ساعات کاری : شنبه الی پنجشنبه با تعیین وقت قبلی
(021)26318926 - (0936)1920441

سوالات رایج فیبروم های رحم

سوالات رایج فیبروم های رحم

 

فیبروم رحم چگونه به وجود می آید؟

فیبروم های رحمی منشا جنینی دارند، یعنی زمانی که فرد جنین است دانه های سلولی فیبروم در داخل رحم شکل گرفته می شود و به تدریج با افزایش سن و تحت تاثیر هورمون ها این بافت بزرگ تر می شود و در سونوگرافی به صورت فیبروم دیده می شود.

سوالات رایج فیبروم های رحم

سوالات رایج فیبروم های رحم

آیا فیبروم رحمی با داروهای گیاهی درمان می شوند؟

خیر فیبروم های رحم درمان گیاهی ندارد، درمان فیبروم های رحمی بسته به نوع و ناحیه قرار گیری آن مشخص می شود. درمان فیبروم به صورت جراحی خواهد بود. در برخی مواقع که فیبروم کوچک باشد نیازی به جراحی نخواهد داشت.

درمان های دارویی، جوشانده های گیاهی و درمان های طب سنتی هیچ کدام در درمان فیبروم رحم موثر نیستند، پس خودتان را آزار ندهید.

جراحی فیبروم های رحمی تنها باید به صورت باز باشد و با لاپاراسکوپی قابل انجام نیست؟

روش جراحی فیبروم های رحمی بسته به صلاح دید پزشک و شرایط بیمار تعیین می گردد. بعضی از فیبروم های خیلی بزرگ باشد را می توان لاپاراسکوپی انجام داد، اما بسته به شرایط بیمار، اگر بیمار قرار است باردار شود، پس بهتر است جراحی خیلی دقیق تری انجام شود و بخیه های دقیق تری بخورد.

اکثریت متخصصین زنان بر این نظر موافق هستند که بهتر است افرادی که فیبروم های رحمی بسیار بزرگ داشته و قصد بارداری دارند، به صورت باز جراحی شود چون دید پزشک بر روی رحم بیشتر است و بخیه های که بر روی رحم زده می شود با دقت بیشتری انجام می گردد و احتمال پاره شدن این بخیه ها حین بارداری بسیار کم خواهد بود.

آیا با وجود فیبروم های رحم بزرگ (حدود دوازده سانت) می توان باردار شد؟

بله احتمال بارداری با وجود فیبروم های بزرگ وجود دارد و خارج نمودن فیبروم ها بسته به صلاح دید پزشک دارد. در برخی افراد که فیبروم های بزرگ و متعددی هستند و باعث علائم کم خونی، فشار و آثار کلیوی می شوند، در این زمان متخصص زنان و زایمان ترجیح می دهد که فیبروم برداشته شود و در برخی موارد به بیمار فرصت داده می شود تا باردار شود. لذا در این خصوص بایستی حتما با پزشک خود مشورت نمایید و به توصیه های او گوش دهید.

در صورت داشتن هر گونه سوال در خصوص بیماری های زنان می توانید به قسمت انتهایی مقالات مراجعه نمایید و سوالات خود را از ما بپرسید.

آیا تمام فیبروم های رحمی نیاز به جراحی دارند؟

تمامی فیبروم ها نیاز به جراحی ندارند، تا زمانی که فیبروم ها کوچک هستند و در نواحی قرار دارند که حیاتی نیست و موجب آزار و اذیت فرد نمی شود، نیازی به جراحی نخواهند داشت.

اما در برخی موارد فیبروم های رحمی بزرگ هستند که در این صورت نیاز به جراحی خواهند داشت. حتی در مواقعی ممکن است فیبروم بزرگ باشد اما با توجه به شرایط به بیمار باردار شود و جراحی نکند، اما بعضی از فیبروم ها بایستی صد در صد جراحی شوند زیرا بزرگ بودن فیبروم موجب آثار فشاری بر روی کلیه ها و مسائل دفعی بیمار، کم خونی، یا فیبروم های که به طور ناگهانی رشد می کنند (در این صورت به این نوع فیبروم ها بایستی مشکوک بود زیرا احتمال بدخیمی وجود خواهد داشت) و حتما بایستی این نوع فیبروم ها جراحی شوند.

آیا فیبروم های رحمی سرطانی هستند؟

تقریبا می توان گفت اکثریت فیبروم های رحمی خوش خیم هستند و سرطانی نیستند ولی یک درصد بسیار کوچکی از فیبروم ها ممکن است سارکوم یا سرطان های بدخیم در داخل آن ها باشد و به همین خاطر زمانی که فیبروم به طور غیر طبیعی رشد می کند و شکل های غیر طبیعی در سونوگرافی از خود بروز می دهد حتما بایستی برداشته شود.

راه های ارتباطی با دکتر الهه ثناگو:

صفحه اینستاگرام: drelahesanagoo
شماره تماس: ۲۶۳۱۸۹۲۶

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به بهترین جراح زیبایی زنان در تهران مراجعه نمایید.

پاسخ

سیزده − 13 =

Call Now Button