ساعات کاری : شنبه الی پنجشنبه با تعیین وقت قبلی
(021)26318926 - (0936)1920441

درمان پولیپ رحم

پولیپ رحم

 

 

آیا می دانید بهترین درمان پولیپ رحم چیست؟ آیا بعد از یائسگی فرد مبتلا به پولیپ رحم می شود؟ در صورت تمایل می توانید برای آگاهی بیشتر در خصوص این بیماری با ما همراه باشید.

پولیپ های رحمی با لمس به صورت یک بافت گوشتی و نرم احساس می شود که در داخل حفره رحم قرار دارد. حفره رحم همان منطقه ای است که بارداری در آن صورت می گیرد و خون پریود از بافت آندمتریوز ریزش پیدا می کند و خون پریود را ایجاد می کند، در واقع پولیپ در داخل این حفره ایجاد می شود.

درمان پولیپ رحم

درمان پولیپ رحم

پولیپ رحم، بافت های گوشتی های اضافه ای هستند که داخل رحم قرار دارند. حفره رحم یک فضای بالقوه خالی است که در حالت عادی این فضا روی هم خوابیده است فضای داخلی رحم از بافت آندومتر تشکیل شده است و در حقیقت این بافت ناحیه ای است که لانه گزینی جنین در آن اتفاق می افتد و حفره آندومتر هر ماه در معرض تغییرات هورمونی قرار می گیرد و تخمک آزاد می شود.

هورمون استروژن، هورمون پروژسترون در داخل بدن تغییر پیدا می کند و این آندومتر به تدریج ساخته می شود، این بافت ضخیم شده و سپس ریزش پیدا می کند که همین امر موجب وقوع سیکل های قاعدگی می گردد و این سیکل هر بار برای آندومتر اتفاق می افتد.

حالا به هر علتی در طی این ساخته شدن و ریزش ممکن است قسمتی از بافت رحم شروع به رشد اضافه کند و موجب ایجاد بافت های گوشتی شود که اصطلاحاً به این گونه بافت های گوشتی پولیپ رحم گفته می شود.

چه عواملی سبب ابتلا به پولیپ های رحمی می شود؟

پولیپ های رحمی در اثر عوامل هورمونی به وجود می آیند، به طور مثال افزایش سن یکی از عواملی است که می تواند منجر به بروز پولیپ های رحمی شود، به دلیل آنکه بدن ما هر ماه تحت تاثیر هورمون های تخمدان است، پولیپ هم از بافت آندومتر به وجود می آید و یک زائده گوشتی است که در داخل حفره رحم دیده می شود.

به طور معمول بانوانی که چند دوره داروهای تخمک گذاری با دوز بالا مصرف کرده باشند، پس از مصرف چند دوره در سونوگرافی متوجه ایجاد پولیپ می شوند.

علائم پولیپ های رحمی

اکثرا پولیپ ها بدون علامت بوده و به صورت اتفاقی در سونوگرافی دیده می شوند، که گاهی اوقات علامت دار هستند. به طور معمول با علائمی همچون لکه بینی قبل از سیکل های قاعدگی و پس از این دوران می باشد. در صورتی که پولیپ ها بزرگ باشند می توانند موجب درد های پریودی شوند، همچنین می توانند موجب افزایش حجم خونریزی در سیکل های قاعدگی شوند، بعضی از اوقات فرد با دفع لخته های زیاد به متخصص زنان و زایمان مراجعه می کند و پس از بررسی متوجه پولیپ می شوند. برخی اوقات زنانی که در دوره یائسگی هستند، با لکه بینی و خونریزی شبیه به سیکل های قاعدگی دیده شده که با انجام سونوگرافی افزایش ضخامت اندومتر یا پولیپ های رحمی تشخیص داده می شود.

دکتر الهه ثناگو جراح و متخصص زنان و زايمان، با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها و جراحی های زیبایی زنان می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین جراح زیبایی زنان در تهران می توانید با شماره ۲۶۳۱۸۹۲۶ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر الهه ثناگو مراجعه نمایید.

آیا بعد از یائسگی فرد مبتلا به پولیپ رحم می شود؟

پولیپ فقط مختص خانم ها در سنین قبل از یائسگی نیست در خیلی از مواقع خونریزی ها و لکه بینی هایی که بعد از یائسگی به وجود می آیند به دلیل پولیپ هایی داخل رحمی است. گاهی اوقات ممکن است پولیپ های رحمی قبل از دوره یائسگی وجود داشته و گاهی بعد از این دوران به وجود می آید. ولی در دوران یائسگی این بیماری می تواند با علامت همراه باشد و بیمار بعد از چند سال پریود نشدن با لکه بینی مواجه شود که با مراجعه به متخصص زنان و زایمان در سونوگرافی پولیپ رحمی دیده می شود.

تفاوت فیبروم با پولیپ رحم چیست؟

پولیپ های رحمی در داخل حفره رحم و در بافت آندومتر ایجاد می شود در صورتی که فیبروم ها یا میوم های رحمی در قسمت بافت عضلانی رحم به وجود می آید، اما لازم است بدانید که فیبروم های رحمی دارای انواع خاصی می باشند که هر کدام از انواع آن ها در قسمتی از رحم ایجاد می شود.

تشخیص پولیپ های رحمی

روش های تشخیصی بسیاری وجود دارد که یکی از روش های تشخیص بیماری های زنان از جمله پولیپ های رحمی انجام سونوگرافی است. در حقیقت انجام سونوگرافی به تشخیص دقیق این بیماری کمک خواهد کرد.

سونوگرافی که به منظور تشخیص بیماری پولیپ های رحمی انجام می شود، می بایست کاملا دقیق بوده و با صبر و حوصله کل حفره رحم بررسی شود و سونوگرافی به صورت ترانس واژینال انجام می شود.

بهترین زمانی که می توان پولیپ را تشخیص داد، سونوگرافی در اواخر سیکل قاعدگی است، در خانم های یائسه در هر تایمی می توان آن را انجام داد.

در صورتی که پس از بررسی های لازم هنوز به وجود پولیپ های رحمی شک دارید و موردی در سونوگرافی قابل مشاهده نبود، در این مواقع سونوگرافی رنگی رحم یا سونوگرافی داپلر انجام می شود. همچنین گاهی اوقات از سونوگرافی سه بعدی جهت تشخیص دقیق تر استفاده می شود که تمامی این موارد به تشخیص قطعی بیماری پولیپ های رحمی کمک می نمایید.

گاهی اوقات ممکن است پولیپ به صورت جداگانه در سونوگرافی دیده نشود و تنها یک افزایش ضخامت آندومتر تشخیص داده شود. به طور مثال: در روزهای پایانی سیکل قاعدگی ضخامت اندومتر زیاد است. در چنین مواقعی در صورتی که شک دارید می توانید با کمک انجام هیستروسکوپی یا هیسترو سونو به تشخیص دقیق تر بیماری بپردازید.

هیستروسونو یک سونوگرافی دقیق است که طی انجام آن داخل رحم با کمی آب پر شده و سپس سونوگرافی انجام می شود که در صورت وجود پولیپ داخل رحم به راحتی قابل تشخیص خواهد بود.

درمان پولیپ های رحمی

پولیپ های رحمی به هیچ عنوان درمان دارویی ندارند و حتما باید جراحی انجام شود. البته پولیپ های کوچک نیاز به درمان خاصی نداشته و تنها می بایست به منظور تشخیص و بررسی های لازم هر چند وقت یکبار سونوگرافی انجام دهید. به طور مثال: دخترانی که به بیماری پولیپ های رحمی مبتلا هستند، به دلیل آنکه نمی توان برای آن درمان خاصی انجام داد، لذا می بایست هر چند وقت یک بار برای تشخیص و بررسی های لازم سونوگرافی انجام شود.

ولی اگر اندازه پولیپ های رحمی بیش از اندازه ای مشخص بزرگ تر باشد و با علامت های بسیاری همراه باشد، همچنین اگر فرد بخواهد اقدام به بارداری نمایید، ترجیحا روش درمان برداشتن پولیپ های رحمی خواهد بود.

درمان جراحی به طریقه ی هیستروسکوپی است، بدین صورت که داخل رحم را با دوربین چک می شود و با هیستروسکوپ وارد رحم شده و حفره رحم با آب پر می شود و در این زمان داخل رحم قابل مشاهده خواهد بود.

طی انجام جراحی هیستروسکوپی ضایعه به طور مستقیم توسط دوربین برداشته می شود. به طور معمول پس از برداشتن جهت بررسی های دقیق تر پولیپ های رحمی به پاتولوژی فرستاده می شود تا از نظر سلولی بررسی شود.

کلام آخر

تشخیص پولیپ های رحمی بر اساس تجربه ی جراح، پاتولوژی و سونوگرافی به راحتی قابل انجام است و قابل توجه است که حدود ۹۹% پولیپ های رحمی خوش خیم بوده و تنها به منظور اطمینان یافتن از خوش خیم بودن آن ها بررسی های لازم صورت می گیرد. لذا در صورت مشاهده هر گونه علائم ذکر شده بدون اتلاف وقت به متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید تا بررسی های لازم به تشخیص هر چه دقیق تر بیماری بپردازیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به بهترین متخصص زنان و زایمان در تهران مراجعه نمایید.

پاسخ

2 × 2 =

Call Now Button