(021)26318926 - (0936)1920441
تهران، مجيديه شمالی، ميدان ملت، خيابان قليچ خانی، پلاك ١٠٠
خانه » بیماری های زنان » موثرترین روش درمان زگیل تناسلی چیست؟
مدت زمان مطالعه 7 دقیقه

موثرترین روش درمان زگیل تناسلی چیست؟

نوبت دهی و مشاوره آنلاین دکتر الهه ثناگو
مدت زمان مطالعه 7 دقیقه

امروزه یکی از بیماری های مقاربتی که شیوع بسیار زیادی پیدا کرده است، بیماری زگیل تناسلی می باشد. زگیل تناسلی دارای انواع مختلفی می باشد که هر کدام از این نوع بیماری می تواند کم خطر و پر خطر باشد. راه های انتقال این بیماری در اکثر مواقع از طریق تماس جنسی می باشد اما از طریق پوست هم انتقال آن نیز وجود دارد. گاهی اوقات در مواردی که درمان خاصی برای این بیماری صورت نگیرد امکان دارد پس از چند ماه از بین رود، اما ویروس آن به مدت طولانی در بدن باقی می ماند.

از میان تمام تیپ های زگیل تناسلی نوع های 6، 11، 16 و 18 شایعترین این تیپ ها می باشد که از این چهار نوع زگیل تناسلی تیپ 6 و 11 جز کم خطرترین نوع می باشد که به ندرت به سرطان تبدیل می شود و در اکثر مواقع این دو نوع همراه با عفونت خواهد بود. این نوع زگیل های تناسلی شکل ها، اندازه ها و رنگ های مختلفی دارند و امکان بروز آن در نواحی مختلف بدن وجود دارد.

نوع های 16 و 18 جز پرخطرترین زگیل تناسلی به شمار می آید که در اکثر مواقع منجر به سرطان دهانه رحم و مقعد، سرطان آلت تناسلی و واژن می شود. بهتر است علائم زگیل تناسلی را بشناسید و بدانید که این بیماری بدون علامت بوده و با انجام تست غربالگری مشخص می گردد.

علائم زگیل تناسلی

در بیشتر مواقع این بیماری بدون علامت خواهد بود و تنها با سوزش و خارش مختصری همراه است. معمولا افرادی که به بیماری ایدز، دیابت و یا بیماری های که مجبور به مصرف داروهای کورتون هستند بیشتر به زگیل تناسلی مبتلا می شوند و دوره کمون آن مشکل تر خواهد بود.

علائم زگیل تناسلی را بشناسید

راه های انتقال زگیل تناسلی

شایعترین راه انتقال این بیماری از طریق تماس جنسی می باشد. امکان انتقال از راه های دیگر وجود دارد اما به ندرت از طریق روش های دیگر انتقال می یابد.

دوره کمون زگیل تناسلی

دوره کمون بیماری با توجه به نوع آن متفاوت می باشد در صورتی که از نوع پرخطر باشد دوره آن به طور دقیق مشخص نمی شود اما از نوع کم خطر بین سه هفته تا هشت ماه متفاوت خواهد بود و گاهی اوقات ممکن است تا چندین سال به طول بیانجامد. همانطور که ذکر شد، برخی از تیپ های زگیل تناسلی بدون درمان پس از چند ماه بهبود می یابد اما این برطرف شدن به معنای از بین رفتن کامل نخواهد بود و در بدن باقی خواهد ماند.

تشخیص زگیل تناسلی

تنها راه تشخیص بیماری زگیل تناسلی از طریق معاینه و نمونه برداری می باشد. نمونه برداری فقط در مورد تست غربالگری به اثبات رسیده است و در مواردی می تواند موجب پیشگیری گردد. زمانی که فرد برای معاینه به متخصص زنان و زایمان مراجعه می نماید بهترین راه بررسی و ارزیابی پیشابراه می باشد.

درمان زگیل تناسلی

زگیل تناسلی در مردان و زنان دارای انواع کم خطر و پر خطر بوده و به صورت زائده های گوشتی در نواحی مختلف بدن به اشکال گوناگون دیده می شود. روش های درمان زگیل تناسلی مردان و زنان با توجه به نوع آن، اندازه و شکل ظاهری و ناحیه ایجاد شده متفاوت می باشد. درمان از چند طریق قابل انجام است، که عبارت است از:

موثرترین روش درمان زگیل تناسلی چیست ؟

درمان زگیل تناسلی خارجی

درمان دارویی

درمان دارویی با توجه به نوع زگیل تناسلی و ناحیه ایجاد شده تجویز می شود. درمان زگیل تناسلی می تواند به صورت شیمیایی یا دارویی خاص موضعی باشد که پزشک داروهایی را برای فرد تجویز می نماید و بهتر است این نوع داروها توسط پزشک برای بیمار انجام شود و فرد مبتلا به این ویروس خود این گونه داروها را استفاده نکند زیرا این داروها سوزاننده هستند می تواند سبب سوختگی پوست اطراف ضایعات شود و اسکارهای ناخوشایندی را بر روی پوست خود به جای بگذارید. قابل توجه است بدانید که این نوع درمان به نسبت دیگر روش های درمانی کمی طولانی تر خواهد بود و تا چند ماه طول می کشد.

درمان زگیل تناسلی با فریز

فریز کردن یا کرایوتراپی یکی از روش های درمان زگیل ناحیه تناسلی خارجی یا ویروس اچ پی وی می باشد. این روش درمانی ممکن است طی چند جلسه انجام شود و معمولا فریز کردن به دو صورت مایع و گاز انجام می گردد.

درمان زگیل تناسلی با کوتریزاسیون

سوزاندن یا کوتریزاسیون یکی دیگر از روش های درمان این بیماری به شمار می آید. این روش درمان همانطور که از اسم آن پیداست با سوزاندن ضایعه صورت می گیرد و همین امر ممکن است پوست ناحیه مورد نظر پس از درمان به صورت اسکار باقی بماند و سوزاندن زگیل تناسلی کمی با درد همراه است.

درمان زگیل تناسلی با لیزر

لیزر درمانی یکی از روش های درمان است که به تجربه و تبحر پزشک نیاز دارد و در مواقعی که ضایعه بزرگ باشد از این روش استفاده می شود. استفاده از لیزر به منظور درمان در یک جلسه انجام می گردد. لیزر عمق نفوذ مناسب تری خواهد داشت و احتمال اسکار پوستی بسیار کمتر خواهد بود. اما درمان گرانتری خواهد بود ولی مدت زمان بهبودی و رسیدن به نتیجه مطلوب کوتاه تر خواهد بود.

جراحی

سریعترین روش و آخرین روش درمان جراحی است. زمانی که ضایعه بسیار زیاد باشد در این مواقع بهترین روش درمان جراح می باشد. قبل از انجام جراحی بهتر است ابتدا از ضایعه نمونه برداری صورت گیرد تا پس از بررسی و تشخیص نوع ویروس سپس جراحی صورت گردد. در دختران جوان امکان انجام تست دهانه رحم وجود نخواهد داشت.

درمان زگیل تناسلی داخلی

زمانی که زگیل تناسلی در ناحیه داخلی واژن ایجاد شده باشد قبل از اقدام به هر گونه درمان ابتدا باید میزان وسعت بیماری بافت داخلی واژن و دهانه رحم مشخص گردد. در این مواقع به منظور تشخیص ابتدا باید توسط متخصص زنان و زایمان معاینه دهانه رحم انجام شود در این زمان اگر زخم و تغییر شکل ایجاد شده باشد کاملا به وضوح می توان مشاهده نمود.

شایان ذکر است، در اکثر مواقع در ابتدای بیماری هیچ گونه ضایعه ای در معاینه قابل مشاهده نخواهد بود و بهترین روش تشخیص در این مواقع استفاده از دستگاه کولپوسکوپی می باشد. با استفاده از آن می توان به بزرگ نمایی ناحیه تناسلی داخلی پرداخت تا ضایعه دیده شده و سپس نمونه برداری صورت گیرد. درمان زگیل تناسلی پس از نتیجه نمونه برداری مشخص می گردد و بهتر است به منظور انتخاب بهترین روش درمان زگیل تناسلی به بهترین متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید.

بهترین روش درمان زگیل های تناسلی مقاوم با عود متعدد چیست؟

در مواردی که زگیل های تناسلی بسیار زیاد هستند و به درمان مقاومند یا عود متعدد دارند بایستی تحت درمان سایر روش ها قرار بگیرند. درمان های همچون کرایوتراپی، فریزکردن یا کوتر و لیزر مورد استفاده قرار گیرد که قابل توجه است بهترین روش درمان که میزان اثر دهی بیشتری در چنین شرایطی دارد لیزر می باشد. درمان زگیل با HPV متفاوت است. زگیل های پوستی قابل درمان است اما HPV درمان قطعی ندارد.

کلام آخر

متاسفانه روش درمان زگیل تناسلی قطعی نخواهد بود حال زگیل تناسلی از هر نوع کم و پر خطر که باشد درمان قطعی وجود ندارد. به دلیل اینکه این ویروس در بدن باقی می ماند اما امکان کنترل آن وجود دارد. در صورتی که این بیماری به موقع و در زمان مناسب تشخیص داده شود. زگیل تناسلی داخلی به نسبت خارجی دارای اهمیت بیشتری دارد. تشخیص بهتر این بیماری از طریق نمونه برداری صورت می گیرد و بهتر است به منظور تشخیص از دستگاه کلونوسکوپ برای تشخیص بهتر کمک گرفته شود.

(Visited 13,389 times, 1 visits today)
دکتر الهه ثناگو متخصص زنان و زایمان

دکتر الهه ثناگو

جراح متخصص زنان زايمان و نازايی ـ لاپاراسكوپی، هيستروسكوپی
دكتر الهه ثناگو متخصص زنان زايمان نازايي دوره شش ساله پزشكي عمومي را در دانشگاه ايران به اتمام رساند
و سپس در سال ١٣٨٤ دوران تخصص خود را در رشته جراحي زنان و زايمان و نازايی به اتمام رسانيد.
سپس حدود دو سال دوران طرح خود را در استان كرمانشاه در خدمت رساني به مردم محروم
شهرستان گيلانغرب سپری كرد و پس از آن به تهران بازگشت .
ايشان دوره های كوتاه مدت و بلند مدت آموزش لاپارسكوپی و اندومتريوز را در خدمت اساتيد
بزرگی چون استاد عادل شروين در تهران، استاد البرزی در شيراز و پروفسور arnaud wattiez
در فرانسه گذرانده است .
سهامدار بیمارستان عرفان_نيايش

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۲ دیدگاه ها
 1. سلام من تو ست ۱۴ سالگی یه خال کناره دهانه واژنم داشتم تا تالا هم‌مشکلی نداشتم ولی بعد از چندین بار که شیو کردم یه دونه هایی مثل جوش اومد و با خارش و سوزش واژنم همراه بود حالا داره زیاد تر میشه میخواستم بدونم که راه درمانش چیه

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   بهتر است بدون اتلاف وقت به پزشک مراجعه نمایید تا تحت بررسی های لازم قرار بگیرید.

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *