردم. مامانم توی اتاق نبود و من از روی کنجکاوی از متخصصه در مورد نوع پرده بکارتم پرسیدم و اون گفت : شما پرده نداری، قبلا آسیب دیده
  به خونوادم هیچی نگفتم‌هنوز. نمیدونم چه اتفاقی افتاده تا حالا تو شرایطش قرار نگرفتم. خود ارضایی نکردم. انگشتمم نزدم تا حالا. اما وقتی بچه بودم هم دوچرخه سواری میکردم زیاد هم رزمی کار بودم.
  اصلا روز و شبم به هم ریخته نمیتونم واسه کنکور درس بخونم. به نظرتون موقع ازدواج چه قدر احتمال داره به مشکل بر بخورم؟!
  پزشک قانونی میتونه تشخیص بده تا حالا دخول انجام نشده؟!
  نیازی هست من در موردش با خونوادم صحبت کنم؟!
  واقعا نمیدونم این سوالاتو از کجا بپرسم

  پاسخ
  • سلام
   برای بررسی های دقیق تر نیاز به معاینه می باشد بهتر است به متخصص زنان مراجعه نمایید.

   پاسخ
 15. ممنون از مطالب مفیدتون❤

  پاسخ
  • خواهش میکنم مرسی از حسن توجه شما

   پاسخ
 16. سلام
  آیا با ترمیم پرده بکارت ارتجاعی بعد از زایمان ، پرده باهر بار نزدیکی حالت ارتجاعی خود را حفظ می کند ومانند قبل با هر بار نزدیکی خونریزی صورت نمی گیرد

  پاسخ
  • سلام
   احتمال ترمیم پرده بکارت پس از زایمان بسیار کم است و خونریزی وجود نخواهد داشت.

   پاسخ
 17. سلام من چند مدت پیش با دوس دخترم وارد رابطه شدم ولی فقط اندکی فرو کردم امکان داره پرده اش قبلا زده باشه چون اندازه سرش رو کردم توش ولی اتفاقی نیوفتاد آیا پرده بکارت داخل تز ایناس یا پرده نداشته اصلا

  پاسخ
  • سلام
   هر گونه دخولی که روی واژن و ناحیه پرده بکارت صورت بگیرد، می تواند منجر به آسیب دیدگی پرده بکارت شود، حتی در صورتی که خونریزی اتفاق نیفناده است حتما بایستی تحت معاینه قرار بگیرد.

   پاسخ
   • حتی اگه حلقوی باشه؟

    پاسخ
    • سلام دوست عزیز
     بله، تشخیص در هر صورت با معاینه مشخص می شود.

     پاسخ
 18. سلام وقت بخیر
  خواهش میکنم لطفا سوالمو جواب بدید
  میگم که من تا حالا نه رابطه داشتم نه چیزی
  ولی خودمو معاینه که کردم تو آینه یه سوراخ حالت قلبی زد بیرون که توش تاریک بود و هیچی معلوم نبود اون سوراخ کوچیکه و یه بند انگشت از توش رد نمیشه ولی بالای اون سوراخ یه قسمت گوشتی هست که داخل سوراخه بیرون نیست که بگم دهلیزه داخله اون سوراخس
  من فکر میکنم دیواره باشه
  ولی اگه اون هم جز سوراخ حساب کنم سوراخ بزرگه و شکلش هم اصلا معلوم نیست چیه!!
  دورش هم هایمنم هست که گمونم هلالیه ولی خیلی تا بالا رفته یعنی یه لایه ی باریکه که تا بالای اون قسمت گوشتی رفته
  لبه هاش خیلی نامنطم نیست
  دخول نداشتم..
  به نظرتون سالمه؟🥺

  پاسخ
  • سلام
   معاینه پرده بکارت حتما بایستی به صورت حضوری انجام شود و نمی توان با توجه به توضیحات تشخیص داد و نیاز به معاینه حضوری خواهد بود.

   پاسخ
   • سلام خانم دکتر
    ببخشید من یه چند وقت پیش داداشم داشت بازی میکرد
    من اومدم رد بشم که پای اون به ناحیه تناسلی من خورد و همون موقع دوران قاعدی من بود و بخاطر ضربه یکم درد داشتم و خون ریزی یکم بیشتر شد
    الان میترسم که برام مشکلی پیش اومده باشه و از اونجایی که خجالت می کشم به مامانم بگم
    تاحالا این مسئله رو بهشون نگفتم
    بنظرتون ممکنه برای بکارت من مشکلی پیش اومده باشه؟

    پاسخ
    • سلام
     احتمال آسیب دیدگی بسیار کم خواهد بود اما برای اطمینان می توانید به متخصص زنان مراجعه نمایید و جهت تشخیص قطعی و بررسی های لازم تحت معاینه قرار بگیرید.

     پاسخ
 19. سلام. من 16سال دارم. متاسفانه دو سال پیش، من یه کار فوق العاده اشتباه کردم. یجورایی تقریبا خود*ار*ضایی.
  ولی من اون موقع نمیدونستم و هیچ اطلاعی نداشتم. امسال بعد فعمیدن این قضیه توبه کردم ولی میترسم نکنه با این کار پردم آسیبی دیده باشه. به دکتری هم نمیتونم مراجعه کنم، چون میترسم پدر یا مادرم پیگیر بشن و آبروم بره.
  لطفا کمک کنید😓😭

  پاسخ
  • سلام
   بهتر است به متخصص زنان مراجعه نمایید تا بررسی و معاینات لازم صورت گیرد زیرا بدین طریق نمی توان تشخیص قطعی داد.

   پاسخ
 20. سلام من ۱۳ساله هستم از کجا بدانم پرده من پاره هست یا نه، لطفاً جواب بدید خیلی استرس دارم و دکتر هم نمیتونم برم چون خجالت میکشم به مامانم بگم

  و گاهی موقعه از من یک مایعی خارج میشه آیا پرده من پاره شده یا عفونت هست

  و اگر پرده پاره شود چه دردی دارد ؟

  پاسخ
  • سلام
   داشتن ترشح به دلیل پارگی پرده بکارت نمی باشد برای تشخیص دقیق می توانید به پزشک مراجعه نمایید تا تحت معاینه و بررسی های دقیق قرار بگیرید. به طور معمول پارگی پرده بکارت با دخول جسمی به ناحیه تناسلی اتفاق می افتد.

   پاسخ
 21. سلام
  اینجا تنها جایی که میشه راحت جرف زد
  من از ۱۰ سالگی خود ارضایی انجام میدادم(الان ترک کردم)
  اون موقع هم از وسایل مختلف برای این کار استفاده میکردم
  قطر وسایل زیاد نبود اگه به پزشک مراجعه کنم میتونن تشخیص بدن که با مردی رابطه نداشتم و خود ارضایی بوده؟

  پاسخ
  • سلام
   تشخیص اینکه پرده بکارت با چه ابزاری دچار آسیب دیدگی و پارگی شده است امکان نخواهد داشت اما ورود هر نوع شی به داخل ناحیه تناسلی موجب پارگی پرده بکارت خواهد شد.

   پاسخ
 22. سلام من بار اول پریود شدم بخاطر سن کمم وخجالن ب خانوادم نگفتم
  و موقعایی با فشار اب خودمو تمیز میکردم
  احتمال داره پرده نداشته باشم؟
  تورو خدا جواب بدید
  نمیتونم برم دکتر هم😔😔۶ ساله دغدغم شده

  پاسخ
  • سلام
   بدون معاینه نمی توان به طور قطع تشخیص داد که پرده بکارت شما دچار پارگی و آسیب دیدگی شده است. لذا حتما بایستی تحت معاینه قرار بگیرید. زمانی پرده بکارت دچار پارگی و آسیب دیدگی می شود که شی وارد ناحیه تناسلی شده است. فشار آب در صورت آنکه به صورت مستقیم بر روی پرده بکارت باشد در مواردی خیلی نادر احتمال اسیب دیدگی را خواهد داشت.

   پاسخ
   • سلام‌ من ۱۹ سالمه پرده بکارتم حلقوی و یک سوراخ ریز در وسطش چون قبلا خودم دیدمش
    خیلی وقت پیش لبه انگشتمو بردم روی پرده یکم مالش دادم کمی فار دادم و‌مقداری درد داشت
    الان احساس میکنم ک ممکنه پاره شده باشه
    نگاه کردم خودم احساس کردم پاره شده
    حالا ممکنه من اشتباه کنم؟

    نمیتونم دکتر برن میترسم چون ممکنه ابروم‌بره

    پاسخ
    • سلام
     نیاز به بررسی و معاینات بیشتر می باشد لذا بهتر است به متخصص زنان مراجعه نمایید.

     پاسخ
 23. با سلام و ممنون ب خاطر مطالب خوبتون

  خانم دکتر متاسفانه من پرده بکارتم رو از دست دادم و در شرف ازدواج هستم من توی سایتی خوندم ک گیاه ماریانا کمک میکنه ک واژن تنگ بشه اگ استفادش کنم توی معاینه قبل ازدواج پزشک میتونه تشخیص بده بکارت ندارم یا تشخیصش سخت میشه؟!
  لطفا راهنماییم کنین بدجور استرس گرفتم

  پاسخ
  • سلام
   درمان های دارویی به هیچ عنوان کمک کننده نخواهد بود و حتی گاهی می تواند سبب ابتلا به مشکلات عدیده ای شود. در صورت تمایل می توانید در این زمینه با متخصص زنان و زایمان مشورت نمایید.

   پاسخ
 24. با سلام به تازگی برای سالم بودن پرده بکارت به متخصص زنان مراجعه کردم و بعدش دردو سوزش داشتم و بعد از یک روز کمی خون که قرمز نبود خیلی کمرنگ بود مشاهده کردم خیلی نگران هستم لطفا راهنمایی کنید آیا این علائم طبیعی

  پاسخ
  • سلام
   به طور معمول پس از معاینه مشکلی ایجاد نخواهد شد. بهتر است برای بررسی های لازم به پزشک مراجعه نمایید زیرا احتمال دارد دلیل دیگری وجود داشته باشد که بدون معاینه نمی توان تشخیص قطعی داد.

   پاسخ
 25. سلام من حلقوی ام و دیروز سکس داشتم واسه اولین بار خیلی درد دارم و کلی ازم خون میره و مشکل اینجاست ک وقت پریودمم هست این وسط من موندم خونریری ک دارم مال پریودم هست یا خون ریزی سکسه

  پاسخ
  • سلام
   شما بهتر است به متخصص زنان مراجعه نمایید تا بررسی های لازم مشخص شود که دلیل اصلی مشکل شما چه عاملی می تواند باشد.

   پاسخ
 26. سلام .
  من هیچ رابطه ای نداشتم تا حالا گرچه درباره پرده بکارت چیزی نمی دونستم ..
  ولی بعد از عادت ماهانه در سن ۱۴ سالگی تا حالا نزدیک ۴ ساله یک مایعی میاد این نگران کننده نیست ؟؟

  پاسخ
  • سلام
   در صورتی که هیچ شی وارد ناحیه تناسلی شما نشده باشد احتمال آسیب دیدگی و پارگی پرده بکارت وجود نخواهد داشت . این مایع ترشحات واژن است که برای علت ترشحات واژن بهتر است به متخصص زنان مراجعه نمایید تا در صورت آنکه مشکلی وجود داشت باشد تحت درمان قرار بگیرید.

   پاسخ
 27. سلام خانوم دکتر خسته نباشید
  یه ماه بعد عقد مشکلی پیش اومد و به هم خورد و حالا ممکن برای حکم دادگاه در رابطه با الزام به تمکین و طلاق برم پزشک قانونی و خیلی میترسم چون درسته که هیچ رابطه کاملی نداشتیم اما یه بار به اجبار اون کمی رابطه داشتیم و فقط کمی فشار داد و هیچ دخولی صورت نگرفت ولی تا یک روز موقع ادرار کمی سوزش داشتم بدون حتی قطره ای خون نوع پرده هم حلقوی ساده ست
  با توجه به اینکه ۸ماه گذشته به نظرتون برم پزشک قانونی مشخصه؟؟
  تورو خدا راهنماییم کنید که بدجور آشفتم و آبروم در خطره

  پاسخ
  • سلام
   تشخیص بدین صورت امکان نخواهد داشت و به منظور تشخیص قطعی بهتر است تحت معاینه قرار بگیرید.

   پاسخ
 28. سلام . من خود ارضاییی می کنم نزدیک 1 سال اما هیچ بار خون نیومد چرا چند بار اومد اما به خاطر این بود که لبه های واژنم خراش برداشت . العا من پرده ندارم یا دارم پاره شده چون هیچ وقت دردی صورت نگرفت و خونی هم نیومد . از بچگیمم که نگاهش می کردم شبیه العانش بود

  پاسخ
  • سلام
   در صورتی که شی وارد ناحیه تناسلی شده باشد، سبب آسیب دیدگی و پارگی پرده بکارت شده است. میزان خونریزی و درد بسته به نوع پرده متفاوت خواهد بود.

   پاسخ
 29. سلام
  من روز هفتم پریودی نامزدم دهانه واژنش را ماساژ دادم
  ولی دستم داخل واژن نشد و خونی ندیدیم.بعد یک ساعت یهو لباس نامزدم خونی شد.ایا احتمال دارد بکارت اسیب دیده باشد یا خون پریودی بوده؟

  پاسخ
  • سلام
   بدون معاینه نمی توان تشخیص قطعی داد لذا بهتر است برای معاینه و بررسی های لازم حضوری مراجعه نمایید.

   پاسخ
 30. سلام من 16 سالمه و نزدیک 2 ساله خود ارضایی کردم الان قطع کردم اخیلی استرس دارم و نمیتونم این مشکلمو با مادرم در میون بزارم خیلی میترسم ایا فشار اب میتونه باعث پارگی بکارتم بشه من خیلی نگرانم میشه پاسخگو باشین😭😭😭

  پاسخ
  • سلام
   تشخیص قطعی نیاز به بررسی و معاینه لازم دارد لذا بدین طریق نمی توان تشخیص قطعی داد .

   پاسخ
  • سلام
   ورود هر نوع شی وارد ناحیه تناسلی می تواند سبب پارگی و آسیب دیدگی پرده بکارت شود، تشخیص قطعی تنها با معاینه میسر خواهد بود و بدین صورت نمی توان پاسخی دقیق و قطعی داد.

   پاسخ
 31. سلام
  من از روی کنجکاوی به اندازه یک بند انگشت دستم رو وارد واژنم کردم اون موقع نمیدونستم پرده بکارت چیه ولی الان خیلی میترسم که نکنه پردم پاره شده باشه و اینکه من از واژنم عکس گرفتم ولی پرده سفیدی ندیدم یعنی پرده بکارت پاره شده؟
  لطفاً جواب بدین من خیلی میترسم به مادر و پدرم بگم

  پاسخ
 32. سلام خسته نباشید ببخشید راستش من متاسفانه یکی دو سال پیش بخاطر کنجکاوی اینکه بخوام بدونم بکارت کجا قرار داره انگشتم رو داخلش کردم یادمه یکی دو بار هم خودارضایی کردم الانم خیلی میترسم پاره شده باشه یا آسیب دیده باشه اما اصلا هم درد و خونریزی نداشتم اما خودم حس میکنم آسیب دیده… اگه در آینده قرار باشه برم دکتر زنان که معاینه کنه اگه ببینه کمی آسیب دیده برگه گواهی سلامت بکارت میدن یا نه در چه شرایطی گواهی نمیدن آیا در اون مینویسن که آسیب دیده یا به طور کلی گواهی میدن ترو خدا جوابم رو بدین خیلییی استرس دارم؟؟؟

  پاسخ
  • سلام
   ورود هر نوع شی به ناحیه تناسلی می تواند سبب پارگی و آسیب دیدگی پرده بکارت شود. میزان درد و خونریزی بسته به نوع پرده بکارت متفاوت می باشد. برای تشخیص قطعی می توانید به متخصص زنان مراجعه نمایید و تحت معاینه قرار بگیرید.

   پاسخ
  • سلام
   یه سوال داشتم ، خواهش میکنم صادقانه جواب بدین،

   اگر دختری لاغر باشه اما سینه هاش بزرگ و نرم باشه دلیل پارگی بکارت است،
   چون معمولا سینه سفت است و بعد از حاملگی بدن لخت میشه

   سن ۲۰ ساله

   ممنون میشم کامل توضیح بدین

   پاسخ
   • سلام دوست عزیز

    بزرگی سینه یا سینه های سفت یا نرم با پرده بکارت ارتباطی ندارد.

    پاسخ
 33. تو رو خدا کمک کنین😔
  من با نامزدم از جلو رابطه داشتم و بعد دخول خونی نیومد و فقط سوزش داشتم و درد میکرد الان هم کمتر از یه بند انگشتم داخل واژنم وارد میشه و نامزدم میگه که باکره نبودی یعنی من الان پردم رو از دست دادم یا نه؟خیلی نگرانم لطفا کمک کنین

  پاسخ
  • سلام
   ورود هر شی و ابزاری به ناحیه تناسلی می تواند سبب آسیب دیدگی و پارگی پرده بکارت شود. میزان خونریزی و درد بسته به نوع پرده بکارت متفاوت می باشد. بدون بررسی و معاینات لازم نمی توان تشخیص قطعی داد لذا بهتر است برای معاینه به متخصص زنان مراجعه نمایید.

   پاسخ
 34. سلام‌من ۲۶ سال دارم و مجرد.قبلا موردی پیش اومد که با کمی خون همراه بود و سوزش جزئی.هنگام مراجعه پزشک گفت آسیب دیده اما پاره نشده.
  خب ینی چی؟؟
  مگه آسیب دیدگی همون پارگی نیست؟؟
  ولی فردی بهم گفت پاره شده.

  پاسخ
  • سلام
   ورود هر شی در ناحیه تناسلی می تواند سبب پارگی پرده بکارت شود. منظور از آسیب دیدگی پارگی نسبی و جزئی می باشد. تشخیص وجود پرده بکارت یا عدم آن تنها با معاینات پزشکی قطعی خواهد بود.

   پاسخ
 35. سلام ممکن پرده بکارت به کلی از بین بره و هیچ اثری ازش نباشه؟

  پاسخ
 36. سلام
  من در اولین رابطه ای که با نامزادم داشتم هیچ حسی که نشان دهنده پرده باشه نداشتم و هیچ خونی هم نیومد و اصلا احساس درد هم نداشت .
  و حین رابطه نامزدم خیلی راحت بود انگار که اصلا هیچ چیزی تو واژنش نیست، چطور بگم ،بنظرم خیلی گشاد بود. انگار که چند بار تولد داشته باشه…
  خوب این که معلوم بود پرده نداره ولی من چند سوال دارم
  1- آیا امکان داره دختری مادر زادی پرده نداشته باشه؟
  2- نامزدم میگه قبل از من هیچ رابطه ای نداشته آیا وسیله ای برای تشخیصش هست؟؟
  3– آیا اینکه حین رابطه خیلی عادی بود و گشاد بودن واژن طبیعیه؟

  پاسخ
  • سلام
   پس از برقراری رابطه جنسی امکان تشخیص نوع پرده بکارت وجود ندارد.
   میزان درد و خونریزی ناشی از پرده بکارت در اولین رابطه جنسی یا ورود هر نوع شی به ناحیه تناسلی بسته به نوع پرده بکارت متفاوت می باشد. برای آگاهی از نوع پرده بکارت و دریافت دو سال دیگرتان بهتر است به مطالعه مقاله بپردازید. میزان خونریزی پرده بکارت از کم تا زیاد و حتی در مواردی بدون خونریزی بسته به نوع آن متغییر می باشد.

   پاسخ
 37. سلام خانم دکتر من دوبار دخول داشتم که در هر دوبار خونریزی کمی داشتم میخاستم بدونم چرا!؟ بعد ازاولین دخول معاینه دکتر شدم و گفتن ک پارگی صورت گرفته، پس چرا در دومین بار خونریزی داشتم!؟

  پاسخ
  • سلام
   خونریزی به دلایل مختلفی می تواند اتفاق افتد جهت تشخیص قطعی بهتر است تحت معاینه قرار بگیرید.

   پاسخ
 38. سلام یک بار توی استخر شیرجه زدم توی اب و خیلی دردم گرفت باعث شد انگشتمو داخل واژنم کنم که دردش کمتر بشه و برای اولین بار بود
  یعنی امکان داره پرده ی بکارتم پاره شده باشه خیلی نگرانم
  به خاطر ابرومم نمتونم دکتر برم میش کمک کنین
  و اینکه ایا موقع ازدواج که برای ازمایش میریم توی برگه مینویسن که اسیب دیده اس یا به خودمون میگن
  چه جوری بگم میتونه مشکل ساز بشه تو اینده چوم نه دروی داشتم نه سوزشی فقط اوم لحظه که پریدم تو اب درد داشت یکم بعد خوب شد

  پاسخ
  • سلام
   ورود هر شی به ناحیه تناسلی می تواند سبب پارگی پرده بکارت شود و میزان آسیب دیدگی و پارگی ورود شی به ناحیه تناسلی با توجه به نوع آن متفاوت است. جهت تشخیص قطعی بهتر است به متخصص زنان مراجعه نمایید و تحت معاینه قرار بگیرید.

   پاسخ
 39. سلام

  من با همسرم در اولین رابطه درد زیادی طرف ماهیچه

  هام داشتم ولی هیچ خونی نبود ممکنه پرده من

  ارتجاعی باشه

  پاسخ
  • سلام
   تشخیص نوع پرده پس از برقراری تماس جنسی امکان نخواهد داشت. میزان درد و خونریزی حین برقراری تماس جنسی بسته به نوع پرده بکارت متغیر می باشد.

   پاسخ
 40. سلام من ۱۸سالمه این ۹ماهع پریود نشدم بعد الان زیر شکمم و نوک سینه راستم یکم درد میکنه دلیلش چیه؟؟

  پاسخ
  • سلام
   علت ابتلا به اختلال قاعدگی متفاوت می باشد و نیاز به بررسی دارد تا بتوان علت دقیق بیماری را مشخص نمود. لازم به ذکر است که اختلال قاعدگی در اولایل سن بلوغ نشان دهنده بیماری خاصی نیست اما برای تشخیص قطعی بهتر است به متخصص زنان مراجعه نمایید. همچنین می توانید برای آگاهی بیشتر به مقاله اختلال قاعدگی مراجعه نمایید.

   پاسخ
 41. سلام من دختری ۱۴ ساله هستم چند وقت پیش از روی کنجکاوی شی رو وارد خودم کردم آخه از وجود پرده چیزی نمیدونستم و اون موقع ن خونی اومد ن درد داشت
  و به مادرم گفتم و پزشک هم مراجعه کردم و گفتن که پرده حلقوی و سالم است
  اما من هنوز شک و استرس دارم اصلا شب و روز ندارم
  آیا من سالمم😭؟!

  پاسخ
  • سلام
   با وجود چنین شرایطی که پزشک تشخیص داده است که پرده بکارت شما آسیب ندیده است نگران نباشید.

   پاسخ
 42. سلام خسته نباشید
  من یه مدت قبل بانامزدم رابطه داشتم ودخول حدوداپنج سانتی مترصورت گرفت ونه درد داشت و نه خونریزی ومیگفت بافشاربیشتراحساس درد داره دراین حالت امکان اسیب دیدن بکارت هست؟؟راهنمایم کنید
  ممنون ازسایت خوبتون

  پاسخ
  • سلام
   ورود هر شی به ناحیه تناسلی سبب پارگی پرده بکارت خواهد شد. میزان درد و خونریزی پرده بکارت با توجه به نوع آن در افراد مختلف متفاوت می باشد.

   پاسخ
 43. سلام من یه دختر14 سالم . خود ارضایی می کنم . تقریبا هفته ای 3 بار . تا حالا یه 4 یا 5 باری خون اومده ازم و اینکه از دیواره های واژنم نبود مطمئنم و امروز هم که کردم با اینکه شی کلفت نبود و تاحالا چند بار باهاش کرده بودم واژنم خونی شد و خون قرمز اومد که از همیشه قرمز تر بود . اما من تا حالا چند بار خونی شدم که فکر کردم پردمه مثلا دو سه روز پیشم که کردم ترشحاتم نارنجی بود و این یه 5 باری اتفاق افتاده . العا من پرده دارم یا نه ؟
  و اینکه وقتی داخل واژنمو میبینم یه چیزی مثل پرده هست . اما وقتی می کنم تا حد امکان حواسم هس پردمو نزنم . به مامانمم نگفتم و نمی گم که منو ببرن دکتر . کلا هم نمیبرن حتی وقتی ازدواج کننم چون خود مامانم نرفتن و وقتی حرفش شد مامانم گفتن شوهرت حق ندارخ ببرت معاینه چون بی اعتمادی همسرتو ثابت می کنه
  خاله جونمم پردش ارتجاعی بوده . من وقتی خاستم ازدواج کنم به شوهرم بگم که من خودارضایی می کردم و شاید پرده نداشته باشم یا نه ؟ چون واقعا نمیدونم چیکار کنم .

  پاسخ
 44. سلام ایا ممکنه پردع بکارت با فشار آب پاره بشه
  احتمالش چقدر است من چند بار این کارو کردم

  پاسخ
  • سلام
   ورود هر شی به ناحیه تناسلی سبب پارگی پرده بکارت میشود و پارگی هایمن با فشار آب به ندرت اتفاق می افتد.

   پاسخ
 45. سلام
  آیا امکان دارد بعد از یک بار سکس انجام دادن و دیگر انجام ندادن پرده به حالت اولیه خودش برگرده؟

  پاسخ
  • سلام
   خیر پس از پارگی امکان ترمیم خود به خودی پرده بکارت وجود ندارد.

   پاسخ
 46. سلام من چند ماهی بود ک خودارضایی میکردم و بعد ترک کردم ولی الان خیلی نگران پرده بکارتمم خودارضاییم مالشی بود و بعضی اوقات با فشار اب توی ایینه که ب واژن نگاه میکنم شبیه به عکسای تو گوگل نیست ینی کاملا دایره ای یه ذره بریدگی خیلی کوچیک داره،ممکنه پاره شده باشع
  لطفاا جواب بدید

  پاسخ
  • سلام
   پارگی پرده بکارت تنها با ورود شی یا آلت تناسلی اتفاق می افتد. میزان خونریزی بسته به نوع پرده بکارت متفاوت می باشد. در ضمن معاینه توسط فرد امکان ندارد بهتر است جهت تشخیص دقیق به پزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ
 47. و هیچ‌چیزی توی واژنم فرو نکردم من

  پاسخ
 48. سلام
  من و نامزدم چندروز قبل سکس از پشت رو داشتیم ولی یه ویی آلت از مقعد خارج شو و ب واژن خورد و تا ده دوازده ساعت خون رقیفی از واژن خارج میشد آیا امکان پاره شدن پرده وجود داره؟؟؟ امکان بارداری چطور؟ چون هیچ منی خارج نشد

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز

   برای بررسی های بیشتر بهتر است حتما به متخصص زنان مراجعه نمایید. زیرا این میزان خونریزی می تواند نشان دهنده ی آسیب دیدگی باشد پس بهتر که سریعا بدون اتلاف وقت به متخصص زنان مراجعه نمایید.

   پاسخ
 49. سلام لطفا جواب بدین من چندبار بود ک خودارضاعی میکردم ولی هیچ دخولی وارد واژن نشد فقط مالشی بود بعد اون یکم شکمم درد کرد نمیدونم چرا ولی اصلا خون اینا نیومد ایا پردم سالمه؟

  پاسخ
  • سلام
   پارگی پرده بکارت تنها با ورود شی یا آلت تناسلی اتفاق می افتد. میزان خونریزی بسته به نوع پرده بکارت متفاوت می باشد.

   پاسخ
 50. سلام ایا بعد پریود دهانه واژن بازترمیشه؟من مجردم و رابطه ای نداشتم قبلاهم خودمومعاینه کرده بودم سوراخ ریزی وسط هایمن بود،الان چنروز بعد پریودم سوراخ گشادتره واندازه پرده دور ورودی واژن خیلی کمتره ،بازور زدن بازترمیشه به حدی که یه انگشت میشه ازش ردبشه وباشل گرفتن دوباره پرده روی هم جمع میشه!این میتونه نشانه ای ازآسیب باشه؟چن سال پیش بعد یه زمین خوردن توسط ماما معاینه شده بودم که بهم گفتن پردت ارتجاعیه ولی شکنندس باید مواظب باشی

  پاسخ
  • سلام
   شکل پرده بکارت با توجه به نوع آن متفاوت می باشد.

   پاسخ
 51. سلام وقت بخبر

  امکانش هست با بلند کردن وسیله سنگین پرده بکارت دچار آسیب بشه ؟

  پاسخ
  • سلام
   چنین چیزی امکان نداره و تنها با ورود شی به ناحیه تناسلی امکان پارگی پرده بکارت وجود دارد.

   پاسخ
 52. سلام در پرده حلقوی خونریزی و درد وجود دارد ؟؟
  آیا ممکنه پزشک ب اشتباه بگه پرده سالمه .؟؟

  پاسخ
  • سلام
   میزان خونریزی و درد با توجه به پرده متفاوت است و پرده بکارت حلقوی با خونریزی همراه خواهد بود. اما درد حین برقراری تماس جنسی با توجه به نوع پرده بکارت به عوامل مختلف دیگری همچون نوع رابطه بستگی دارد.

   پاسخ
 53. سلام خانم دکتر توروخدا جوابمو بدید چون اصلا نمیتونم دکتر برم و خیلی سوالم‌ برام‌ مهمه
  خانم دکتر من حدودا چند ماه پیش یه ضربه به ناحیه واژنم خورد و منم اواخر دوره پریودیم بود
  بعد از پاکی بخاطر فکر و استرس و کنجکاوی چند بار و چند مرحله از انگشت خودم یا یه مداد به قطر یک و نهایتا دو سانت وارد واژنم کردم
  اما هیچگونه خونریزی یا دردی ندیدم و لی بعد یکم که وارد شد انگار به چیز محکم برخورد کرد که جلوشو میگرفت و منم فشاری وارد نکردم و درش آوردم

  ایا امکان پارگیش وجود داره؟؟
  پارگی کامل؟؟
  و چیکار کنم
  توروخدا جوابمو بدید😢

  پاسخ
  • سلام
   پارگی پرده بکارت با ورود شی امکان خواهد داشت، اما نوع درد و خونریزی بسته به نوع پرده بکارت متفاوت است. دوست عزیز بهتر است برای بررسی های بیشتر به متخصص زنان مراجعه نمایید. گاها ممکن است با توجه به شکل و نوع پرده بکارت آسیبی وارد نشده باشد اما بایستی تحت معاینه قرار بگیرید تا تشخیص قطعی انجام شود زیرا تشخیص بدین صورت امکان نخواهد داشت

   پاسخ
 54. سلام من خودارضایی داشتم مطمئن نیستم که دستم به پرده بکارت خورده یانه

  میترسم آسیب دیده باشه و همینطور نمیخوام خانوادم. متوجه بشه برای همین

  نمیتونم برم دکتر

  برای مطمئن شدن باید چیکار کنم؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   تشخیص پارگی یا سالم بودن پرده بکارت تنها توسط معاینه پزشک انجام می شود و تشخیص از طریق دیگری امکان ندارد.

   پاسخ
 55. سلام من ۳روز پیش رابطه داشتم اول از پشت بود بعد دخولکامل صورت نگرفت اما یه احظه خون اومد و وقتی رفتم دستشویی مقدار زیادی خون ازم رفت این خون میتونه از پشت باشه یا پرده از بین رفت ؟خون بکارت میتونه شدت داشته باشه و رقیق باشه یا در حد لکه اس؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   خونریزی پرده بکارت بسته به نوع آن متفاوت است و نمی توان بدین صورت تشخیص داد بهتر است . به دلیل آنکه خونریزی شما بسیار زیاد بوده است حتما به پزشک مراجعه نمایید و تحت معاینه قرار بگیرید در صورت وجود مشکلی سریع درمان صورت گیرد.

   پاسخ
  • سلام خانم دکتر توروخدا جوابمو بدید چون اصلا نمیتونم دکتر برم و خیلی سوالم‌ برام‌ مهمه
   خانم دکتر من حدودا چند ماه پیش یه ضربه به ناحیه واژنم خورد و منم اواخر دوره پریودیم بود
   بعد از پاکی بخاطر فکر و استرس و کنجکاوی چند بار و چند مرحله از انگشت خودم یا یه مداد به قطر یک و نهایتا دو سانت وارد واژنم کردم
   اما هیچگونه خونریزی یا دردی ندیدم و لی بعد یکم که وارد شد انگار به چیز محکم برخورد کرد که جلوشو میگرفت و منم فشاری وارد نکردم و درش آوردم

   ایا امکان پارگیش وجود داره؟؟
   پارگی کامل؟؟
   و چیکار کنم
   توروخدا جوابمو بدید

   پاسخ
   • سلام دوست عزیز
    ورود شی یا آلت تناسلی به ناحیه واژن سبب پارگی پرده بکارت می شود. اما برای آنکه مطلع شویم پارگی اتفاق افتاده است یا خیر بدین صورت امکان نخواهد داشت و بایستی تحت معاینه قرار بگیرید

    پاسخ
 56. سلام
  من جلو اینه وقتی لبه ها رو بار میکردم و زور میزدم پردم رو واضح دیدم سمت چپ سواراخم خط یک سانتی هست ایا ترمیم میشه متصله به سوراخم و انگار که پاره شده از داخل دهلز یکم اونور تره ینی باید لبه ها رو بیشتر باز کرد تا اون رو دید و اینکه فقط وقتی زور میزنم اون دیده میشه اون سمت سوارخ هم که انگار ۷۸ هست و فکر میکنم که دندونه ای هست
  خانم لطفا حرستون رو بگید من فقط ۱۶ سالمه و نمیتونم برم دکتر خواهش میکنم
  قبلا دیتمال رو به صورت تامپون بین لبه ها گداشتم و خود ارضایی با اب هم دارم ولی رو کلبتوریس اب رو میگرفتم بعضی اوقات هم بر میگشام و اب خیلییی کمی رو از پشت رو کلبتوریس گرفتم اما فک میکنم یه مقدار روی پردم هم فشار اومده بهنظرتون میتونم در ازدواجم خونریزی داشته باشم و گواهی سلامت رو میتونم بگیرم ؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   پرده بکارت به تشخیص خود فرد به درستی صورت نمی گیرد و دقیق نخواهد بود و حتی می توان گفت تشخیص توسط خود فرد امکان نخواهد داشت. پارگی پرده بکارت تنها با ورود شی به ناحیه تناسلی اتفاق می افتد و فشار آب سبب پارگی نمی شود. خونریزی پرده بکارت با توجه به نوع پرده بکارت متفاوت می باشد و با دریافت گواهی سلامت نوع پرده مشخص و توضیحات لازم در مورد میزان خونریزی به شما داده خواهد شد.

   پاسخ
 57. من‌بچگیم مورد تجاوز قرار‌گرفتم تنها چیزی‌که یادمه اینه نمیدونم دخولی صورت گرفته یا نه چون بچه بودم فقط اون صحنه های بد یادمه،تو بچگی امکان اسیب دیدن پرده‌بکارت هست؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   آسیب دیدگی و پارگی پرده بکارت با دخول و ورود هر شی اتفاق می افتد. جهت تشخیص قطعی می توانید به متخصص زنان مراجعه نماید تا تحت معاینه قرار بگیرید.

   پاسخ
 58. سلام خانم دکتر خسته نباشید
  ببخشید من چند وقت پیشا با نامزدم رابطه داشتیم اما بدون دخول و لاپایی بود که یکهو آلت ایشو درمیره و محکم برخورد می‌کنه به ناحیه واژنم اما حس نکردم که داخل رفته باشه
  بعد از اون دردم گرفت و به خودم پیچیدم و دیدم که داره ازم خون می‌ره فکر کردم پردم پاره شده ولی خونریزی خیلیییی زیاد شدید بود و لخته هم زیاد ازم خارج میشد
  این اتفاق تقریبا سرشب افتاد و من تا ساعتای۲ همچنان خونریزی زیادی داشتم اما صبح که بیدار شدم خونریزیم خیلی کمتر شده بود و تا شب که خونریزیم در حده یک بنده انگشت بود
  علت این حجم از خونریزی چی می‌تونه باشه؟؟ایا جای نگرانی داره؟؟ چون الان خونریزیم دیکه خیلیی کم شده و دردم در حالت عادی ندارم مگر اینکه کمی فشار بیاد به اون قسمت
  آیا حتما لازم هست که معاینه شم؟؟چون امکان معاینه شدن رو ندارم فعلا
  و آیا امکانش هست که پرده هم پاره شده باشه؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   این میزان از حجم خونریزی نیاز به بررسی های بیشتری دارد و بایستی حتما تحت معاینه قرار بگیرید زیرا احتمال آسیب دیدگی ناحیه تناسلی وجود دارد. لذا بهتر است به متخصص زنان مراجعه نمایید.

   پاسخ
  • سلام ببخشید من چند روز پریود بودم بعد ضربه ای به
   نوار بهداشتی وارد کردم حس کردم یکم از نوار بهداشتی رفت تو بعدش درد عجیبی زیر دلم پیچد ازم خون اومد که شبیه خون پریود نیست بعدش خودم نگاه کردم سوراخی روی پردم بود که قبلانبود یه سوراخ تقریبا بزرگ اندازه بند انگشت توروخدا راهنمایی کنید ینی من پردم پاره شده الان چیکار کنم دارم میمیرم اگه خانوادم هم بفهمن منو میکشن فقط به خودکشی فکر میکنم توروخدا راهنمایی کنید

   پاسخ
   • سلام دوست عزیز
    در ابتدا سعی نمایید آرامش خود را حفظ کنید زیرا تشخیص توسط خود فرد امکان نخواهد داشت و صحیح نمی باشد. تشخیص قطعی تنها پس از معاینه توسط متخصص زنان امکان خواهد داشت. پارگی پرده بکارت تنها با دخول آلت تناسلی و ورود شی به ناحیه تناسلی اتفاق می افتد. لذا برای آرامش خیال خود به دور از هر گونه استرسی به پزشک مراجعه نموده و تحت معاینه قرار بگیرید.

    پاسخ
 59. سلام وقت بخیر
  من از پشت رابطه داشتم ولی از جلو اصلا حتی هیچ چیزی وارد نشده چیزی که یادمه فقط چندبار خودم با دست زدم روی واژنم بد وقتی رفتم سرویس دیدم که خون اومد آیا پرده بکارت پاره شده؟؟؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   پارگی پرده بکارت تنها با ورود شی یا آلت تناسلی اتفاق می افتد و ضربه نمی تواند سبب پارگی شود. اما به دلیل خونریزی که داشتید بهتر است برای بررسی های لازم به پزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ
 60. سلام
  اگه برای معاینه مراجعه کنیم میپرسید که متاهلیم یا مجرد؟
  راستش نگران نوع برخورد پزشک هستم و خیلی سخته برام چون مجردم و یه رابطه نصفه نیمه داشتم

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   بهتر است نگران نباشید و آرامش خود را حفظ کنید. به طور معمول پزشک شرح حالی از فرد می خواهد که شما می توانید در صحبت های خود دلیل مراجعه را توضیح دهید. در ضمن با معاینه مشخص می شود که رابطه داشته اید یا خیر و پزشک رازدار شماست و شما برای این نوع موضوعات نگران نباشید

   پاسخ
 61. سلام خانم دکتر خسته نباشید ببخشید من یه سوال داشتم
  من ۱۸ سالمه و نامزد دارم .و من نزدیک به عادت ماهانه بودم یعنی دوروز گذشته بود ک نشده بودم
  من و نامزدم باهم معاشقه داشتیم ولی هیچ دخولی صورت نگرفت ولی ضربات ب واژن بنده وارد شد و من خون دیدم و خونریزی من ادامه داشت مثل عادت ماهانه میخواستم ببینم این خون میتونه دلیل آسیب به بکارت بنده باشه یا همون عادت ماهانه است ما هیچ دخولی نداشتیم و البته قبل از این رابطه من معاینه شدم و پردم سالم بود الان میخواستم ببینم این خون برای چیه و مثل عادت ماهانه ۵ ۶ روز ادامه داشت از همون شب

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   پارگی پرده بکارت تنها با ورود شی یا الت تناسلی امکان خواهد داشت. تشخیص بدین صورت قطعی نخواهد بود. بهتر است برای بررسی های بیشتر به پزشک مراجعه نماید.

   پاسخ
   • سلام
    من با نامزدم رابطه داشتم اما در دخول خونریزی شکل نگرفته و خیلی راحت این عمل انجام شد آیا از قبل پرده وجود نداشته

    پاسخ
    • سلام دوست عزیز
     خونریزی و درد در زمان پارگی پرده بکارت بسته به نوع پرده متفاوت است. برخی از پرده های بکارت بدون خونریزی هستند و این به منزله ی عدم پرده بکارت نمی باشد، برای آشنایی با انواع پرده بکارت میتوانید به مطالعه مقاله بپردازید. در ضمن تشخیص نوع پرده بکارت پس از پارگی امکان نخواهد داشت.

     پاسخ
 62. سلام، خسته نباشید، من برای دوس دخترم با دست مالش دادم، ولی اصلا انگشتمو فرو نکردم، بعد از چند ساعت گفت ازش یه خونی اومده، رفته دکترم گفته که زده شده، میخاستم ببینم آیا قابل تشخیص هست که تا الان آلت تناسلی واردش نشدع یا نه؟ ممنون

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   تشخیص بدین صورت اتفاق نمی افتد برای بررسی های بیشتر بهتر است به پزشک مراجعه نموده و در این خصوص مشورت نمایید.

   پاسخ
   • سلام خانم دکتر خسته نباشیدمن یه روز اومدم پاهامو باز کردم که پرده بکارتمو ببینم بعد دیدم که اونجای من سوراخه و در حالت عادی سوراخ بود و من اصلا بازش نکردم یعنی با دستم نکشیدمش ولی خب سوراخه معلوم بود و زیاد بزرگ هم نبود کوچیک بود ولی خب درحالت عادی من اونجام یه سوراخ میدیدم این یعنی پرده بکارت من پاره شده؟؟؟ سوراخه جوری بود که انگشت داخلش میرفت من الان خیلی نگرانم تروخدا جوابمو بدید به ایمیلم جواب بدید

    پاسخ
    • سلام دوست عزیز
     در ابتدای امر به شما دوست عزیز بگوییم که نگران نباشید و تشخیص قطعی نوع پرده بکارت یا آسیب دیدگی آن تنها توسط پزشک انجام می شود.
     شما بهتر است در ابتدای امر به مطالعه دقیق مقاله بپردازید زیرا برخی از پرده های بکارت سوراخیبه شکلی های مختلف در وسط آن دیده می شود. در صورت آنکه سابقه ورود شی یا آلت تناسلی به داخل واژن شما نداشته اید نگران نباشید اما برای تشخیص دقیق و نوع پرده بکارت می توانید به پزشک جهت معاینه مراجعه نمایید.

     پاسخ
 63. سلام من خودارضایی داشتم ولی به صورت مالشی ینی نه دستم ن هیچ شی با سوراخ واژنم برخورد نداشته و به همون صورت ارضا میشدم و مایع منی ازم خارج میشد به مقدار خیلی کم امکان پارگی بکارت وجود دارع؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   پارگی پرده بکارت تنها با ورود شی یا آلت تناسلی در زمان برقراری تماس جنسی امکان پذیر است.

   پاسخ
 64. سلام خانم دکتر خسته نباشید . من یه روز اومدم پاهامو باز کردم که پرده بکارتمو ببینم بعد دیدم که اونجای من سوراخه و درحالت عادی سوراخ بود و من اصلا بازش نکردم یعنی نکشیدمش ولی خب سوراخه معلوم بود و زیاد بزرگ هم نبود کوچیک بود ولی خب من درحالت عادی اونجام یه سوراخ میدیدم این یعنی پرده بکارت من پاره شده؟سوراخه جوری بود که انگشت داخلش میرفت . من الان خیلی نگرانم تروخدا جواب بدید

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   در ابتدای امر به شما دوست عزیز بگوییم که نگران نباشید و تشخیص قطعی نوع پرده بکارت یا آسیب دیدگی آن تنها توسط پزشک انجام می شود.
   شما بهتر است در ابتدای امر به مطالعه دقیق مقاله بپردازید زیرا برخی از پرده های بکارت سوراخیبه شکلی های مختلف در وسط آن دیده می شود. در صورت آنکه سابقه ورود شی یا آلت تناسلی به داخل واژن شما نداشته اید نگران نباشید اما برای تشخیص دقیق و نوع پرده بکارت می توانید به پزشک جهت معاینه مراجعه نمایید.

   پاسخ
 65. سلام خسته نباشید ترمیم بکارتم انجام میدین؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های 021-26318926 – 09361920441 تماس حاصل فرمایید یا از طریق مشاوره آنلاین دکتر الهه ثناگو سوالات خودتان را از خود دکتر سوال نمایید.

   پاسخ
 66. سلام و وقت بخیر
  باتشکر از مطالب مفید سایتتون و صبر و شکیبایی ک برای پاسخدهی دارید
  من و همسرم رابطه دخول کامل داشتیم قبل از ازدواج گواهی سلامت گرفتم و ذکرشد ک پردم ارتجاعیه
  من توو چند بار اول دخول خونریزی نداشتم اما بعد ب مدت یکماه بصورت یک روز درمیون بصورت لکه بینی و تعداد چندقطره خونریزی داشتم ، سوالم اینه ایا رابطه و دخول کامل تا یکماه لکه بینی یک روز درمیون بخاطر پرده هست یا مشکلات واژن و عفونت البته ک بعد از اون یکماه خونریزی قطع شد و همه چیز طبیعی شد ممنون از پاسخگویی شما

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز

   به طور معمول پرده ارتجاعی خونریزی نخواهد داشت. این خونریزی بعد از مدت یک ماه به دلایل دیگری می تواند اتفاق افتاده باشد که نیازمند بررسی است. لذا بهتر است به متخصص زنان مراجعه نمایید تاتشخیص قطعی به شما داده شود. در ضمن می توانید برای اگاهی بیشتر در خصوص اختلالات قاعدگی به مطلب اختلال قاعدگی مراجعه نمایید.

   پاسخ
 67. سوالم مرتبط با مطالب سایت نیست
  اگر امکانش هست و تداخلی نداره لطفا منتشر کنید و جواب بدید
  بعد از رابطه مشکوک با همسرم قرص لونژیل استفاده کردم بعد از مصرف قرص بلافاصله رابطه مجدد شکل گرفت و رابطه محافظت نشده بود و بطور کامل داخل واژن ریخته شد ، آیا بارداری شکل میگیرد ؟ یا قرص لونژیل مانع از دو رابطه مشکوک اما ب فاصله خیلی کم و تقریبا یکساعت میشود ، باتشکر

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز

   اثرات قرص لونژیل یا قرص اورژانسی به مدت بیست و چهار ساعت پس از مصرف ماندگار خواهد بود و رابطه پس از مصرف این قرص هیچ مشکلی نخواهد داشت. اما بایستی بدانید که بهتر است قبل از رابطه جنسی از قرص های اورژانسی استفاده نکنید و ترجیحا رابطه محافظت شده داشته باشید.

   پاسخ
 68. سلام خانوم دکتر عزیز…من به تازگی با نامزدم برای اولین بار سکس داشتم…ولی اصلا خون ریزی نداشتم..رابطه ای قبلش نداشتم و مطمئنم پردم اسیب دیده هم نبوده ورزشکارم نبودم…بعد از دخول اصلا خون ریزی نداشتم ولی به شدت درد داشتم..به حدی که نتونستم حتی ادامه بدم…فوق العاده درد وحشتناکی داشتم ولی بدون هیچ خون ریزی…نیازی هست معاینه

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   خونریزی در زمان پارگی پرده بکارت بسته به نوع پرده بکارت میزان آن متفاوت است و نوعی پرده بکارت وجود دارد که خونریزی ندارد. میزان درد هم بسته به نوع پرده بکارت متفاوت است اما بهتر است در صورت امکان به پزشک مراجعه نمایید تا اگر آسیبی به بافت واژن وارد شده است اقدامات لازم انجام گردد.

   پاسخ
 69. سلام خانم دکتر خسته نباشید ببخشید من قبلا خود ارضایی میکردم و الان هم میکنم و خیلی پشیمونم من یادم نیست که هنگام خود ارضایی پریود شدم یا ن میخواستم بدونم از بین رفتن پرده و خود ارضایی باعث میشه که برای اولین بار پریود شد با اینکه من قبلش پریود نشده بودم و اینکه امکان معاینه ندارم خواهش میکنم جواب بدید

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   پارگی پرده بکارت با ورود شی یا آلت تناسلی حین برقراری رابطه جنسی امکان خواهد داشت. بسته به نوع پرده بکارت خونریزی میزان کم یا زیاد آن متفاوت است و گاها برخی از پرده های بکارت بدون خونریزی هستند. اما پس از خودارضایی اتفاق افتادن قاعدگی نیازمند بررسی می باشد، در مواردی این اتفاق پس از این کار رخ می دهد و در مواردی می تواند دلیل دیگری داشته باشد که قاعدگی اتفاق افتاده است لذا نیازمند بررسی می باشد و بهتر است به پزشک جهت بررسی های بیشتر اقدام نمایید.

   پاسخ
 70. سلام خانم دکتر خواهش میکنم راهنماییم کنید
  من تا به حال هیچ رابطه ای نداشتم اما پزشک تشخیص دادن که پردم سالم نیست من چجور میتونم ثابت کنم که التی وارد واژنم نشده

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   آسیب دیدگی و پارگی پرده بکارت با ورود شی یا آلت تناسلی اتفاق می افتد و برای آنکه بتوانید اطمینان پیدا کنید از آسیب دیدگی بهتر است مجدد تحت معاینه قرار بگیرید تا تشخیص قطعی به شما داده شود. زیرا بدین صورت نمی توان تشخیص دقیقی داد.

   پاسخ
 71. سلام،خسته نباشید.
  من بعد از خودارضایی مالشی چند قطره خون روی لباسم دیدم و بعد کمی ادامه دار شد مثل پریود و الان چهار روزه که کمی خون مشاهده میکنم اما درد ندارم و اینکه دو روز مونده بود تا پریود شم و خون مشاهد کردم (البته تو این چند ماه پریودم تا ده روز عقب افتاده دوبار)
  من پریودم با کمی درد کمر همراهه.
  گاهی در اثر یبوست هم ترشحاتم قرمز میشه.
  میخوام بدونم آیا این خون پریوده یا اینکه پردم پاره شده در صورتی که چیزی داخل واژنم نشده:(
  لطفا پاسخ بدید چون خیلی ناراحتم و نمیتونم برم دکتر.
  با تشکر

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   پارگی پرده بکارت با ورود شی یا آلت تناسلی اتفاق می افتد. با توجه به چنین شرایطی بهتر است تحت معاینه قرار بگیرید تا بتوان تشخیص قطعی داد تا در صورت لزوم اقدمات درمانی خاص انجام گردد.

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *