(021)26318926 - (0936)1920441
تهران، مجيديه شمالی، ميدان ملت، خيابان قليچ خانی، پلاك ١٠٠
دکتر الهه ثناگو » جراحی زیبایی زنان » جراحی زیبایی کلیتوریس یا هودکتومی چیست؟
مدت زمان مطالعه 12 دقیقه

جراحی زیبایی کلیتوریس یا هودکتومی چیست؟

نوبت دهی و مشاوره آنلاین دکتر الهه ثناگو
مدت زمان مطالعه 12 دقیقه

ناحیه تناسلی از دو قسمت داخلی و خارجی تشکیل شده است. قسمت بیرونی متشکل از کلیتوریس، لابیاماژور و لابیامینور می باشد، لابیاماژور بافت گوشت آلودی است که محلی برای رویش موهای زائد است و لابیامینور ناحیه کوچک لابیاها است که جراحی لابیاپلاستی بر روی آن انجام می گردد. لابیامینورها از بالا به یکدیگر متصل هستند و این قسمت بنام کلیتوریس یا هود کلیتوریس شناخته می شود.

در زیر ناحیه کلیتوریس مجاری ادراری و پس از آن پرده بکارت و ورودی واژن قرار گرفته است. در قسمت کلیتوریس محل اتصال لابیامینورها یک چینی وجود دارد که در زیر آن چین ناحیه کلیتوریس را می توان مشاهده نمود، در حقیقت کلیتوریس ناحیه ای است متشکل از عروق خونی، اندام های حسی و اعصاب حسی فراوان می باشد.

 ناحیه کلیتوریس در حدود سی تا شصت درصد زنان به تنهایی سبب ارضا جنسی می شود به همین منظور این ناحیه بسیار مهم است. پوستی روی کلیتوریس وجود دارد که به آن کلیتورال هود گفته می شود و این ناحیه در برخی زنان بسیار ظریف و در برخی دیگر بسته به علل مختلف بزرگ و پر از چین است، که در چنین شرایطی احتمال بروز مشکل وجود خواهد داشت زیرا کلیتوریس زیر این پوست مخفی شده است و سبب می گردد تا فرد حین تماس جنسی به ارگاسم نرسد.

علاوه بر نرسیدن به ارگاسم، وجود چین های پوستی از لحاظ ظاهری نازیبایی های را برای فرد ایجاد نماید، همچنین می تواند سبب بروز مشکلات نظافتی و عدم رعایت بهداشت در فرد گردد.

جراحی کلیتوریس و لابیاپلاستی به صورت همزمان قابل انجام است و برخی از زنان تمایل به جراحی این ناحیه ندارند، در صورت آنکه بایستی بدانید که جراحی زیبایی بایستی در تمامی نواحی آن بخش انجام گردد تا نتیجه مطلوب و زیبایی بدست آید. در صورتی که فردی قصد عمل لابیا را دارد قاعدتا اگر کلیتوریس مشکلی دارد می بایست از لحاظ زیبایی و علمی این اعمال در کنار یکدیگر انجام گردد.

جراحی-زیبایی-کلیتوریس

علل بزرگی کلاهک کلیتوریس چیست؟

بزرگی کلیتوریس زمینه ژنتیک داشته و در دوره سنی بلوغ هورمون های استروژن و پروژسترون شروع به ترشح در بدن می کنند در برخی از افراد در این دوره سنی ترشح این هورمون ها سبب می گردد تا لابیامینورها بزرگ شده و همچنین قسمت پوستی کلیتوریس رشد کند که در اکثریت مواقع ترشح هورمون ها سبب ایجاد تغییرات در ناحیه تناسلی و بزرگی این نواحی می شود.

برخی از زنان به دلیل مصرف داروهای آندروژنی یعنی مصرف داروهای هورمون های مردانه و برخی دیگر از زنان به دلیل بدنسازی و استفاده از آمپول های بدنسازی استفاده می نمایند که این موارد می تواند سبب بزرگی ناحیه تناسلی شود.

جراحی زیبایی کلیتوریس

جراحی-هودکتومی

جراحی زیبایی کلیتوریس با نام جراحی هودکتومی نیز شناخته می شود. جراحی زیبایی کلیتوریس بدین صورت است که روی ناحیه کلیتوریس با پوستی پوشانده شده است که با نام هودکلیتوریس شناخته می شود، در صورت آنکه هودکلیتوریس به قدری بزرگ و دارای چین اضافه باشد که سبب مخفی شدن و پوشانده شدن کلیتوریس شود می توان به روشهای مختلفی آن را کوچک نمود. نمایان شدن کلیتوریس به زیبایی و ارگاسم جنسی در فرد کمک بسزایی می نماید.

قابل توجه است که نبایست به ناحیه کلیتوریس دست زد، زیرا این ناحیه از اهمیت بالایی برخوردار است و جراحی بر روی پوست کلیتوریس انجام می گردد که بدان جراحی هودکتومی گفته می شود که امروزه یک غلط مصطلح وجود دارد که این جراحی به نام جراحی کلیتوریس شناخته شده است.

کلیتوریس دارای اعصاب حسی بسیار زیادی می باشد و جراحی در این ناحیه بایستی توسط جراح زنان مهار و با تجربه انجام گردد تا از بروز آسیب دیدگی، خونریزی و بروز عوارض جبران ناپذیر پیشگیری نمود.

مدت زمان انجام جراحی هودکتومی

زمان جراحی بسته به کاری که انجام می شود، دقت جراح و آناتومی آن ناحیه از نیم ساعت تا یک ساعت به طول می انجامد. زمانی که لابیاپلاستی همزمان با کلیتوریس انجام می شود به دلیل آنکه کلیتوریس ناحیه ای بسیار حساس است مدت زمان انجام جراحی طولانی تر خواهد بود.

جراحی های زیبایی همزمان با هودکتومی

به طور معمول جراحی هودکتومی همراه با لابیاپلاستی انجام می شود، گاها پیش می آید که بیمار تصمیم به انجام چند جراحی به صورت همزمان با یکدیگر را دارد که این جراحی ها عبارت است از:

تنگ کردن واژن با هودکتومی؛ بایستی بدانید که این جراحی در اتاق عمل قابل انجام است و در ابتدا جراح زنان جراحی های داخلی ناحیه تناسلی را انجام می دهد و سپس اقدام به انجام جراحی زیبایی ناحیه تناسلی خارجی می نماید.

اعمال جراحی زیبایی ناحیه تناسلی خارجی همچون جراحی لابیاپلاستی، هودکتومی و تزریق چربی به لابیاها به صورت همزمان قابل انجام است و در نهایت بگوییم که جراحی کلیتوریس می بایست به صورت همزمان با جراحی های زیبایی انجام گردد تا از لحاظ زیبایی بتوانیم به بهترین نتیجه مطلوب دست یابیم.

عمل هودکتومی و لابیاپلاستی

در اکثریت مواقع عمل هودکتومی به تنهایی و جداگانه انجام نمی شود. زیرا اکثریت زنان که با مشکل بزرگی پوست کلیتوریس مواجه هستند دارای لابیاهای بزرگ و نامتقارن می باشند. براساس آنچه ذکر شد اندام های جنسی که تحت تاثیر هورمون ها بزرگ شده اند در یک بخش از ناحیه تناسلی اتفاق نمی افتد و این بزرگی در تمامی قسمت های ناحیه تناسلی به صورت همزمان رخ می دهد.

در نهایت بایستی بگوییم که جراحی هودکتومی و لابیاپلاستی به منظور زیبایی و رفع مشکلات ناحیه تناسلی خارجی به صورت همزمان با یکدیگر قابل انجام است. برای آگاهی بیشتر در این خصوص می توانید به صحبت های دکتر الهه ثناگو در این بار گوش سپارید.

هودکتومی-و-لابیاپلاستی

عمل ترمیمی هودکتومی

اعمال ترمیمی بسیار سخت بوده و در زمانی که مشکلی در جراحی اولیه بهبود نیافته است و یا در مواردی حتی مشکلاتی نظیر چسبندگی ایجاد شده است، انجام می شود. در صورت آنکه با مشورت پزشک نیاز به جراحی ترمیمی و مجدد ندارید بهتر است جراحی ترمیمی انجام نشود. اما در صورتی که مشکلی ناشی از جراحی نادرست توسط جراح غیر متخصص ایجاد شده است بهتر است برای جراحی مجدد به متخصص با تجربه مراجعه نمایید تا بهبود وضعیت خود بپردازید.

سن مناسب جراحی زیبایی کلیتوریس

به طور کلی جراحی های زیبایی پس از اتمام بلوغ و پس از 18 سالگی انجام می شود. برای انجام هر یک از اعمال زیبایی ترجیحا بیمار می بایست از لحاظ جسمی و روحی و روانی اقدام به جراحی نماید.

مراقبت های بعد از عمل زیبایی کلیتوریس

ناحیه کلیتوریس، ناحیه ای بسیار حساس است در صورت آنکه مراقبت های پزشکی پس ازجراحی رعایت نشود این ناحیه به سرعت متورم می شود و این تورم به مدت نهایت یک هفته باقی خواهد ماند، همچنین به دلیل وجود اعصاب حسی در این ناحیه خونرسانی بسیار زیاد خواهد بود. لذا در صورت آنکه جراحی لابیاپلاستی و هودکتومی به صورت همزمان با یکدیگر انجام می شود نیازمند مراقبت بسیاری خواهد بود.

مراقبت های جراحی لابیاپلاستی و کلیتورال همانند یکدیگر می باشد. اما به این نوع مراقبت ها به اختصار می پردازیم. برای آگاهی کامل از مراقبت های پس از جراحی لابیاپلاستی و هودکتومی می توانید به صفحه آن مطلب مراجهه نمایید.

مراقبت-های-بعد-از-جراحی-هودکتومی
  • استفاده از کمپرس سرد و گرم
  • استفاده از پماد های موضعی
  • داشتن استراحت به مدت سه تا چهار روز
  • اجتناب از فعالیت های جنسی و ورزشی به مدت تقریبا دو ماه

پس از بهبود هیچ نوع مشکلی برای فرد ایجاد نخواهد شد، برخی از افراد واهمه دارند که میل جنسی آن ها کاهش یابد و به ارگاسم نرسند. در صورتی که بایستی بدانید این جراحی سبب بهبود ارضای جنسی می شود. البته بدانید که جراح نقش بسزایی در نتیجه جراحی خواهد داشت، در صورت آنکه جراح توسط فرد متخصص انجام گردد هیچ گونه آسیب حسی، عصبی و عروقی ایجاد نخواهد شد و در نهایت نتیجه موفقیت آمیز خواهد بود.

تفاوت جراحی ختنه با جراحی زیبایی کلیتوریس

در گذشته جراحی ختنه در زنان در نواحی مرزی و حاشیه نشین رواج بسیار زیادی داشته است و گاها هنوز انجام این جراحی دیده می شود. انجام این جراحی توسط ماماهای قدیمی در اطراف محل سکونت فرد انجام می شد که در طول این جراحی لابیاها، پوست کلیتوریس و حتی گاهی کلیتوریس فرد بریده می شود.

قابل توجه است که این جراحی بسیار خشن بود و سبب چسبندگی فراوان در فرد می شود. ختنه در زنان سبب می گردد تا فرد قادر به تماس جنسی و ادرار نباشد.

در نهایت بگوییم که جراحی کلیتوریس با ختنه کاملا متفاوت است. عمل هودکتومی بر روی پوست ناحیه کلیتوریس انجام می شود و از لحاظ زیبایی و علمی به بهبود مشکلات فرد کمک می نماید اما عمل ختنه در زنان علمی نبوده و به زیبایی کمکی نخواهد کرد و تنها یک جراحی قومی و قبیله ای است که سبب بروز مشکلات فراوانی برای فرد می شود.

هزینه جراحی زیبایی کلیتوریس

هزینه اعمال زیبایی بسته به برخی عوامل همچون موقعیت مکانی، جراح زیبایی زنان، نوع نخ و سایر موارد متفاوت می باشد. در صورت آنکه جراحی هودکتومی به صورت همزمان با لابیاپلاستی انجام می گردد این امر می تواند بر روی هزینه جراحی تاثیر بگذارد. هزینه اعمال جراحی لابیاپلاستی و هودکتومی به دلیل آنکه جراحی بسیار وسیع و دقیقی است و قاعدتا هزینه آن ها به صورت جداگانه حساب می شود.

در نهایت بگوییم که هزینه هر کدام از جراحی های زیبایی زنان قبل از جراحی پس از بررسی های لازم و تعیین روش جراحی تعیین شده و مشخص می گردد.

سوالات متداول جراحی زیبایی کلیتوریس

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
دکتر الهه ثناگو متخصص زنان و زایمان

دکتر الهه ثناگو

جراح متخصص زنان زايمان و نازايی ـ لاپاراسكوپی، هيستروسكوپی
دكتر الهه ثناگو متخصص زنان زايمان نازايي دوره شش ساله پزشكي عمومي را در دانشگاه ايران به اتمام رساند
و سپس در سال ١٣٨٤ دوران تخصص خود را در رشته جراحي زنان و زايمان و نازايی به اتمام رسانيد.
سپس حدود دو سال دوران طرح خود را در استان كرمانشاه در خدمت رساني به مردم محروم
شهرستان گيلانغرب سپری كرد و پس از آن به تهران بازگشت .
ايشان دوره های كوتاه مدت و بلند مدت آموزش لاپارسكوپی و اندومتريوز را در خدمت اساتيد
بزرگی چون استاد عادل شروين در تهران، استاد البرزی در شيراز و پروفسور arnaud wattiez
در فرانسه گذرانده است .
سهامدار بیمارستان عرفان_نيايش

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *