(021)26318926 - (0936)1920441
تهران، مجيديه شمالی، ميدان ملت، خيابان قليچ خانی، پلاك ١٠٠
خانه » بیماری های زنان » درمان تنبلی تخمدان
مدت زمان مطالعه 9 دقیقه

درمان تنبلی تخمدان

نوبت دهی و مشاوره آنلاین دکتر الهه ثناگو
مدت زمان مطالعه 9 دقیقه

تنبلی تخمدان

تخمدان پلی کیستیک یا pco که به اصطلاح عوام تنبلی تخمدان گفته می شود، یکی از بیماری های شایع در بین زنان و دختران نوجوان به شمار می آید .

تبنلی تخمدان یک بیماری ژنتیکی است . در سیکل تخمک گذاری هر ماه حدود 5-6 فولیکول شروع به رشد می کنند و در نهایت یکی از آن ها بزرگ می شود و آن فولیکول بزرگ شده فاکتورهای ماهر کننده برای مابقی فولیکول ها می فرستد و فولیکول های ریز دیگری که در اطراف آن در حال بزرگ شدن هستند، را از بین می برد و کوچک نگه می دارد .

درمان تنبلی تخمدان

درمان تنبلی تخمدان

در افراد مبتلا به بیماری تخمدان پلی کیستیک آن فولیکول های بزرگ شده به هر علتی نمی توانند به درستی فعالیت خود را انجام دهند . در صورتی که قادر نخواهند بود تخمک گذاری خوبی داشته باشند و هم اینکه نمی توانند فاکتورهای ماهر کننده را به خوبی برای فولیکول های اطرافش القا نماید و آن ها را از رشد باز نگه دارند .

در نتیجه هر ماه چند فولیکول به صورت نیمه رشد کرده و بزرگ می شوند و این نوع فولیکول ها تخمک گذاری خوبی نداشته و کاملا از بین نمی روند . لذا در طول سالیان متمادی هر ماه که چند تا فولیکول ریز روی سطح تخمدان باقی می ماند، که از حالت عادی بزرگ تر اند . در این زمان سطح پوسته تخمدان یا کورتکس تخمدان پر از فولیکول های ریز می شود .

در حالت عادی زمانی که نمای تخمدان از طریق سونوگرافی مشاهده می شود. حدود 3-4 فولیکول ریز روی سطح تخمدان قابل مشاهده است ولی زمانی که فردی به بیماری تخمدان پلی کیستیک مبتلا باشد، در نمای سونوگرافی در سطح تخمدان یک حالت گردنبندی از فولیکول های ریز در اطرافش دیده می شود و به همین دلیل است که این بیماری را تخمدان پلی کیستیک نام گذاری کرده اند.

ولی تنها نمای سونوگرافی برای متخصص زنان ملاک نیست، نمای سونوگرافی یکی از فاکتورهای تشخیصی بیماری تنبلی تخمدان است . این فولیکول های ریزی که نتوانسته اند به خوبی کار خود را انجام بدهند و از بین نرفته و در سطح تخمدان باقی مانده اند . در واقع این فولیکول ها زنده هستند، بدین معنا این فولیکول ها هر ماه تعدادی هورمون مردانه و فاکتورهای را از خود در سطح خون آزاد می کنند بلکه این ها نباید در سطح تخمدان باقی بمانند و در سیکل طبیعی این فولیکول ها باید از بین بروند .

به دلیل اینکه این فولیکول ها روی سطح تخمدان باقی مانده اند و دائم در حال آزاد سازی فاکتورهای در خون هستند می توانند این فاکتورها علائم بالینی برای بیمار ایجاد نمایند .

علائم بالینی تخمدان پلی کیستیک

این علائم بالینی شامل : هورمون های مردانه می باشد . شما در نظر بگیرید از هر فولیکول ریز یک هورمون مردانه آزاد شود، زمانی که تعداد زیادی هورمون مردان از این فولیکول ها آزاد شود، تعداد زیادی از هورمون مردانه در خون یک خانم آزاد می شود .

در حالت طبیعی زنانی که به این بیماری مبتلا نیستند و سالم اند مقداری هورمون مردانه در خون آن ها وجود دارد، اما این میزان نسبت به مردان خیلی کمتر است . حال در مواردی که تنبلی تخمدان به وجود می آید سطح این هورمون در حالت طبیعی بالاتر می رود، حتی اگر نسبت به مردان پایین باشد اما برای زنان بالا است و علائم خود را نشان می دهد که عبارت است از :

 • افزایش تدریجی موهای صورت
 • رشد موهای زائد و ضخیم در نواحی پشت لب و چانه
 • ضخیم شدن موهای بدن

دکتر الهه ثناگو جراح و متخصص زنان و زایمان، با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها و جراحی های زیبایی زنان می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با متخصص زنان و زایمان خوب در تهران می توانید با شماره ۲۶۳۱۸۹۲۶ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر الهه ثناگومراجعه نمایید.

 

در نواحی خاصی افزایش مو اتفاق می افتد. به طور مثال: در نواحی چانه، صورت، دور سینه ها، ناف و زیر ناف، تحت تاثیر هورمون مردانه دچار زیاد شدن، ضخیم شدن و سیاه تر شدن مو ها می شوند. همین طور زمانی که هورمون مردانه در یک مرد افزایش می یابد دچار ریزش مو می شود در زنان هم بدین صورت است و تحت تاثیر افزایش هورمون مردانه دچار ریزش مو می شوند . حتی گاهی اوقات همانند مردان نمای مردانه پیدا کرده و دچار کچلی مردانه و ریزش مو در نواحی شقیقه ها و وسط سر می شوند . لازم به ذکر است، این موارد در زمان تنبلی تخمدان شدید برای زنان اتفاق می افتد.

همچنین هورمون های مردانه سبب چرب شدن سطح پوست، جوش های سر سیاه و آکنه و اضافه وزن در فرد می شود .

مقاومت به انسولین در فرد بالا می رود و سبب می شود تا فرد به بیماری دیابت مبتلا شود. همچنین سبب می شود تا چربی خون در فرد افزایش می یابد .

در نهایت به دلیل اینکه تخم گذاری به درستی در فرد انجام نمی شود و بسته به شدت بیماری ممکن است فرد دچار دیرزایی و یا حتی نازایی شود و برای بارداری نیاز به درمان پیدا کند .

به دلیل اینکه تخمک های خوبی آزاد نمی شود، سیکل های قاعدگی نامرتب می شود و مدت زمان فاصله سیکل های قاعدگی طولانی است و حتی در مواردی ممکن است فرد در صورت عدم مصرف دارو حدود 6 – 7 ماه پریود نشود .

بعضی از خانم ها از این وضعیت خوشحال می شوند، ولی این بسیار برای فرد خطرناک است و به خاطر اینکه تحت تاثیر هورمون آندومتر داخل رحم ریز نمی شود و همین امر سبب شده تا احتمال ابتلا به سرطان رحم در سنین 40 – 50 سالگی در زنانی که به بیماری تنبلی تخمدان مبتلا هستند و سیکل های قاعدگی نامنظم دارند افزایش یابد .

علائم بالینی تخمدان پلی کیستیک بسته به شدت بیماری از طیف خفیف تا شدید متغیر است . لذا انتظار نداشته باشید تمامی علائم در یک فرد ظاهر شود بسته به فعالیت تخمدان علائم بیماری متفاوت است . گرفتن شرح حالی از وضعیت شخص به تشخیص بیماری کمک می نماید .

درمان تنبلی تخمدان

بیماری تنبلی تخمدان درمان قطعی ندارد. به دلیل اینکه این بیماری زمینه ژنتیکی دارد، نمی توان ژن تخمدان را تغییر داد تا همانند تخمدان های سالم شروع به فعالیت و تخمک گذاری نماید . ولی درمان علامتی است، بدین معنا که با توجه به تشخیص مشکل فرد، درمان انجام می شود.

در صورتی که فرد مشکل در سیکل قاعدگی داشته باشد درمان دارویی صورت می گیرد . در صورتی که فرد مشکل ریزش مو یا پرمویی داشته باشد مصرف داروهای ضد هورمون مردانه به بیمار کمک می کند تا بهبود یابد. اما اگر بیمار مشکل نازایی داشته باشد درمان نازایی برای فرد شروع می شود و تحریک تخمک گذاری انجام می شود تا تخمک بارور شود .

همچنین فرد باید تحت نظر باشد و کنترل وزن داشته باشد و حتما به این اشخاص باید گفت که این بیماری تا به آخر عمر همراه شماست اما شدت بیماری متغیر می باشد و نمی توان به طور کامل درمان نمود. پس به تمامی این افراد توصیه می شود تا سبک زندگی خود را تغییر دهند.

داشتن تغذیه مناسب، انجام فعالیت های ورزشی و استرس کم تاثیر بسزایی بر روی وضعیت بیماری این افراد می گذارد . زیرا ورزش کردن سبب می شود تا فرد دچار چاقی و اضافه وزن نشود . افراد مبتلا به بیماری PCO باید از مصرف غذاهای حاوی مواد قندی بپرهیزند تا مبتلا به بیماری دیابت نشوند و تمامی این موارد می تواند به بهبود عملکرد تخمدان تاثیر بسزایی دارد.

پس سبک زندگی برای این بیماران بسیار حائز اهمیت می باشد و به این بیماران توصیه می شود تا در سنین پایین ازدواج کنند و در اولین فرصتی که دارند، اقدام به بارداری کنند و این افراد نباید زمان بارداری را به تعویق اندازند زیرا زمینه تنبلی تخمدان در آن وجود داشته و هر چه باردار شدن در این افراد به تعویق افتد، احتمال مشکلات باردار شدن در آن ها افزایش می یابد.

افراد مبتلا به بیماری تنبلی تخمدان باید تحت کنترل باشند و با پزشک خود در تماس باشند و از پزشک خودنباید انتظار معجزه داشته باشند که با مصرف چند دوره قرص جلوگیری خوب نشدن یک درمان دیگر را شروع کنند یا پزشک خود را تغییر دهند بلکه بهتر است تحت نظر یک پزشک متخصص قرار بگیرند و در درمان خود صبور باشند و مدام به فکر تغییر درمان خود نباشند .

خیلی از افرادی که مشکل تنبلی تخمدان خفیف دارند، زمانی که سبک زندگی خود را تغییر می دهند و استرس محیطی را دور می کنند و رژیم غذایی مناسب دارند و به فعالیت های ورزشی ادامه می دهند نیاز به مصرف دراوهای هورمونی در این افراد کمتر است و حتی ممکن است برخی از این افراد را بدون درمان تنها تحت نظر گرفت و زمانی که علامت ها برگشتند به درمان علامت ها پرداخت .

درمان تنبلی تخمدان

تنبلی تخمدان در دختران نوجوان

اکثر بیماران دختران نوجوانی هستند که به این بیماری مبتلا هستند و به مادران توصیه می شود که در دو سال ابتدایی رسیدن به سن بلوغ، خیلی انتظار نمی رود که سیکل های قاعدگی خیلی منظم و به موقع باشد، اما بعد از دو سال زمانی که متوجه شدید دخترتان دچار پرمویی یا اضافه وزن شده است حتما باید دختران خود را نزد متخصص زنان ببرید، قبل از آنکه این علائم بیشتر از پیش شود، تحت درمان قرار گیرد.

افراد مبتلا به بیماری تنبلی تخمدان باید همیشه تحت و در ارتباط با متخصص زنان باشند تا درمان های علامتی صورت گیرد و با شروع علائم بیماری همچون اضافه وزن، ریزش مو و یا پرمویی به درمان بپردازید تا از پیشرفت بیماری پیشگیری نماید .

درمان زودهنگام و به موقع از پیشرفت بیماری می کاهد و این به نفع بیمار است و در نتیجه هدف اولیه ما دختران نوجوانی هستند که در سن پایین با علائم مشکلات سیکل قاعدگی مواجه هستند و درمان در این زمان هرچه سریع تر صورت گیرد سبب می شود تا در سنین بالاتر مشکلات بیشتری برای آن فرد پیش نیایید.

پیشگیری از بیماری تنبلی تخمدان

راهی برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری وجود ندارد این بیماری زمینه ژنتیکی دارد . پس پیشگیری نمی توان نمود و این بیماری زمینه جنینی و ژنتیکی دارد ولی می توانیم از ایجاد علائم بیشنر پیشگیری نمود.

از خود بیماری نمی توان پیشگیری نمود و این بیماری ترسناک نیست و نباید دختران جوان را از این بیماری ترساند و خیلی از دختران تا متوجه این بیماری می شوند نگران شده و اعتماد به نفس خود را از دست می دهند و تصور می کنند که دچار سرطان و یا نازایی می شوند در صورتی که چنین نیست . بهتر است زمانی که متوجه علائم بیماری شدید سریعا تحت درمان قرار بگیرید تا بتوان به راحتی بیماری را کنترل و درمان نمود.

افرادی که مبتلا به بیماری تنبلی تخمدان هستند، باردار شدن سبب می شود تا تخمدان ها را به حالت اولیه بازگرداند و دیده شده تخمدان های بیمار تا چند سال بعد به خوبی فعالیت می کنند و حالت تنبلی را ندارند و به همین دلیل اعتماد به نفس را به دختران خود بدهید و مواظب باشید تا علائم آن پیشرفت نکند و به پزشک خود اعتماد کنید و با آن همیشه در ارتباط باشید تا بتوانید جلوی پیشرفت علائم را بگیرید .

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به بهترین متخصص زنان در تهران مراجعه نمایید.

(Visited 187,102 times, 35 visits today)
دکتر الهه ثناگو متخصص زنان و زایمان

دکتر الهه ثناگو

جراح متخصص زنان زايمان و نازايی ـ لاپاراسكوپی، هيستروسكوپی
دكتر الهه ثناگو متخصص زنان زايمان نازايي دوره شش ساله پزشكي عمومي را در دانشگاه ايران به اتمام رساند
و سپس در سال ١٣٨٤ دوران تخصص خود را در رشته جراحي زنان و زايمان و نازايی به اتمام رسانيد.
سپس حدود دو سال دوران طرح خود را در استان كرمانشاه در خدمت رساني به مردم محروم
شهرستان گيلانغرب سپری كرد و پس از آن به تهران بازگشت .
ايشان دوره های كوتاه مدت و بلند مدت آموزش لاپارسكوپی و اندومتريوز را در خدمت اساتيد
بزرگی چون استاد عادل شروين در تهران، استاد البرزی در شيراز و پروفسور arnaud wattiez
در فرانسه گذرانده است .
سهامدار بیمارستان عرفان_نيايش

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۱۳۹ دیدگاه ها
 1. سلام وقتتون بخیر
  خانم دکتر کسی که مجرد و تنبلی تخمدان داره برای درمان باید چه کار کنه این بیماری می تونه مشکلات مثل چاقی شکمی ایجاد کنه و چاق بودن فقط شکم می تونه با این بیماری ارتباط داشته باشه
  لطف می کنید جوابمو بدید
  ممنون

  پاسخ
  • سلام
   بایستی حتما تحت نظر متخصص زنان باشید. چاقی میتواند ثانویه به تنبلی تخمدان باشد و میتواند خودش باعث تنبلی بیشتر شود.

   پاسخ
  • سلام خسته نباشید خانم دکتر . خانم دکتر من تو سن۱۴ سالگی مراجعه کردم به دکتر گفت شمامشکل تنبلی و ضعیف بودن تخمدان دارید و به من قرص نوشت. خانم دکتر من با دارو پریود میشم والان ۱۹سالمه هیچ وقت بدون دارو پریود نشدم به جز امسال چند هفته پیش بدون دارو پریود شدم .من حدود یک ماه ازدواج کردم و پیش دکتر خودم ک اصفهان هستند مراجعه کردم گفت مشکل تنبلی تخمدان دارین وسونوگرافی انجام دادم اندازه تخمدان ۱ سی سی بود گفت تخمدانت ضعیفه واینکه بچه دار شدنت مشکله . من چیکار کنم؟

   پاسخ
   • سلام دوست عزیز
    نگران نباشید افراد مبتلا به بیماری تنبلی تخمدان می بایست تحت کنترل و درمان باشند. بارداری با وجود این بیماری امکان پذیر است ولی با وجود این بیماری دیرزایی اتفاق می افتد ولی منجر به نازایی نمیشود. در چنین شرایطی استرس نداشته باشید و بدانید با کنترل و تحت درمان بودن می توانید باردار شوید لذا بهترین کار برای افراد مبتلا به بیماری تنبلی تخمدان تغییر سبک زندگی و داشتن زندگی سالم همراه با فعالیت ورزشی و رژیم غذایی مناسب و درمان های دارویی با توجه به علت آن می باشد.

    پاسخ
   • سلام وقت بخیر ببخشید میزان شدید یا خفیف بودن پلی کیستیک چطوری تشخیص داده میشه؟ یعنی پلی کیستیک شدید به کی گفته میشه؟؟
    یه سوالم داشتم چند درصد افراد مبتلا به پلی کیستیک ریزش مو و کم مویی رو تجربه میکنن؟
    یعنی تمام این بیماران کم پشتی مو پیدا میکنن در طول زندگی؟؟؟ من زمان بلوغ و شروع پریود کاملا مرتب بود و هیچ مشکلی نداشتم اما وقتی خیلی چاق شدم پریودم به هم ریخت و کیست های ریز بود تو سونو اما بعد که لاغر شدم پریودم کاملا منظم شد تا الان که باز چاق شدم دکتر میگه اضافه وزن علت کیست های منه، ممنون میشم سوالم رو جواب بدید در مورد مو خیلی استرس دارم میترسم ازدواج کنم کچل شم 😓🙏🏻

    پاسخ
    • سلام دوست عزیز
     تشخیص بیماری تنبلی تخمدان بررسی علت های زمینه ای، سونوگرافی، معاینه فیزیکی و … می تواند تاثیر بسزایی در تشخیص داشته باشد ولی بدانید که داشتن یک علت نمی تواند نشان دهنده ابتلا به این بیماری است اما بایستی حتما به پزشک زنان مراجعه نمایید و تحت بررسی های لازم قرار بگیرید.

     پاسخ
 2. سلام دکتر من ۱۹سالمه وزنم ۷۵کیلوعه دکترمیگه دچار تنبلی تخمدانم عادت ماهیانم خیلی دیردیر اتفاق میوفته به نظرتون درسته؟

  پاسخ
  • سلام
   شما مبتلا به بیماری تنبلی تخمدان هستید و بایستی تحت نظر پزشک باشید و بدون ویزیت و معاینه نمی توان تشخیص دقیق و داروی را به جهت بیماری تجویز نمود. در ضمن در صورت آنکه تمایل داشته باشید آنلاین ویزیت شده و تحت درمان قرار گیرید می توانید از طریق سامانه زیر اقدام به دریافت نوبت یا مشاوره آنلاین نمایید.
   https://mavarateb.com/drelahesanagoo

   پاسخ
 3. سلام. آیا به نظر شما میشه بدون استفاده از دارو های شیمیایی تنبلی تخمدان رو درمان کرد. من ازدواج کردم اما به دلایل شرایط مهاجرت از ایران در حال حاضر اصلا شرایط باردار شدن برام ممکن نیست. آیا میتونم بدون استفاده از دارو های ضد بارداری که تقریبا درمان کوتاه مدت هستن و یا متفورمین که هم برای قند و هم برای تنبلی تخمدان خوب هست اقدام کنم؟ متاسفانه مصرف هردو داروی پیشنهادی پزشکم عوارض بسیار مشهودی رو برای من به همراه داره. هم متفورمین و هم قرص ضد بارداری. آیا میتونم با درمان های گیاهی و ورزش هم وزنم و هم شرایط جسمیم رو کنترل کنم؟

  پاسخ
  • سلام
   شما می توانید هر روشی را که با کمتری عارضه است امتحان کنید. اما آنچه بسیار حائز اهمیت است اینکه بایستی با متخصص در این باره مشورت نمایید تا بهترین روش درمان برای شما انتخاب شود.

   پاسخ
 4. مصرف قرص های ضد بارداری بر حسب تجربه ی گذشته ی من روی روابط جنسی برای من متاسفانه به شدت تاثیر داره و متفورمین هم عوارضش برای من کاملا مشهوده .
  قرص متفورمین باعث میشه غذا و موادی که خوردیم تا زمان از بین رفتن قند در معده و روده باقی بمونه که این ایجاد گاز بسیار در معده میکنه و فشار شدید این گاز ها در معده باعث میشه به قلب و یا قفسه سینه فشار بیاد. که البته این یکی از عوارض شدید متفورمین هست که هر زمان استفاده کردم روی بدن من اتفاق افتاده. و با این که تقریبا طبق مشورت با پزشک و شرایطی که داشتم مشکل من چیزی بین متوسط و شدیده که من سعی در کنترلش دارم. و طبق کامنت بالا در مورد موارد گیاهی ازتون راهنمایی میخواستم تا بر خلاف عوارض شدیدش سراغ دارو های شیمیایی نرم. با تشکر.

  پاسخ
 5. سلام میخواستم بدونم ایا احتمال بارداری در دخترانی که مبتلا به تنبلی تخمدان هستند وجود داره؟

  پاسخ
  • سلام بله امکان بارداری وجود دارد و فرد می بایست با تحت مراقبت بوده تا با درمان علت های زمینه به کنترل بیماری خود بپردازید تا پس از مراقبت ها و درمان های لازم باردار شوید.

   پاسخ
 6. سلام، من ۲۹ سالمه و مجردم. زیر چانه و سینه هام موهای ضخیم دراومده که هی بیشتر میشن. پریودم منظمه و لاغر هستم. چند سال پیش بخاطر طولانی شدن پریودم رفتم دکتر گفتن کیست دارم دارو دادن خوب شدم ولی این موها همچنان هست. خواستم بدونم این هم تنبلی تخمدانه و اینکه در صورت ازدواج واسه بارداری به مشکل برمیخورم؟

  پاسخ
  • سلام
   بعید است که این موارد به دلیل علائم تخمدان باشد ولی به هر حال بایستی بررسی شود و تحت بررسی هورمون ها قرار بگیرید و در صورتی که لازم باشد درمان صورت بگیرد.

   پاسخ
 7. سلام من ۱۹سالمه متاهلم اما دخترم،الان ۸ساله پریود میشم و هر بار حدود ۴تا۱۰ روز عقب میندازم(البته مادرمم با 40 سال سن همینطوره)
  لاغرم هستم موهای ضخیم ندارم ولی رشد موهای زائدم خیلی زیاده
  صورتمم جوش داره
  ممکنه با وجود لاغری تنبلی تخمدان داشته باشم؟

  پاسخ
  • سلام
   تنبلی تخمدان چاقی و لاغری ندارد و ممکن است هر فردی براساس شرایط خود این علائم را داشته باشد، بهتر است که تحت معاینه و چکاپ قرار بگیرید.

   پاسخ
 8. سلام.من۱۷ساله ومتاهلم.بدلیل پریودی نامنظم ۳دوره مدروکسی پروژسترون مصرف کردم و بعدازهربار قطع کردن پریودمیشدم.امابعدازاین۳دوره کلا مصرف قرص و کنارگذاشتم وازآخرین پریودیم۳۷روز میگذره.آیادوباره شروع ب مصرف کنم وبه چه صورت؟؟؟؟؟

  پاسخ
  • سلام
   لطفا تحت نظر باشید و بایستی برای معاینات و بررسی های لازم به پزشک حضورا مراجعه نمایید. برای تعیین مشاوره با دکتر ثناگو به صورت آنلاین می توانید از طریق از طریق مشاوره آنلاین اقدام نمایید.

   پاسخ
 9. سلام من ۲۴سالمه۶ساله ازدواج کردم یکسال پیش یه سقط عمدی داشتم الان ۴ماهه اقدام به بارداری کردم اما باردار نشدم سونو دادم که تخمدان چپ و راستم هرکدام یه فولیکول ۱۰داشت دکتر بهم پروژسترون داد که یه هفته بعداز قطعش پریود شدم.آیا مصرف پروزسترون زودتر نتیجه میده یا دوفاستون؟ممنون

  پاسخ
  • سلام
   این نوع داروها با یکدیگر تفاوتی ندارند و بهتر است طبق تجویز پزشک داروهایتان را مصرف کنید.

   پاسخ
 10. سلام من دختری 20ساله هستم و دچار تنبلی تخمدان.اما هنگام مراجعه به دکتر فراموش کردم ذکر کنم زیرنافم موهای ضخیم و تیره تری دارد! آیا این مسعله مهم است و باید بازهم به پزشک مراجعه کنم؟ و اینکه چطور متوجه شوم تنبلی تخمدانم از بین رفته؟ ممنون

  پاسخ
  • سلام
   تنبلی تخمدان هیچ وقت از بین نمی رود و حتما بایستی تحت نظر پزشک خود باشید و سه ماه پس از درمان اولیه مجدد مراجعه نمایید، مشکلات خود را بازگو کنید تا در صورت نیاز برای شما دارو تجویز شود.

   پاسخ
 11. سلام من 17 سالمه دوساله تنبلی تخمدان دارم… تا قرص نخورم عادت نمیشم و طبق نظر ماما هستم.. خودم چطور میتونم به بهبود خودم کمک کنم و اینکه خوردن قرصLDخطری نداره برام؟

  پاسخ
  • سلام
   شما می بایست تحت نظر پزشک باشید، مصرف قرص ال دی بسته به تجویز پزشک خواهد داشت و در سنین پایین می توان به جای مصرف قرص های جلوگیری از داروهای دیگر استفاده نمود، تا عوارض کمتری داشته باشد. با پزشک خود در این باره مشورت نمایید و برای اینکه خود شما چه اقداماتی را انجام دهید مقاله را مطالعه نمایید زیرا توضیحات کامل در مورد داشتن تغذیه سالم، انجام فعالیت های ورزشی و … وجود دارد.

   پاسخ
 12. سلام خانم دکتر وقت شما بخیر
  من 19 ساله و مجرد هستم قدم 164 و وزنم67 است که با ورزش سعی در کاهشش دارم
  به صورتی ژنتیکی در خانواده پدریم تنبلی تخمدان و پر مویی وجود داره.
  حدود 3 ماه است که یک روند درمانی رو پیش متخصص زنان دنبال میکنم و این داروها رو مصرف میکنم
  1- متفورمین
  2- اینفولیک اسید(به فرم پودر)
  3-دوپهاستون(روزهای 14تا24 دوره)
  * به من گفتن که 3 ماه اینا رو مصرف کن، من این کار رو انجام دادم اما هنوز هم به جز منظم شدن پریودم(که از سال کنکور به بعد نامنظم شده بود) هیچ کدوم از مشکلات دیگه ام بهبود پیدا نکرده؛ پرمویی و رشد موهای زائد ناحیه سینه،چانه، صورت سر جای خودش است.
  * یک چیز دیگه هم وجود داره ، هنگامی که پریود میشم شدت خونریزی خیلی متغیره مثلا توی یک دوره خیلی کم و توی یک دوره شدیده.
  لطفا راهنماییم کنید؟باید چیکار کنم؟

  پاسخ
  • سلام
   داروهای که مصرف می نمایید ولی نیاز به داروهای دیگری می باشد که بایستی افزوده شود و طول مدت زمان مصرف داروها کم است و شاید لازم باشد به مدت چند سال دارو مصرف نمایید.

   پاسخ
 13. سلام وقت بخیر. من 34سالمه مجرد. از وقتی که یادمه از همون اول هیچ موقع پریود منظمی نداشتم. هیچ کدوم از این عوارضی که فرمودید تا الان نداشتم الا ریزش مو شدید. الان با این شرایط آیا ممکنه تنبلی تخمدان داشته باشم. ممنون میشم اگر جواب بدین.

  پاسخ
  • سلام
   تنبلی تخمدان دارای علائمی است که بایستی با یکدیگر باشد در صورتی که شما این علائم را ندارید احتمال آنکه به بیماری تنبلی تخمدان مبتلا نباشید وجود دارد، اما داشتن علائمی همچون اختلال قاعدگی می تواند از نشانه های ابتلا به بیماری تنبلی تخمدان باشد که جهت تشخیص دقیق می بایست حتما به متخصص زنان مراجعه نمایید.

   پاسخ
 14. سلام خسته نباشید دکتر
  من اوایلی که با نامزدم رابطه داشتم راهاای جلوگیری رو بلد نبودم و به مدت 1 سال تقریبا بعد از هر رابطه قرص لونژیل 1/5 میخوردم یعنی تقریبا ماهی 5 بار ، الان بیماری تنبلی تخمدان دارم، ممکنه به خاطر خوردن همون لونژیلها باشه؟
  الان قند ناشتام 106 هست ، به نظرتون به جای شکر چایی شیرین صبحهام از ساخارین استفاده کنم؟

  پاسخ
  • سلام
   بیماری تنبلی تخمدان یک نوع بیماری و مشکل ژنتیکی است. مصرف قرص اورژانس سبب ابتلا به تنبلی تخمدان نمی شود و منجر به نامنظمی سیکل قاعدگی می شود. در بعضی مواقع علائم بیماری شدید و برخی دیگر ضعیف خواهد بود، لذا بایستی تحت نظر باشید.
   در خصوص ابتلا به بیماری دیابت در صورت آنکه بالا است حتما تحت نظر متخصص غدد باشید تا با کنترل تغذیه بتوانید قند خود را کنترل نمایید.

   پاسخ
 15. سلام . روزتون بخیر
  39 سالمه. 2 ساله ازدواج کردم و پیشگیری از بارداری به طور طبیعی بوده و از قرص استفاده نکردم. الان 4 ماه هست برای بارداری اقدام کردیم ولی هنوز اتفاقی نیفتاده. پریودهام همیشه منظم و 26 روزه بوده. الان دو ماهه دیگه 29 روزه شده. میخواستم ببینم آیا تنبلی تخمدان دارم و باید به پزشک مراجه کنم؟

  پاسخ
  • سلام
   شما برای آنکه بخواهید اقدام به بارداری نمایید حتما بایستی تحت نظر متخصص زنان قرار گیرید تا با معاینه و تحت کنترل بودن اقدامات برای بارداری انجام گردد.

   پاسخ
 16. سلام خانم دکتر وقتتون بخیر باشه‌. من قبلا روآکوتان دکتر پوستم برام تجویز کرد به مدت ۲ سال خوردم.بعد از گذشت ۴ سال بازم جوش میزنم ولی نه به اون شدت و وقت پریودی گاها.من کم کاری تیروئید هم دارم و تحت درمانم. دکتر پوستم بخاطر ریزش مو و جوش صورتم بدون اینکه آزمایش یا سونوگرافی کنم برام قرص اسپیرونولاکتون تجویز کرد و من ۷ ماه خوردم حالا هم علاوه بر اسپیرو برام سیبل تجویز کردن ولی من نخوردم و سونوگرافی کردم توی سونوگرافیم هیچ کیستی نبوده و سالمه .آیا من مشکوک به کیستم باز هم؟باید آزمایش هم بدم؟؟ممنون میشم راهنمایی کنید🙏

  پاسخ
  • سلام
   بهتر است تحت نظر قرار بگیرید و برای تشخیص قطعی بیماری خود سونوگرافی دهید.

   پاسخ
 17. سلام دکتر ممنونم بابت سایت خوبتون. دوماهه که پریود نشدم . قبلا معمولا پریودم منظم بود. رابطه حنسی محافظت شده داشتم و دوبار بی بی چک استفاده کردم که منفی شد. سابقه پولیپ رحم هم دارم. آیا احتمال بارداری وجود داره؟

  پاسخ
  • سلام
   خیلی ممنون از توجه شما، بهتر است برای بررسی های بیشتر به پزشک مراجعه نمایید و آزمایش بارداری و سونوگرافی دهید.

   پاسخ
 18. سلام من ۱۷ سالمه و در سونوگرافیم نوشته شده تخمدان

  ها از حد نرمال بزرگتر و فولیکول های زیاد ولی کوچک

  که تشخیص سونوگرافیک pco هست ولی من وزنم زیاد

  نیست و جوش و سایر علائم رو ندارم فقط عادت

  ماهیانم دیر به دیره به نظرتون تشخیص درسته و من

  تنبلی تخمدان دارم ؟ و این که شدیده ؟ و خطرناکه ؟

  پاسخ
  • سلام

   زمانی که عادت ماهانه شما دیر به دیر اتفاق می افتد. این بدین معناست که به بیماری تنبلی تخمدان مبتلا هستید و بهتر است به متخصص زنان مراجعه نمایید و تحت بررسی قرار بگیرید، تا در صورت نیاز اقدامات درمانی برای شما انجام شود.

   پاسخ
 19. سلام خانوم دکتر، 30 ساله م هست و دو ساله که ازدواج کردم، پریودهای کاملا منظم دارم و هیچ علامتی از سندرم تخمدان پلی کیستیک ندارم .
  البته گاهی پریودهای پردرد دارم ولی از علائم تنبلی تخمدان خیر.
  اخیرا به پزشک زنان مراجعه کردم و ایشون توی سونوگرافی به شدت منو ترسوندن که تنبلی تخمدان بسیار شدید دارم!!! آزمایش هورمونی دادم و نتیجه اون خوب بود و هورمونهام نشکلی نداشت! اما دکتر همچنان گفتند تتبلی تخمدان دارم و برام قرص پیشگیری از بارداری نوشتن! اما راستش برام سواله که چرا باید تنبلی تخمدان داشته باشم درحالیکه هیچ علامتی ندارم؟؟ اصلا ممکنه؟ نیازه به پزشک ماهرتری مراجعه کنم؟ نظر شما چیه؟

  پاسخ
  • سلام

   در صورت آنکه اختلال و مشکلی در نظم سیکل قاعدگی خود ندارید نیاز به هیچ درمانی نیست.

   پاسخ
 20. سلام
  ۱۹ سالمه و مجردم
  دکتر گفت تنبلی تخمدان خفیف دارم،اختلال هورمونی ندارم،ومشکل پرمویی دارم ،به نظرتون لیزر تمام بدن مشکلی نداره؟
  و اینکه اضافه وزن دارم ،کم کردن وزن میتونه تاثیر گذار باشه؟یا فقط لیزر؟

  پاسخ
  • سلام

   بهتر است شما در ابتدا وزن خود را کم نموده و انجام لیزر برای رفع موهای زائد مشکلی ایجاد نخواهد کرد و قابل توجه است که بایستی به صورت همزمان تحت درمان دارویی قرار بگیرید و دارو مصرف نمایید.

   پاسخ
 21. سلام. میخواستم بپرسم تو این بیماری سطح تستسترون خون بالا میره؟

  پاسخ
  • سلام
   بله احتمال افزایش سطح تستسترون وجود خواهد داشت.

   پاسخ
   • پس اگر کسی مبتلا باشه با آزمایش هورمونی مشخص میشه؟ فقط تستسترون توآزمایش نشونه‌شه؟

    پاسخ
   • پس تو آزمایش هورمونی مشخص میشه اگه کسی مبتلا باشه؟ نشونه‌ش فقط همین افزایش تستسترونه؟

    پاسخ
 22. سلام روز بخیر، من ۱۸ سالمه و با توجه به توضیحات سایتتون حدود ۹۰ درصد از علائم تخمدان پلی‌کیستیک رو دارم(فقط پریودم منظمه ولی بقیه علائم رو دارم) ولی از اونجایی که یه فرد نان-باینری هستم و مشاور هم اینو تایید کرده تقریبا مشکلی با موهای زائد زیرچانه و گردن ندارم و نمیخوام با مصرف پروژسترون یا هر دارویی دیگه ای که باعث این قضیه بشه صفات زنانه بیشتری بگیرم چه از لحاظ فرم بدنی و چه از لحاظ صدا. چند سال پیش هم ازمایش دادم میزان تستسترون بدنم یکم زیاد بود ولی خیلی کم و دکتر هم تشخیص دادن هییچ دارویی نیاز نیست و منم با این مورد راحت تر بودم.
  دذمورد تخمدان پلی کیستیک ولی بعضی از علائم خیلی اذیتم میکنه مثل ریزش موی بسیاار شدید که تقریبا تو این سن دارم کچل میشم و تیرگی اطراف ناحیه تناسلی. پیشنهاد میدید چیکار کنم و چه دارویی میتونم استفاده کنم با این شرایط؟ و ایا تیرگی ناحیه تناسلی و ریزش موها برمیگرده به حالت قبل؟ ورزش منظم دارم و عمده رژیم غذاییم کنترل شدست و گیاهی و غلات و پروتئین و.. سالهاست از غذاهای مضر کلا استفاده‌ای ندارم.

  پاسخ
  • سلام
   برای درمان ریزش مو بایستی به متخصص پوست مراجعه کنید و برای درمان تیرگی ها می توانید با استفاده از لیزر به رفع تیرگی خود بپردازید.

   پاسخ
 23. سلام
  من 23 سالمه و فعلا قصد ازدواج و بارداری بنا ب دلایلی ندارم و تنبلی تخمدان دارم. و اینک میل چندانی به آقایان و روابط جنسی ندارم ایا دلیلش همین تنبلی تخمدان هست؟ و اینک تا چند سالگی فرصت باردار شدن دارم و ایا این بیماری در اینده در روابط جنسی من تاثیر خواهد داشت؟

  پاسخ
  • سلام
   در صورتی که مبتلا به بیماری تنبلی تخمدان هستید بهتر است تحت معاینه و بررسی های لازم باشید.

   پاسخ
 24. سلام ببخشیدآزمایشات هورمونیLhو fshحتما باید در زمان پریودی داده بشه یا در روزهای عادی هم مشکلی نداره؟

  پاسخ
  • سلام
   انجام این گونه آزمایشات می بایست در زمان قاعدگی انجام گردد در صورت آنکه سیکل قاعدگی شما به تعویق افتاده است می توانید با مشورت پزشک خود زمان آن را تغییر دهید.

   پاسخ
 25. سلام، تشخیص این بیماریه از چه طریقه؟ باید آزمایش هورمونی بدیم؟

  پاسخ
  • سلام
   انجام سونوگرافی و آزمایشات هورمونی به تشخیص بیماری تنبلی تخمدان کمک می نماید.

   پاسخ
 26. سلام دکتر وقتتون بخیر من تنبلی تخمدان دارم و فکر میکنم شدیدباشه و واقعا اعتماد بنفسم رو تحت تاثیر قرار داده و باعث شده استرس هام بیشتر بشه واقعا برای ازدواج به مشکل خوردم نمیخوام شریک زندگیم رو هم درگیر این مشکل کنم و از ازدواج کردن میترسم.چون فکر میکنم بچه دار نمیشم چطور بااین مسئله کنار بیام چقدر احتمالش هست بعد از ازدواج و طی کردن روند درمانی من بچه دار بشم؟😞

  پاسخ
  • سلام
   ابتلا به بیماری تنبلی تخمدان سبب نازایی نمی گردد اما می تواند منجر به دیرزایی شود. با روش های درمانی مختلف می توان بیماری را کنترل نمود و در صورت تمایل به بارداری می توان اقدامات لازم را انجام داد. از ابتلا به این بیماری مضطرب نباشید بهتر است به متخصص زنان مراجعه نمایید و تحت کنترل و درمان قرار بگیرید.

   پاسخ
 27. سلام من پونزده سالمه و تنبلی تخمدان دارم اضافه وزن و موی زائد روی چانه هم دارم دکتر بهم قرص متفورمین داده و حدود ده روزه دارم هر شب ی دونه می خورم اخرین پریودیم آذر ماه بود این روند نگران کننده نیست؟؟؟؟

  و اینکه عمه من نازا است ممکنه بندهم نازا بشم؟؟؟
  متشکر بابت پاسخگویتون

  پاسخ
  • سلام
   بیماری تنبلی تخمدان می تواند سبب ابتلا به اختلال قاعدگی شود، لازم به ذکر است که این بیماری منجر به نازایی نمی گردد و قابل درمان خواهد بود. نگران نباشید بهتر است جهت چکاپ های مجدد به متخصص زنان مراجعه نمایید تا علت اختلال قاعدگی ایجاد شده مشخص گردد و اقدامات لازم جهت درمان انجام شود.

   پاسخ
 28. سلام خانم دکترمن کیست دارم در سنو اینجور نشون داده گفتین اگر چرخه قاعدگی منظم باشه نیازی به درمان نیست اما من مشکل ریزش مو دارم که با رفتن به دکتر مو هم رفع نشد از چه راهی این مشکلم رو رفع کنم؟

  پاسخ
  • سلام
   درمان تنبلی تخمدان بدین صورت است که زمینه ای می باشد. در واقع این بیماری به دلایل مختلفی اتفاق می افتد در ابتدا بایستی عللی که سبب ابتلا به این بیماری می شود را مشخص نمود سپس اقدام به درمان نمود. بهتر است جهت بررسی های لازم به متخصص زنان حضوری مراجعه نمایید.

   پاسخ
 29. سلام من مجردم و۲۰سالمه،پریودی نامظم دارم ومقدار خیلی کمی هم موهای زائد اطراف ناف وزیرچانه.چندماه پیش سونوگرافی انجام دادم و گفتن تنبلی تخمدانه.قرص متفورمین هم میخوردم ولی بخاطر عوارض زیادش مدتیه که استفاده نمیکنم.از اخرین دوره ی پریودم هم حدود ۱۰روز میگذره که پاک شدم ولی باز مجددا لک میبینم علتش تنبلی تخمدان میتونه باشه؟ممنون میشم جوابمو بدید

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   فردی که به بیماری تنبلی تخمدان مبتلا هست حتما می بایست تحت کنترل متخصص زنان قرار بگیرد و داروها را طبق تجویز پزشک مصرف نماید. برای مصرف هر نوع داروی و قطع آن با پزشک خود مشورت نماید زیرا گاها ممکن است قطع یک نوع دارو نسبت به مصرف آن با عوارض بیشتری همراه باشد.
   لکه بینی به دلایل مختلفی می تواند رخ دهد بهتر است برای تشخیص قطعی به پزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ
 30. سلام خانم دکتر ایا واقعا قرص متفورمین عوارض خطرناکی داره؟از وقتی که در موردش خوندم خیلی استرس دارم خودم تازه شروع به مصرفش کردم

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   بهتر است هر نوع دارویی را با تجویز پزشک مصرف نمایید تا از بروز عوراض زیاد پیشگیری شود. در خصوص مصرف این بیماری و میزان عوارض آن با پزشک خود مشورت نمایید.

   پاسخ
 31. سلام خانم دکتر

  من جثه ی لاغری دارم و سینه و باسن کوچکی دارم ، 25 سالم هست سینه سایز 65 هست ، بچه که بودم کیست تخمدات داشتم و پریودی نامنظم داشتم بعد بزرگتر شدم و برای افزایش حجم سینه و باسن قرص مولتی ماکا خوردم و همون دوره خیلی عالی بودم افزایش سایز و حجم سینه و باسن داشتم اما در مصرف قرص بی نظمی پیش اومد و حالم خیلی بد شد ، و درد های شدیدی در ناحیه تخمدان داشتم ، بسیار زیاد ورم روده و التهاب روده پیدا کرده بودم طوری که به خونریزی منجر شد . موی ضخیم رشد کرد ، مژه ها و ابرو و موها به شدت ریخت با قرص یاز و قرص دوفاستون الان پریودی منظم هست
  ولی من کلا سینه و باسن کوچکی دارم ، تنبلی تخمدان میتونسته جلوی رشد سینه وباسن و بگیره ؟ چطور میتونم باعث رشد سینه بشم با توجه به 25 سال سنم

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز

   بیماری تنبلی تخمدان ارتباطی با اندازه سایز سینه و باسن نخواهند داشت. بهتر است برای مصرف هر نوع دارویی به منظور پیشگیری از عوارض با پزشک خود مشورت نمایید.

   پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   بیماری تنبلی تخمدان ارتباطی با اندازه سایز سینه و باسن نخواهند داشت.

   پاسخ
 32. سلام خانم دکتر من تنبلی تخمدان شدید دارم و چندین بار تحت درمان بودم عکس رنگی انداختم و گفتن مشکلی ندارم توروخدا کمکم کنید من چندساله ک ازدواج کردم و میخوام باردار بشم‌دارو سونو امپولای مختلف زدم ولی دیدم‌ک‌نتیجه نگرفتم بیخیال شدم وزنمم پایین اوردم لطفا کمکم کنید که واقعا چکار کنم

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   جهت درمان بیماری تنبلی تخمدان می بایست تحت کنترل قرار گیرد تا بتوانید باردار شوید با وجود این بیماری احتمال دیرزایی وجود دارد اما احتمال نازایی نخواهد بود لذا نگران نباشید و به متخصص زنان مراجعه نمایید تا پس از بررسی های لازم تحت معاینه و درمان قرار بگیرید.

   پاسخ
 33. سلام. وقت بخیر. من از نوجوانی پریودهام با چند روز تأخیر اتفاق میفتاد و گاهی یه ماه نمیشدم و تایم پریودم عوض میشد و به خاطر درد شدید قاعدگی از قرص ژلوفن استفاده میکردم. یکسال و نیم پیش به خاطر ریزش موی بسیار شدیدددد و اگزمای شکم و موهای ضخیم چانه و ناف و چاقی دور شکم سونو دادم و مشخص شد یه کیست سه سانتی معمولی و کلی فولیکول دارم که درج شد پلی کیستیک. از سال گذشته تحت درمان هستم. با اسپیرونولاکتون شروع کردم و مکملهای زینک و ویتامین و قرص آهن. کاملا بهم ریخته شد پریودم و همش لکه بینی داشتم و مجبور میشدم ترنسیت و مفنامیک بخورم که قطع بشه تا بتونم دوباره دارو رو ادامه بدم. در مراجعه بعدی متفورمین اضافه شد. خیلی ازش راضیم. باعث شد لاغر بشم و اون چاقی دور شکمم کاهش پیدا کنه. اما همچنان پریود نامنظم و دو روزه و ماهی چندبار لکه بینی به خاطر اسپیرونولاکتون داشتم. یه مدت مدروکسی پروژسترون هم برام تجویز شد که وحشتناک بهم ریختم و ماهی سه بار پریود شدم و هر بار 4 روز! دکتر قطع کرد دارو رو. و به خاطر مشکل قلبی دکتر قلبم مصرف اسپیرونولاکون رو کاملا منع کرد. بعد از قطعش دیگه لکه بینی نداشتم و ماه قبل 19م پریود شدم و این ماهم 19م. اولین باره تو زندگیم منظم پریود میشم! اما فقط دو روز خونریزی شدید داشتم و الان لکه شده و تقریبا قطع. چون من تا یکسال و نیم قبل پریودهام پنج روز خونریزی شدید بود و بعد کم میشد و روز هشتم قطع میشد! که با توجه به مقاله متوجه شدم حجم خون غیر طبیعی ای نیست حتی دو روز. در حال حاضر قرص ویتاگنوس و متفورمین و مکملهای آهن و ویتامین و زینک مصرف میکنم و قراره به زودی قرص ضد بارداری هم مصرف کنم. سونوی مجدد قبل عید هم دادم و pcod بودم. ضمنا 28 سالمه و مجرد و وزنم هم 58 کیلو هست. تنها مشکل من که افسرده ام کرده ریزش موهای شدیدم هست که تو این یکسال و نیم به یک چهارم یا یک پنجم حجم اولیه رسیده و توی آزمایش خونم میزان هورمون مردانه خیلی بالا بود. آیا موهام مجدد رشد میکنه یا قراره طاس بشم؟ یا حتی متوقف میشه این ریزش؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   پاسخ قطعی سوال شما لازمه بررسی، آزمایشات انجام شده شما می باشد. بدین صورت نمی توان جواب قطعی و دقیقی را به شما داد. زیرا اگر مبتلا به بیماری تنبلی تخمدان باشید بایستی بدانید که این بیماری بایستی کنترل شود و درمان آن به صورت زمینه ای است یعنی بدان معنا که در صورت وجود هر کدام از علائم همچون ریزش مو، افزایش موهای زائد و … د رابتدا علت اصلی وجود این علائم بررسی می گردد اگر تنها دلیل وجود این علائم بیماری تنبلی تخمدان باشد سپس روش های درمانی وجود دارد که می تواند به رفع علت زمینه ای بپردازد. لذا بهتر است در اسرع وقت به منظور پیشگیری از بروز عوارض شدیدتر به پزشک مراجعه نموده و تحت بررسی ها و درمان قرار بگیرید.

   پاسخ
 34. سلام خسته نباشید
  با انجام آزمایش هورمونی و سونوگرافی دکتر بنده تشخیص دادن که من تنبلی تخمدان دارم
  میخواستم ازتون بپرسم که اگه به ورزش های روزانم ادامه بدم در روند درمانم مشکل اینجاد میکنه!?
  من ورزش abs و hip dip انجام میدم

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز

   داشتن فعالیت های ورزشی منظم مشکل ساز نخواهد بود بلکه بایستی بدانید به تمامی افرادی که مبتلا به بیماری تنبلی تخمدان هستند توصیه می شود که فعالیت ورزشی را در برنامه روزانه و هفتگی خود بگنجانند.

   پاسخ
 35. سلام وقتتون بخیر باشه
  17ساله و مجرد هستم به دلایل اختلالات قاعدگی ( مثلا پریود های طولانی مدت داشتم یا دو ماه پریود نمیشدم) اضافه وزن و رشد موهای زائد روی قسمت های بدنم به ماما مراجعه کردم و بعد از سونوگرافی متوجه تخمدان پلی کیستیک شدم که دکتر برام قرص سیپروترون کامپاند تجویز کرد به مدت سه ماه
  این سه ماه رو مصرف کردم که همراه با رعایت تغذیه و انجام ورزش های روزانه بود الان پریود هام منظم شده ( هنگامی که پریود میشدم زیر شکمم خیلی بد تیر میکشید)
  ممکنه کیست ها از بین رفته باشه؟ آخه زیر شکمم احساس نفخ دارم

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   بیماری تخمدان پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان با کنترل علت های زمینه ای قابل کنترل است اما درمان قطعی ندارد. لذا افراد مبتلا به این بیماری می بایست همیشه تحت کنترل پزشک باشند.لذا شما می بایست برای بررسی های بیشتر تحت معاینه مجدد قرار بگیرید تا اقدامات درمانی لازم برای شما انجام گردد.

   پاسخ
 36. سلام من 20 سالمه و دچار تاخیرات طولانی عادت ماهیانه شدم از سال گذشته اما اضافه وزن ندارم قدم 170 و وزنم 55 حتی دچار چاقی موضعی هم نیستم…پرمویی هم ندارم اما تشخیص دکتر غدد تنبلی تخمدان هست…میشه راهنمایی کنین؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز

   ابتلا به بیماری تنبلی تخمدان بدین ترتیب است که همه ی علائم این بیماری را یک فرد نخواهد داشت. گاها پیش می آید فردی تنها دارای یک علائم می باشد. لازم است بدانید که این بیماری نیازمند کنترل خواهد بود و بایستی تحت مراقبت و کنترل پزشک قرار گیرید تشخیص قطعی با بررسی های متعدد انجام می گیرد. در صورت آنکه شک دارید بهتر است مجدد جهت بررسی های بیشتر به پزشک مراجعه نمایید تا تحت انجام سونوگرافی و دیگر روش های تشخیصی قرار بگیرید.

   پاسخ
 37. سلام ۲۰ ساله و مجرد هستم .۳۰ بهمن ۱۳۹۹ شروع پریودیم بودو ماه بعدش پریود نشدم تا ۱۷ فروردین تاخیر در پریودی داشتم روز ۱۷ فروردین رابطه سطحی داشتم ک با منی برخوردی نداشت.فقد قسمت تخمدان هام احساس میکنم باد کرده. و هیچ درد و علائمی ندارم.هنوزم پریود نشدم علتش چی میتونه باشه؟؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   برهم ریختگی قاعدگی در ابتدای شروع بلوغ و قاعدگی طبیعی است. اما به دلیل مشکلات دیگری که دارید بهتر است تحت معاینه قرار بگیرید تا بررسی های لازم انجام شود.

   پاسخ
 38. سلام ۲۰ ساله و مجرد هستم ۳۰ بهمن ۱۳۹۹شروع پریدم بود ک ماه بعد پریود نشدم همچنان تاخیر داشتم ک روز ۱۷ فروردین رابطه سطحی داشتم ک با منی برخوردی نداشت. فقد تخمدانم احساس میکنم باد کرده و هیچ درد و علائمی ندارم….هنوزم پریود نشدم .علتش چی میتونه باشه؟؟؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   برهم ریختگی قاعدگی در ابتدای شروع بلوغ و قاعدگی طبیعی است. اما به دلیل مشکلات دیگری که دارید بهتر است تحت معاینه قرار بگیرید تا بررسی های لازم انجام شود.
   در ضمن برای آگاهی بیشتر در خصوص اختلال قاعدگی می توانید به صفحه مربوطه آن اختلال قاعدگی مراجعه نمایید.

   پاسخ
 39. سلام وقتتون بخیر من 21سالمه و تنبلی تخمدان دارم می خواستم برای لیزر مو برم اما شنیدم که تاثیر نداره برای کسایی که این بیماری رو دارن درسته؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   امکان انجام لیزر موهای زائد با وجود بیماری تنبلی تخمدان وجود دارد. در صورت آنکه تنبلی تخمدان شدید دارید می توانید با متخصص زنان در این رابطه مشورت نمایید تا در صورت لزوم همراه با انجام لیزر موهای زائد قرص های هورمونی مصرف نمایید.

   پاسخ
 40. سلام.من ۱۵ سالمه و تا دو ماه پیش دوره قاعدگی نامنظمی داشتم اما در این دوماه منظم شده(۴ساله پریود میشم) رشدمو های زائد ام زیاده
  ممکنه تنبلی تخم دان داشته باشم؟ ممکنه باعث ناباروری بشه برام؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   تنها با داشتن یک یا دو علائم نمیتوان به طور قطع بیان نمودکه مبتلا به بیماری تنبلی تخمدان هستید، زیرا گاها پیش می آید که با چند علائم مبتلا نبوده و به دلایل دیگری اتفاق می افتد و گاهی دیگر چنین نیست. لذا تشخیص قطعی نیازمند معاینه و بررسی های لازم می باشد.
   لازم است بدانید که بیماری تنبلی تخمدان سبب نازایی نمی شود ولی می تواند منجر به دیرزایی شود و بایستی بدانید که افراد مبتلا به بیماری تنبلی تخمدان می بایست تحت کنترل قرار بگیرند

   پاسخ
 41. سلام.من ۱۵ سالمه دوره قاعدگی نا منظمی داشتم اما ۲ماهه که منظم شده(۴ساله پریود میشم)
  رشد مو های زائد ام زیاده
  ممکنه تنبلی تخم دان داشته باشم؟ یا باعث ناباروری بشه برام؟!!

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   تنها با داشتن یک یا دو علائم نمیتوان به طور قطع بیان نمودکه مبتلا به بیماری تنبلی تخمدان هستید، زیرا گاها پیش می آید که با چند علائم مبتلا نبوده و به دلایل دیگری اتفاق می افتد و گاهی دیگر چنین نیست. لذا تشخیص قطعی نیازمند معاینه و بررسی های لازم می باشد.
   لازم است بدانید که بیماری تنبلی تخمدان سبب نازایی نمی شود ولی می تواند منجر به دیرزایی شود و بایستی بدانید که افراد مبتلا به بیماری تنبلی تخمدان می بایست تحت کنترل قرار بگیرند

   پاسخ
 42. سلام من ۱۹ سالمه و پنج ساله که پریود میشم تو این چندسال همش نامنظم بوده پریودیم . هردفعه فکر میکردم درست میشه ‌.مثلا ممکنه تا دو الی سه ماه پریود نشم . موهای زائد هم چانه و دور سینه دور ناف هم زیاد دارم و کاهش وزن هم پیداکردم بعضی ها میگوند مشکل تیروئیده بعضی هم میگن مشکل تنبلیه به نطر شما مشکل کدومه راستش اقدام جدی هم واسه رفتن دکتر نکردم .خواهش میکنم نطرتونو بگین

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   در ابتدا پس از بلوغ برهم ریختگی قاعدگی یک امر طبیعی است، اما به دلیل آنکه، این اختلال قاعدگی و نامنظمی ها مدت زیادی طول کشیده است بایستی حتما به متخصص زنان مراجعه نمایید تا مورد معاینه و بررسی های لازم قرار بگیرید.
   برای آگاهی بیشتر در خصوص اختلال قاعدگی می توانید به صفحه اختلال قاعدگی مراجعه نمایید.

   پاسخ
 43. سلام من ۱۹ سالمه و پنج ساله که پریود میشم تو این چندسال همش نامنظم بوده پریودیم . هردفعه فکر میکردم درست میشه ‌.مثلا ممکنه تا دو الی سه ماه پریود نشم . موهای زائد هم چانه و دور سینه دور ناف هم زیاد دارم و کاهش وزن هم پیداکردم بعضی ها میگوند مشکل تیروئیده بعضی هم میگن مشکل تنبلیه به نطر شما مشکل کدومه راستش اقدام جدی هم واسه رفتن دکتر نکردم .خواهش میکنم نظرتونو بگین

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   در ابتدا پس از بلوغ برهم ریختگی قاعدگی یک امر طبیعی است، اما به دلیل آنکه، این اختلال قاعدگی و نامنظمی ها مدت زیادی طول کشیده است بایستی حتما به متخصص زنان مراجعه نمایید تا مورد معاینه و بررسی های لازم قرار بگیرید.
   برای آگاهی بیشتر در خصوص اختلال قاعدگی می توانید به صفحه اختلال قاعدگی مراجعه نمایید.

   پاسخ
 44. سلام من پریودی منظمی دارم، ولی از علایم تخمدان پلی کیستیک موارد موهای زائد ضخیم در قسمت زیر چانه و اضافه وزن و پوست چرب رو هم دارم، میخواستم بپرسم ایا با وجود پریودی منظم امکان pco در من وجود داره؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   تنها با داشتن چند علائم نمی توان تشخیص قطعی داد که فرد مبتلا به تنبلی تخمدان است. زیرا وجود برخی علائم می تواند ناشی از این بیماری باشد ولی برخی دیگر از علائم می تواند به دلیل ابتلا به سایر بیماری ها باشد. برای آگاهی بیشتر و اطلاع از بیماری خود بهتر است بدون اتلاف وقت به متخصص زنان مراجعه نمایید تا تحت بررسی های لازم قرار بگیرید.

   پاسخ
 45. سلام خانم دکتر خسته نباشید .

  من متولد سال ۱۳۸۶ هستم و تازه ۱۴ ساله شدم ، من در

  اواسط آذر سال ۹۹ برای اولین بار در ۱۳ سالگی پریود

  شدم و بعد از آن دیگر اصلا نشدم تا الان آیا این طبیعیه

  یا نه ؟

  البته مادر من سابقه کیست تخمدان داشتند

  لطفا سریع پاسخ بدید چون استرس دارم

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   بی نظمی قاعدگی در ابتدای بلوغ طبیعی است. اما در صورتی که ادامه دار باشد بهتر است که به متخصص زنان مراجعه نمایید و تحت بررسی قرار بگیرید. با توجه به سابقه بیماری کیست تخمدان در خانواده شما بهتر است به منظور آگاهی و بررسی های بیشتر به متخصص مراجعه نمایید.
   در ضمن به منظور آگاهی بیشتر در خصوص بی نظمی های قاعدگی و علل آن می توانید به مقاله اختلال قاعدگی مراجعه نمایید.

   پاسخ
 46. سلام خانم،دکتر خسته نباشید

  من متولد ۱۳۸۶ هستم و تازه ۱۴ ساله شدم ، در اواسط آذر ۹۹ برای اولین بار در سن ۱۳ سالگی پریود شدم بعد از آن تا حالا دیگه پریود نشدم ، آیا این طبیعی هست ؟ و اینکه مادر من سابقه کیست تخمدان داشتند ؛ لطفا سریع جواب بدید چون من نگرانم

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   بی نظمی قاعدگی در ابتدای بلوغ طبیعی است. اما در صورتی که ادامه دار باشد بهتر است که به متخصص زنان مراجعه نمایید و تحت بررسی قرار بگیرید. با توجه به سابقه بیماری کیست تخمدان در خانواده شما بهتر است به منظور آگاهی و بررسی های بیشتر به متخصص مراجعه نمایید.
   در ضمن به منظور آگاهی بیشتر در خصوص بی نظمی های قاعدگی و علل آن می توانید به مقاله اختلال قاعدگی مراجعه نمایید.

   پاسخ
 47. سلام من تنبلی تخمدان دارم دکترم بهم آمپول نوروبیون و کپسول اووبوست و قرص سیپروترون نوشت رو سیپروترون نوشته از روز ۵ عادت مصرف شه منظورش اینه با زدن نروبیون عادت میشم؟؟؟ و ار روز ۵ عادت استفاده کنم کپسول اووبوست چی؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   مصرف داروها بایستی حتما زیر نظر متخصص انجام شود زیرا مصرف خودسرانه یا انجام نادرست می تواند منجر به بروز مشکلاتی در فرد گردد. به دلیل آنکه مصرف داروها براساس معاینات و بررسی های لازم انجام می گیرد برای آگاهی از نحوه مصرف داروها بایستی به پزشک خود مراجعه نمایید و با ایشان مشورت نمایید.

   پاسخ
 48. با سلام دختری 14 ساله هستم و ساله اول پریودیمه همیشه به موقع میشدم ولی الان 3 ماهه که نشدم رفتم دکتر زنان گفت چون ساله اولمه طبیعیه رفتم داروگیاهی گفت تنبلی تخمدان داری ولی من هیچی علائمی ندارم فقط 3 ماهه نشدم خیلی نگرانم لطفا راهنماییم کنین

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   بی نظمی قاعدگی در ابتدای بلوغ طبیعی است. اما در صورتی که ادامه دار باشد بهتر است که به متخصص زنان مراجعه نمایید و تحت بررسی قرار بگیرید. با توجه به سابقه بیماری کیست تخمدان در خانواده شما بهتر است به منظور آگاهی و بررسی های بیشتر به متخصص مراجعه نمایید.
   در ضمن به منظور آگاهی بیشتر در خصوص بی نظمی های قاعدگی و علل آن می توانید به مقاله اختلال قاعدگی مراجعه نمایید.

   پاسخ
 49. سلام وقتتون بخیر ممنون میشم راهنماییم کنید،من ۱۶ سالمه علائمی که داشتم و آزمایش و سونو مشخص کرد که تنبلی تخمدان دارم ریزش موی شدید دارم و از همه بیشتر علائمی که بروز میده منو میترسونه الان شروع کردم و تحت درمانم میخوام بدونم بعد از کنترل کردن این شرایط و کنترل علائم موهای از دست رفتمو با روش های کلینیکی میتونم برگردونم؟!بخدا استرسش داره دقم میده همش نگرانم ریزش موهام خوب نشه،لطفا راهنماییم کنید

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   در صورت ابتلا به بیماری تنبلی تخمدان می بایست تحت کنترل باشید. درمان تنبلی تخمدان علامتی است و در صورت داشتن هر گونه علائم اگر اقدام به رفع آن علائم مشکل خود بپردازید. قابل درمان بوده و نگران کننده نخواهد بود.

   پاسخ
   • سلام وقت بخیر
    من باید ازمایش هورمونی بدم و دکترم گفته که روز سوم پریودی این ازمایش رو انجام بدم .اگر شروع پریودی جمعه شب باشه روز سوم رو باید یکشنبه در نظر بگیرم یا دوشنبه؟
    ممنون میشم جواب بدین

    پاسخ
    • سلام دوست عزیز
     میتوانید روز یکشنبه برای انجام آزمایش اقدام نمایید ولی برای اطمینان بیشتر بهتر است با پزشک خود مشورت نمایید .

     پاسخ
 50. سلام من 24 سالمه و تا حالا فقط 3 4 بار پریود شدم. پرولاکتینم 51 و تخمدان پلی کیستیک دارم. متفورتکس و کابرگولین مصرف میکردم اما عوارضش خیلی زیاد بود برام و قطع کردم، میخواستم ببینم با ورزش منظم و رژیم غذایی وکاهش شکر میتونم بهتر بشم یا حتما باید قرص مصرف کنم؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   داشتن رژیم غذایی سالم و انجام فعالیت های ورزشی کمک بسزایی در افراد مبتلا به تنبلی تخمدان می نماید. بهتر است به پزشک مراجعه نمایید و در صورت لزوم علاوه بر رعایت چنین مواردی تحت درمان دارویی قرار بگیرید. دوست عزیز این بیماری بدین صورت است که بایستی تحت کنترل باشید لذا به سلامتی خود اهمیت دهید برای پیشگیری از بروز عوارض و پیشرفت بیماری، سعی نمایید بیماری خود را با مشورت پزشک کنترل و درمان نمایید.

   پاسخ
 51. سلام من ۱۸سالمه و جوش داشتم و وقتی رفتم پیش متخصص پوست اونم برام سونوگرافی نوشت وقتی سونوگرافی دادم فهمیدم کیست های ریز دارم و البته با آزمایش خونی ک دادم فهمیدم هورمون مردانم بالاس من زیر چونه یا بالای لب موی زخیم ندارم فقط روی پاهام موهای زخیم و سیاه دارم اضافه وزنم ندارم وزنم (۵۶)و قدم(۱۷۰) پریودیمم خیلی نامنظم نیست فقط سه روزی عقب میفته و رفتم پیش دکتر زنان گفت ک کیستات خیلی ریز ولی تنبلی تخمدان داری و دوتا قرص برام نوشت ولی یه قرص ال دی بهم داد که تو سومین روز پریودیم بخورم ولی اگه بخورم که پریودیم قطع میشه این بد نیست؟میشه راهنمایی کنید و بگید اصلا درسته که این قرصو تو سومین روز پریودی بخورم

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   درمان بیماری تنبلی تخمدان به صورت درمان علت های زمینه ای می باشد و تغییر سبک زندگی و داشتن فعالیت ورزشی و رژیم غذایی سالم می تواند به کنترل این بیماری کمک بسزایی نماید. یکی از روش های درمان این بیماری دارو درمانی می باشد. اما برای مشکلاتی که در خصوص قاعدگی شما رخ می دهد بهتر است با پزشک خود مشورت نموده تا در صورت وجود عاملی تحت بررسی و درمان قرار بگیرید. همچنین می توانید برای آگاهی از علت اختلال قاعدگی و آگاهی از وجود بیماری خود به خواندن مطلب اختلال قاعدگی بپردازید.

   پاسخ
 52. سلام من 17 سالمه و 53 کیلوم قبلا قاعدگیم نامنظم بود الان دو ماهه پریودم مظم شده ولی بدنم خیلی مو داره زیر چونم زیر نافم بدنم مو هاش ضخیمه آیا تنبلی تخمدان دارم امکان رفتن دکترم ندارم

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   گاها پیش می آید که وجود چنین عواملی به دلیل ابتلا به بیماری تنبلی تخمدان باشد و تشخیص بدین صورت قطعی نیست حتما بایستی به پزشک مراجعه نمایید و تحت بررسی قرار بگیرید. درمان بیماری تنبلی تخمدان به صورت درمان علت های زمینه ای می باشد و تغییر سبک زندگی و داشتن فعالیت ورزشی و رژیم غذایی سالم می تواند به کنترل این بیماری کمک بسزایی نماید. یکی از روش های درمان این بیماری دارو درمانی می باشد. اما برای مشکلاتی که در خصوص قاعدگی شما رخ می دهد بهتر است با پزشک خود مشورت نموده تا در صورت وجود عاملی تحت بررسی و درمان قرار بگیرید. همچنین می توانید برای آگاهی از علت اختلال قاعدگی و آگاهی از وجود بیماری خود به خواندن مطلب اختلال قاعدگی بپردازید.

   پاسخ
 53. سلام خانوم دکتر وقتتون بخیر
  من تنبلی تخمدان دارم و 21 سالمه میخوام شروع کنم به ورزش کردن کمی شکم و پهلو دارم اما نمیدونم چه ورزشی مناسبه خودم خواستم برم trx بنطرتون خوبه؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   در کنار درمان دارویی تغییر سبک زندگی می تواند به کنترل بیماری کمک نماید. بدانید که نوع ورزش اهمیت خاصی نخواهد داشت مهم داشتن فعالیت جسمی می باشد. اما در صورتی که کیست تخمدان دارید حتما با پزشک خود در مورد نوع فعالیت ورزشی مشورت نمایید.

   پاسخ
 54. سلام خسته نباشید خانم دکتر من 38 ساله و مجرد هستم .تا سال قبل تقریبا پریود منظمی داشتم مثلا 30 ام هرماه و یا دو سه روز زودتر یا دیرتر از دفعه قبلش پریود می شدم ولی از تیر ماه سال قبل دچار پریودی نامنظم شدم مثلا فاصله ها هر دو هفته یکبار یا 21 روز یکبار و یا دوباره 15 روز یکبار شد و این رویه چهار پنج ماهی طول کشید با انجام سونوگرافی و آزمایش خون گفتند مشکل نداری و فقط بخاطر استرس هست و دارو ندادن .تا اسفند ماه که با شروع نامنظمی هادوباره آزمایش خون دادم و گفتند پرکاری تیرویید داری با درمان و مصرف متی مازول دچار کم کاری
  تیرویید شدم و با قطع دارو الان از نظر تیرویید مشکلی ندارم ولی یا آزمایش مجدد خون و سونوگرافی و بالا بودن هورمون FSH که 28.2 بود تشخیص تنبلی تخمدان دادند با توجه به اینکه من زود به زود پریود میشم و تاخیر ندارم ممکنه واقعا دچار تنبلی تخمدان باشم با توجه به توصیه دکترم باید برای ذخیره تخمک در مراکز ناباروری اقدام کنم یا خیر ؟ تشکر

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   بهتر است برای تشخیص دقیق به متخصص زنان مراجعه نمایید و مجدد تحت بررسی های لازم قرار بگیرید زیرا تشخیص بدین صورت امکان پذیر نخواهد بود. اما برای آنکه نگران نباشید به شما توصیه می نماییم که به صفحه اختلال قاعدگی مراجعه نمایید و ویس های توضیحی در این باره را گوش سپارید تا بدانید علت اختلال قاعدگی چیست و راهی درمانی آن را بدانید. اختلال قاعدگی

   پاسخ
 55. سلام شب بخیر ببخشید خانم دکتر چند روز پیش در موذد تنبلی تخمدان از شما سوال پرسیدم الان یه سوال دیگه دارم لطفا جواب بدین
  من یکهفته پیش دچار پهلو درد شدیدی شدم که پزشک گرفتگی عضله تشخیص و قرص ملوکسیکام تجویز کردند که هر شب یکی میخوردم از سه روز پیش دچار تورم بدن از سر زانو تا سر انگشتان پا شدم که اول تصور کردم بخاطر عوارض تنبلی تخمدانه ولی امشب با خوندن عوارض ملوکسیکام متوجه شدم اثر این قرصه، آیا با قطع مصرف تورم از بین میره یا حتما باید به پزشک مراجعه کنم؟ تشکر

  پاسخ
 56. ببخشید من تخمدان راستم ۱۷ccو تخمدانچپ ۱۲ccبزرگتر از حالت طبعی و دچار تنبلی تخمدان شدم ورزش شدید کردم اللن پریود مداوم دارم چیکار باید کنم بنطر شما برای ورزش؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   با وجود چنین شرایطی بهتر است به پزشک مراجعه نمایید و تحت بررسی و معاینات لازم قرار بگیرید زیرا تشخیص قطعی نیاز به بررسی های دقیق تری خواهد داشت.

   پاسخ
 57. سلام ببخشید من تنبلی تخمدان شدید دارم وقرص سیپرترون کامپاند مصرف می کنم میخواستم بدونم مصرف این قرص با قطره ویتانگوس تداخل ایجاد می کنه؟ از یک دکتر طب سنتی پرسیدم گفتند اگه با فاصله مصرف بشه مشکلی نداره درسته؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   هر نوع داروی با اندکی فاصله میل نمایید اما بهتر است با پزشک خود در این زمینه مشورت نمایید.

   پاسخ
 58. سلام خانم دکتر من متاسفانه به بیماریه الوپسی اراتا ۲۱ ساله مبتلام و اگر قرص نخورم منتشر میشه و کامل کچل میشم و مجبورم شاید تا اخر عمر با قرص موهامو نگهدارم از طرفی از ابتدای شروع قاعدگی نامنظم داشتم و تنبلی تخمدان هم دارم ۲۸ سالمه و مجردم هر دفعه برای تنبلی تخمدان دارو مصرف کردم کوتاه مدت بهبودی داشته و به حالت اول برگشته بیش از حد ناامیدم و با این تفاسیر که برای ریزش موهام نمیتونم قرصمو قطع کنم و تنبلی تخمدان از یک طرف امکان بارداریم هست چیکار باید بکنم واقعا خیلی ناامیدم حتی از ازدواج کردن با این شرایط میترسم

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   بیماری تنیلی تخمدان یک بیماری است که بایستی تحت کنترل باشید و مراجعات و چکاپ های منظم می تواند به روند بهبود شما کمک نماید همچنین تغییر سبک زندگی داشتن رژیم غذایی مناسب و فعالیت ورزشی می تواند به روند کنترل بیماری شما کمک بسزایی نماید.
   بدانید بیماری تنبلی تخمدان سبب نازایی نخواهد شد و یک بیماری قابل کنترل است اما می تواند منجر به دیرزایی شود. شما نگران نباشید و استرس نداشته باشید دوست عزیز بهتر است چکاپ های دوره ای منظم به متخصص زنان داشته و با پزشک خود برای درمان بیماری مشورت نمایید.
   قابل توجه است که بدانید عدم درمان و تغییر سبک زندگی می تواند در مواردی برای شما عوارضی داشته باشد.

   پاسخ
 59. سلام وقت بخیر ،من ۲۲ سالمه و مجردم ،من تنبلی تخمدان دارم و اینکه اندازه تخمدان هام مقداری بزرگ تره ، ریزش موی شدید و نازکی مو های سر ، ضخیم شدن موهای صورتم و بدنم نسبت به ۱۷ و ۱۸ سالگیم و قدم ۱۶۰ و وزنم ۵۶ کیلو هست، تنبلی تخمدان در بین خانواده ما مرسوم هست ،تعقییر خلق و خو هم دارم ،قاعدگی نامنظمی دارم تا حالا سه بار آمپول پروژسترون زدم هر بار ۴ عدد، سه ماه ماهی ۱۰ شب هرشب دو قرص پروژسترون مصرف میکردم برای تنظیم پریود شدنم ، این دارو ها باعث حساسیت پوست صورتم و آکنه شد و ایجاد رگه های قرمز رنگ روی کشاله ران ، بازو ، پشت زانو و ساق پام شد، بعد از قطع دارو بعد از یک ماه دوباره عادت ماهانه ام تنظیمش بهم خورد، سنو گرافی دادم و‌ گفتن که تنبلی تخمدان دارم و تخمدان هام مقداری بزرگ تر هستن به دکتر مراجعه کردم برام قرص گیاهی ویتاگنوس رو تجویز کرد و قرص ویتامین ایی برای سه ماه روزی دوعدد ، و آمپول پروژسترون زدم بعد از سه ماه مصرف هرماه عادت ماهانه میشدم اما نامرتب بود الان ماه چهارم یا پنجم بعد از خوردن داروها هست اما دوباره عادت ماهانه نشدم و کمرم درد خفیفی دارم ممنون میشم راهنماییم کنید من چند ساله دکتر میرم و به نتیجه ایی نمیرسم .

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   بیماری تنیلی تخمدان یک بیماری است که بایستی تحت کنترل باشید و مراجعات و چکاپ های منظم می تواند به روند بهبود شما کمک نماید همچنین تغییر سبک زندگی داشتن رژیم غذایی مناسب و فعالیت ورزشی می تواند به روند کنترل بیماری شما کمک بسزایی نماید.
   بدانید بیماری تنبلی تخمدان سبب نازایی نخواهد شد و یک بیماری قابل کنترل است اما می تواند منجر به دیرزایی شود. شما نگران نباشید و استرس نداشته باشید دوست عزیز بهتر است چکاپ های دوره ای منظم به متخصص زنان داشته و با پزشک خود برای درمان بیماری مشورت نمایید.
   قابل توجه است که بدانید عدم درمان و تغییر سبک زندگی می تواند در مواردی برای شما عوارضی داشته باشد.

   پاسخ
 60. سلام وقت بخیر ،نوزده سالمه تنبلی تخمدان دارم وقتی به پزشک مراجعه کردم گفتم تنبلی تخمدان از نوع ضعیفه و برام قرص ال دی نوشتن به مدت یکسال اما از عوارضی که داره میترسم بنظر شما مشکلی ایجاد نمیکنه من واقعا استرسشو دارم و آیا میشه همراه با قرصی که مصرف میکنم رازیانه هم مصرف کنم و یا سیاه دونه و عسل

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   بهتر است از مصرف خودسرانه داروها بپرهیزید و با پزشک خود مشورت نمایید نگران نباشید بیماری تنبلی تخمدان یک بیماری زمینه ای است که بایستی تحت کنترل قرار گیرد.

   پاسخ
 61. سلام خانوم دکتر.من چند سالی هست که پریودم نامنظم و کم شده بود که متوجه تنبلی تخمدان شدم و بعد از استفاده یک دوره قرص و آمپول زمان پریودیم درست شد اما حجم خون در پریودهام بسیار کم و گاهی در حد لکه بینیه…در صورتی که حجم خون پریودی من در سالهای قبل بسیار زیاد بود.الان در مورد منظم بودن پریودیم مشکلی ندارم اما مقدار کم خون در هر نوبت پریودیم نگرانم کرده..این مورد مشکلی ایجاد نمی کنه؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   برای بیماری تنبلی تخمدان می بایست تحت کنترل باشید. اما میزان خونریزی نیازمند بررسی است شاید دلایل دیگری می تواند داشته باشد و در مواردی هم نگران کننده نیست و مشکلی ندارد لذا تشخیص قطعی پس از بررسی های دقیق مشخص می گردد. بهتر است به پزشک مراجعه نماییدو تحت بررسی قرار بگیرید.

   پاسخ
 62. سلام وقت بخیر خانم دکتر من ۳۵ سالمه بیماری تنبلی تخمدان کم کاری تیروئید و هورمون دارم والان قرص لووتیروکسین مصرف میکنم و چندماهی هم کابرلین که به دستور پزشک قطع کردم.مو زائد زیر چانه و دور سینه دارم و ریزش موی شدید و فقط پریودی تقریبا منظم دارم.قصد دارم اقدام به بارداری کنم و پزشکم با توجه به مشکلی تنبلی تخمدان گفتن در ابتدا اقدام کنم اگر بعد از ۶ ماه بارداری صورت نگرفت درمان شروع کنند.بسیار بسیار استرس دارم که با توجه به سنم وقت را از دست ندهم .به نظر شما اینکه از الان درمان را شروع کنم بهتر نیس.ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   بیماری تنبلی تخمدان می تواند منجر به دیرزایی شود لذا بهتر است در صورت آنکه تصمیم به اقدام بارداری دارید سعی نمایید تحت چکاپ توسط متخصص زنان قرار بگیرید و توصیه های لازم را رعایت نمایید.

   پاسخ
 63. سلام خانم دکتر. ممنون که وقت میذارید و با حوصله سوالات مخاطبان رو جواب میدید. یه دختر مجرد 37 ساله هستم که تا به الان پریودام منظم بوده و اضافه وزن ندارم و پرمویی دارم . مدتی بود هر دو کلیم درد داشت و به کمرم میزد و دست و پاهام یه خورده ورم میکرد. به مختصص کلیه و مجاری اداری مراجعه کردم ازمایش خون و ادرار دادم، گفت عفونت ادرای داری و بعدا تو سونوگرافی مشخص شد که تخمدان هام کیستهای ریز داره و پلی کستیک و تنبل شده. ولی پرویودام منظمه. میخواستم بدونم : 1- کسیت تخمدان و تنبلی تخمدان میتونه باعث عفونت ادرای و درد کلیه و مشکلات دیگه بشه؟ 2- اگه پرویودیام منظم بمونه ، تبنلی تخمدان بازم نیاز به درمان و مصرف دارو داره و باید پیش متخصص زنان برم و درمان هرمونی بشم؟ 3- در صورت عدم پیگیری ممکنه باعث سرطان رحم و تخمدان و نازایی و… بشه؟ 4- چه ورزش یا داروی گیاهی و درمان خانگی واسه جلوگیری از بدتر شدن تنبلی تخمدان پیشنهاد می کنید؟ 5- مصرف داروهای ضدبارداری و هرمونی که برای این موارد تجویز میشه ، بعد ازدواج ممکنه باعث ناباروری شه؟
  پیشاپیش ممنون از پاسخ گوییتون

  پاسخ
  • سلام دوست عزیر

   بیماری های همچون کیست و تنبلی تخمدان نمیتوانند عاملی برای ابتلا به عفونت باشد بلکه علت ابتلا به عفونت دلایل دیگری می تواند داشته باشد.
   بیماری تنبلی تخمدان علائم و علت های بسیاری دارد که داشتن یا نداشتن یک علائم نمی تواند عاملی باشد که نیاز به درمان نباشد بلکه بیماری تنبلی تخمدان بدین صورت است که احتمال خواهد داشت فردی چند علائم را با هم داشته و یک فردی دیگر تنها یک علائم را داشته باشد. در هر صورت این بیماری نیاز به درمان دارد و بایستی کنترل شود.
   عدم درمان بیماری نمی تواند سبب شود تا فرد به نازایی مبتلا شود اما می تواند منجر به دیرزایی شود و این بیماری نیازمند آن است بایستی تحت کنترل و درمان قرار گیرد.
   تغییر سبک زندگی و داشتن فعالیت ورزشی می تواند به کنترل بیماری کمک بسزایی نماید.
   بهتر است برای درمان بیماری حتما با متخصص زنان مشورت نموده و تحت بررسی های لازم قرار بگیرید.

   پاسخ
   • سلام
    من ۱۷سالمه وزنم ۴۲کیلو هست سونوگرافی رفتم و تخمدان راست دارای دیامتر26×17 م م مشاهده شده و تخمدان چپ دارای دیامتر 30×22م م مشاهده شده
    و تخمدان ها با نمای pco با فلیکول های حداکثر سایز ۷م م مشاهده شده الان من دچار تنبلی تخمدان هستم؟؟؟ممنون میشم کمک کنید

    پاسخ
    • سلام دوست عزیز
     برای بررسی دقیق می توانید مدارک را برای پزشک ارسال کنید و مشاوره دقیق دریافت کنید.

     پاسخ
 64. سلام
  من ۱۷ساله هستم وزنم۴۲کیلو هست و مجردم
  پریودی هام دیر به دیر اتفاق میوفته
  ساله پیش دکتر رفتم گفتن کیسته تخمدانه و قرص ضد بارداری سیپروترون کامپاند به گفته پزشک در دوماه مصرف کردم تو همون دوماه پریودی هام سر وقت بود اما دوباره به رواله قبل برگشت
  چند روز پیش که رفتم سونو گرافی تخمدان راستم دارای دیامتر۲۶×۱۷م م مشاهده شده
  تخمدان سمت چپم دارای دیامتر ۳۰×۲۲م م مشاهده شده و تخمدان ها با نمای pcoبا فولیکول های حداکثر سایز ۷م م مشاهده شده
  و گفتن تنبلی تخمدان هست و بهم قرص دوفامد۱۰و کابرلین دادن
  به نظرتون تشخیصشون درست هست!!؟؟؟

  پاسخ
  • سلام باید سنوگرافی مشاهده شود تا بتوان نتیجه قطعی داد. می توانید از طریق مشاوره انلاین مدارک را ارسال کنید.

   پاسخ
 65. سلام من دختری 20 ساله و مجرد هستم و پنجاه کیلو وزن دارم از یازده سالگی پریود شدم و هیچ موقع نشده بود ک نامنظم باشه و همیشه سر وقت میشدم الان تقریبا ی سالی داره میشه ک پریودم منظم نیست اولاش عقب و جلو می افتاد ولی بعد لکه بینی و خونریزی طولانی مدت و بعد از اون ب مدت چهار ماه دیگه پریود نشدم رفتم دکتر گفتن تنبلی تخمدان دارم و با آزمایش خون فهمیدن ک هورمون مردانه ام بالاست قرص اتیسترون ب مدت بیست ویک روز و اسپیرونولاکتون نصف غروب بخورم و قرص ال_کارنیتین 500 تجویز کردن قرص اتیسترون تموم شده امروز چهار روز میگذره پریود نشدم ولی لکه ی خون خیلی کمی میبینم از آینده خیلی میترسم که قرار چی بشه اگر این قرص‌ها عوارض داشته باشند و دچار مشکل شم و نتونم بچه دار بشم ممکنه با این داروها اوضاعم بهتر بشه یا ممکنه حتی بدتر هم بشه؟؟؟

  پاسخ
  • سلام بهتر است برای بررسی های دقیق به پزشک خود مراجعه کنید تا مورد بررسی دقیق قرار بگیرید.

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *