(021)26318926 - (0936)1920441
تهران، مجيديه شمالی، ميدان ملت، خيابان قليچ خانی، پلاك ١٠٠
آنچه دختران باید در مورد پرده بکارت بدانند
دکتر الهه ثناگو 4 مقالات 4 آنچه دختران باید در مورد پرده بکارت بدانند
مدت زمان مطالعه 9 دقیقه

آنچه دختران باید در مورد پرده بکارت بدانند

برچسب ها:
مدت زمان مطالعه 9 دقیقه
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 19 میانگین: 3.2]

پرده بکارت

 

پرده بکارت بافتی است حاوی دو لایه مخاط و یک لایه فیبری در وسط آن می باشد، که این بافت در جلوی ورودی واژن قرار گرفته است.

در واقع پرده بکارت کار خاصی را انجام نمی دهد و زمانی که اولین دخول به داخل واژن انجام شود این پرده پاره می شود.

پاره شدن پرده بکارت در برخی موارد با خونریزی اندکی همراه است، این پرده بخاطر خاصیت بافت فیبری که دارد، خونرسانی خیلی زیادی ندارد و فقط یک مقدار روی لایه مخاطی خونرسانی دارد، لذا پارگی آن مشخص نمی کند که خونرسانی خیلی زیاد است یا خیر.

برخی اوقات ممکن است اولین دخول به واژن بسیار با شدید باشد و سبب گردد تا پرده عمیقا پاره شود و حتی جدارهای واژن را با خود پاره نمایید، که در چنین شرایط خونریزی بسیار زیادی خواهیم داشت، مانند بعضی از مواقع که حتی بیمار بایستی برای ترمیم نواحی پارگی نیاز به جراحی خواهد داشت.

به طور معمول در اکثریت مواقع پرده بکارت خونریزی زیادی ندارد، موردی که از زمان قدیم بوده است که پارچه بایستی به طور کامل خونی شود چنین موردی با خرافات عجین شده است، البته شاید به دلیل طریقه تماس جنسی در آن زمان بوده که مقداری وحشیانه تر انجام می شد و پارگی را در نواحی دیگری داشته است ولی در روزگار جدید نیازی به خونریزی بسیار زیادی نیست و تنها مقدار خونابه ای که پس از دخول دیده شود، این نشان دهنده ی سالم بودن پرده و پاره شدن پس از دخول خواهد بود.

پرده بکارت

پرده بکارت

انواع پرده بکارت

پرده بکارت انواع مختلفی دارد ولی اکثریت انواع پرده ها نوع حلقوی است که حدودا 99 درصد از پرده های بکارت از این نوع می باشند. در واقع پرده حلقوی بدین معناست که به صورت حلقه دورتادور ورودی این پرده گرفته شده و وسط آن حفره ای وجود دارد حال این حفره می تواند بزرگ و کوچک باشد، که می توان پیش بینی نمود، میزان خونریزی پس از پاره شدن پرده چقدر باشد، در واقع این مورد مهم نیست، بلکه شکل پرده که به صورت حلقوی است بسیار حائز اهمیت می باشد.

گاهی اوقات ممکن است یک حفره وجود نداشته باشد و به صورت حفرات ریزی در برخی نواحی این پرده وجود داشته باشد، که اصطاحا به آن ها پرده های کلیبری فرم به آن ها گفته می شود. این نوع از پرده بکارت بسیار کم است.

یکی دیگر از انواع پرده بکارت که بسیار شایع است، پرده بکارت سپتیت می باشد. در واقع این نوع پرده بدین صورت است که در وسط آن یک دیواره و در دو طرف آن دو حفره وجود دارد.

از میان انواع پرده بکارت دو نوع بسیار شایع حلقوی که 99 درصد این نوع پرده را دارند و نوع دیگری از پرده سپتیت می باشد.

نوع های دیگری وجود دارد که افراد در زمان مراجعه آن ها را نام می برند بایستی گفت این نوع پرده های بکارت علمی نیست و تنها انواع ذکر شده صحت داشته و علمی می باشد.

آیا امکان دارد پرده بکارت سالم باشد و خونریزی وجود نداشته باشد؟

همان طور پرده بکارت انواع مختلفی وجود دارد احتمال اینکه پرده بکارت سالم باشد ولی خونریزی پس از آن نداشته باشیم، طبیعی خواهد بود. همان طور که ذکر شد پرده های حلقوی به صورت یک حلقه بوده و در وسط آن حفره ای وجود دارد زمانی که به صورت طبیعی این حفره بسیار بزرگ باشد، پرده بسیار نازک و کوچک است و با وجود اینکه سالم می باشد ولی حجم پرده کم خواهد بود و در این صورت ممکن است با دخول خونریزی بسیار کم و حتی در موارد اصلا خونریزی وجود نداشته باشد. البته این مورد بستگی به شرایط دخول هم دارد که چقدر به آرامی دخول انجام شود که این پرده بیش از حد خود را باز می کند تا پرده نمای ارتجاعی را پیدا کند.

این امر سبب می شد در زمان های گذشته برای خانواده ها بسیار مسئله ساز باشد و برای همین توصیه می شود در صورتی که این موضوع برای شما و خانواده همسرتان اهمیت دارد یک گواهی پرده بکارت از متخصص زنان و زایمان خود داشته باشید و در خصوص نوع پرده و میزان خونریزی خود مشورت داشته باشید، تا در آینده برای شما مشکلی ایجاد نشود.

انواع پرده بکارت

انواع پرده بکارت

آیا با وجود پرده بکارت سالم بارداری امکان پذیر است؟

بایستی گفت با وجود پرده بکارت سالم امکان بارداری وجود دارد زیرا اسپرم خاصیت شناکردن دارد و حرکت می کند و مایع منی که همراه با اسپرم بر روی بدن یا بر روی پرده و ناحیه تناسلی ریخته شود. مایع از طریق حفره وسط پرده بکارت به سمت داخل واژن کشیده شود و در نهایت به سمت بالا کشیده گردد.

لازم به ذکر است، بارداری تنها در موقعی صورت می گیرد که مایع منی دقیقا بر روی ناحیه تناسلی ریخته شده باشد و وجود این مایع در دیگر نواحی بدن موجب بارداری نخواهد شد.

محل قرارگیری پرده بکارت

پرده بکارت در ورودی واژن قرار دارد بدین معنا که پرده بکارت در جلوترین قسمت واژن است و پس از آن لوله واژینال شروع می شود، پرده بکارت قرار دارد.

لذا هر نوع نزدیکی که به سمت پرده بکارت که دردناک باشد و پرده را تحت فشار قرار دهد، می تواند پرده را پاره نمایید یا موجب گشادی پرده بکارت شده و آن میزان خونریزی اندک با دخول کامل رخ ندهد و در مواردی حتی ممکن است فرد متوجه پارگی پرده بکارت نشود.

پرده های ارتجاعی در برخی موارد پرده های هستند که فشار های کوچک بر روی آن ها وارد شده و به نسبت حالت طبیعی باز تر شده است، البته این مورد بدین معنا نیست که پرده ارتجاعی یک پرده دست خورده است بلکه پرده های ارتجاعی را قبل از آنکه هیچ گونه دستکاری بر روی آن انجام شود می توان مشاهده نمود.

ولی پرده سالم را در صورتی که دستکاری کنید و بر روری آن فشار وارد نمایید به آن حالت ارتجاعی می دهید و در چنین شرایطی خونریزی اتفاق نمی افتد.

آیا فعالیت های ورزشی منجر به آسیب پرده بکارت می شود؟

یکی از سوالات شایع در میان افراد این است که آیا با انجام فعالیت های ورزشی همچون دوچرخه سواری، دومیدانی، شنا کردن و … امکان پارگی وجود دارد، بلکه بهتر است بدانید که امکان پارگی با انجام فعالیت های ورزشی وجود ندارد. به هر حال این پرده یک بافت است و این بافت با هر فعالیت پاره نخواهد شد مگر اینکه یک شی وارد ناحیه واژن شود.

پرده بکارت تنها با فشار مستقیم این ناحیه و با ورود شی شامل آلت تناسلی و هر نوع شی دیگر پاره خواهد شد. انگشت هم یک نوع شی به حساب می آید که با ورود آن به ناحیه تناسلی امکان آسیب به پرده بکارت وجود خواهد داشت و به دلیل قطر کمی که دارد ممکن است تا موجب پارگی پرده نشود ولی می تواند آسیب ها و خراشیدگی های روی پرده ایجاد نماید که در معاینه متخصص زنان و زایمان متوجه آن خواهد شد.

آیا ممکن است ضخامت پرده بکارت بسیار زیاد باشد و نتوان هیچ نوع دخولی انجام داد؟

بایستی گفت در مواردی ممکن است پرده بکارت به قدری ضخیم باشد که نتوان دخول را انجام داد و در چنین شرایطی بایستی جراحی صورت گیرد.

همان طور که ذکر شد، پرده بکارت بافتی است که این بافت فیبری و در اطراف آن دو لایه فیبری وجود دارد و گاهی اوقات میزان بافت فیبری که در داخل پرده است بسیار زیاد می باشد و گاهی اوقات پرده ها پایه بلندی دارند و این بافت فیبری پایه بلند سبب می شود تا امکان دخول با آلت وجود نداشته باشد و این بافت سفت بوده و حالت پوست و کشیدگی داشته و به راحتی پاره نخواهد شد.

در چنین مواقعی است که مشکلات جنسی به وجود می آید و بیمار به متخصص زنان و زایمان مراجعه نموده و نوع پرده طی معاینه مشاهده می شود و در این موارد توصیه می گردد به کمک جراحی و با تیغ پرده بکارت پاره شود، تا در زمان دخول مشکلی ایجاد نشود.

گاهی اوقات زمانی که پرده های بکارت این گونه هستند این پرده ها دیواره های داخل واژن داشته باشند و این نوع از مشکلات آنومالی های اندام های تناسلی است که در این موارد آن دیواره را حین بیهوشی یا بی حسی برداشت تا در زمان تماس جنسی برای فرد مشکلی ایجاد نشود.

آیا زمان پارگی پرده بکارت را می توان تشخیص داد؟

به طور معمول ظرف مدت 48 تا 72 ساعت اول می توان تشخیص داد زیرا آثار پارگی جدید است و خونمردگی و خراشیدگی بر روی پرده دیده می شود و می توان در این زمان می توان تشخیص داد پرده بکارت پاره شده است، پس از گذشت این زمان به دلیل آنکه لبه های پرده بکارت ضخیم می شود و تنها می توان یک پرده پاره را مشاهده می کنند.

لذا زمانی که به هر علتی شک می کنید پرده بکارت شما پاره شده است، سعی نمایید در این زمان به متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید و مطمئن باشید زمانی که از این تایم طلایی بگذرد دیگر نمی توان زمان پارگی را اعلام نمود.

آیا پس از پارگی امکان ترمیم خود به خودی پرده بکارت وجود دارد؟

یکی از سوالات شایع این است که پس از پارگی امکان ترمیم خود به خود پرده بکارت بدون هیچ گونه فشاری وجود دارد؟

بایستی بگوییم به علت بافت فیبری پرده بکارت پس از پاره شدن امکان ترمیم و بازسازی آن وجود ندارد زیرا خونرسانی در این ناحیه بسیار کم خواهد بود. ممکن است ناحیه تناسلی آن حالت سفتی خود را داشته باشد ولی امکان ترمیم پرده بکارت صفر درصد خواهد بود و بهتر است بدانید که پرده بکارت به هیچ عنوان ترمیم نخواهد شد.

             برای آگاهی در خصوص خونریزی پس از پارگی پرده بکارت به صحبت های دکتر ثناگو گوش سپارید.

نکته آخر

به هر حال پرده بکارت در فرهنگ ما بسیار حائز اهمیت است و برای اکثریت افراد یک تابو است و این قضییه برای در گوشه ای ذهن افراد هست و به همین خاطر توصیه می گردد قبل از شروع روابط جنسی گواهی پزشکی گرفته شود تا نوع پرده شما مشخص گردد و مشکلی پس از آن برای شما ایجاد نشود.

راه های ارتباطی با دکتر الهه ثناگو:

صفحه اینستاگرام: drelahesanagoo
شماره تماس: ۲۶۳۱۸۹۲۶

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به بهترین جراح زیبایی زنان در تهران مراجعه نمایید.

دکتر الهه ثناگو متخصص زنان و زایمان

جراح متخصص زنان و زایمان و نازایی – لاپاراسکوپی، هیسترکتومی

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

8 دیدگاه ها
 1. زهرا

  Slm vaqt bekheyr
  Az koja mishe tashkhis dad pardeye bekarat vojod dre ya na??
  Aya ba angosht emkane pare shodane parde vojod dre??

  پاسخ
  • drsanagoo

   سلام
   با معاينه امکان تشخیص آن وجود دارد و با انگشت هم امكان پارگی هست.

   پاسخ
 2. مینا

  سلام میشه خودمون نوع پرده رو تشخیص داد؟
  اگه امکان داره چطوری میشه؟

  پاسخ
  • drsanagoo

   سلام خير ، حتما بایستی معاینه شوید

   پاسخ
 3. ..

  سلام وقتتون بخیر
  من ی بار تو پریودیم داشتم عوض میکردم عجله داشتم زود پوشاک رو پوشیدم یدفه زود پا شدم ی درد توم پیچید خیلی بد بود یعنی الان اسیب دیده پردم 😢کمکم کنین خواهش میکنم

  پاسخ
  • drsanagoo

   سلام
   درصد آسیب دیدگی با انجام چنین فعالیت کم خواهد بود. اما برای اطمینان بهتر است جهت معاینه به پزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ
 4. nafad

  سلام من بر اثر دو چرخه سواری خوردن صندلی محکم به اونجا خونریزی داشتم الان لبه های بیرونی حالت پاره پاره داره ولی وسطش اصلان اسیب نده یعنی پرده بکارت دچار اسیب شده ؟ الان هم میخوام ازدواج کنم

  پاسخ
  • دکتر الهه ثناگو

   سلام
   تشخیص آسیب دیدگی پرده بکارت بدون معاینه قابل انجام نخواهد بود و می توانید جهت مراجعه حضوری اقدام نمایید

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 12 =

Call Now Buttonتماس با پزشک