درمان پولیپ رحم

درمان پولیپ رحم

آیا می دانید بهترین درمان پولیپ رحم چیست ؟ آیا بعد از یائسگی فرد مبتلا به پولیپ رحم می شود ؟ در ادامه به توضیحات کامل پولیپ رحم می پردازیم.

دکتر الهه ثناگو جراح ، متخصص زنان ، زایمان و نازایی – لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی است شما عزیزان می توانید جهت برقراری ارتباط با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

۲۶۳۱۸۹۲۶

۰۹۳۶-۱۹۲۰۴۴۱

پولیپ رحم چیست ؟

پولیپ رحم ، گوشت های اضافه ای هستند که داخل رحم قرار دارند .حفره رحم یک فضای بالقوه خالی است که در حالت عادی این فضا روی هم خوابیده است ولی ما در هیستروسکوپی داخل رحم را آب می کنیم و می توانیم این فضا را کاملاً مشاهده کنیم. این فضا از لایه ای فرش شده که در اصطلاح به آن آندومتر می گویند .آندومتر همان منطقه ای است که هر بار در سیکل های پریودی بیمار، ریزش پیدا می کند و خونریزی می کند.

آندومتر همان منطقه ای است که جنین داخل آن منطقه خودش را فشار می دهد و وارد بافت آندومتر می کند و لانه گزینی انجام می شود و بارداری صورت می گیرد ،زیرا  حفره آندومتر هر ماه در معرض تغییرات هورمونی قرار می گیرد و تخمک آزاد می شود .

درمان پولیپ رحم

درمان پولیپ رحم

هورمون استروژن ، هورمون پروژسترون در داخل بدن تغییر پیدا می کند این آندومتر به تدریج ساخته می شود ، ضخیم می شود ، ریزش پیدا می کند ، پریود می شود و مجدد در سیکل بعدی دوباره بر اثر پریود بر اثر هورمون ها زخیم می شود و مجدد ریزش پیدا می کند و این سیکل هر بار برای آندومتر اتفاق می افتد .

حالا به هر علتی در طی این ساخته شدن و ریزش ممکن است قسمتی از بافت رحم شروع به رشد اضافه کردن کند و حالت خال گوشتی ایجاد کند اصطلاحاً به این خال گوشتی پولیپ رحم گفته می شود .

علائم پولیپ رحم

پولیپ های رحم در خیلی از مواقع بدون علامت هستند به خصوص هنگامی که اندازه ی آن کوچک است  که ممکن است بیمار متوجه آن نشود و در سونوگرافی به صورت اتفاقی پیدا شوند.

ولی بعضی وقت ها اندازه ی آن ها بزرگ تر می شود وحتی در همان اندازه های کوچک می توانند علائم به بیمار بدهند .علائمی که پولیپ می دهد معمولاً لکه بینی قبل یا بعد از پریود یا افزایش خونریزی های پریودی است که بسته به سایز پولیپ می تواند علائمش متغیر باشد.

آیا بعد از یائسگی فرد مبتلا به پولیپ رحم می شود ؟

پولیپ فقط مختص خانم ها  در سن قبل از یائستگی نیست در خیلی از مواقع خونریزی ها و لکه بینی هایی که بعد از یائسگی به وجود می آیند به دلیل پولیپ هایی است که داخل رحم است. حالا این پولیپ قبل از یائسگی وجود داشته و بیمار متوجه آن نشده و یا اینکه بعد از سن یائسگی در داخل رحم ایجاد شده را نمی توان در مورد آن نظر داد.ولی در سنین بعد از یائسگی هم میتواند علامت داشته باشد و بیمار بعد از چند سال پریود نشدن با لکه بینی مراجعه می کند که در سونوگرافی پولیپ دیده می شود.

تفاوت فیبروم با پولیپ رحم چیست ؟

پولیپ در داخل حفره رحم است اصطلاحاً در داخل آندومتر ایجاد می شود ولی فیبروم یا همان میوم بافت آن بافت عضلانی است (بافت از عضلات رحم ایجاد می شود) ولی ممکن است فیبروم ها هم در داخل حفره رحمی دیده شوند که اصطلاحاً فیبروم های ساب کوموز می گویند.

درمان پولیپ رحم

  • درمان به پولیپ رحم به کمک هیستروسکوپی به راحتی قابل انجام است . اکثر پولیپ ها خوش خیم هستند زیرا به پاتولوژی فرستاده می شوند و مشکل خاصی نیست و درمان در همان مرحله اول قابل انجام است.
  • بعضی از پولیپ ها زمینه سرطانی دارند و لازم است اقدامات بعدی در آن ها انجام شود که معمولاً باید رحم درآورده شود .

نتیجه پولیپ رحم

تشخیص فیبروم و پولیپ بر اساس تجربه ی جراح ، پاتولوژی و سونوگرافی به راحتی قابل انجام است.

دیگر خدمات دکتر الهه ثناگو ، متخصص زنان ، زایمان و نازایی عبارتست از :

لاپاراسکوپی

زایمان طبیعی

زایمان سزارین

نشانی 

  • نشانی: تهران، مجيديه شمالی، ميدان ملت، خيابان قليچ خانی، پلاك ١٠٠

پاسخ

پانزده + دو =