زمان باروری

زمان باروری

آیا می دانید بیشترین احتمال باردار شدن چه زمانی است و چه موقع باروری صورت می گیرد ؟ در ادامه به توضیحات کامل در مورد زمان باروری می پردازیم .

دکتر الهه ثناگو جراح ، متخصص زنان ، زایمان و نازایی – لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی است  شما عزیزان می توانید جهت برقراری ارتباط  با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

۲۶۳۱۸۹۲۶

۰۹۳۶-۱۹۲۰۴۴۱

 

باروری (لقاح)

در دورانی که قادر به تولید مثل هستید رحم شما در هر ماه برای باردار شدن آمادگی پیدا می کند و این کار به شکل سیکل قاعدگی صورت می گیرد .اولین روز سیکل قاعدگی اولین روزی است که خونریزی عادت ماهیانه رخ می دهد.در این روز پوشش (داخلی)رحم شما شروع به ریزش می کند.هنگامی که خونریزی قاعدگی خاتمه یافت بافت داخل رحم بازسازی می شود.تقریباً در روز پنجم قاعدگی یک تخمک در یکی از دو تخمدان (که در نزدیکی لوله های رحمی یا لوله های فالوپ قرار دارند) شروع به بالغ شدن در سطح داخلی کیسه ای پر از مایع می کنند.در حدود روز چهاردهم هنگامی که فولیکول بالغ شد پاره می شود و تخمک را آزاد می کند.این فولیکول تبدیل به جسم زرد می شود در صورت انجام لقاح ساختمان مزبور ، هورمون پروژسترون را می سازد این هورمون در کمک به تطابق بدن با حاملگی و تکامل اولیه جنین نقش حیاتی دارد.

زمان باروری

زمان باروری

از آن جا که تخمک گذاری معمولاً در حوالی روز ۱۴ قاعدگی رخ می دهد عدم خونریزی قاعدگی در دو هفته بعد می تواند نشان دهنده حاملگی باشد .بنابراین شمارش هفته های حاملگی از زمان آخرین قاعدگی به سادگی انجام می شود .به یاد داشته باشید که چنانچه ۴ هفته از آخرین قاعدگی شما می گذرد سن جنین و دوره بارداری تنها ۲ هفته است.

بیشترین احتمال باردار شدن

میانه سیکل قاعدگی یعنی در روز ۱۴ هنگامی که بیشترین احتمال باردار شدن شما وجود دارد.

دختر یا پسر ؟

جنسیت فرزند شما به طور کامل به اسپرمی که تخمک را بارور ساخته است بستگی دارد از آنجا که اسپرم Y و X ویژگی های متفاوتی دارند ، یعنی اسپرم X بزرگ تر از اسپرم Y است و طول عمر بیشتری در مقایسه با آن دارد و حرکت آن نسبت به اسپرم Y آهسته تر است .یک باور متداول ولی بی اساس آن است که برای آنکه نوزاد از جنس دختر باشد باید چند روز از تخمک گذاری به طور مکرر نزدیک صورت گیرد و برای پسر شدن نوزاد نزدیکی در روز تخمک گذاری یا بلافاصله پس از آن و نه به طور مکرر ضرورت دارد.این نکته از نظر علمی ثابت نشده است.

نوزادان دو قلو

به دنیا آمدن نوزادان دو قلو تقریباً به میزان یک مورد در ۸۰ حاملگی رخ می دهد و در نژاد آفریقایی یا هندی شایع تر است.دو نوع دو قلو وجود دارد:

  • دوقلوهای همسان (یک تخمی )
  • دوقلوهایی که از دو تخمک ایجاد شده اند

دو قلوهای همسان در نتیجه لقاح یک تخمک منفرد با یک اسپرم منفرد به وجود می آیند.این تخمک به یک تخم بارور تقسیم می شود و سپس این دو سلول از هم جدا می شوند و به صورت دو تخم بارور(زیگوت) در می آیند.این زیگوتها به طور طبیعی به تقسیم خود ادامه می دهند تا در نهایت دو جنین دارای ژنهای همسان و یک جفت مشترک به وجود می آید.

دوقلوهای دو تخمکی هنگامی به وجود می آیند که دو تخمک به وسیله دو اسپرم مجزا بارور می شوند هر جنین دارای یک جفت مجزا و ساختار ژنتیکی مخصوص به خود است.

نتیجه گیری

بدن شما در طول حاملگی دستخوش تغییرات زیادی خواهد شد بنابراین سعی کنید قبل از حامله شدن به تناسب اندام لازم دست یابید.

دیگر خدمات دکتر الهه ثناگو ، متخصص زنان ، زایمان و نازایی عبارتست از :

لاپاراسکوپی

هیستروسکوپی

زایمان سزارین

لابیاپلاستی

نشانی 

  • نشانی: تهران، مجيديه شمالی، ميدان ملت، خيابان قليچ خانی، پلاك ١٠٠

پاسخ

یک × یک =