(021)26318926 - (0936)1920441
تهران، مجيديه شمالی، ميدان ملت، خيابان قليچ خانی، پلاك ١٠٠
دکتر الهه ثناگو » همه چیز درباره عمل هیستروسکوپی
مدت زمان مطالعه 6 دقیقه

همه چیز درباره عمل هیستروسکوپی

نوبت دهی و مشاوره آنلاین دکتر الهه ثناگو
مدت زمان مطالعه 6 دقیقه

همه چیز درباره عمل هیستروسکوپی

یکی از بهترین روش های تشخیص که علاوه بر تشخیص در درمان بیماری ها بسیار موثر خواهد بود استفاده از روش هیستروسکوپی می باشد . هیستروسکوپی یک روش آندوسکوپی تشخیصی و درمانی است، که در حین تشخیص می توان به درمان آن عارضه پرداخت .

شایان ذکر است، در صورت تمایل به گوش دادن محتوای صوتی این مقاله می توانید به بخش پرسش و پاسخ، صفحه ی سوالات متداول درمان بیماری ها با جراحی مراجعه نمایید …

عمل هیستروسکوپی چیست ؟

هیستروسکوپی دیدن داخل حفره رحم و بررسی آن با کمک دوربین و زیر دید مستقیم می باشد .

همه چیز درباره عمل هیستروسکوپی

همه چیز درباره عمل هیستروسکوپی

عمل هیستروسکوپی چرا انجام می شود ؟

متخصص زنان و زایمان به دلیل این عمل جراحی را با هیستروسکوپی را انجام می دهیم که هیستروسکوپ یک وسیله ای است که به فرد کمک می کند تا بتوانیم به صورت مستقیم وارد حفره رحم شویم و حفره رحم را بتوانیم زیر دید مستقیم بررسی کنیم، لذا تشخیص و درمان بسیار دقیق تر انجام می شود چون حفره رحمی به صورت عادی در دسترس نیست، ولی با هیستروسکوپ حفره رحم کاملا در دسترس است و تمام مشکلات را می توان همان موقع ببینیم و درمان نماییم .

اقدامات قبل از هیستروسکوپی به چه صورت است ؟

هیستروسکوپی مانند هر عمل جراحی دیگری قبل از اینکه انجام شود بیمار باید از همه نظر بررسی شود . از نظر جسمانی و مشکلاتی که دارد و مشکلات قلبی و عروقی داروهایی که مصرف می کند بیمار به متخصص بیهوشی ارجاع داده می شود و معمولا یک اکی قلب از بیمار گرفته می شود و داروها بررسی می شود .

برخی از داروها مانند آسپرین و داروهای ضد انعقاد باید قبل از جراحی قطع شوند و در نهایت یک بررسی کلی و اجمالی برای بیمار انجام می شود و سپس عمل جراحی انجام گردد .

عمل هیستروسکوپی چگونه انجام می شود ؟

عمل هیستروسکوپی تحت بیهوشی عمومی یا بیحسی موضعی انجام می گیرد . این جراحی با کمک دوربین صورت می گیرد و با کمک دوربین می توان فضای داخل رحم را مشاهده نمود . در طی این جراحی فضای داخل رحم با آب پر می گردد و از طریق مانیتور داخل رحم مورد بررسی قرار می گیرد و این یک جراحی کوتاه است . مدت زمان انجام این جراحی بسته به شرایط و وضعیت بیمار از 5 تا 45 دقیقه متفاوت می باشد و در نهایت بیمار وارد ریکاوری می شود و پس از چند روز  یا چند ساعت می توان بیمار را ترخیص نمود .

دکتر الهه ثناگو جراح و متخصص زنان و زایمان، با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها و جراحی های زیبایی زنان می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین جراح زیبایی زنان در تهران می توانید با شماره ۲۶۳۱۸۹۲۶ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر الهه ثناگو مراجعه نمایید.

مراقبت های بعد از عمل هیستروسکوپی به چه صورت است ؟

مراقبت های بعد از جراحی هیستروسکوپی زیاد نخواهد بود زیرا این یک جراحی سرپایی است و پس از عمل زمانی که بیمار شرایط بهتری از لحاظ جسمی داشته باشد را می توان ترخیص نمود . عواملی که در زمان ترخیص بیمار تاثیر می گذارد توانایی راه رفتن، غذا خوردن، توانایی دفع ادرار و عدم سرگیجه می باشد .

در نهایت اینکه یک تا دو روز در خانه می تواند استراحت نماید و سپس به فعالیت های روزمره خود بپردازد و مهمترین عامل که باید فرد پس از جراحی رعایت نماید نداشتن رابطه جنسی به مدت سه هفته می باشد .

عوارض عمل هیستروسکوپی

هیستروسکوپی یک عمل جراحی است که می تواند عوراضی را برای بیمار به همراه داشته باشد که این نوع عارضه ها می تواند ناشی از بیهوشی و یا جراحی باشد که مهمترین عارضه جراحی پاره شدن رحم حین جراحی می باشد.

خطرات عمل هیستروسکوپی

خطرات را می توان به حداقل رساند در صورتی که بیهوشی در یک مرکز معتبر از نظر جراحی و بیهوشی انجام شود و تکنیک جراحی خوب انجام شود و جراح وارد باشد هیچ گونه خطری برای بیمار نخواهد داشت و اینکه مزایای خیلی زیادی دارد و بهتر است بیمار در یک مرکز مجهز و زیر دست یک جراح معتبر یا متخصص هیستروسکوپی انجام دهد تا اینکه بخواهد از روش های قدیمی کوتاژ تشخیصی برای آن استفاده شود .

دلیل انجام هیستروسکوپی چیست ؟

زمانی که بیمار اندیکاسیون را داشته باشد، یعنی خونریزی های رحمی داشته باشد و مشکلاتی وجود داشت باشد که متخصص زنان مشکوک به مشکلاتی نظیر پولیپ ها یا فیبروم های داخلی شود و مواردی که می تواند موجب نازایی شود همانند چسبندگی ها و سپتوم های رحمی تمامی این ها دلیلی است که می بایست هیستروسکوپی انجام شود و اقدام به رفع مشکلات و بیماری ها نمود .

آیا هیستروسکوپی درد دارد ؟

هیستروسکوپی یک جراحی است و چون تحت بیهوشی انجام می شود، به طبع در حین انجام کار بیمار هیچ دردی ندارد و پس از عمل هم بیمار یک درد بسیار خفیف در حد درد در زمان قاعدگی را احساس می نماید، که با یک مسکن بهبود می یابد و در کل این جراحی موجب آزار و اذیت بیمار نخواهد شد .

مزیت های عمل هیستروسکوپی

دیدن داخل حفره رحمی زیر دید مستقیم است، همان موقع امکان تشخیص و درمان وجود دارد . در همان زمان امکان چک کردن فضای رحمی با کمک دوربین وجود خواهد داشت و می توان مطمئن بود که درمان به صورت کامل انجام شده است یعنی در صورتی که فیبروم رحمی برداشته شده است می توانیم مطمئن شویم که به صورت کامل برداشته شده است . مزیت عمل هیستروسکوپی بسیار زیاد است و جایگزین جراحی قدیمی کورتاژ تشخیصی شده است . در جراحی کورتاژ تشخیصی به دلیل آنکه دیدی وجود نداشت و جراحی به صورت کورکورانه انجام می شد ولی امروزه با عمل هیستروسکوپی تمامی این مشکلات برطرف شده است .

دوره نقاهت عمل هیستروسکوپی

عمل هیستروسکوپی دوره نقاهت خاصی ندارد و دو تا سه روز استراحت نسبی در منزل کافی است و بیمار می تواند به سرکار خود باز گردد .

بعضی از بیماران حتی نیازی به مصرف مسکن ندارند و برخی دیگر از بیماران نیاز به مسکن یک تا دو روز دارند . آنتی بیوتیک کوتاه مدت سه تا چهار روز به بیمار داده می شود تا عفونت پس از جراحی ایجاد نشود .

درمان نازایی با هیستروسکوپی

در صورتی که نازایی به دلیل مشکلات داخل حفره رحمی همانند پولیپ بزرگ رحمی که موجب انسداد لوله های داخل رحمی شود و مانع از لانه گزینی جنین شود، همچنین مشکلاتی نظیر سپتوم ها و چسبندگی های رحمی را می توان با هیستروسکوپی درمان کرد .

هزینه عمل هیستروسکوپی چقدر است ؟

عمل هیستروسکوپی به دلیل آنکه با کمک ابزارهای انجام می شود به نسبت جراحی باز هزینه کمی بالاتر خواهد بود ولی در مجموع با توجه به فوایدی که انجام عمل به نسبت جراحی باز دارد، پرداخت این هزینه ها به نفع بیمار خواهد بود . همچنین میزان هزینه هیستروسکوپی با توجه به نوع درمان متفاوت می باشد و قبل از معاینه و بررسی های لازم نمی توان هزینه دقیقی را مشخص نمود، جهت اطلاع از هزینه هیستروسکوپی بهتر است به متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید .

کلام آخر

عمل هیستروسکوپی یک جراحی است که مزیت های بسیاری دارد و تمام مشکلات داخل حفره رحمی را می توان با کمک هیستروسکوپ درمان نمود . در ضمن بهترین زمان انجام جراحی هیستروسکوپی یک هفته پس از تمام دوره قاعدگی می باشد . در صورتی که به بیماری های رحمی مبتلا هستید می تواند به منظور تشخیص دقیق تر و درمان از این جراحی استفاده نماید .

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به بهترین متخصص زنان در تهران مراجعه نمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 24 میانگین: 3.9]
دکتر الهه ثناگو متخصص زنان و زایمان

دکتر الهه ثناگو

جراح متخصص زنان زايمان و نازايی ـ لاپاراسكوپی، هيستروسكوپی
دكتر الهه ثناگو متخصص زنان زايمان نازايي دوره شش ساله پزشكي عمومي را در دانشگاه ايران به اتمام رساند
و سپس در سال ١٣٨٤ دوران تخصص خود را در رشته جراحي زنان و زايمان و نازايی به اتمام رسانيد.
سپس حدود دو سال دوران طرح خود را در استان كرمانشاه در خدمت رساني به مردم محروم
شهرستان گيلانغرب سپری كرد و پس از آن به تهران بازگشت .
ايشان دوره های كوتاه مدت و بلند مدت آموزش لاپارسكوپی و اندومتريوز را در خدمت اساتيد
بزرگی چون استاد عادل شروين در تهران، استاد البرزی در شيراز و پروفسور arnaud wattiez
در فرانسه گذرانده است .
سهامدار بیمارستان عرفان_نيايش

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۱ دیدگاه
  1. ویس تون گوش دادم خانم دکتر خیلی خوب بود، ممنون

    پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *