ساعات کاری : شنبه الی پنجشنبه با تعیین وقت قبلی
(021)26318926 - (0936)1920441

زمان باروری

زمان باروری

آیا می دانید بیشترین احتمال باردار شدن چه زمانی است و چه موقع باروری صورت می گیرد ؟ در ادامه به توضیحات کامل در مورد زمان باروری می پردازیم.

باروری (لقاح)

در دورانی که قادر به تولید مثل هستید رحم شما در هر ماه برای باردار شدن آمادگی پیدا می کند و این کار به شکل سیکل قاعدگی صورت می گیرد .اولین روز سیکل قاعدگی اولین روزی است که خونریزی عادت ماهیانه رخ می دهد. در این روز پوشش (داخلی) رحم شما شروع به ریزش می کند. هنگامی که خونریزی قاعدگی خاتمه یافت بافت داخل رحم بازسازی می شود. تقریباً در روز پنجم قاعدگی یک تخمک در یکی از دو تخمدان (که در نزدیکی لوله های رحمی یا لوله های فالوپ قرار دارند) شروع به بالغ شدن در سطح داخلی کیسه ای پر از مایع می کنند. در حدود روز چهاردهم هنگامی که فولیکول بالغ شد پاره می شود و تخمک را آزاد می کند. این فولیکول تبدیل به جسم زرد می شود در صورت انجام لقاح ساختمان مزبور، هورمون پروژسترون را می سازد این هورمون در کمک به تطابق بدن با حاملگی و تکامل اولیه جنین نقش حیاتی دارد.

زمان باروری

زمان باروری

از آن جا که تخمک گذاری معمولاً در حوالی روز ۱۴ قاعدگی رخ می دهد عدم خونریزی قاعدگی در دو هفته بعد می تواند نشان دهنده حاملگی باشد . بنابراین شمارش هفته های حاملگی از زمان آخرین قاعدگی به سادگی انجام می شود . به یاد داشته باشید که چنانچه ۴ هفته از آخرین قاعدگی شما می گذرد سن جنین و دوره بارداری تنها ۲ هفته است .

بیشترین احتمال باردار شدن

میانه سیکل قاعدگی یعنی در روز ۱۴ هنگامی که بیشترین احتمال باردار شدن شما وجود دارد.

دختر یا پسر ؟

جنسیت فرزند شما به طور کامل به اسپرمی که تخمک را بارور ساخته است بستگی دارد از آنجا که اسپرم Y و X ویژگی های متفاوتی دارند، یعنی اسپرم X بزرگ تر از اسپرم Y است و طول عمر بیشتری در مقایسه با آن دارد و حرکت آن نسبت به اسپرم Y آهسته تر است . یک باور متداول ولی بی اساس آن است که برای آنکه نوزاد از جنس دختر باشد باید چند روز از تخمک گذاری به طور مکرر نزدیک صورت گیرد و برای پسر شدن نوزاد نزدیکی در روز تخمک گذاری یا بلافاصله پس از آن و نه به طور مکرر ضرورت دارد، این نکته از نظر علمی ثابت نشده است.

نوزادان دو قلو

به دنیا آمدن نوزادان دو قلو تقریباً به میزان یک مورد در ۸۰ حاملگی رخ می دهد و در نژاد آفریقایی یا هندی شایع تر است، دو نوع دو قلو وجود دارد:

  • دوقلوهای همسان (یک تخمی )
  • دوقلوهایی که از دو تخمک ایجاد شده اند

دکتر الهه ثناگو جراح و متخصص زنان و زايمان، با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها و جراحی های زیبایی زنان می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین جراح زیبایی زنان در تهران می توانید با شماره ۲۶۳۱۸۹۲۶ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر الهه ثناگو مراجعه نمایید.

 

دو قلوهای همسان در نتیجه لقاح یک تخمک منفرد با یک اسپرم منفرد به وجود می آیند. این تخمک به یک تخم بارور تقسیم می شود و سپس این دو سلول از هم جدا می شوند و به صورت دو تخم بارور (زیگوت) در می آیند. این زیگوتها به طور طبیعی به تقسیم خود ادامه می دهند تا در نهایت دو جنین دارای ژنهای همسان و یک جفت مشترک به وجود می آید.

دوقلوهای دو تخمکی هنگامی به وجود می آیند که دو تخمک به وسیله دو اسپرم مجزا بارور می شوند هر جنین دارای یک جفت مجزا و ساختار ژنتیکی مخصوص به خود است.

نتیجه گیری

بدن شما در طول حاملگی دستخوش تغییرات زیادی خواهد شد بنابراین سعی کنید قبل از حامله شدن به تناسب اندام لازم دست یابید.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به بهترین جراح زیبایی زنان در تهران مراجعه نمایید.

پاسخ

هجده − هجده =